Dj°ar°puRQL PM* Nieuws. Week-Menu. Dammen. Vrouwenhanden Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zondag 5 Februari Middagvertooning. .Georges van den Kruidenier". Théatre Royal Gent. Zondag 5 Februari Middagvoorstelling Madame Butterfly, Drama in drie acten. Correspondentie aan J. Luteijn te Groede. No. 110. W. v. Dalen. Zw: 7. 8. 9, 12, 14, 18, 19, 22, 26, 36. W: 21, 25, 27, 30, 37, 38, 41, 43, 47, 50 No. 111. J. Hania. Zw: 9, 12, 13, 17, 18, 20, 22, dam op 1. W: 21, 27, 29, 31, 32, 33 43, 48, dam 47. Opl. no. 108. 24-20 38-33, 49 44, 41 37, 35-30 30-10, 37 31, 42-38, 47-3 wint. Opl. no. 109. 50 44 18-13, 29-24, 38 32, 42-2 wint. No. 103, 108, 109. Goed opgelost door A. K. te Z. waar mogelijk, het initiatief zul len nemen tot uitbreiding van de te Sluiskil gevestigde cokes- fabriek hoorde ik dienaangaande goede geruchten en dat voorts ondernemers voor het stichten van nieuwe fabrieken hun oog zullen laten vallen op Zeeuwsch Vlaanderen Er is hier nog over vloed van zeer gunstig aan diep water en spoor gelegen terrein. Overigens werd ik na den jaarsovergang getroffen door een onwillikeung verschijnsel, dat de minder gunstige toestanden van het werknemersvraagstuk in ons gebied m. i. voldoende tee kent. Het was n. 1. toen ik uit de dagbladen kennis nam van den loop der bevolking van ver schillende gemeenten. En nu kwam het verschil in mijn ge voelens van nu en in het verle den. Vroeger verschafte ons een stijgend cijfer van het aantal in woners voldoening, omdat men daarin zag een teeken van wel vaart. Nu is het anders, nu ziet men daarin een toeneming van de zorg, waar het met de werk- Ioozen heen moet en verschaft juist die vermindering van be volking voldoening, omdat zij de zorg vermindert en omdat zij over het algemeen het gevolg is van het groote aantal personen dat vertrokken is naar de andere steden, naar andere landen of andere werelddeelen, om te trach ten een bestaan te vinden, dat op het oogenblik voor allen die hier wonen ter plaatse niet is te verkrijgen. En dit verschijnsel zal zich zeer vermoedelijk in de naaste toekomst nog voordoen, aangezien onze Regeering in emigratie hetzij naar fabrieks- centra, hetzij naar het buitenland „het" geneesmiddel schijnt, te zien en dit met de daarvoor in gestelde organen op verschil lende wijzen bevordert. Al zouden we het graag an ders zien, mogen we onder deze omstandigheden den gang van zaken niet betreuren en moeten we het toejuichen dat er onder nemende lieden zijn die trachten elders een bestaan vinden in plaats van hier te blijven met het gevaar te worden een voor werp van aanhoudende zorg der armbesturen. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeeling. welke huishoudelijke arbeid verrichten blijven zacht, gaaf en blank door Braskens. Zaterdagavond zal alhier een belangrijke ver gadering plaats hebben voor de leden van het Ziekenfonds. (Zie nevenstaande advertentie.) Aardenburg Zaterdag avond speelde prof. P. de Crauw uit Rotterdam in Café 's Lands Welvaren alhier 2 partijen biljart respectievelijk tegen de heeren Aug. de Vreeze van Eede enW. C. Trapman uit Aardenburg. Heide partijen werden door prof. de Crauw gewonnen. In de 2e partij maakte hij een serie van 100 punten wat veel bijval vond bij het aanwezige publiek. Oostburg. Dezer dagen werden aan de grens in ons district een 50zigeuners en zigeunerinnen gesignaleerd, welke in een 10-tal wagens rondzwer ven. Herhaalde pogingen tjebben ze reeds gedaan om op Hollandsch gebied te komen, waarbij\ze de volle medewerking hebben, van de Belgische gendarmerie. De Belgische politie schijnt hun aanwezigheid daar ook niet erg op prijs te stellen, wat te be grijpen, daar door dat volkje alle mogelijke trucs worden uit gehaald om de menschen geld afhandig te maken. De Hollandsche politie is evenwel ook niet erg op dit zigeunervolk gesteld; de bewe gingen van den troep langs de grens worden geregeld van hier uit nagegaan, terwijl de hoofd wegen aan de grens geregeld door een post worden bewaakt. Thans zou de troep op weg zijn naar eenige paardenmarkten in België, de mannen schijnen zich n. 1. bezig bezig te houden met paarden opkoopen. Het