ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ygggaAgyeH. PÏÏRQ ,-en Snij wonden De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN voorbeen E. BOOM-BLIEK Week revue. SCHE COURANT fèm II Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Ad vertentieprQs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 30 ct. p. regel I Drukster-Uitgever J. C. LE BLEU Telefoon fiRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Zaterdag 28 Januari 1928 Nummer 3298 GRATIS verzekering gulden bij levens- jas gld. bij dood mm gld. bij verlies mm gid. bij ver- sa gld. bij ver- aar gld. bij ver- is gld. bij verlies voor de abonné's tegen VUM lange ongeschikt- door 7h vaneen hH lies van een 41) lies van een /h lies van'een lij van eiken ongelukken voorheid tot werken. «Ww1 een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. BINNENLAND. We waren deze week in de gelegenheid, de groote automo biel-tentoonstelling te Amsterdam te bezichtigen. We leven in een tijdperk, waarin snelheid van ver voer, een alles overheerschende factor is, en hierin speelt de au to een belangrijke fuctie. Deze tentoonstelling geeft ons wel een zeer duidelijk beeld van de ontzaggelijke ontwikkeling van de automobielindustrie. Indien men de fraaie en soliede wagens van heden vergelijkt met de producten, welke voor vijf en twintig jaren onder dezelfde naam aan de markt werden gebracht, dan staat men verbaasd over de groote vooruitgang, welke valt waar te nemen. De eerste auto's bestonden uit vier wielen, met een kortademig puffend motortje, welke hoogstens in staat was, ons een twintig kilometer met een slakkengangetje te vervoeren en had na zoo n krachttoer een heele tijd noodig, weer zoover op ver haal te komen, dat er werkelijk eenige kans bestond, dat het vehikel ons weer thuis zou bren gen. En bij deze wanhopige po gingen heeft het sleeperspaard nog vaak assitentie moeten ver- leenen De tegenwoordige auto mobiel is in staat ons bedrijfs- zeker over zeer groote afstanden te ver\ oeren. Dank zij de energieke pogin gen van Ford, wordt de luxe automobiel steeds meer verdron gen door de goedkoopere en toch comfertabele bedrijfs-auto, waardoor de auto tevens een meer algemeen bezit is geworden. En hoewel we in Europa nog lang niet zoo ver zijn als in Amerika, zal ook hier het gebruik van de goedkoopere wagens zich be langrijk uitbreiden. Het zou ons te ver voeren, hier zelfs maar op te noemen, welke merken hier zijn vertegenwoordigd. Voor ieder beurs is er een ruime keus en voor eventueele kooplustigen, welke niet over voldoende con tanten beschikken, is een speci- 11. „Ik weet waarlij t nog met, of ik waak ot droom hernam ze. „Daar ataat iemand en be weert mij in 't gezicht, ik had och, all u belieft... meneer Von Oilönne... daar ligt uw hoed... wilt u dien direct nemén en aan uw bezoek een eiade maken Hij lette niet op hare woorden, maar kwam naar haar toe. „Meneer Von Os ne u hebt me verttaan dwingt u me niet dat ik mijn penoneel moet roepen „Och laat u die menichen maar met ruit 1" Hij haalde de chouders op en bleef staan „Ali ik zeg: „omgebracht", bedoel ik natuurlijk niet daarmee, dat u hem arienicum in de soep gedaan heb I Aan die ziekte waaraan hij geleden heeft, geloof ik I Maar de mensch heeft ook eene omterfelijke zielzoo te zegger, zijn beter deelwat heeft Paul daarmee hier in dit huil uitgevoerd? Waar ii die dan ten slotte gebleven hé?" aal pofsysteem welke hun in het bezit brengt van niet alleen een auto, doch tevens van een be hoorlijke portie zorgen. o— De Javaansche Bank, onze groote koloniale circulatiebank voor