ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Alles op de pof De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zaterdag 14 Januari 1928 Ingezonden Mededeeling. Wc?'PU ROL W eekrevue. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. 1 Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TUo!°2° BRESKENS p°»Wro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Nummer 3294 GRATIS verzekering ->->■ gulden bij levens- ja» gld. bij dood ja Br gld. bij verlies ira gid. bij ver- ts gld. bij ver- as gld. bij ver- za gid. bij verlies voor de abonné's tegen vim lange ongeschikt- door /h van een h[l lies van een 4Q lies van een VQ lies van een 1[J van eiken ongelukken voor: W»w heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. In onze schooljaren zongen we een liedje van Een fiets van Dinges, en niet [betaald, Die wordt door Dinges weer [teruggehaald I Voor Dinges zongen we na tuurlijk een anderen naam, dien n.l. van het toen eenig bekende afbetalingsmagazijn in de plaats onzer inwoning. Het was in den tijd, toen geen huisvrouw zou durven erkennen, dat ze bij Din ges was terechtgekomen en als het bij ongeluk toch bekend werd, dan was het goede mensch in haar omgeving ook voor goed a s een vrouw zonder overleg gekenmerkt. Wie kocht er nou op afbetaling 1 Alleen 'n mensch natuurlijk, die haar huishouding niet te beheeren wist. - Veel is er sindsdien veran derd. Een naaimachine, fiets, stofzuiger, piano, gramaphoon, radio, al deze artikelen wor den nog slechts in huurkoop verkocht en niemand schaamt er zich meer voor om het te erkennen. Als een winkelier een dezer artikelen contant verkoopt, heeft hij een paar dagen noodig om te bekomen van den schrik en de verwondering. Steeds verder wordt het systeem doorgevoerd. Ameublementen gaan ook al op crediet en dezer dagen werd in een der bladen zelfs per advertentie bekend ge maakt, dat degenen die trouwen, geen geld noodig hebben, want dat dezulken volledig geïnstal leerd kunnen worden, zonder een cent vooruit te betalen. Zit ge in uw woning op crediet en zonder geld, dan ook nog een zaak beginnen, want er zijn niet alleen fabrieken, die u op crediet installeeren, doch er is zelfs een speciale maatschappij opgericht die alle aankoopen van machines, de inrichting van uw kantoor e. d. voor u financiert. Nu bleef ons nog slechts één wensch overeen auto. Qe kunt 7. Zijne weduwe ging verder „Masr de dag kwam waarop zijne volhardende, groote liefde mij overwonnen had. Liefde ia eigenlijk veel te weinig. Het wa« een hartstocht, zooali ik nooit geloofd had, dat een mensch dien den ander kon geveD. En, God vij dank, zoo it hij gebleven tot zijn laatste uur Hij, die zooveel in de wereld rondgezworven en zoo veel medegemaakt had, had in mij zijn waar geluk gevonden en ik eveneena in hem. Stellig wat een huwelijk, zooals het onze, zeldzaam, zonder voor behoud De eene precies alt de ander ,Dat wil zeggen, uw echt genoot is geheel en al in u op gegaan, mevrouw I" Zij draalde een weinig met 't antwoord. ,Ik weet niet, of dat het juiste woord daarvoor is, meneer von Wingerow Ik zeide u reeds: Toen hij bij me kwam, had ik in 't begin eerder angst voor hem angst voor Afrika. Ik kan me niet anders maken. hem hebben, lezer. Ford heeft niet alleen uit respect vobr uw goede smaak 'n nieuwe, sierlijke- gemodelleerde wagen voor u geconstrueerd, maar hij eischf voor de aanschaffing bovendien slechts een krats aan handgeld vooruit en verder betaalt ge den Amerikaan maar 18 Hollandsche guldentjes per