FMselW Nieuws. Week-Menu. Rechtszaken, Burgerlijke Stand, Qemengd Nieuws Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zondag 8 Januari. Middagvertooning. „De kleeren maken den man". Hongaarsch blijspel in 4 bedr Avondvertooning „St. Jansvuur", van H. Suderman Fransche Schouwburg, Gent. Zondag 8 Januari, namiddag 2 uur „Mignon", Opéra comique in 3 actes en 4 tableaux. N1EUWVL1ET. Uitvoering te geven door de Rederijkerskamer „De Oranje- bloem" van Sluis, Zaterdag 14 Januari a s., des av. 7 ure, bij den heer P. Cornelis-Luteijn. Pp«dikb«prian. Zondag 8 Januari 1928. Ned. Herv. Kerk. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Aardenburg v 10 u ds Barnouw. Breskens v 9.30 ds Keers. n 1.30 Zondagschool. n. 5.30 u ds Keers. n 7.15 u. Werkmansbond. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Bevestiging Ouderl en Diakenen Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Oostburg v 10 u ds Visser. Schoond. n 2 u ds Vrijlandt. St. A. ter M. v 9,30 ds Scholte. Waterldk. n 2 u ds Castelein. Ijzendijke v 9.30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Plaat, uit Den Haag. Zuidzande. De bevolking der gemeente alhier, bestond op 31 December 1926 uit 528 m. en 517 vr. Zij vermeerderde in den loop van 1927 met 10 m. en 4 vr. door geboorte, met 47 m. en 28 vr. door vestiging. Zij verminderde met 4 m. en 5 vr. door overlijden en met 49 m. en 33 vr. door vertrek. Op 31 Dec. 1927 bestond de bevolking derhalve uit 532 m. en 511 vr. Persdienst I. A, K. meldt Kosten van oorlog Het britsche artillerie-bombar dement voor den infanterie-aanval in den slag van Atrecht had 156,000,000 gulden gekost, te Meessen ruim 210,000,000 gulden en in den derden slag bij Yperen 256,000,000 gulden. O jrlogvoorbereidingen In 1925 telden de legers van de overwinnende en neutrale Staten van Europa 1,183,000 man meer dan vóór den wereldoorlog. In het jaar 1924-25 waren hun oorlogsbegrootingen 721 millioen dollar hooger dan in 1912. De marinebegrootingen der vijf belangrijkste zeemogendheden (.Engeland, Ver. Staten, Frankrijk, japan en Italië) stegen van 100,300,000 pond sterling tot 230,600,000 pond. Het grootste bouwprogram se dert den oorlog zal in Engeland door den bouw van achttien oorlogsschepen (waarvan 1 krui ser van 10,000 ton, die 2,140,000 pond sterling kost) ten uitvoer worden gebracht. Te zamen zul len ze 11,700,000 pond sterling kosten. Het grootste gedeelte ervan zal op particuliere werven gebouwd worden. Het bouwprogram van Amerika beslaat 12 kruisers van 10.000 ton en rekent in zeven jaren zijn kruisers op dezelfde sterkte als Engeland gebracht te hebben. De Engelsche luchtvloot be staat op het oogenblik uit 750 eenheden, waarvan 220 ingedeeld zijn bij stations buiten het ko ninkrijk met een totaal van 30.000 man personeel. Volgens officieele F ansche gegevens bestaat de Fransche luchtvloot op het oogen blik uit 1 350 toestellen. In Italië heeft de Regeering een extrarecruteering van 200 officie ren bij de luchtvoot voorgesteld. Sovjet-Rusland bezit op het oogenblik 6 militaire academiën, die in de laatste jaren 2.000 hooggeplaatste commandanten hebben opgeleid. Bij een alge- meene mobilisatie, die ook de reserves zou oproepen, is het kader niet voldoende. Vandaar dat langs anderen weg op het oogenblik ernaar gestreefd wordt geschikte militaire leiders te kweeken In een artikel van den volks commissaris voor oorlog Woros- jilow over de strijdkrachten der Sovjetunie in Das Neue Rusland, wordt het volgend vermeld „In onze niet-militaire onder wijsinstellingen nemen wij maat regelen om een reservekader te ontwikkelen. Alle studenten zijn nu volgens de wet verplicht ken nis op te doen van militaire zaken, en een bepaalden tijd een oplei dingscursus te doorloopen. Daar door komen degenen, die hun studie hebben beëindigd reeds met een zeke-e militaire kennis in het roode leger en kunnen na korten tijd, na acht, ev. reeds na 6 maanden, als reserve-officier het leger verlaten Volgens officieele russische gegevens is de sterkte van het roode leger, inclusief marine en luchtvloot, 562 000 man. De mili taire begrooting van 1926- 27 be droeg 634 