indie, viert deze week haar honderd jarig bestaan. Deze fi nancieele instelling heeft in zeet belangrijke mate bijgedragen, tut de ontwikkeling van lndië en de behartiging van Nederlandsche belangen. Het is ons niet moge lijk, ook zelfs maar de belang rijkste gebeurtenissen uit de ge schiedenis dezer instelling t e vermelden In de eerste tiental len jaren harer bestaan werd de ontwikkeling door verschil lende factoren belemmerd en de groote bloei en ontwikkeling da teert van de laatste twintig jaar. Er beslaat tegenwoordig een zeer nauwe samenwerking tus- schen De Javasche Bank en de Nederlandsche Bank, hetgeen zoowel voor lndië als ons land van grcot belang is. De directie is op de gehouden receptie door de cultuurmaatschappijen harte lijk gecomplimenteerd en onze regeering was door minister Ko ningsberger vertegenwoordigd, welke waardeering nog eens werd onderstreept door de verleende onderscheidingen. De bereikte resultaten dezer bank zijn zeer bevredigend. Het is een solied beheerd en goed gefundeerd be drijf, dat nog veel zal kunnen bijdragen tot een verdere ontslui ting van de nog sluimerende rijkdommen dezer bloeiende ko loniën. o - Uit een toevallig in onze han den belande circulaire bleek ons weer eens, hoe snel nieuwe ideeën zich baanbreken. la deze circu laire kondigde een voortvarende groenteboer uit een onzer groote steden aan, dat hij zijn klanten tegen betaling van een cent per kilogram extra, de aardappels geschild levert. We kunnen ons levendig voorstellen, dat de di verse huismoeders deze mede deeling met groote vreugde heb ben ve> nomen. Immers, hierdoor Hij vroeg het uitdagend. Zij beefde over haar g heele lichaam van woede. ,Ik begriip riet, hoe u den moed durft hebben, zoo tot me te «preken 1 Ik moet veron derstellen, dat u in de tropen te veel aan gezondheid en opvoe ding verspeeld hebt. Maar nu ia het genoeg!" Hij aloeg er weer geen echt op. Hij meende „Het ap et u toch zooeven, dat ik op uw b-ief niet geantwoord heb. Nu breng ik u het antwoord persoonlijk. Daar moet u toch naar luiateren. U zoudt toch geen rust meer hebb n, ala ik nu wegging zonder verdere ophe'dering U zoudt zich later daarover het hoofd breken I Want ik geloof werke lijk, zooala ik u nu voor me zie; U vermoedt niela U begrijpt in 't geheel niet, wat u voor SchuH op zich geladen hebt Voor Gab iëlle Liiihardt draaide de kam°r in 't rond. Ze kon nauwelijks zeggen: „Wat hebt u voor recht zóó tot me te apreken „Als Paul's vriend I Dat waa geen vriendtchap, zooals men hier aan een biertafel broeder- achap drinktwij hebben elkaar ala mannen getroffen buiten waar men spoedig leert, wat een wordt het piepersjassen overbo dig, want voor zoo'n geringe vergoeding loont het niet meer, zich nog langer op de ouder wetsche wijze te behelpen. A s straks de slager, de bakker, de melkboer enz. deze melhoden ook in hun bedrijf gaan toepassen, hebben we meteen een zeer een voudige oplossing gevonden voor het dienstboaenvraagstuk. De Rotterdamsche recherche en ook de recherche in andere plaat sen is opgetreden tegen de loterij-maatschappij'„Het Oosten gevestigd te Rotterdam Deze zaak werd gedreven door vroegere employé s van Broekhuis en de weduwe van dezen ex-loterij- specialist. Door middel van veel beloften, in hun reclames aan gekondigd, hebben deze- heeren vele goklustigen ontlast van eeni ge soliede Hollandsche gulden tjes. Ondanks het feit, dat de inkomsten van deze maatschappij hoogstens een tien mille per trekking beliepen, werden er een a twee ton aan prijzen uitgetrok ken, doch natuurlijk ninyner uit gekeerd. Er bleek zelfs niet