maand, om, vanaf uw huis op crediet, naar en van uw op afbetaling geïnstalleerde zaak en kantoor te rijden. o— 't Wordt ons wél gemakkelijk gemaakt, d. w. z. de aanschaf fing van hetgeen we noodig hebben ofwenschen. Want dit is een eerste gevaar van dit huurkoopsysteem, dat we n I. niet meer alleen koopen, wat nood zakelijk is, maar ook dat wat makkelijk of gewenscht is Op het laatst loopen de menschen natuurlijk vast met hun afbeta lingen en als ze dan behouden willen, wat ze eenmaal in huis haalden, dan moeten ze op hun kleine dagelijksche contante uit gaven gaan bezuinigen, op nood zakelijke voeding en 'dergelijke. Heel hun huiselijk budget hebben ze in de war gestuurd Soms voeren de ondoordachte huurkoopen nog tot grooter el lende, wat de verslagen der recht bank-zittingen uitwijzen. Steeds meer menschen worden voor .meneertje" geleid, omdat ze een nog niet afbetaald artikel ver kochten, teneinde met de op brengst den aankoop van eerste levensbehoeften te kunnen beta len. O, het wordt zoo gemakkelijk voorgespiegeld: betaal uit Uw inkomen I Jawel, het sparen voor- éf is dus overbodig gewo den. Maar hoe zijn we dan beveiligd tegen de onvoorziene omstandig heden, als ziekte, sterfte, werke loosheid of vermindering van inkomsten. Betalingen worden geregeld uit een inkomen, dat nog verdiend moeten, maar wie garandeert, dat we over,'n zekeren tijd nog het inkomen van heden zullen hebben Eenig nadenken moet bovendien toch ook tot de erkenning leiden, Men kan niet van mij verlangen, dat ik me voor veldtochten onder de wilden en txpeditiehietoriei enz. enz. interesseer, Maar van zijn kant is het wonder gebeurd, dat hij begonnen is, mijne be langen te deelen, geheel de mensch te worden, dien ik altijd als levensgezel verlangd heb, vol verstandhouding voor mij voor de kunstvoor de ma nier, waarop ik de dingen bekijk! Ik heb niets daartoe bijgedra gen 1 Dat kwam allemaal door zijne liefde. Voor mij heeft l ij Afrika heelemaal laten varen 1 En hoe gelukkig heeft hem dat gemaakt, die rust en vrede. En hoe gelukkig was ik, dat hij het was door mijHet was te veelEn 't is iemand in 't leven slechts éénmaal toegebracht, zoo hand aan hand gaan, in eene liefde, die alles, van de vriend schap tot den hartstocht, samen vat I Dat kan zich onmogelijk in een arm, kort menschenbestaan nog eens herhalen. Ik kan me niet voorstellen, dat ik nog eens in staat zou zijn, werkelijk nog lief te hebben .Anders beschouwd waar om moet ik mij voor de men schen opsluiten ging ze verder. „De menschen hebben me im mers niets gedaan I Ik heb me dat we op crediet veel te duur koopen. De credietgever moet op kivade posten rekenen en deze schade is verdisconteerd in de prijs. Bovendien moet de crediet gever zelf contant geld opne men en' daarvoor heeft hij zijn rente te betalen, wat ook al weer in de prijs wordt verrekend. Dan zijn er nog dp, kosten van admi nistratie, incasseering en derge lijke. Alléén, maar ook enkel en ook alleen, als we op een moment krap in de contanten zitten en een bepaald artikel noodzakelijk behoeven, kan crediet een geluk kige uitkomst beteekenen, maar die zich op deze wijze luxe a^n schaft, of van het koopen op crediet een systeem maakt, moett maatschappelijk te gronde gaan. o Het crediet systeem is als een besmettelijke ziekte vanuit Ame rika tot ons gekomen en het dreigt zich ook hier zoo in te burgeren, dat de meeste huis houdens st'aks radeloos verwik keld raken in de duistere proble men van haar week-of maand budget. Hier geldtbezint, eer ge