ligt evenwel in hun bedoeling terug te komen en nog een poging te doen over de grens te komen. De Hollandsche guldens schij nen hen meer aan te trekken dan de Belgische franken. Oostburg. Voor het examen van Kommies bij 's Rijks belas tingen hebben zich dit jaar uit ons district 23 sollicitanten aan gemeld. Ooatburg. Maandag j. 1. kwam de raad der gemeente Oostburg, onder voorzitterschap van den burgemeester in voltal lige vergadering bijeen. Uit het door den voorzitter gegeven jaarlijksche overzicht betreffende de toestand der gemeente ver melden we, dat, wat de gemeente bedrijven betreft, de gasafname in 1927 gerekend naar het voor gaande jaar veel verminderd is dit is voornamelijk toe te schrij ven aan de vele aansluitingen bij het elec triciteitsbedrijfde opbrengst van het gas zal dus heel wat minder zijn dan in 1926 op het electrisch net zijn gedu rende 1927 vele aansluitingen gekomen, zoodat de gemeente thans 184 aangeslotenen telt Geldleeningsbesluiten zijn ge nomen voor het bouwen eener openbare lagere school met kweekschool, voor uitbreiding van het gas-en electriciteitsbe- drijf en voor andere werken niettegenstaande dat, zal de be lasting voor 1928 vermoedelijk niet verhoogd moeten worden, .zoodat hetzelfde verhoudingscijfer zal kunnen worden aangehouden. Verder werd medegedeeld, dat in de gemeente ongeveer 70 ra dioontvangtoestellen zijn geplaatst dat in het geheèl 120 rijbewijzen voor motorrijtuigen zijn afgege ven, welke door de wetswijzi ging moeten vernieuwd woTden, en dat 419 bewijzen voor huis slachting werden afgegeven. Verder wijst de voorzitter er op, dat er weer een nieuw tijdvak is aangebroken, waarin verschillende werkzaamheden zul len moeten verricht en besluiten genomen worden en spreekt het vertrouwen uit, dat die besluiten in het ware belang van de ge meente zuilen zijn. Spr. hoopt, dat het allen gegeven moge zijn het geheele jaar aan de beraadslagingen te mogen deelnemen en wenscht allen, met den secretaris en de ambte naren een gelukkig jaar toe. Medegedeeld werden diverse ingekomen stukken waa onder in de eerste plaats een brief van ged. staten, dat zij niet genegen zijn de jaarwedden der wethou ders van f140 op f160 te bren gen zooals door den raad beslo ten was, omdat de raad blijkbaar geen behoefte gevoelde de jaar wedden op een behoorlijk peil te brengen voorts een mededee ling van G S. dat zij hun be slissing op de begrooting 1928 verdagen en hun bericht van de wijziging der algemeene po litieverordening voorts is aan wezig het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen Ingekomen is een verzoek van den schoolschoonhouder, tevens concierge der kweekschool, om verhooging zijner jaarwedde, om dat er blijkt veel meer werkzaam heden te verrichten te zijn, dan men aanvankelijk meende. Het verzoek werd gesteund van den directeur der Rijks kweekschool en het hoofd der openbare school. De voorziiter zegt, dat het wel mogelijk is dat het werk onder schat is, maar wijst beslist af dat verkeerde inlichtingen zouden zijn gegeven, hetgeen een blaam op het gemeentebestuur zou wer pen. Daar een belooning van circa f 20 per week billijk mag worden geacht, steilen B en W. voor de jaarwedde van f 800 op f 1000,- te brengen. Hierover ont staat ee i algemeene discussie waarbij een lid erkent dat naar evenredigheid van de vele uren niet wordt betaald, een ander lid zoude dit punt ter sprake brengen wanneer het Zomersei zoen daar iseen derde lid wijst op de wenschelijkheid van pe riodieke verhoogingen ook dit kan bij de meerderheid geen steun vinden, zoodat ten slotte na omvraag met 5 stemmen voo-, 1 tegen en 1 onthouding het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Het voorschot aan de bijzon dere school „Immanuel" en der R. K. bijzondere school wordt vastgesteld respectievelijk op f800,12 en f944,54, beide met 5 tegen 4 stemmen. Naar aanleiding van een von nis van den kantonrechter te Oostburg waarbij het geven van een ventvergunning enkel door den burgemeester onwettig ge acht wordt en op grond van een arrest van den Hoogen Raad van 5 Dec. 1898 waarbij in denzelfden zin is beslist steilen B. en W. voor de verordening op het venten aldus te wijzigen, dat de vergunningen worden afgegeven door Burgemeester en Wethouders en niet enkel door den Burgemeester. Achtereenvolgens worden voor- Ioopig vastgesteld de rekeningen van het electriciteitsbedrijf het gasbedrijf en die der gemeente. Ernstig komt ter sprake de restauratie van het beursgebouw; een onderzoek zal worden inge steld door een deskundige waar toe wordt benoemd de heer Iz. van Cruyningen met 6 en 1 stem op den heer Cuve'jé. