ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANBEREN De eeuwige strijd. Furol^jJImtetsia^én^lMverwondingen Weekrevue. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM- BLIEK tno.'2? breskens p°;|f9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Zaterdag 21 Januari 1918 Nummer 3296 ORATIS verzekering AfaM gulden bij levens- i.. gld. bij dood aar gld. bij verlies ara gld. bij ver- ta gld. bij ver- aar gld. bij ver- ja gld. bij verltes voor de abonné's tegen vill] lange ongeschikt- door /h van een nil Hes van een 411 lies van een /h lies van een ly van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage BINNENLAND. We leven in onze moderne maatschappij ontzettend snel. Het is een voortdurend jagen en nauwelijks heeft het oude vol doende tijd, om plaats te maken voor het nieuwe. Nieuwe ideeën breken zich baan met ongekende kracht en dwingen ons tot op zekere hoogte, hieraan mee te doen. Deze nieuwe ideeën open baren zich ook op het gebied der baldadigheid. Nadat we de Amsterdamsche inktwerperhebben gehad en de Rotterdamsche Kui tenprikker, geniet Rotterdam de primeur van een ruitenkrasser. Deze schandalen schijnen er een genoegen in te vinden, onschul dige spiegelruiten door krassen hopeloos te bederven. Er loopen meer gekken rond, dan er opge sloten zitten en dit wordt ten overvloede nog eens bewezen, door het feit, dat dit sinistre be drijf in andere plaatsen reeds navolging heeft gevonden. De aandeelhouders van glasverzeke- keringsmaatschappijen beleven een angstige tijd. Dergelijke bal dadigheden zijn zeer moeilijk te constateeren en ondanks uit gebreide politiemaatregelen is het nog niet gelukt de snoode be drijvers hiervan op te sporen. o Onze Postcheque en Girodienst heeft zijn tienjarig bestaan her dacht. Dit staatsbedrijf dat vooral in het begin een doorn in het oog was van verschillende lei ders van het bankwezen, heeft zich in deze tien jaren van haar bestaan ontwikkeld van een klein verlies gevend bedrijfje, tot een machtige, winstgevende en zeer nuttige instelling Aangevangen met vier duizend rekeninghouders, heeft dit bedrijf zich zoodanig ontwikkeld, dat heden bijna hon derd duizend rekeninghouders hierbij zijn aangesloten. Bij de invoering van de cen tralisatie in 23, scheen het een oogenblik, of deze instelling nog vlugger zou verdwijnen, dan ze was opgekomen. De verwarring Door meneer Bankholtz. Die heeft het hem vanmiddag in opdracht van mevr. gezegd De jonge weduwe nam het kaartje, dat op het zilveren blad lag. Ze las .WERNER VRIJHEER VON OSTöNNE, Plantage-Directeur, Duitich-Ocat- Afrika". .Mijn God die heeft haan! zeide ze onwillekeurig in zichzelf. Die moest zich direct na den lunch met haar toekomstigen zwager omgekleed hebben en naar hier gereden zijn". .Juist 1 Ik had 't geheel ver geten zeide ze tot den huis knecht, .Het ia in orde Verzoek meneer, nog even te willen wach ten I" Toen zij vijf minuten later met lichten, op het dikke tapijt nauwelijks hoorbaren tred in het ■alonkwatr, ontdektenhaarmooie grijze, iets kortzichtige oogen eerst na enkele seconden den bezoeker, Hij zat op een ta* nam zulke afmetingen aan, dat zelfs tot een voorloopige sluiting moest worden overgegaan. Heele pagina's heeft de pers hieraan toen gewijd en de drukinkt vloeide rijkelijk, m uiting te geven aan de Hollandsche verontwaardiging. Deze verontwaardiging was vol komen gerechtvaardigd,doch het geen nadien onder de leiding van den heer Lazonder is ver