ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Natuurrampsn* De eeuwige strijd. LEYINE. Ruwe enSetrfale Huid RESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f1,40 Advertentleprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNÓ.fwD breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e rij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 25 Januari 1928 Nummer 3297 GRATIS verzekering gulden bij levens- j gld. bij dood gld. bij verlies tra gld. bij ver- ii gld. bij ver- atr gld. bij ver- ifi gld. btj verlies voor de abonné's tegen Dili] lange ongeschikt- door /h vaneen hij lies van een 4y lies van een /n lies van een IIJ van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Aanvang Juli hield de Volken bond te Qenève een conferentie met het doel, om tot de stichting te komen eener internationale hulporganisatie bij natuurrampen. Reeds meer dan 30 Staten zijn tot de organ'satie toegetreden bedoeling is het bijeenbrengen van een internationaal fonds Om voor een uilkeering in aanmer king te komen, zal het getroffen land moeten aantoonen ie dat de plaats gehad heb bende ramp een groot gedeelte der bevolking getroffen heeft 2e niet door voorzorgsmaat regelen af te wenden was, en 3e in het getroffen gebied slechts bij uitzondering voorvalt. Hoe sympathiek een dergelijke organisatie op het eerste gezicht ook moge lijken, wekt het be richt hiervan toch de eenigszins minder aangename gewaarwor ding, alsof Qenève, geèn kans ziende om ons van de grootste natuurramp, die er bestaat, den oorlog, af te helpen, zijn toe vlucht tot deze organisatie heeft genomen om de volken, die reik halzend naar resultaten uitzien, alvast dit kluifje toe te werpen. Laten we hopen, dat deze pessimistische gedachte onge grond moge blijken en Qenève ons wel van den oorlog afhelpt. De andere rampen ons niet door menschen aangedaan, zijn nooit zoo langdurig en zeker minder wreedaardigbovendien bezit elk volk in zijn eigen boezem de kracht en geduld genoeg om te verdragen en te boven te ko men, wat de natuur hem aandoet doch wat ons het meest onge rust maakt is de uitkeering bij natuurrampen. Wie moet in deze beslissen Een Internationale Commissie zoodat een Japanner, Argentijn, Braziliaan, Engelschman en Duit- scher te oordeelen zullen hebben over een ramp in onzen Achter hoek? Wij vreezen, datalsgroo- te landen moeten oordeelen over natuurrampen die kleine landen geteisterd hebben, ze gauw ge neigd zullen zijn te zeggen 10. Zij beheerschte zich en ging verder „U hebt veel bakenden hier?" „God ja.." „En familie „Mijne oude moeder 1" ir was geen gesprek aan den gang te brengen. Ze probeerde het nog een keer. „En u bent nog altijd niet etrouwd, meneer Von Wostöa- L p»> Neen I" M wist ze niet meer, wat ze ™et dien steenen gast moest "•ffl'-eD. Dien scheen het zwij gen mjemaal niet te hinderen. Eindeh: zeide hij „Ik oest nu naar Europa terug «Voor.we gezondheid?" „Die isn orde Maar er is hier zot, dom praatje over mij in omhpu heeft er zeker ook van gehoord Gabriëlle ,rinnerde zich even dat zij onlan, in eene courant iets vluchtigs,elezen had, dat op den bezoek, betrekking had. er zijn maar een paar duizend menschen slachtoffers geworden en van deze zijn niet meer dan vierhonderd gewond niet meer dan 300 hebben alles verloren en het aantal dooden gaat het getal honderd niet te boven Landen, die op een vulcani- schen bodem leven en gewend zijn aan catastrophen met dui zenden dooden, halen voor onze rampen de schouders op Van internationalisatie der hulp bij natuurrampen verwachten wij niet veel. Bovendien is de vraag gewet tigd is niet elke Regeering ver plicht, zelve de in haar land door een natuurramp geteisterde landgenooten te hulp te komen Welke huisvader zal niet, voor hij vreemde hulp aanvaardt, eerst alles in het werk stellen om met eigen middellen zijn kinderen te hulp te komen Wij weten niet of Nederland toegetreden is't zal welNe deriand doet graag mee in den vreemde toch hadden we het flinker gevonden als onze ver tegenwoordigers, na de drie ge noemde, ook als conditie ge steld hadden 4e dat het geteisterde land behoort tot die landen, die niet alleen door woorden, maar ook door daden getoond hebben, dat afschaffing van de grootste ramp den oorlog hun een heilige gewetenszaak is. Nu Levine is teruggekeerd in de Vereenigde Staten, waar hij direct een aardig sommetje aan achte stallige belasting te betten kreeg, is het wel interressant eens iets te vertellen over zijn levens loop en den tijd, dat hij nog geen zes millioen dollar bezat. Zijn ouders stamden uit Qalicië zijn