begint. Voor handel en industrie be- teekent de willigte, waarmee op het oogenblik gekocht en ver kocht wordt, een uitkomst, maar die zal van slechts zeer tijdelijken aard blijken te zijn, want straks zal de koopkracht van het publiek tot nihil zijn gereduceerd Dan worden het kwade dagen, ook voor de kooplieden en degenen, die hun handel gefinanceerd heb ben, kwade dagen ook voor de koopers van heden en voor de arbeiders, die nu in enkele fa brieken volop werk hebben. Economen en bankiers zien de gevolgen natuurlijk eveneens in, en vermoedelijk ook wel de win keliers, die het crediet-systeem aanprijzen, doch de concurrentie dwingt ze, om mee te doen. De eenige mogelijkheid Lom aan de catastrophe te ontkomen, is. dat het publiek zelf, zich tijdig re kenschap geeft van de verwikke lingen, waartoe het koopen op afbetaling kan leiden en de oud- voorgenomen uit mijne eenzaam heid terug te keeren. En, zooals dat nu eenmaal het noodlot van ons vrouwen is, dat we steeds uiterlijk documeuteeren moeten dat we innerlijk beleven onze kleeren zijn nu eenmaal onze uithangborden daarom ben ik vandaag ia een gekleurd kos tuum I" ,1 n u Herinnert zich misschien, mevrouw, wat ik bij gelegenheid eens tot u zeideik wil den dag, waarop ik u niet meer in rouw zal zieD, als de aanmoe diging tot eene vraag beschou wen „Pardon laat me uitspre ken, meneer Von Wingerow. Het is beter I Ik heb me alles precies overlegd, wat ik u zeg gen moet. U hebt uwe eerste vrouw lief gehad I" „Zeer 1" „Eo toch gelooft u weer te kunnen liefhebben „Ik doe het 1En doe daar mee geen onrecht I" „Ziet u dat begrijp ik juist niet 1 Mij lijkt zulk eeDe gedachte eene ontwijding van mijn man van me zelf.,, en ten slotte.,, en dat is juist de reden, waarom ik met u daarover spreek als een onrecht aan een derde Ik heb het gevoel dat ik u alleen Hollandsche voorzichtigheid blijve betrachten, om eerst de gelden bijeen te sparen, die noodig zijn, voor den aankoop van wat we' noodig hebben of wenschen „Jantje Contantje" leidt ons langs den veiligsten weg en den goed koopsten. Met geld in de hand maken we den verkooper tot onzen dienaar, die met onze ver langens en eischen rekening heeft te houden Bij poffen worden wij afhankelijk en moeten ons des noods minderwaardige artikelen laten aansmeren voor véél geld Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw huid/stukgaat of naschrijnt, ook al As Uw baard nog zoo zwaarden hard, ind en U slechts vódr het inzeepen de baard ppeiyfakte inwrijft met een weinig BINNENLAND. We hebben ons deze week weer eens verheugd in het be wijs van saamhoorigheid, dat speciaal de Rotterdammers, ons hebben gegeven bij de huldiging van de dappere bemanning van de Aihena. Zooals de lezers zich nog wel zullen herinneren, heeft dit Nederlandsche stoomschip een zeer groote rol gespeeld, bij de redding van de schipbreuke lingen van het Italiaansche stoom schip Principessa Mafalda. Dank zij de bekende Hollandsche zee manschap, gepaard met taaie volharding, is kapitein Smoole- naars er in geslaagd, honderden menschen voor een wissen dood te behoeden. Deze dappere red ders hadden zeker een huldiging verdiend, doch zullen ongetwijfeld zeer aangenaam zijn verrast, door de grootsche huldiging, welke hun hier is ten deel gevallen. rekenschap verschuldigd ben voor de wijze, waarop wrj sedert een jaar met elkarder omgaan. Trouwens wanneer.. dan zou u de man zijD, voor wien ik vertrouwen en achting zou kun nen koesteren „Mevrouw .Als 't me even mogelijk was, met de liefde voor