richt, dwingt bewondering af. Op de ruïnes van het ingestorte bedrijf, is een gezonde zaak op gebouwd, dat zich in zeer korten tijd een belangrijke plaats in het algemeen geldverkeer heeft ver overd. De verdere uitbreiding gaat gestadig voort en het is te voor zien, dat het aantal rekening houders met nog duizenden zal toenemen. Oorspronkelijk werd over het tegoed bij deze dienst 2 pCt rente vergoed, dat nadat het eerst tot 1 '/f was terugge bracht, met ingang van Jan. 25 voorloopig is afgeschaft. Als ge volg van deze maatregel is het totaal tegoed der rekeninghou ders met d e helft gedaald. Om trent de weder invoering van rentevergoeding is nog geen be slissing genomen. De leiders kunnen met voldoening, ondanks 1923, op deze tienjarige periode terugzien. o We zullen over eenige tijd worden verblijd met de radio- belasting. Zoo langzamerhand blijft er niets meer over, of we zullen er voor hebben te dokken. De meermalen twijfelachtige voor deden onzer maatschappij moet stevig worden betaald. De op somming waarvoor we wel heb ben te betalen aan belasting, zou een heele kolom beslaan. De radio, de schitterende vinding onzer techniek, die het mogelijk maakt, om rustig in de stoel ge zeten, de halve wereld door het draaien aan een paar eenvoudige knoppen in onze kamer te bren bouret, huiverend voor 't haard vuur en wreef zich boven den zwakken, eigenlijk slechti voor de oogen beatemden kolengloed de handen. Toen zij vlak achter hem wai en hij haar in den ipiegel zag, sprong hij vlug op en boog. Hij droeg een zwart gekleeds jas en eene sterk in den vouw gepersten grijzen pantalon. Alles was zooals het behoorde. En toch maakte hij een exotischen indruk. Zijn ge zicht was door de zon verbrand, somber, met een donkeren snor. Van dezelfde kleur zijne haren. Gabriëlle wist, dat hij ongeveer hetzelfde geboortejaar als haar overleden man moest hebben. Maar hij zag er ouder uit. Hij was mager, middelgroot met zeer breede schouders en sterke borstkas. .Pardon, mevrouzl zeide hij. ,lk had het een weinig koud, Ik ben altijd huiverig, van dat ik in Duitschland terug ben! Als men roo'n tijdje onder den Equator was Daarom dus die winterartikelen in de hal 1De vreemde maak te niet veel complimenten. Het scheen haar toe, alsof hij een bijna brutalen trek der onver schilligheid om zijne lippen had. Hij beviel haar niet, Maar zij gen, zal ook de zegeningen van de politiek voor hen, die graag grondig wenschen te worden georienteerd in deze wijsheid, opensteilen. Door slechts te draaien aan zijn knopje, zal hij achtereenvolgens college ontvangen van straks vijftig politieke partijen en kan hij zich tegoed doen aan politieke stamprot, of hors d' oeuvre. Om trent de resultaten hiervan zijn we eenigszins sceptisch gestemd en voorloopig prefereeren we ons Hollandsch keukenproduct met worst. o— Op de algemeene vergad'ring van de N. W. B. te Utrecht, zijn zoodanige besluiten genomen, dat een oplossing van de relletjes is fe verwachten. -De uittzelting van den heer F. Hirschman en B. Swaab de Beer is verworpen met groote meerderheid van stem men, waardoor deze functionaris sen zijn gerehabiliteerd. Het ge vormde interum-bestuur, bestaan de uit F. Hirschman, Mr van Hooff en O. Hogenkamp, zal een eereraad benoemen, die binnen drie weken rapport zal uitbrengen, over de gestes van bestuurs leden Het wieletje is dus voor loopig weer gesmeerd en het is te hopen, dat het verder voor droogloopen wordt behoed. De sport wordt