Plaats®! laws. Week-Menu. Burgerlijke Stand, S7V Gemengd Nieuws Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Donderdag 12 Januari. 3e opvoering van „St.Jansvuur". Zondag 15 Januari. Middagvertooning ,St. Jansvuur". Fransche Schouwburg, Gent. Zondag 15 Januari, namiddag 2 uur „Sire Halewijn", Mysteriespel in 5 acten. De minister van waterstaat hield bij de huldiging van de bemanning de volgende rede Kapitein en bemanning van de „Alhena" 1 Nu ge, na in de Zuid-Ameri- kaansche wateren schoone daden van zeemanschap en zelfopoffe ring verricht te hebben, veilig met uw schip in het vaderland zijt teruggekeerd, is het voor de Nederlandsche regeering een be hoefte, om uitdrukking te geven aan haar gevoel van bewonde ring voor hetgeen door u te zamen is verricht en mij is op gedragen u dit te zeggen. Toen het eerste korte telegram hier kwam, was ik zeer verlan gend er meer van te weten en ik was dus blij, dat de leider van de reederij mij kwam bezoeken, van wien ik dacht meer te zullen hooren. Maar hij wist mij verder niets te vertellen dan alleen, dat hij mij troostte met de mede- deeiing, spoedig wel een uitvoe rig rapport van den kapitein te zullen ontvangen, waarmede hij mij dan wel in kennis wilde stellen. Na eenige weken kwam hij terughij had toen dit rapport ontvangen, maar het bevatte niets anders dan het weinige dat wij reeds wisten. Eerst was ik toen teleurgesteld, maar al spoedig begreep ik dat ge door dezen eenvoud de kroon op uw schoon werk hebt gezet. Gij hebt zonder aan u zelf te denken, daden van grooten moed en ian flink be leid verricht en zelf beschouwt ge dit als een eenvoudige plichts betrachting. Ik wil dat voorbeeld van den kapitein volgen, en onthoud mij dus met opzet van het uitspreken van een lange redevoering en wensch u alleen dit te zeggen: Namens de Nederlandsche regee- ring, die zich in dezen de tolk weet van het gansche volk, zeg ik u dank voor de door u ver richte redding van 500 menschen- levens, aan de groote zorg die gij aan de geredden hebt bewezen en voor de schoone bladzijde, die gij door uw optreden aan het Geschiedboek van het Neder landsche zeewezen hebt toege voegd. Wij zijn trotsch op u allen en ik prijs de reederij gelukkig, die haar schepen met zulk een be manning kan voorzien. De re geering wil ook uitdrukking ge ven aan haar gevoel van bewon dering voor uw daad en mede namens zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken is het mij nu een groot genoegen u te kunnen mededeelen, dat het de Koningin behaagd heeft, de volgende on derscheidingen toe te kennen Ridder in de orde van Oranje NassauH. C. Smoolenaars, kapitein; de zilveren eerepenning voor m ïschlievend hulpbetoon en :r, uffeiijk getuigschrift aan C- H. Bakker, le stuurman, J. Kuiper, 2e stuurman, J. van Engel dorp Catelaars, 2e machinist; de bronzen eerepenning voor me ichlievend hulpbetoon en eei loffelijk getuigschrift aan G. Sissingh, 3e stuurman, W. Roodpen, 4e stuurman, H. J. Mi; en, 4e stuurman, N. Laar man, 4e stuurman, M. J. van Dc haar, bootsman, M. Holtrop, timmerman,J Ommering, matroos, P. Calkman, matroos, A. Teekens, m; s, L. Oosterom, matroos, J. Zwaart, matroos, J. Lekkerkerk, matroos; de eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau in zilver aan J. J. Brien, chef-hofmeester, in brons aan B. H. Loke, matroos. In deze rij is de naam van den marconist, P. Wentzel, niet vermeld. Hij zal echter niet ver geten worden, maar op een dag, die weldra zal aanbreken, en die een schoone herinneringsdag van het Nederlandsche zeewezen oplevert, een onderscheiding ontvangen. Oostburg. Eind vor'ge week werd alhier in het Hotel Mabe- soone een R. K. Middenstands vergadering gehouden. Als spre kers traden op de heeren Sloen- hek, Metz en van der Boom. Tevens werd een film vertoond betreffende de organisatie van het bedrijf, de doelmatigheid van adverteeren en etaleeren de film werd toegelicht door den heer J. Dols, welke tevens verduide lijkt door de film uiteenzette het voorkomen van verliezen in het bedrijf; de fouten van den ver- kooper en de bediening. De vergadering was zeer druk bezocht. Oostburg. Thans is alhier begonnen met het