een doode in 't hart, een levende de hand te reiken. Anderen mogen zoo iets kunnen 1 Mij lijkt het verraad 1" „Het zou wel gaan, mevrouwl" Zij schudde het hoofd. „Vergeet u niet, hoe het nood lot mij verwend heeft 1 Hoe zou ik weer in de groote wereld een mensch kunnen vinden, die zoo heelemaal in mij en mijn innerlijk wezen opgaat, zooals het m'n man deed? hebt uw beroep en kunt en zult het niet missen) Een ieder heeft het. Hij heeft zijn beroep er aan gegeven als men dat rondzwerven in Af ika een beroep noemen kan en heeft alleen voor mij geleefd. Dat offer heeft hem en mij goed beloond. Het heett hem nooit eene seconde lang berouwd, maar hij heeft den dag geprezen, waarop hij dat offer bracht. Maar dat kan ook slechts maar één keergebeurenl Het was een uitbundig eerbe toon, waaraan door alle lagen der bevolking spontaan werd deelgenomen. Reeds bij het binnenkomen in de haven voor de loods der reedery (Van Nielvelt Goudriaan en Co's) was er zooveel belangstelling, dat zelfs tientallen enthousiaste bewonderaars een plaatsje had den uitgezocht boven op het dak der loods. Z. K. H. Prins Hend'ik als beschermheer der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen en onze Minister van Waterstaat als vertegenwoordrger onzer regee ring, hebben van hun groote waardeering doen blijken, terwijl het Rotterdamsche gemeentebe stuur de bemanning officieel heeft ontvangen. Deze rondborstige zeerobben was aan te zien, dat een huldiging als deze, voor hun een moeilijker karwei was, dan het trotseeren van een zwaren storm. Ze kunnen er met recht trots op zijn, te hebben bijge dragen tot het hooghouden onzer goeden naam als zeevarende natie, in het buitenland. o—- Een scherpe tegenstelling van bovenstaande was deze week het bericht van de debacle van de Veendammer Hypoteekenbank. De spaardsrs beleven de laatste jaren een angstige tijd en een gevulde effectentrommel is te genwoordig nog lang geen waar borg voor een onbezorgde levens avond. Dat ondervindingen ook nu weer de houders van pand brieven dezer bank. En al heeft de justitie ingegrepen door ver schillende leiders dezer bank te arresteeren, hiermede zijn de ver loren centen niet terug. Het is wel in droevig, dat spaar- duiten van honderden zuinig le vende menschen, die zich waar schijnlijk veel hebben ontzegd, om ze bijeen te krijgen, op een dergelijke manier zijn verzwen deld. Door verschillende handige regelingen is een groot gedeelte der activa verdwenen ten koste van de pandbriefhouders. De aan het licht gekomen feiten grenzen aan het ongeloofelijke. Hoe ook Er moest zoo veel verhevens cn heerlijks io mij verwoest worden juist dat, wat mij de kracht tot verder leven en een zekere rust gegeven heeft eer iets nieuws kan gebeuren en God weet wat 1 Een glimlach overwoog haar mooi bleek gelaat. Zij strekte de hand uit. „En daarom, meneer Von Wingerow laten we vriende lijk zijn als u't kuntniets meer Hij legde aarzelend en terug houdend zijne rechterhand in de hare. Zij merkte, dat zijne vingertoppen koud waren. Maar in 't gelaat bewaarde hij de zelfbeheersching. „U zegt, u wilt in 't leven terug, mevrouw 1" hernam hij droog. „Hoe stelt u zich dat voor Gelooft u, dat een be paald aantal menschen werkelijk op den duur veel voor u kunnen zijn?" „Ik verlang van ieder afzon derlijk niet veel slechts eene zijde van hun wezen dat wat met mijne kunstenaarsachtige neigingen overeenkomt, die ik alleen niet goed verzorgen kan, (Wordt virvol|d,)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1