ALGEÜELN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strjjd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Woensdag 1 Februari 1928 Nummer 3299 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter-Neuzen. 3RESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct p. regel, i 1 Drubker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNÓ.l2>in BRESKENS POJW™ Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a i t e r 1 fj k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering MNH gulden-bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ia gld. bij ver- as» gld. bij ver- Ja gld. bij verlies voor de abonné's tegen yMfl lange ongeschikt- door /h vaneen nil lies van een 4M lies van een /h lies van een 11] van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. B® anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. In de op j-1- Zaterdagmiddag gehouden vergadering werd her kozen tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, tot voorzitter der afdeeling Orootbedrijf de heer P. A. Neeteson, tot plaatsvervan ger de heer L. de Feijter-Huijssen, tot voorzitter der afdeeling Klein bedrijf de heer O. Stevens, tot plaatsvervanger de heer J. M. Oggel, terwijl als leden der fi- nancieele commissie werden her benoemd de heeren P. A. Neeteson, J. M. Oggel en L. F. M. van Waesberghe en tot leden der commissie voor het Handelsre gister de heeren 1. A. Risseeuw, A. A van de Walie en A. van 't Hotf. De voorzitter opende-de ver gadering met de gebruikelijke wenschen, die van de zijde der Kamer door den heer A 't Hotf met goede wenschen voor het welzijn van den voorzitter werden beantwoord, terwijl de voorzitter voorts zijn meening weergaf over de economischen toestand, het geen in het atgeloopen jaar de aandacht der Kamer bezig hield de revue liet passeeren, met de volgende rede Mijne Heeren, Overeenkomstig de goede ge woonte, wil ik, nu we weer voor de eerste maal in dezen nieuwen jaarkring vergaderd zijn, een een woord van welkom toeroepen en mijne voldoening uitdrukken dat ik met allen, die op deze plaats den vorigen jaarkring be gonnen nog mag bijeen zijn. Ook hebbende periodieke verkiezin gen die in het laatst van het vorig jaar plaats hadden in de samenstelling der Kamer geen verantwoording gebracht. Voor mijn persoon den kiezers dan kende voor het vertrouwen waar mede zij mij opnieuw hebben vereerd, wensch ik ook de andere heeren die dat voorrecht met mij genoten en een nieuwe zittings- 12. .Meneer Von Oitö ine, u wa» toch officier? Ik weet werkelijk niet, waar u uwe opvoeding ge laten hebt 1" .Voor mijn pad buiten in de veitibule. Op mooie woorden komt het er nu minder op aaa 1 Mijn arme Paul 1Dat vervloek te nietldoemleven. En niett daartegen te kunnen doen Hij bleef maar hier in zijn neat. Ik veracht de lui, die totieta beters geboren zijn en zich door hunne vrouw laten voeren Zij richtte zich woest op. .Datdat zegt u van mijn man Ia 't dan niet waar? Hij had niets zijn paar centen waren op de onderzoekiogsreizen op gegaan en u hij liet zijn oog spottend over de kostbare woning inrichting gaan .u bent rijk Heel rijk lelfsi Men ziet het! Ik heb 't hem toen geschreven: Een rijk huwelijk dat ia de droom van een kappersbedien de IEen man verwerft I Die laat zich niets schenken I" ,AIi u hem daarom veracht, periode begonnen, daarmede ge luk. Ook wensch ik in het algemeen de leden, den Secretaris en het verder personeel der Kamer ge luk bij den aanvang van het nieuwe jaar, en ik hoop dat het u en de uwen, naar wensch mo ge gaan, zoowel bij de beharti ging der zaken die ons hier be zig houden als in uwe particuliere zaken en