vader was hoefsmid en zijn moeder keukenmeid bij een rijken landbezitter. Na den dood van dezen laatsten emigreerde het gezinte voet werd de af stand van Galicië naar Cherbourg afgelegd en daar scheepte men zich in naar Amerika. Wat wist zij niet. Het interei- ■eerde haar trouweni niet. Hij hernam: „Maar ik zal die bende dat pleizier vergallen Allemaal zwendelarij I Nog wel acht jaar geleden. Toen wae Paul nog met me in Afrika I" PaulZij keek verwonderd op. Dan begreep ze eerit dat hij haar man bedoelde. Over dien had ze eigenlijk direct moeten «preken dacht ze bij zich zelf dan wu hun «amen- zijn niet zoo buitengewoon vij andig, laconiek uitgevallen. Dat wat immer» de eenigite band tu««chen beiden. Maar Gabriëlle Lüihardt wa« niet over hem begonnen uit ■chuwheid en afwering, die zij telkent tegenover zijne vroegere kameraden ondervond. Deze man uit Afrika had vóór haar zijn leven met hem gedeeld. Die jaloe ie wa« eigenlijk redelooi zij had hem toch ten «lotte gehad maar tochhet kostte haar «teeds eene «oort van zelf- beheersching. Zeker tegenover den bruin- gebranden, raadielachtig en •omber glimlachenden man. Zij wilt niet wat hij in zijn «child voerde. Ze keek hem wantrou wig aan. Hij wai iets van plan, Gebruik bij springende Iipperi Het allerbeste middel, en dat i Doos 130 ct. De toekomstige aviateur wordt wegens straatschenderij op 13- jarigen leeftijd naar een inrich ting, half school, half tuchthuis, op Long Island gezonden Intel ligent en handig, wint hij spoe dig hef vertrouwen van den di recteur, wordt particulier secre taris van den laatsten en daar deze zich veel bezig houdt met botanie, komt het vaak voor, dat hij op een goeden dag den gou verneur van den staat New-York moet ontvangen. Getroffen door zijn schranderheid schenkt deze hem tien dollar en de vrijheid. Van nu af aan is Levine op den goeden weg. Elke Ameri- kaansche millionair, die zichzelf respecteert, is begonnen met een dergelijk miniem bedrag op zak. Levine koopt een wagenlje en een vat bier, waarmede hij voor de fabrieken gaat staan en den dorstigen lescht. Dan valt er een gordijn over het leven van den zoon van den Galischen hoefsmid Twaalf jaren verloopen. Dan vinden wij hem weer ais eigenaar van twintig New Yorksche bars, als we ge steld man dus Het drankverbod komt over de Vereenigde Staten. Levine her innert zich zeer terecht, dat hij twee handen heeft. Met de eene hangt hij de muren van zijn bars vol affiches, waarin elke oprech te Yankee wordt uitgenoodigd den alcohol met alle krachten te bestrijden, met de andere hand organiseert hij een uitgebreiden smokkelhandel, waarvoor hij een geheele vloot aankoopt. Hij be stelt zelfs in Duitschland een onderzeeër, maar de Entente komt tusschenbeiden en verbiedt den bouw van den „Nautiles". Gevestigd te Boston, in het puriteinsche en zelfs pharizeïsche Nieuw-Engeland, leidt Levine in eigen persoon de operaties van zijn flotille door middel van draadlooze telegrafie. Maar de moeilijkheden, waarmede hij te Waarom bleef hij anderi zoo atom en «tijt op zijn «toel? Eindelijk kwam de thee. Het waa eene vertoning. Zij maakte de kopje» in orde en gaf hem een, terwijl de knecht wegging. Hij bracht het aan zijne lippen, maar zette het direct weer neer en vroeg onmiddellijk „Paul ia hier in hui» geatoiven?" Weer voelde ze een «teek bij het woord Paul, Maar zij be dwong zich, en antwoordde vriendelijk „Niet hier, meneer Von Os. töane I" Hij beging de ver- «chrikkelijke onvoorzichtigheid, heelemaal niet op de dreigende •ymptonen te letten hij ala oud-arti Imaar hij waa altijd een beetje zorgeloos voor zich zelf, reed nog uit, ofschoon hij reedt eenige pijnen had, 'a Mid dag» werd het heel erg Avond» brachten we hem in de kliniek maar het wu te laat". De jonge weduwe ademde zwaar op en vouwde de handen in haar schoot „Ik heb u dat trouwens toen al'emaalnaar Afrika getchrevenl" zeide ze. „Tenmintte het meeate 1" „Dut hebt u dien brief ont vangen kampen heeft, worden steeds grootertenslotte wordt hij wel gedwongen van politiek te ver anderen. De vloot wordt over gedaan aan de kustpolitie en Levine wijdt zich aan de lucht vaart. Hij verkrijgt van den di recteur der Posterijen de toe stemming een luchtdienst tus- schen Detroit en St-Louis te or- ganiseeren. Dan breekt de tijd aan van de transatlantische vluchten. Levine ontpopt zich a's een succesvolle avonturier. En hij keert terug in zijn tweede vadtrland na geheel Europa vervuld te hebben van zijn manupilaties met den piloot Drouhin en andere bijna even belachelijke voorvallen Toege- i geven moet worden, dat