000 000 roebel. In Polen valt een stelselmatig voorbereiden tot den oorlog te bemerken. Tot de oorlogsvoorbereidingen behoort in den eersten plaats de geweldige opvoeiing der muni- tieproduktie. Zoo wordt in de munitiefabrieken te Rembartar op het oogenblik reeds met twee ploegen gewerkt, terwijl te Radom dag en nacht doorge werkt wordt Verder worden den Reserve officieren bedragen uit betaald om zich een volledige uitrusting aan te schaffen, met de order zich gereed te houden bij eerste bevel op te komen. De beschikbare ruimte in de scholen wordt geregistreerd ter berekening van de ruimte die eventueel voor hospitalen be schikbaar is. Het aantal militaire oefeningen wordt opgevoerd, zoowel van de militaire troepen zelf als van de burgerwachten. (Het Hoefijzer) Schocmdljke. Dinsdag had op de Molenkreek a'hier een ijsfeest plaats, georganiseerd door de hier bestaande ijsclub. Er waren over de 100 deelne mers, jong en oud, die elkaar de prijzen betwistten. Aardig was vooral het schoonrijden. Er was heel wat volk opgekomen om van de wedstrijden toeschouwers te zijn. Biarvliet in de verloopen vorstdagen is er druk gebruik gemaakt van de ijsbaan der hier bestaande ijsvereeniging. Er werden verschillende wed strijden gehouden. Eerstens den wedstrijd voor kinderen met priksleden, waaraan door 16 kinderen werd deelge nomen. De prijzen bestonden in een tractatie Verder werd er een sne'heids- wedstrijd gehouden voor perso nen boven 17 jaar. Baan 2000 M Aantal deelnemers 21. Er waren 4 geldprijzen beschikbaar gesteld. Uitslag le Winnaar. Ch van Vooren te Biervliet in 4 min. 42. sec. \2e Winnaar. J. Martens te Hoofd plaat. 3e Winnaar. W. van de Slikke te Biervliet. 4e Winnaar. L. Zegers te Hoofd plaat. Ten slotte werd nog een kop pelwedstrijd gehouden van 20 K. M. in 5 klassementen. Hieraan werd deelgenomen door 11 kop pels. Er werden verscheidene premies uitgeloofd. Uitslag le aankomend koppel: Ch van Vooren-Amand Thouraes te Bier vliet met 6 punten. De afstand (20 K. M.) werd afgelegd in 49 minuten. 2e aankomend koppel1. van Haneghem (Biervliet) P. Córnelis (Hoofdplaat) met 13 punten. 3e aankomend koppelJac. Lij- baart (Biervliet) L, Zegers (Hoofdh, plaat) met 22 punten. 4e aankomend koppelA Weeda (Biervliet) J. Martens (Hoofdplaat) met 22 punten. 5e aankomend koppelA. Vrij land W. Versluijs Biervliet met 23 punten. De wedstrijden mogen goed geslaagd heeten. Zij hadden plaats onder enorme belangstelling. Aardenburg. Het proces dat de gemeente tegen het Burger Gasthuis voerde, is ingetrokken. Zooals men zich zal herinneren werd hiertoe door den Raad besloten, doch de Burgemeester vroeg bij de Kroon vernieti ging aan van dit besluit. Daar de wettelijke termijn van 30 da gen, waarop op de beslissing van de Kroon gewacht moet worden verstreken is, zonder dat een beslissing bekwam, is het besluit van den Raad is uitgevoerd. Aardenburg. Tengevolge van de hevige vorst gedurende de Kerstvacantie zijn op enkele plaatsen de buizen der centrale verwarming in de openbare lagere school gesprongen, zoodat de vacantie met eenige dagen ver lengd moest worden. Maandag hoopt men de breuken hersteld te hebben- Ook zal in enkele lokalen nog een paar radiatoren bijgeplaatst worden. Aardendurg. Als Voorz. van het Burger - Gasthuis werd herkozen de heer C. M v. d. Broecke, die wegens periodieke aftreding als regent was her kozen. Oostburg Dinsdagmiddag hadden twee schaatsenrijders op het Groote Gat alhier, het ongeluk door het ijs te zakken Een kon zich zelf redden, daar het water op dat punt niet diep wasde ander daarentegen had waar schijnlijk zonder onmiddellijk toe geschoten hulp het leven moeten verliezen. Oostburg. Tot afgevaardigden naar de ontwikkelingsavonden der R. K. Jonge Boerenstand, welke avonden te s Hertogen bosch zullen worden gehouden, zijn uit deze gemeente aangewe zen de heeren A. Buijck, A. Modde en A. de Sutter. Oostburg Dezer dagen werd ingebroken in de sigarenopslag- plaats in de Oude stad van den heer S. alhier. Voor ruim f 300 werd aan sigaren ontvreemd. De heer S. was niet tegen inbraak verzekerd. De zaak is ter onderzoek in handen gesteld van