ondernemingen en ook in uw gezin. Ik hoop dat ons de krachten zullen worden geschonken om, als tot hiertoe onzen arbeid in het belang onzer landstreek, die onze volle belangstelling heeft, met ijver voort te zetten en dat deze, onder Gods Zegen, moge strekken tot het algemeen wel zijn van ons vaderland in het algemeen en van onze streek in het bijzonder, Overigens rust op mij de plicht een indruk weer te geven over den economischen toestand, in het bijzonder voor wat betreft het gebied onzer Kamer. Vele collega,s van Kamers hebben zich vóór mij reeds uit gesproken, en dan blijkt daaruit, dat de algemeene indruk, die ik, gelet op verschillende teekenen had verkregen vrijwel bevestigd wordt, dat er in het algemeen gesproken langzamerhand verbe tering komt, al kan niet gezegd worden dat de na-oorlogsche inzinking geheel is verdwenen en de toestand voor bepaalde bedrijven nog allerminst roos kleurig is te noemen, en sommi ge industriën in het zoeken van uitvoergebieden bemoeilijkt wor den door beschermde rechten in het buitenland, aangezien de handelspolitiek der ons omrin gende landen nog allerminst is ingericht overeenkomstig den „geest van Genève". In dat verband moet het niet verwonderen, dat steeds meer en meer stemmen opgingen, die er bij de regeering op aandrin gen onze eenzijdige vrijhan- handelspolitiek los te laten en b. v. door dubbel-taiieven onze industrie tegen de maatregelen van het buitenland te beschermen, hebt u hem nooit gekend I Al«of het eene uitrekening zou geweeit zijn, dat hij mij daarom getrouwd had en niet uit pure liefde „Dat weet niemaad beter dan ik I" „Nu dan 1 En liefde maakt gelukkig 1 En voor het geluk zijn we op de wereld i En niet alleen, zooal» u zich verbeeldt, om onder de wilden in het oerwoud te zitten „Voor een man ia werk geluk, mevrouw Lü hardt. En liefde is dan dubbel geluk voor hem .Juist I" .als zij van hem vordert wat hrj is en moet i Maar u hebt Paul het gras onder de voeten weggemaaid 1 Hij heeft sedert dien tijd niet meer geweten, waartoe hij op de wereld was. Of men dan toevallig aan eene ziekte sterftdood ia men reeds voor disn tijd .Meneer vod Oilöone...," hernam de jonge weduwe moei lijk, .ik gelooi we hebben elkaar wel zoo wat alles verteld niet waar?... U hebt uw hart lucht gegeven Daar hadt u zeker reeds lang behoefte aan. U hebt ook, schijnt me, wat koorts ik beschouw u als een zieke en heb me door u dingen in het gezicht laten zeggen, die mij want voorai als grensbewo ners weten wij het maar al te goed door maatregelen van het buitenland wordt ons normaal economisch leven in uitgroei tegenhouden, isrwij! daarentegen ons land zijn ieuren voor het buitenland in !«ijna alle opzichten wagenwijd openzet, dikwijls ook weer tot nader i onzer eigen on dernemingen. Wordt eenerzijds op het nemen van verweermid- middelen aangedrongen, van an dere zijde wordt aangevoerd, dat onze regeering de noodige wa pens zou missen, om verdedigend tegen de buitenlandsche tarief politiek op te treden. Ik moet in dit opzicht bescheidei heid betrachten, daar mij de gegevens ontbreken om dit vraagstuk in zijn geheel te overzien, doch meen in deze vertrouwen te moe ten uitspreken in onze regeering, die daartoe wèl in de gelegen heid, en die reeds blijk heeft gegeven in enkele bijzondere gevallen van koers te willen veranderen. Ofschoon het ook in ons ge west in enkele bedrijven wat beter begint te gaan dan voor gaande jaren, zelfs met voldoe ning op uitbreiding wordt gewe zen, zijn nog vele klachten ont vangen gelijkluidend aan die van voorgaande jaren, n 1. te hooge productiekosten als gevolg van verschillende sociale wetten, die