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van bewoners der Langestraat om aansluiting op de rioleering; ook hiervoor wordt de heer van Cruyningen aangewezen. Op voo stel van burgemeester en wethouders zal steun verleend worden aan een blinden zoon van Kolijn, om geplaatst te wor den in de werkinrichting voor blinden te Middelburg onder voorbehoud, dat ook medege werkt wordt door het Hervormd Armbestuur. De voorzitter deelt mede dat de raad in één der volgende vergaderingen een bespreking eener eventueele vermakelijksbe lasting kan tegemoet zien. Na beantwoording van eenige onbelangrijke vragen, sluit de voorzitter de vergadering. Oostburg Zaterdag j. 1 had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van het zie kenfonds „Onderling Hulpbetoon" Na een openingswoord van den voorzitter, werd door den penningmeester verslag uitge bracht van zijn beheer over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat het aantal leden op 1 Januari 1927 bedroeg 116. Door vertrek, bedanken en overlijden verminderde dit aantal leden met 4, terwijl door toetreding van nieuwe leden en het zich hier ter plaatse vestigen van eenige personen vermeerderde het aan tal leden met 10, alzoo bedroeg het aantal leden op 1 januari, 1928, 122. Voorts kon over het kalender jaar 1927 een geldelijke vooruit gang van f317,97 geboekt wor den. Aan ziekten en ongevallen werd over 1927 uitbetaald f 392,-. terwijl deze uitgaven over 1926 een bedrag van f 543,25 aangaven. Den penningmeester werd door den voorzitter namens alle leden dank betuigd voor zijn richtig beheer. Van de Werkliedenvereeniging met werkloozenkas„ Volksbelang te dezer plaatse was een schrij ven ingekomen, behelzende eeni ge namen van personen, leden dier vereeniging. die zich bereid verklaard hadden ook lid van het ziekenfonds te willen worden. Door de vergadering werd besloten, dat zij, die den leeftijd van 30 jaren nog niet bereikt hebben, bij aanmelding op de gewone voorwaarden als lid kun nen worden aangenomen, even eens zij, die tusschen den 30 en 35 jarigen leeftijd, mits [reet een verhoogde wekelijksche contri butie. De overige opgegeven per sonen werden te oud geacht, om nog als lid van het Fonds te worden aangenomen, daar zulks niet billijk is ten opzichte van hen, die reeds jaren lid van het fonds zijn Een schriftelijke dankbetuiging aan voornoemde werkliedenvereeniging werd ver zonden. Daar bij de omvraag niemand meer het woord ver langde, sloot de voorzitter de vergadering. Sohoondijke Woensdag 25 Januari jl. had de eindles plaats der Cursus in Landbouwhuis- houdkunde, welke Cursus gege ven is in de Landbouwschool alhier onder leiding van Mej. J. Koome uit Goes, bijgestaan door den heer L. van Dijk, hoofd der Landbouwschool. De heer Mr. P. Dieleman, als voorz. der Z. L M. opende met een woord van wel kom aan de aanwezige autori teiten en belangstellenden Hierna doorliep de heer Van Dijk met zijn leeri. de behandelde leerstof: het melkvee (boter - kaas), de boomgaard (fruit), en den groen- tentuin, terwijl Mej. Koome meer de gezondheidsleer en de voeding in het algemeen voor haar reke ning nam. Nafloop van deze min of meer als examen bedoelde les, welke uitstekend en vlot verliep, sprak Mr. Dieleman de cursistten toe op de hem eigen leuke wijze, om vervolgens het diploma uit te reiken aan de dames A. Huijssen te Aardenburg, 5. Verplanke te Biervliet A. Ver schelling, J. Brakman en C. Cru- son, alle drje te Breskens, Joz. Becu Jd. en Suz. Becujd. beiden te Groede, Cath. Nortier Iz. en Suz. v. d. Plassche, beiden te Oostburg, M ie Ciercq Jd, te Retranchement, J. Risseeuw te Schoondijke (Heultje;, M Scheele te Schoondijke, M. Dekker te