afbreken van de oude openbare lagere school, hetgeen een zeer goede werkver schaffing blijkt te zijn. Gewerkt wordt met ploegen werkloozen van ruim 20 man, die zeker wel eenige maanden aan dit werk kunnen blijven. Door het hierdoor vrijkomende plus het van de Hervormde ge meente gehuurde perceel grond zal de gemeente een flink plein rijker geworden zijn. Vooral wan neer dd plein (waaraan de naam van Kerkplein gegeven is) eens fraai aangekleed is met boompjes, bloemperkjes enz. (en we hopen binnen niet al te langen tijd met een muziektempel verrijkt is) zal dit een sieraad voor de gemeente worden. Tevens ligt het in de bedoeling, meenen we een gedeelte van het Kerkplein te bestemmen tot vee markt, hetgeen zeker ook de handel op de veemarkt ten goede zal komen. Oostburg. Uit een ontvan gen opgave blijkt dat eind vorige week reeds het duizendste lid bij de Zuid Nederlandsche Wie lerbond was ingeschreven Uit dit respectabele aantal, pas bij het begin van 't jaar, blijkt welk een gebruik van dien bond wordt gemaakt tot het verkrijgen van pass avants voor vrijen intocht in België met de fiets. Spoedige aanmelding bij den bond is dan ook gewenscht. Schoondijke. Het aantal inwoners dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1926 uit 1050 m. en 1028 vr. totaal 2078 zielen. De bevolking vermeerderde door geboorte met 15 m. en 13 vr. en door vestiging met 66 m. en 66 vr. Totaal 160 zielen. Zij verminderde door overlijden met 7 m. en 10 vr. en door vertrek met 97 m. en 76 vr. Totaal 190 zielen. De bevolking verminderde dus over 1927 met 23 m. en 7 vr. Totaal 30 zielen, zoodat zij op 31 Dec. 1927 bestond uit 1027 m. en 1021 vr. Totaal 2048 inwoners. Sohoondijke Wegens ver hindering door ziekte van den heer Wage voorzitter van het strijkje, werd Vrijdagavond de verloting ten behoeve van voor noemd gezelschap gehouden on der voorzitterschap van den heer F. van Rosevelt, die in enkele woorden dank bracht voor de betoonde medewerking. Daarna had de trekking plaats, waarbij de prijzen in afdalende rij vielen op de nummers 125, 344, 110, 4, 148, 385, 126, 196, 122, 134, 179, 111, 30,246, 172, 165, 61, 86, 180, 55, 263, 285, 390, 228, 353, 141, 360, 258, 370, 222. Hoofdplaat. Tengevolge van den regen en den dooi der sneeuw stonden de vorige week eenige perceelen bouwland in den Hoofdplaatpolder onder wa ter. Aan den Hoogeweg was het water enkele woningen binnen gedrongen, waardoor w bewo ners deze perceelen moesien^ verlaten. De kracht van het wateï heeft de muren van een wonin' zelfs doen scheuren, zoodat er gevaar voor instorting is ontstaan. Hoofdplaat. Alhier telde de bevolking op 31 December 1926, 712 m. en 668 vr. Totaal 138Ü. In 1927 zijn ingekomen 21 m. en 24 vr. Geooren 20 vr. en 14 m., totaal 79 vermeerderd. Er vertrokken 32 m. en 40 vr; overleden 6 m. en 2 vr. ver mindering totaal 80. De bevolking verminderde dus met 1 persoon en telde op 31 December 1927, 715 m. en 664 vr., samen 1379 personen. Aardenburg. Tengevolge van den hoogen waterstand is het verkeer op de lijn Aardenburg- brugge voor wai betreft het ge deelte Aardenburg-Middelburg stopgezet. Op sommige plaatsen staat het water 20 a 25 cM. bo ven de rails. Bij de laatste rit werden zoodanige verzakkingen geconstateerd, dat voortzetten van den dienst gevaar zou opleveren. Groote uitgestrektheden land in den Bewester Eede polder bezui den den Sint Pietersdijk, door welke polder de tram rijdt, staan blank. Groeda Maandag 9 Januari vierde de heer H. A. Cijsouw alhier zijn 80sten verjaardag, waarom hem door de Christel. Muziekvereeniging van Groede een serenade werd gebracht. De heer Cijsouw is mede oprichter van genoemde veree- niging. Waterlandkerkje Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 31 December 1926 306 m. en 288 vrtotaal 591 zieien De bevolking vermeerderde door geboorte met 5 m. en 5 vr. totaal 10 vestiging met 30 m. en 19 vr. totaal 49, samen 35 m. en 24 vr. totaal 59. Zij verminderde door overlijden met 1 m. en 3 vr. totaal 4. ver trek 30 m en 12 vr. totaal 42 samen 31 m. en 15 vr. totaal 46. De bevolking vermeerderde dus over 1927 met 4 m. en 9 vr., bestond mitsdien op 31 Dec 1927 uit 310 m. en 297 vr. totaal 607 zielen. Retranchemeat Woens dagavond 4 Januari j.l. had in de zaal van den Heer D. Luteijn alhier eene openbare vergadering plaats, waarin als spreker optrad de heer W. Hoogerhuis, Hoofd bestuurder van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw, Tuinbouw en Zuivelbedrijf te Utrecht, met het onderwerp „Waarom en hoe de landarbei ders vereenigd?" fioogwatergetij Breskens. DAGEN vm i nam. Jan 3.46 4.10 4.30 4 54 5.12 5.36 14 Jan. Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 L- Kwartier Zaterdag nam. 9.33. i-iuki «OUP RljJ Woensdag 11 Jan. nam. 4.39 Donderdag 12 4.41 Vrijdag 13 4.43 BRESKENS. Huw.-Voltr. 14 Dec. P. Boeck- hout, 27 j jm. en A H. C-Ver- heijke, 22 j., jd. 14, A. J. van de Velde, 22 jm. en E. M. Albregtse, 20 jd. Geboorten. 6 Dec. Cornelia Maria, d. van P- J. van den Broecke en W. bondewel. 13, Jacoba Pieterneila, d. van A. C van Huute en M. J. Theune. 22, Pieter Maiinus, z. van Chr. j. Dieix en A. C. van den Broecke. Overlijden. 22 Dec. C. Donze, 11 maanden. 29, Wed. A. Wisse- Lauret, 80 j29, N. M, de Wis- pelaere, 14 jaar. SCHOONDIJKE. Geboorten. 4 Dec. |acobus David, z. van C. Herrebout enj M. Kotvis. 10, Marie Louise, d. van A. F. Termont en A. M. Stokkerman. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 15 Dec. Herman ■Carolus Marie, z. van G. J. van d£ Vijver en M. A. A. van de VWae^r. OOST URO. Huw.-Voltr. 23 Dec. Nicolaas Jan Weeda, 31 jwedn. van C. Dieleman en Maria Verplanke, 38 j., jd. 23, Lambertus Marinus van de Linde, 24 j., jm. en Eli zabeth Suzanna de Lijzer, 22 j., jd. 22, Willem Johannes Jacobs, 27 j., jm. en Ebrina Maatje van Dixhoorn, 24 jjd. Geboorten. 7 Dec. Abraham Adriaan, z. van D. Luteijn en C. de Regt. 28, Johannes Jakob, z. van J Zonnevijlle en J J. van der Weele. 29, Agnes Maria Theresia, d. van W. J. H. Boer booms en A. M. P. Reinders. Overlijden. 7 Dec. Janneke Johanna Poissoinnier, 85 jaar, wed. van A. Haartsen. 14, Pieter neila Marsilje, 78 j., wed. van J Tellier. 25, Comeiis Leunis, 56 j., echtg. van H. Buijze. 30, Lieven Versprille, 86 jwedn. van J. E. Gillissen Ve schage. V ONWEER. Te Hengelo woedde Vrijdag middag te ongeveer vier uur een vrij zwaar onweer, gepaard met een orkaan en hagelslag. Bij de electiische centrale is het boven stuk van den ouden koeltoren afgerukt en tegen de fabriek ge worpen, waardoor verscheidene ruiten werden vernield. Verder is bij de centrale het dak van het ketelhuis afgerukt, evenals een deel van 't dak der machine kamer. Bij den galanteriewinkel van den heer Niers werd een spiegelruit vernield. De stad was ruim een uur in duisternis. Eveneens woedde Vrijdagmid dag te omstreeks half vier ook boven Enschedé een onweer ge volgd door een wervelstorm. De lichten, die overal waren ontsto ken, gingen langzaam uit, volgens de berichten tengevolge van de beschadig ng der Twentsche electr. centrale te Hengelo. Door de storing in den voe dingskabel der IJselcentrale waren ook alle plaatsen in den omtrek van Deventer geheel van electri- schen stroom verstoken. In de stad was het euvel tamelijk spoe dig hersteld, maar in enkele buitengemeenten o. a. Diepen veen moest men het ook 's avonds zonder electrisch licht stellen. DOOR DE GLADHEID. Vorige week had door de gjadheid mej. C te Oosterhout het ongeluk bij het waterputten voor over in den put te vallen. Onder water zag zij nog kans zich om te draaien. Toen zij weer boven kwam, zette zij haar rug tegen den eenen en haar voet tegen den anderen kant van de put. Daar zij goed bij haar positieven bleef, begon zij uit alle macht om hulp te roepen. Haar man was niet thuis en daar het huis geheel afgezonderd staat van andere huizen werd het geroep niet direct opgemerkt. Eindelijk werd zij gehoord door den 17- jarigen Th. V. Deze snelde spoe dig naar de plaats vanwaar het I geroep kwam. In de nabijheid i van den put gekomen hoorde hij niets meer, wel zag hij den put haak op en neer gaan. Hij liep naar den put en zag de vrouw uitgeput zitten. Het gelukte hem, geholden door nog een persoon, de vrouyv nog bijtijds te redden. GELDKISTJE MET BIJNA f8000 GESTOLEN. Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft iemand een ruit van een huis in de Jodenbree- straat te Amsterdam stuk gemaakt Uit een der kamers stal hij een ijzeren geldkistje, dat bijna f 8000 aan contanten inhield. De politie stelt een onderzoek in Gebleken is, dat de diefstal op Zondag morgen gepleegd moet zijn Door wie heeft men nog niet kunnen ontdekken. INBRAAK. Gistermorgen bemerkte een bonthandelaar op de Keizers gracht te Amsterdam dat in zijn magazijn was ingebroken. Een en ander wijst er op, dat de daders door opensluiting van de voordeur zijn binnengekomen Zij hebben hun weg gevonden naar een van de magazijnen en namen daar een aantal vellen bont, ter waarde van f 2000, weg. Het magazijn, waar de duurdere soorten lagen, konden zij niet binnendringen. GERAFFINEERDE OPLICHTERIJ. Bij de politie te Breda is aan gifte gedaan van een uitgebreide, geraffineerde oplichterij, waarvan vooral lieden uit de betere standen, rijksambtenaren, inge nieurs, ja zelfs advocaten en leden der rechterlijke macht, de dupe zijn geworden. Een viertal weken geleden de den twee Amsterdamsche „koop lieden" in een sierlijken rooden auto Breda e. o. de eer aan van een bezoek. Zij vervoegden zich bij de meer-gegoeden en toonden mooie stoffen. Zij zouden hun voor 30 a 40 gulden een prach tig costuum op maat leveren. Bij zeer velen slaagden zij en zij waren uiterst coulant. Natuurlijk moest vanwege de risico de stof betaald worden maar, de kleer maker en alles wat er bij be hoorde, zooals voering, knoopen, enz zou later wel in orde ko men. „De heeren" vertrokken weer naar Amsterdam en lieten vele Bredanaars in de blijde ver wachting van een mooi solied engoedkoop costuum. 't Wachten duurdeuren dagenweken Men kreeg reeds argwaan, doch niemand der vele gedupeerden had den moed zich tot de politie of justitie te wenden. Totdat eindelijk, één moedige de stoute schoenen aantrok en van 't geval aangifte deed bij de politie alhier. Al spoedig bleek, dat men het slachtoffer was van een geraffi neerde oplichterij, die sterk herinnerde aan de indertijd hier met zooveel succes doorgevoerde oplichterij met de .Perzische tapijten*. Bij „risjes" stroomden bij de politie naar aanleiding van een verder door de recherche ingesteld onderzoek, de namen der gedupeerden binnen. De op lichters waren systematisch te werk gegaan; bij eiken nieuwen klant vroegen zij, bij wijze van introductie een naamkaartje voor •t bezoek aan den volgenden. Het werd een soort sneeuwbal systeem. Een verder onderzoek heeft uitgewezen, dat de door zoovele Bredasche burge s be taalde stoffen reeds eenige weken beleend zijn in den Amster- damschen lommerd. De „hee ren in den rooden auto" hebben dus wel een goeden slag gesla gen. JEUGDIG AVONTURIER. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks vier uur ont moette een spoorwegbeambte op den Velperweg te Arnhem een 14-jarigen jongen, die hem naar den weg vroeg De beambte be greep spoedig, dat de jongen de ouderlijke woning ontvlucht was en bracht hem naar het politie bureau over. Hier bleek, dat de jongen te Dordrecht thuis hoorde en hij f 75 van zijn spaarbank boekje had gehaald, waarmede hij de wereld in wilde. De jongen had nog ongeveer f 64 in zijn bezit. Zijn ouders zijn gistermor gen telefonisch gewaarschuwd. In den loop van den dag heeft men den jeugdigen avonturier naar zijn ouderlijk huis terugge bracht. AUTO TEGEN EEN PAAL GEREDEN. Zondagnacht kwam een man aan den politiepost Claes de Vriezeiaan die op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een meisje had gevonden, dat ernstig aan de handen gewond was. Met moeite verklaarde het meisje aan de politie, dat zij met een vrien din den avond in een dancing had doorgebracht Een heer had aangeboden haar met een aut« naar huis te brengen. Nadat de vriendin was thuisgebracht, •eden zij samen over den Pie-'er de Hooghweg in de richting vandel park. Plotseling raakte de man het stuur kwijt en de autf reed in volle vaart tegen een daal van de Rotterdamsche ptctrische Tram, waa'door het Se" deelte van den wase11 'daal ver nield werd. Door jen, s0,j sloe8 het meisje met het hord doof

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2