eens een bepaald systeem wat de toe kenning der prijzen betreft, te bestaan Op alle mogelijke ma nieren hebben de heeren getracht, hun zaak verder te exploiteeren, waaruit valt af te leiden, dat de resultaten voor de beheerschers wel loonend was. Het vertrou wen, dat het goklustig publiek in dergelijke obscure ioterijzaken stelt is eenvoudig verbijsterend Het is daarom jammer, dat de loterijwet, een bestrijding van deze zwendelzaken zoo moeilijk maakt- —o BUITENLAND. Hetgeen we in ons vorig over zicht schreven, betreffende de conferentie te Havanna wordttotop heden volkomen bewaarheid. De grootste eenstemmigheid bij con ferenties bestaat altijd bij het begin. Alien zijn ze het dan man waard ia, dat wat eene bloedbroederschap I" „En daarom komt u met de opdracht hier heen, mij najaren te beleedigen Hij liet zich niet in de war brengen. „Een man ii er, om op de wereld iets tot stand te b .engen! Dit wilden wij beiden, schouder aan schouder. Ik had mijn leven daarvoor opgebouwd, na groote teleurstellingen die ik onder vonden had. We hadden ge meenschappelijk 't stuk oerwoud in aanspraak genomen, waaruit intusrehen mijne plat tage ont staan Ir. Het werk was te veel voor éér man. De een moestop den ander rekenen. Nauwelijks waren we echter begonnen, of Paul ging vóór zeven jaar, om meer geld bij elkaar te krijgen, drie maanden naar Europa en kwam niet terug, maar bleef bij u. En ik kon zien, hoe ik alleen met alles klaar kwam". Het was niet het doel van Gabriëlle Lü ihardt geweest, nog tegen haar gast te spreken. Zij stond daar sidderend van toorn en wachtte slechts, totdat hij ten slotte van zelf zou weggaan, Maar door zijn laatste onrecht vaardigheid kon zij niet weer staan te antwoorden roerend eens over prachtige the oretische uiteenzettingen, doch zoodra de heeren om de groene tafel zijn gezeten, blijkt maar al teyvaak, dat deze vogels van diverse pluimage allen hun eigen liedje kweelen. Dit zou nu wel zoo erg niet zijn, als dit gekweel maar een harmonisch geheel vormde, doch de vele valsche klanken, die in het concert te beluisteren vallen, bederven het weinige goede, dat er te hooren valt Het is op deze conferentie een strijd tusschen de kleinere republieken en de mach tige Vereenigde Staten. Deze strijd wordt zooveel mogelijk door mooie woorden bemanteld, waarin vooral de gedelegeerden der Vereenigde Staten uitblinken. De binnenkomende berichten wettigen de verwachting, dat het resultaat negatief zal zijn. o De bekende senator Borah heeft een aanval gedaan op de vioot- bouwplannen der Ver. Staten en op de uitlatingen van den Ameri- kaanschen admiraal-. Plunkett, welke laatste zoo onvoorzichtig is geweest, in een redevoering voor de Nat. Republikeinsche club te beweren, dat de Vereenigde Staten thans dichter voor een oorlog met Engeland of een andere mogend- heid staan, dan ooit te voren. Eenigen lijd te voren heeft een Engelsche admiraal ook al iets dergelijks voorspeld en volgens Senator Borah zijn deze uitla tingen en de uitgebreide vloot- bouwprograms de meest voor de hand liggende oorzaken, om een strijd op leven en dood te doen ontbranden. De Amerikaansche industrie moet afzetgebied vinden op de wereldmarkt, omdat de binnenlandsche niarkt niet meer in staat is, de eigen producten geheel op te nemen. Waar het vooral de Engelschen zijn, welke de Amerikanen op de wereld markt danig dwars zitten, is op den duur een strijd onvermijde- „Had hij zich soms met lijf en ziel aan u verkocht Hij had hier wat beter» gevonden Hij had zijn geluk gevonden 1... Het was een toeval, dat hij en ik elkander treffen maar