bovendien minder soepel worden toegepast dan in het buitenland, en bovendien ook de nabijheid van een land met lage valuta, waar de loonen aanzienlijk lager zijn dan in ons land. In sommi ge gevallen tracht men toch con- currentiemogelijkheid te scheppen door betere outillage, en weet het verschil in de productiekosten daardoor eenigszins te nivelleeren, doch dit voordeel zal weer wor den verloren, zoodra de buiten- landsche concurrent zich op de zelfde manier instaleert. Aangezien nog verschillende inlichtingen voor ons volledig overzicht ontbreken, verwijs ik voor de resultaten van verschil lende takken van bedrijf naar het later uit te geven jaarverslag, nog nooit een inenich gezegd heeft. Maar nu is het gebeurd en ik hoop, we zien elkaar nooit weer I Slecht» nog ding wilde ik u verzoeken voor u heengaat: Beklaag mijn man niet in zijn graf? Hij heeft het nietnoodigl Hij heeft in dien korten tijd, die om aameo te leven gegund wa», alle» bezeten, wat hij van het levenslot wilde. Hij waa zeer gelukkig, dat kunt u me ge- looven." De plantage-directeur keek haar onderzoekend aan. Dan zeide hij kort.Mevrouw Liin- hardtu permitteert zeker wel, dat ik nog even plaati neem 1 Ik ben, zooals u daar juiat zelf zeide, door de kli maatverandering een beetje van atreek. Het lange ataan koatme moeite I" Hij nam zonder hare verdere toestemming af te wachten, plaata, dicht naaat den haard en sloeg het eene been over het andere. Het apelende vlammetje weerlichte van onder, over zijn zonverbrand, aomber gelaat. Hij keek haar een pooaje veratrooid, aan, dan hief hij zijn hoofd op. .En nu er u|t met de waar heid I En al zou ook het dak boven ona hoofd inatorteo 1 Ge zegd zal 't worden I Andera had en zal mij thans in hoofdzaak tot algemeene opmerkingen be palen. En dan moet worden gecon stateerd, dat de uitkomsten van den landbouw, voor het gebied onzer Kamer van zoo groote beteekenis, in het atgeloopen jaar over het algemeen genomen be neden het middelmatige zijn ge bleven. Vele landbouwers zijn getroffen door de vernieling van hun oogst, door een hagelslag zooals wij dien nog niet beleef den. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat het liefdadig Neder land ten opzichte van verschil lenden dier slachtoffers, voor wie de ramp een ruïne zou ge worden zijn, helpend is opge treden, Na den hagelslag kwam echter de vele regen. Van een en ander was het gevolg dat op brengst, kwaliteit en de prijzen ten slotte geen gunstig resultaat opleverden. Ook valt op de resultaten van de veeteelt niet te roemen, daar in verband met stillen handel de prijzen niet hoog waren. In den tuinbouw, die zich thans in onze streek begint te ontwikkelen waren de uitkomsten minder dan het voorgaande jaar. De kwaliteit van het fruit was ook niet te best. In die branche zal men ook nog moeten leeren. Sorteeren en de wijze van ver zenden laten nog te wenschen over, hetgeen niet gunstig werkt op den naam onzer telers. Om in het goede spoor te komen zal meerdere uitbreiding noodig zijn, opdat men kan geraken tot het inrichten van eigen veilingen en niet meer afhankelijk is van die van elders, hetgeen met betrek kelijk hooge vervoerkosten ge paard gaat terwijl men overigens van uit deze streek over ver schillende verkeersmiddelen be schikt voor snelle verzending naar Engeland, een groote afne mer van groenten en fruit. Uitbreiding van den tuinbouw zou zeker voor een deel tege moetkomen aan een kwaal, die onze streek in steeds sterkere mate teistert, nl. de werkloosheid. Werd tijdens de oorlogsjaren ik nu den weg, hierheen wel •paren kunnen .Wat hèbt u nu nog?" vroeg Gabriëlle, nerveu», Eene