door zulke onver kwikkelijke gebeurtenissen niet gediend en daarom is het te wenschen dat het mes goed in de wonde wordt gezet en dat alle vuil grondig wordt gereinigd. BUITENLAND. Met groole belangstelling wordt heden het plan-Amerikaansche congres te Havana gevolgd Een- en-twintig Amerikaansche repu blikeinen zijn hier vertegenwoor digd, om door middel van dit congres de binnenlandsche wel vaart te verhoogen en de bevor dering der internationale vrede te dienen. Het tragische van al glimlachte belet fd-koel en zeide: .Wel, meneer Ven Os ine dan zullen we h?el dicht bij den haard gaan zitten, opdat u de Af ikaansche zon niet te zeer znlt minen 1Zoo u krijgt ook dadelijk thee Gabriëlle Lü ihardt had, be minnelijk ali ze van natuurwai, ietl in ipraak en gelaatiuitJruk- king, dat haar vertrouwelijk deed lijken, 'ook tegenover minder goede bekendeD. Het klonk dan zoo aliof ze met een gced vriend «prak en werd zdó opgenomen, ook all ze het in het gehael niet meende, Mnar meneer Von Otlönne toonde geen «poor van verplichting. Hij kuchte hij wa« schijnbaar iterk verkouden en mi'.schien daarom klonk zijn item zoo ruw, toen hij kort zeide: .Dauk ui" Dan zweeg hij en keek haar •trak, vreemd-onderzoekend aan. Ze dacht: .Vreemde snaak 1... ais hij ook oud-otficler en vrij heer is men merkt toch, dat hij lang daarginds in het oer woud was!" Ze begon, conven tioneel, zooals eene dame dit onderhoud met een bezoeker inleidt,U bent al lang terug, meneer Von Oilönne?" .Sedert eergisterenavond I" dezq^ conferenties is, dat het resultaat altijd in wanverhouding staat totTiet voorop gezette doel. In schitterende redevoeringen hebben de presidenten van Cuba en de Vereenigde Stalen de groote 'lijnen in de toekomst uitgestip peld Zulke, redevoeringen zijn een dankbare gelegenheid, de bittere pillen welke een ieder voelt, doch door niemand met een woord of gebaar worden aangeroerd, te verbloemen En ook hier is van deze gelegenheid een dankbaar gebruikgemaakt Het belangrijk ste punt, de politieke verhouding tusschen de Vereenigde Staten en de overige republieken, zal op dit congres wijselijk niet worden behandeld. Met steeds groeiende vrees zien de kleinere republieken, dat de Vereenigde Staten hun invloed in zuidelijke richting, voortdurend verder uitbreiden. Het feit, dat zelfs eenige tiental len malen militair werd ingegre pen door Uncle Sam, in een buiten de Unie gelegen geschil, geeft aan deze vrees meer dan gegronde redenen. Doch waar niemand de moed of lust heeft, tegenover de machtige broeder op te treden, zal dit vraagstuk niet worden aangesneden. De verschillende militaire in terventies van de Vereenigde Staten staan in scherp contrast met de gehouden rede van Coo- lidge, waarbij deze betoogt, dat de souvereirriteit van kleine na ties wordt geëerbiedigd en dat een meeningsverschil niet door een beroep op macht, doch door toepassing van rechtvaardigheids principes en gelijkrechtigheidsprin cipes moet worden opgelost. Voor het welzijn der wereld is het jammer, dat er tusschen de woor den van leidende staatslieden en hun daden, vaak een onoverko melijke kloof ligt. Eenvoudigen van ziel wanen zich reeds in een aardsch paradijs, ais ze al die mooie betoogen en beloften ,1 n komt u zoo direct naar mij ,Ja, dat is voor mij van veel belang 1" Weer eene pauze. Zij ergerde zich over de maaier, waarmede zijn blik aan haar hing. .En denkt u lang in Duitsch- land te blijven .Die vraag wordt me door iedereen