ITItOL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGHVLA/ De eeuwige strijd. Gesprongen Springei en Lippen VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zaterdag 7 Januari I9£8 Nummer 3292 Week revue. 5. WinterJjanden en Wintervoeten Loop der bevolking. RESKENSC *1 Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct p. rc;el. Drager-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.'<2iD breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot. allerijl. :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 37e jjaargang GRATIS verzekering <>aa gulden bij levens- j** gld. bij dood Hls gld. bij verlies gld. bij ver- ra gld. bij ver- a* gld. bij ver- te gld. bij verlies voor de abonné's tegen UNO lange ongeschikt- door /Q vaneen hU lies van een 4[J lies van een 25 lies van een van eiken ongelukken voor: WBii heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. - anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij "JejDngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. BINNENLAND. De overgang 'van 27 op 28 heeft zich voltrokken en met een zucht van verlichting hebben we de feestdagen weer vaarwel ge zegd Over en weer hebben we onze heilwenschen gewisseld en als slechis tien procent hiervan wordt vervuld, dan nog hebben wij alle redenen, meer dan tevre- den te zijn, In ons vorig overzicht hebben wij de radio-uitzending naar lndië gememoreerd. Door middel van dit onvolprezen wonder der tech niek, heeft er op Oudejaarsavond weer een spéciale uitzending naar onze kolomen plaats gehad en zijn voor het eerst onze Nieuw- jaars-wenschen hiermede over gebracht. Ook dit feit, zal met gulden letters in de analen der radio worden vermeld. Reeds tij dens de uitzending kwamen oe berichten uit lndië binnen, dat alles in lndië uitstekend verstaan baar was. Menschelijk vernuft heeft gezegevierd en de onmete lijkste afstanden tot vrijwel niets gereduceerd. —o in een onzer groote bladen, troffen we deze week een alles behalve vleiend oordeel over kwistige wethouders en andere ambtenaren, welke aan onkosten vergoedingen voor dienstreizen zulKe hooge bedragen durven declareeien, dat een eenvoud ge ziel hiervan 'n appelflauwte krijgt. Het is een zeer bedroevend en te algemeen voorkomend verschijn sel, dat wijst op een bedenkelijk tekort aan verantwoordelijkheids gevoel. Dergelijke heeren reizen als regel uitsluitend eerste klas, logeeren in de duurste zaken en prefereeren, alles ten koste van den uitgeknepen belastingbetaler, de duurste champagne enz. Zelfs in een tijd van zoogenaamde hoogconjuctuur zijn zulke snoep- dingetjes ten strengste af te keu ren. Bovendien schokt dit het weinige vertrouwen, dat de massa tegenwoordig nog in de ambte naren stelt. De eene corruptie Zij war terughoudend tegen over hem, als tegenover alle mannen, ofschoon hij toch niet de minste bedoeling tegenover haar had. Steeda gaf zij hem vriendelijk de hand. Het con- ventioneele in haar bestaan trad nu duidelijk op den voorgrond. Hij voelde, dat zij dit min of meer veratrooide glimlachje voor iedereen over had. „U wilt al gaan?" vroeg zij opoppeivlak- kig-apijtenden toon. Kapitein Bankholtz had zijn breedrandigen alappen hoed op genomen. .Hoogste tijd dat ik afscheid neem 1 We kibbelen al een uur, mijn toekomstig huiskruis en ik... maar alles in liefde en zachtheidik heb nog een dringende boodschap te doen Meneer Von Oslöme is ook in 't land, hier in Berlijn U kent hem „Persoonlijk niet I" ,Ja, dat is waar hij waa zeven jaar onafgebroken in Ooat Afri ka gezond lichaamsgeatel zijne plantages liggen zeker Doqs-3<Jen 60, tube 80 ct. Bij Apoth. en Drog. Verzacht en geneest na de andere komt aan het licht. Diverse hooggeplaatste ambtena ren gaan met de kas aan de haal of hebben belangrijke kastekorten. Indien al de beheerders van open bare kassen zoo met hun eigen vermogen omsprongen als met dat der openbare kas, zou een groot percentage dezer heeren in een minimum van tijd onder curateele zijn gesteld Dit kwaad zal zeer moeilijk zijn uit te roeien en de meeste dezer verkwistingen worden door de bekende doofpot voor publicatie behoed. Al der-, gelijke dingen, bevorderen de onverschilligheid van de massa voor het openbaar bestuur. Het maakt voor hen geen verschil of ze door de kat of de kater wor den gebeten Hoogstens komen ze tijdens de verkiezingen even in actie, om dan weer voor zoo- zooveel jaren in te dommelen. Ze zijn er eenvoudig beu van. Alles wat kon schaatsen, heeft zich in het begin der afgeloopen week overgegeven aan het ijsver