hij moed heeft maar toch ware het voor 1 de rust in de aviatiek te wenschen, dat hij den moed niet teveel meer van zich doet spreken. Ingezonden MededeeHng Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelrpatigen Stoel gang zijn MijnhardtVTaxeertabletten onmisbaaKwerken vlug zonder kramp/df pijn. Bij Apoth en Drggfsten. Doos 60 ct. BESTRIJDING VAN DEN AMER1KAANSCHEN KRUIS- BESSENMEELDAUW. Verleden jaar trad de Ameri- kaansche kruisbessenmeeldauw op meerdere plaatsen zoowel in Nederland als in het buitenland veel heftiger op dan in de voor afgaande jaren. De mogelijkheid is daardoor zeer groot, dat dit in het jaar 1928, wanneer het weder voor den meeldauw gunstig mocht zijn, in nog sterker mate het geval „Ja. Maar niet ""beantwoord I Er zijn dingen die kan men alleen zeggenschrijven gaat slechtik heb liever daarmee gewacht, totdat mijn weg mij weer naar Europa voerde 1 Nu kwam daar nog bij, dat ik dien eerschenderstroup, die zich hier tegen mij gevestigd heeft, even dat recht wil ontzeggen Hij zette het theekopje, dat hij nog «teeds zonder ervan ge dronken te hebben, in de hand hield, voor zich op tafel. Zij zag iets bijzonder» in zijne donkere oogen. De wildernia daar ginda had hem, alleen onder de neger» het zwijgen geleerd. Hij hief het hoofd naar het portret van zijn vriend op. Dan keek hij weer dien» weduwe aan. En dezen keer, zóó koud en mede- doogenlooe, dat ze er van rilde. Ze zeide, met de zelfbeheer- ■chlng van een vrouw der wereld: „Men maakt zich later natuurlijk de wanhopigste verwijten Had men hem maar laten operetren?.., Zou dat beter geweest zijn Alle autoriteiten hebben me echter gerust geateld. Het wa» toch gebeurd, zoo of zoo „Neen de doktoren hebben hem niet om 't leven gebracht" hernam Werner Von Qst§nne. zal zijn. Daardoor kan de bessen- oogst sterk in waarde dalen, zelfs kan de oogst van meerdere per- ceelen onverkoopbaar blijken te zijn. Hoewel het beter ware geweest, als dit vroeger was geschied, is het toch nog gewenscht, dat overal, waar dit nog niet gebeurd is, de struiken, die verleden jaar in sterke mate waren aangetast, op zoodanige wijze gesnoeid worden, dat alle eenjarige scheu ten tot op minstens 1/3 deel worden ingekorthet snoeisel moet worden verbrand. Daar echter reeds zeer vele vruchtlichamen dtr zwam van de aangetaste scheutjes op den grond zijn gevaden, is infectie in de lente van die vruchtlichamen uit, mogelijkook kunnen vroeg in het voorjaar de de struiken wor den aangetast door sporen der meeldauwzwam afkomstig van elders staande struiken, waarop reeds meeldauw is uitgebroken. Een zorgvuldige bespuiting met carbolineum, voordat knoppen der struiken aan het werken zijn, is eveneens aan te raden, hier door worden nog weer een aan tal vruchtlichamen onschadelijk gemaakthet is gewenscht niet alleen struiken, maar ook er tijsschen in en er naaststaande palen, heggen e. d. te besproeien, omdat ook daar vruchtlichamen op terechtgekomen kunnen zijn. Waar de grond nog niet omge ploegd is, is het goed ook dezen te besproeien. Afdoend is deze behandeling met carbolineum ech ter niet, evenmin als de winter- snoei, doch beiden dragen er toe bij de kansen op infectie te ver minderen, waardoor de voorjaars- bestrijding gemakkelijker wordt en meer kans heeft op succes. Ten einde nog mogelijke infec tie grootendeels te voorkomen, moeten de struiken vroeg in het voorjaar, ongeveer in de eerste dagen van Mei, bespoten worden met Alcalische Bourgondische pap, die bereidt wordt door l'/2 K. G. kopervitrool op te lossen in 100 L. water en al roerende toe te voegen l'/s K. G. sodex, d. i. watervrije soda, Deze moet toegevoegd worden in poeder- „Niet waar dat zeg ik ook «teeds tot me zelf I" „Maar u zelf, mevrouw Het theegoed rinkelde. Gabriëlle Lünhardt was plotseling opge sprongen. Ze vertrouwde haar eigen oogen niet. Zij staarde den bezoeker aan. Waa hij «oma waanzinnig Had hij misschien den tropen-kolder van daarginds meegebracht Ze wilde schellen, maar bedwong zich. „Wat zegt u?" vroeg zij, nog steeds ademloos van schrik. Hij was onverschillig blijven zitten. „Ik zeg, dat Paul niet door zulk eene toevallige domme historie gestorven is, maar door Dat sprak hij duidelijk en langzaam uit. Ze deinsde voor hem terug, ze kon slechts her halen: door mij gestor ven Ik geloof, u bent krank zinnig Nu was ook hij opgestaar. „God, Ik ben 't niet erger dan „anderenzeide hij. „In ieder geval niet erger, dan dat Paul het in den laatsten tijd was De jonge weduwe streek met de hand over hare oogen, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1