Sluis, S. Leenhouts te IJzendijke, J. Kotvis en S. Luteijn Pd. te Zuidzande Vervolgens dankte hij Mej. Koome en den heer Van Dijk voor het gegeven onderricht, dat, zooals uit de behaalde resul taten bleek, uitstekend was ge weest. Hij feliciteerde hen met het reeds zoo spoedig behaalde succes, tsrwijl hij zich verzekerd hield, dat zij op den ingeslagen weg zouden voortgaan. Misschien is dan de tijd niet ver meer af, dat kan gedacht worden aan een Huishoudschool. Namens de cursisten overhan digde Mej. Ie Ciercq uit Retran chement Mej. Koome en den heer Van Dijk hierna een ge schenk als dankbare herinnering aan de gegeven lessen. Mevrouw van Cruijningen uit Oostburg verkreeg hierna nog het woord. Als voorzitster der vereeniging Ceres dankte zij voor de ontvangen uitnoodiging, om vervolgend de nieuw ge diplomeerden aan te sporen, ook lid te worden dier vereeniging. Vervolgens bestond gelegen heid, de kookkunst der cursisten te bewonderen. Mej Koome, die dezen kookcursus had geleid, bleek in betrekkelijk korten tijd bijzondere resultaten te hebben bereikt. Naast een afd. gebak enz. voor lijders aan suikerziekte, zagen we bereide groenten, zoo versch als ingemaaktverder ge bak enz Alles zag er even smaak- lijk uit, terwijl de tong ook ge legenheid kreeg, om te consta- teeren, dat het oog niet bedroog. En voor hen, die het initiatief tot dezen cursus hebben geno men en voor hen, die de lessen hebben gegeven en gevolgd, is de onderneming een succes ge worden. Voor de nieuwe cursus gaven zich bereids 20 leerlingen op. Retranchement. Woens dag j.l is in het lokaal van dhr. Lut -ijn een openbare vergadering gehouden, uitgaande van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-tuinbouw-en zuivelbe drijf, met een lezing overDe loonen der landarbeiders. Na af loop der tamelijk druk bezochte vergadering werd een afdeeling gesticht. Breskens Zondag gaf in het gebouw „Sumajo" alhier de Maldeghemsche leeraars-tooneel- club de „Barbier van Sevilla". Het mooie beroemde werk werd goed vertolkt. De costumes waren naar den geest van den tijd, waarin het speelde, gekozen en ga en aan het geheel een bijzon- uer cachet. Vooral de rol van den „dokter* werd goed gespeeld: het echte type van den norschen, wantrouwenden vrek. Jammer echter was het, dat de uitspraak, die tamelijk zuiver was, door een Vlaamsche wen ding nu en dan het verstaan bemoeilijkte. Alles bijeen heeft echter het tamelijk opgekomen publiek veel genoten. Breskens. Zondagavond werden verschillende gemeenten in het duister gedompeld. Het electrisch licht, waarvan we de gemakken dagelijks ondervinden, liet ons in den steek, behalve in onze gemeente bij die aanslui tingen. die nog op 110 volt staan. De stroom hiervoor wordt door de N.V. Van Melle's Conf. Works geleverd. In verband met het zeer groote ongemak, dat een lange uitscha keling als Zondag meebrengt, is het zeker te wenschen, dat her halingen zich tot een minimum zullen beperken. Sluis, in de plaats van dhr. E. Buijsse, Sr, die overleden is, is met ingang van heden tot Agent van de Stoomtram- MaatschappijBreskens Maldeg- hem benoemd dhr. L. F. Ver vake alhier. Sluis. Reeds enkele dagen zwerven in de omstreken van onze gemeente een bende zigeu ners rond, waardoor de politie alhier gedwongen is iederen nacht op patrouille te gaan, om het inkomen te beletten. Tot nog toe zijn die invaties achterwege gebleven. De bende wacht eerst de Paardenmarkt te Roeseiare af, die op 1 Februa i a. s. gehou den wordt en willen vervolgens naar Sluis komen. Het is maar te hopen, dat ze dit vieze volkje zullen weren, daar men de prak tijken dier personen door en door kent. Men neemt maar een voor beeld aan Sas van Gent en om streken. Zuidzande. Bij raadsbesluit van 28 Januari j 1. zijn alhier tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd de heeren W. J. Kouwe, P. A. Ocké en P. de Hullu. Oostburg. Zaterdag j.l. hield de Vereeniging van oud-leeriin- gen van Landbouwwintercursus- sen haar jaarvergadering, ter afwerking eener belangrijke, lange agenda, waarvan het verslag in ons nummer van Zaterdag zal worden opgenomen.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2