de politie. Oostburg De nu een goed jaar geleden, op initiatief van Mevrouw van Ruytenberg-de Zwaan met eenige andere dames alhier opgerichte jonge Meisjes- vereeniging ,Tot hulp en steun" heeft voor 't eerst aan minder goedbedeelde ingezetenen eenige door de leden der vereeniging vervaardigde kleedingstukken uit gereikt. Dfe ongeveer 40 leden komen wekelijksch in twee groepen, ouderen en jongeren, bijeen in de consistoriekamer der Hervorm de gemeente, waar onder 't werk wordt voorgelezen of soms ge- zamelijk gezongen. De jonge vereeniging mag zich in veler belangstelling en vooral in financieele steun verheugen en was daardoor in staat ruim 90 kleedingstukken uit te reiken. Arrondissements-Rechbtank. Middelburg. Zitting van 3 Januari De volgende zaak werden behandeld R. J. d. M-, 35 j., schipper te Breskens, werd verdacht dat hij op 13 November j.l. nabij Honte- nisse, toen de gemeente-veld wachter de W., ter zake van dronkenschap en ordeverstoring hem in de herberg van de D. arresteerde, om hem weg te ge leiden, zich tegen den ambtenaar heeft verzet en hem heeft belee- digd. Eisch f 25 of 25 d. hecht., uitspraak idem A- H„ 23 j., varensgezel te Breskens, werd beklaagd, dat hij in den nacht van 26 op 27 Nov. 1927 te Breskens toen de veld wachters W. en K. here ter zake van dronkenschap en ordever storing in het café „de Volhar ding" beetpakten, om hem daaiuit te verwijderen zich daartegen heeft verzet, en den veldwachter W. gewelddadig tegen het hoofd heeft geslagen. Eisch f 20 of 20 d. hechtenis, uitspraak idem. GROEDE. Geboorten. 4 Dec. Ferdinandus Franciscus, z. van J F. Spiessens en E. Verstraete. Overlijden 20 Dec Maria Magdalena Aalbregtse, 56 j., on gehuwd, d. van J. J. Aalbregtse en A. de Hullu. N1EUWVL1ET. Geboorten. 1 Nov. Adriana Wilhelmina, d. van A. J. van Lare en M. P. Lucieer. 12 Dec Hendrik Abraham, z. van A. Brakman en A Risseeuw. Overlijden. 16 Dec Izaak Schijve, 81 j., echtg. van M C. Lauret. 26, Sara van Houte, 86 jon gehuwd. VROUWENL1JK GEVONDEN. Bij het veer in de Lek bij Tienhoven is een naakt vrouwen- lijk gevonden. Tot dusverre is komen vast te staan, dat het lijk ongeveer drie a vier weken in het water gelegen heeft. Het ver keerde nog niet in staat van ontbinding. Het werd overge bracht naar de kerk te Tien hoven, waarna men wachtte op het verlof van de justitie om het te begraven. Daar het lijk, be houdens enkele lichte verwon dingen in den hals die volgens den geneesheer echter zeer goed konden zijn veroorzaakt door ijsschotsen, geen uiterlijke ken- teekenen van geweld vertoonde, werd dit verlof tenslotte gege ven, nadat men nog enkele da gen gewacht had in de hoop, dat er eenig licht over deze mysterieuze geschiedenis ver spreid zou worden. Plotseling heeft, volgens het „Volk'', de zaak echter een an dere wending genomen en heeft de Dordtsche justitie, die deze zaak in handen heeft, het verlof ingetrokken en is het lijk naar het ziekenhuis aan den Cool singel te Rotterdam overgebracht voor gerechtelijk onderzoek. Dit feit doet vermoeden, dat de verdenking, -dat hier misdrijf in het spel is, is toegenomen en voorts, dat er vermoedens gere zen zijn, dat het lijk dat is van een Rotterdamsche vrouw. Weliswaar zijn voor enkele dagen een broer en een neef van een meisje, dat in Rotterdam vermist wordt, te Tienhoven ge weest, doch ze konden het lijk niet positief herkennen. De „Voorwaarts" verneemt uit betrouwbare bron, dat het ver moeden gerezen is, dat het lijk dat is van een Rotterdamsch meisje, dat vóór eenigen tijd met twee jongelui en een ander meisje verdwenen is en sinds dien niet teruggekeerd. Ondanks de nasporingen, naar dit viertal ingesteld, kon de politie de verblijfplaats niet ont dekken en men vermoedde reeds, dat zij de wijk genomen hadden naar België, hetgeen meer voor komt. DE ZIGEUNERS MET DE VIOOL. Dezer dagen vervoegden zich bij den heer S. te Rotterdam, die in het Noordelijk stadsdeel woont, een tweetal Duitsch sprekende mannen, gekleed als Zigeuners, die den heer S. een viool aan boden. Zij gaven voor gestuurd te zijn door den muziekleeraar van het zoontje van den heer S. en vertelden, dat