toen had hij'reeds een besluit geno men!... Van toen af behoorde zijn leven mij en ciet meer u 1 En trouwens u zeide, hij zou hier geld gaan haten I He-ft hij u soms niet ruimschoots geld middelen ter beschikking gesteld op mijn eigen verlangen „Ik heb ze echter Diet aan genomen I „Waarom niet?' „Omdat ze van u kwamen I Zijne gelatene doodsvijandschap vervu de haar met sfkeer. Het was haar nog nooit gebeurd in 't leven, dit iernaad haar zoo haatte!Z dacht: Hij zal me toch Diet plotseling bij de keel grijpen of ten mes trekkeD?In staat is hij tot alles 1 En waarom is hij eigenlijk hier, als hij me zoo verafschuwt Hij moet toch een reden hebbrn IDan hernam ze koe], om aan het gesprek onherroepelijk een einde te maken„Dat zijn gedane zaken. De dood is daartusschen. We hebben geen macht meer iets te veranderen 1 Dus stelt u zich geruit) U zult toch zelf lijk, hetgeen ook reeds door meerdere persoonlijkheden is verkondigd. En al worden der gelijke verklaringen van officieren ook ten stelligste door regee- rings personen gelogenstraft, dan wordt hierdoor niettemin duide lijk gedemonstreerd, hoe leidende militaire kringen de toestand beoordeelen. De totale uitbrei dingsplannen der Amerikaansche vloot geeft maar eventjes een nieuwbouw van viermaal hon derd duizend ton en geeft aan de Amerikaansche vloot een duidelijk offensief karakter. Deze plannen moeten nog door de Senaat worden goedgekeurd, doch er is geen schijn van kans, dat deze plannen zullen worden ver worpen. o— De toestand in Roemenië ont wikkelt zich voor de liberale partij niet gunstig. De boeren partij onder leiding van Martin eischt vrije verkiezingen en ver langt, dat er in Roemenië vol gens Westeisch-democratLche be grippen zal worden geregeerd, tiratianu, de leider der liberalen, wenscht voorloopig nog geen af stand te doen van de Balkan methoden. De kwestie of Prins Carol weer op de troon zal ko men, speelt hierbij niet de hoofd rol. De ex kroonprins wordt als middel aangegrepen door de op positie-partijen om tegen de li- betalen te ageeren. De positie der liberale regeering is niet te benijden, daar ze bovendien met financieele moeilijkheden heeft te kampen. Het heeft dringend behoefte aan een leening en kan sen hierop zijn in den laatsten tijd niet gestegen. Wil dit rijk tot bloei komen, dan is het in de eerste plaats noodig en die nen allen mee te werken aan een verzoening tusschen de verschil lende rassen van Groot-Roeme nië. o— Tusschen Frankrijk en Amerika zullen voorloopig geen verdere onderhandelngen over een vre- despact worden gevoerd. De jongste nota van Briand wordt door de regeering der Vereenigde moeten bekennen, dat een man de vrouw meer is dan de vriend' U hadt in hetzelfde geval precies zoo gehandeld „Ik klaag ook niet, dat ik mijn vriend verloren heb, maar dat hij zichzelf verloren heeft I..." .Zichzelf ve loren heeft 1" „Met huid en haar I En dat mag een man niet I Hij moet voortbrengen voortbrengen" Op eemnaal verhief hij zijne tot nu toe gedempte stem Maar daar leeft 'n heertje in Berlijn gaat uit rijden geeft par tijtjes... zit in de opera. Kort om, brsteelt onzen lieven Hear den geheelen dag cf't zoo maar nieti is en dat is Paul Lül- hardt mijn Paul Lü ihardt, die werk lijk eens goed en nuttig was en waarvan het eeuwig jam mer was, uw sleepdrager te zijn geweest „Meneer Von Os öirel Nu neemt echter mijn geduld een einde 1" 1 en flinke kerel was hij daar ginds I Eea Duitscher van dat soort, waaraan we zoo dringend behoefte hebben en die moest voor u de breiwol ophouden I" (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1