gesteldDie schijnt onvermijdelijk 1Ik kan slechts antwoorden Drie maanden zal men mij hier wel moeten dulden! Dan ga ik weer terug Zij schrok voor zijne onbe leefdheid. Zij dacht.Mijn man heeft een netten boezemvriend gehad Daaraan kan men zien, hoe de lui daar ginds verwil deren. Hij zelf wa» ook al op den weg als ik hem niet terug gehouden had Opvallend onverschillig, vroeg ze .Dan bent u zeker voor zaken in Berlijn .Ja. Ik wil mijne plantage- onderneming veigrootec. Einde lijk begint dat zaakje te mar- cheeren. De hennepbebouwing neemt op .Dat ii heel mooi 1" Gabriëlle Lüuhardt had niet het minste idee dat Oost-Afrika hennep voortbracht. Het interes- lezen. Voor dezulken is het maar goed, dat de Cubaansche presi dent in zijn redevoering, bij het door hem aangeboden banket gehouden, al vast demogelijkheid van een mislukking aanroert. Plotseling te dragen leed valt dubbel zwaar, zoodat een voor zichtige voorbereidig gewenscht is. Natuurlijk zijn op deze uit latingen eenige zoetigheden ge volgd, om de wrange smaak wat te verdrijven. Dit aangeboden banket was erg nat (lees er werd stevig gedronken) hetgeen ook zeer bevordelijk is voor het weg spoelen van wansmaken. We zul len voorloopig nog wel hoop volle berichten hierover ontvan gen, doch het resultaat zal wei zijn, dat als gevolg van deze conferentie, een prachtige ver gulde vrucht zal worden geboren, die mede door zijn verguldsel, zeer velen zwaar op de maag zal liggen. o— De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Amerika over een anti oorlogspact te geraken, zijn zooals reeds geruimen tijd te voorzien was, op een mislukking uitgeloopen. Het bereikte voor deel van deze onderhandelingen is, dat beider standpunt inzake de beveiliging, duidelijk is uit gekomen. Er wordt nu nog ge werkt aan een Fransch-Ameri- kaansch arbitrageverdrag. De goede verwachtingen, welke hierover worden gekoesterd, doen de teleurstelling over de eerste onderhandelngen eenigszins ver geten. Hoewel een arbitrage verdrag lang niet zoo ver gaat a s een anti-oorlogspact, zou door het tot stand komen hiervan belangrijk worden bijgedragen, tot de vervanging van geweld door recht. Iedere poging in deze richting, mits oprecht ge meend, verdient onze erkentelijk heid. Mogelijk zal de eerste mislukking het zijne bijdragen, tot het bereiken van een tast baar practisch resultaat. o— In Berlijn is deze week de eerste conferentie gehouden, om te geraken tot de Duitsche een- ■eerde haar niet in het minat wat men daar ginda uitvoerde, Daarom vond ze ook zoo moeilijk eene aanknooping voor een ge- aprek. ,U waa artillerist, heelt mijn man mij eena verteld .Jawel I" ,En later in het verdedlgings- regiment?" .Jawel .Toen heeit u dus het civiel- beroep alt plaotage-beatuurder gekozen .Jawel I Voor zeven jaar..." .En al dien tijd heeit u zich geen verlof gegund?' .Niet een uur, andera waa de kar blijven steken 1 Men moet bij zijn stuk blijven alt men zich eena iets voorgenomen heeft I" Hij zeide dat buitengewoon hard en vijandig en zweeg met een kort verachtelijk schouder ophalen. Gabriëlle wilt niet precies wien dat gold. Zij erger de zich hoe langer hoe meer. Waartoe waa deze Afrikaan eigenlijk gekomen als hij daar maar zat en de antwoorden er met geweld moeat uitpersen Zij werd niet wijzer uit hem, maar toch, dezen intiemen vriend van haar overleden man was zij alle achting verschuldigd. (Wordt vervolgd.!

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1