de leeraar het noodig oordeelde dat het zoontje^ een nieuwe viool kreeg. De viool werd gekocht voor f 20, nadat de mannen er f 40 voor gevraagd hadden. Later bleek, dat de mu ziekleeraar van niets wist. Wel had ook hij een bezoek gehad van de beide zigeuners, die hem een waardelooze viool hadden willen verkoopen. Vermoed wordt, dat deze zigeuners in verschillen de deelen van de stad bij muziek leeraren op den loer gaan staan en dan de leerlingen naar huis volgen, om later den ouders de waardelooze viool aan te bieden. RIJWIELD1EVEN. in verband met de vele rijwiel diefstallen welke den Iaatsten lijd in deze omgeving gepleegd wer den, had de commissaris van politie te Eindhoven extra maat regelen genomen om de daders te betrappen. Dinsdagavond werd het geheele beschikbare personeel opgeroepende agenten stelden zich in burgerkleeding verdekt op op verschillende plaatsen in de gemeente. Ondertusschen werd er wederom kennis gegeven aan het bureau, dat er reeds drie rijwielen waren ontvreemd, n. 1. twee te Woensel en één te Eind hoven, terwijl achteraf bleek dat er ook twee rijwielen waren ontvreemd bij Philips Gloeilam pen Fabrieken. Te ongeveer ze ven uur bemerkten een hoofd agent en een agent van politie, die ich te Woensel verdekt had den opgesteld, in de nabijheid van een rijwiel, dat onbeheerd op den openbarenwegstond.dat een persoon het bedoelde rijwiel nauwkeurig gadesloeg, teiwijl hij eenige malen voor het rijwiel op en neer wandelde. Plotseling ging hij er heen en voelde aan de trappers, waarna hij de fiets vastgreep. Onmid dellijk sprongen de agenten te voorschijn en hielden den man aan. Hij werd voor den com missaris van politie geleid en aan een streng verhoor onder worpen. Hierbij bleek, dat hij een belangrijk bedrag aan geld bij zich had. Ook bekende hij verschillende fietsen te hebben ontvreemd, dienzelfden avond o. a twee. Hij had deze alle verkocht in een bank van leening. Hij noemde nog een persoon, zeke ren R., die eveneens werd gearre steerd. Bij een onderzoek in de bank van leening te Woensel werden niet minder dan elf rijwielen in beslag genomen. Beide verdachten, H. N en R., zijn in arrest gesteld en zullen worden overgebracht naar Den Bosch, ter beschikking van de justitie aldaar. Nader vernemen wij, dat zoo juist uit Helmond bericht is ont vangen, dat de politie aldaar de andere twee daders van de rij wieldiefstallen te dezer stede heeft aangehouden Het zijn de arbeiders C. S22 jaar en K. v. d. W21 jaar, beiden wonende te Eindhoven. Ook zij hebben heel wat rijwieldiefstallen op hun geweten. De politie heeft met deze arrestaties een goede vangst ge daan. AANRANDING. De tijd, dat reizigers op een zame wegen aangerand werden, denken we ons voorbij te zijn. Alleen lezen we nog wel eens, dat in een land als Italië of den Oriënt, een dergelijke overval plaats heeft gehad, maar dat een vreedzame wandelaar onder den rook van onze stad besprongen werd, lijkt bijna onaanneembaar, aldus meldt de „N. Venl. Crt." Toch is dat Dinsdagmiddag te Venlo gebeurd. Terwijl de heer A. nabij de gemeentelijke water leiding aan het wandelen was, sprong eenklaps een onguur per soon die zijn gezicht in een das verborgen had, voor hem op den weg met de bedreiging„Je geld of je leven De heer A. was natuurlijk ge heel verbouwereerd en wist niet recht goed hoe hij het had met den man, die hem besprongen had. Deze aarzeling beschouwde de overvaller blijkbaar als antwoord, dat A. geen afstand van eenig geld wilde doen. Hij haalde daarop achter z n jas uit een zwaren knuppe voor den dag en voordat A. gelegenheid kreeg zich te verweren, sloeg de aanvaller hem met een geweldigen slag tegen den grond De heer A. had nog de kracht om om hulp te roepen, waarop de roover zich ijlings uit te voeten maakte. Na eenigen tijd had de aange vallene weer de kracht om op te staan en bij de eerstvolgende woning van den overval kennis te geven. Het bleek, dat zijn achterhoofd dik opgezwollen was. Het vermoeden is gewettigd, dat de aanvaller een Duitscher is. Hij sprak met een Duitsch accent de steriotype bedreiging uit.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2