nieuwe, ongekende aog»t, voor den vree» verwekkenden bezoeker, kwam over haar. Zij dacht.Had ik Bmkholtz maar gezegd, dat ik hem niet wilde zien 1 Maar dat kon ik toch nietik wist toch nietmaar nu is het te laat Zij wii niet gaan zitten. Ze wa» ver van Os'öane bij het venster blijven staan. Zijn don kere oogen wi volgden haar tot daar. Het begon te schemeren. Hij zeide langzaam, op ieder woord klemtoon leggerd»U vergist zich zeer, mevrouw Lün- hardt. U gelooft, uw man is met zijn levenslot zeer tevreden ge weest „Daartoe had hij alle redenen!'' „Ik echter zeg u hij was io zijne laatste leveoijaren de on gelukkigste mensch op God'l bodem 1" „Wat?" „En te helpen was hij niet. Hij wilde het toch zelf zoo I Hij was zachte was in uw hand Dat was zijn noodlot, dat hij zwakker was dan u 1" „Ik begrijp u nietl" .En dat was uw zwaar, nooit alleen en in het bijzonder Ter Neuzen door werkloosheid ge troffen, wegens het stilvallen van het havenbedrijf, en wordt deze gemeente daardoor nog altijd zwaar gedrukt, omdat het haven bedrijf zich onder de huidige omstandigheden nog niet volledig heeft kunnen herstellen, in de laatste jaren ondervindt men dit euvel ook in toenoemende mate in de andere gemeenten onzer streek en moet men allerwege op middelen tot beteugeling van dit verschijnsel bedacht zijn. Ver schillende omstandigheden zijn daarvan oorzaak. Eenerzijds be slaat voor een deel der bevolking van enkele plaatsen dat zich daarop vroeger toelegde, geen gelegenheid meer om builen hunne gemeente, buiten onze provincie, of in het buitenland te gaan werken. Ik heb daarbij het oog op grondwerkers en vaklieden, in de tweede plaats heeft men door gebrek aan werk krachten tijdens den oorlog naar middelen gezocht om zich in den landbouw voor verschillende werkzaamheden met minder werk lieden te behelpen, hetgeen een vermeerdering der landbouw machines en andere werkmetho den tengevolge had, en die toe stand heeft zich ook na den oorlog niet ten gunste van het aantal voor de landbouwbedrijven benoodigde werkkrachten ge wijzigd. Ten derde deelt ook ons gewest in de natuurlijke toeneming der bevolking van Nederland, had het ook zijn percentage in de 100000 zielen die telken jare de bevolking van Nederland vergrooten. En tegenover dat alles ontston den niet in voldoende mate nieuwe bronnen die werkgele genheid brachten. Daardoor ont stond er in onze streek een „te veel" aan werkkrachten. Met be trekking hiertoe kan weinig wor den gedaan, men is daarvoor in zeer groote mate aangewezen op het particulier initiatief en ik kan dan ook alleen de hoop uitspreken dat aan het hoofd van de nijver heidsinrichtingen die we bezitten ondernemende mannen staan, die, weer goed te maken onrecht, dat u uwe macht gebruikt hebt om hem zoo volkomen te onder drukken en in eene wereld over te halen, waar hij zoo goed paste, als ik all voordanser aan het hof. Als u aan zijne zijde gekomen was als kameraad in zijn beroep en in zijn werk, dat weet God ik had u de hand geschud en gedankt, al had ik dan tien maal mijn vriend daarginds verloren 1Maar u was blind egcïstischEn dat hij stierf, toen u hem gelukkig lóó ver hadt, was de rechtvaar dige straf van God Er volgde een pijnlijk zwijgen. Dan hernam hii .U hebt een sterk karakter. Een te sterk 1 U hebt den boog te strak gespan nen i Uw man was ongelukkig dat zeg ik u nogmaalsHii heeft u lltf gehad ja zeker! veel meer, dan goed was I Maar aan zichzelf heeft hij tegelijkertijd gewanhoopt Dat verdraagt op den duur niemand. Daaraan is hij gestor ven Gabriëlle LUohardt was zeer bleek geworden. (Wordt vervolgd,}

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1