maak. Oud en jong, rijk en arm, hebben weer eens hun hart opgehaald en hoewel op ver schillende plaatsen de betrouw baarheid van het ijs nog wel het een en ander te wenschen overliet, is er druk gereden. Als een gevolg van deze onbetrouw baarheid werden vanuit ver schillende plaatsen weer onge lukken gemeld. In Utrecht heeft zich bij een ijsfeest een zeer vermakelijk incident voorgedaan. Ter opluistering zat een geheel muziekcorps lustig in een tentje op het ijs zijn repertoire af te draaien. Plotseling werden de hoempa's onderbioken, doordat het geheele corps door het ijs zakte. Onder het zeer talrijke publiek brak een paniek uit, hetwelk echter overging in groote hilariteit, toen de trom bonist het: zoo gaat Jantje boven de koortszone „Mijn man heeft me natuurlijk veel van hem verteld!" „Ja! Men zal zelden twee zulke dikke vrienden vinden, dan die twee waren 1 Nu Oztö ine is dus weer met God's hulp hier... heeft me ook op gezocht... als oude tent-kame raad uit Anno Tobak. En toen hij hoorde, dat ik uw zwager in spe was, heeft hij me verzocht u te vragen, of hij u zijne op wachting maken „Als hij wil natuurlijk!" Het klonk terughoudend. Zij voegde er bij: Het is trouwens vreemdIk herinner me het preciesik heb hem voor I drie jaren uitvoerig alles over den dood van mijn man naar Oost-Afri'ca geschreven ik hield het voor mijn plicht, daar j ik wist, hoe bevriend die beiden j waren maar ik heb nooit eenlg antwoord ontvangen „Waarschijnlijk is de brief verloren gegaan. Want ais ik goed verstaan heb, wilde hij juist over Paul's laatsten tijd iets meer van u vernemen Wan neer mag hij komen?" „Op een middag, tegen thee tijd!" „Mooi! Ik diner nu met hem! Dan zal |k 't hem mededeelen enzinzette. De Muzenzonen waren er doorgezakt in een ondiep gedeelte, zoodat allen er met den schrik en een nat pak afkwamen. Nadat ze hun inwen dige organen met warme dranken weer eenigszins op verhaal had den gebracht, bliezen ze de aftocht. Uit de verstrekte gegevens van de K. L. M. blijkt, dat het afgeloopen jaar weer een aan merkelijke vooruitgang aanwijst, zoowel wat het passagiers- als wat het vrachtvervoer betreft. Dat het vliegen niet meer zoo gevaarlijk is, blijkt duidelijk uit het feit, dat er in 1927 geen enkel doo'delijk onge.'uk heeft plaats gehad. Dit is een zeer verheugend feit, waardoor het vertrouwen van het publiek in het vliegwezen zal worden ver sterkt. Dat de met succes vol brachte Indië-vluchten, ook hier toe het hunne hebben bijgedra gen, spreekt vanzelf. Het is te betreuren, dat buitenlandsche regeeringen de ontwikkeling on zer kranige onderneming door protectionislische maatregelen trachten te belemmeren, hetgeen de exploitatie van de interna tionale lijnen der K. L. M niet weinig bemoeilijkt. Desondanks ontw kkelt het bedrijf zich in gunstige richting en zijn ook de vooruitzichten goed te noe men Deze nationale onderne ming. is een waardige drager der Hollandsche kleuren in het bui tenland en draagt er niet weinig toe bij het luchtverkeer tot vol ledige ontwikkeling te brengen die iedere vergelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan. BUITENLAND. Wat het buitenland betreft, kunnen we kort zijn De verschil lende presidenten, ministers en Ik heb de eer I Adieu, ichatjel" De kapitein trok zich ip ,ren- riikelend terug, door zijne ver loofde tot de hall vergezeld. Haar zuster keek de beiden peinzend na. Wat waren dat voor rare praatjes achter haar rug geweest Zij, Gabr'ëlle Lüihardt, die altijd toegaf, die nooit heftig werd, eene ti-an Zij schudde het hoofd. Zelf ia den droom zou haar zoo iets niet invallen. Zij was zich werke lijk van geen schuld bewust. Zij bemoeide zich nauwelijks met de anderen, en wanneer ja, dan toch ook maar alleen, om hen te helpen. Zij had, toen ze later mef hear aan tafel zat, veel lust, de gelukkige bruid even te woord staan. Maar ze deed het niet. Het liet haar ten slotte koud, dat gepraat. Het beste was, dat men het vergat. Zij luisterde maar half naar de ijverige uitzet- en huwelijkt- reiiplannen der blonde kleine naast haar, Zwaarmoedigheid drukte haar, die dat alles al lang achter den rug had. Zij dacht „Nu gaat Gisela weg. Ik blijf met mama alleen. Eens zal ook deze geroepen worden. Dan heb ik niemand meer op de wereld" De gedachte aan die toekom meer dezer hooge personages, hebben bij den aanvang van het jaar een overzicht gegeven van het afgeloopen jaaren tevens hun verlanglijstje voor het komende, kenbaar gemaakt. De hoofdza ken dezer rede oeringen zijn vrijwijl eender. Ieder erkent de moeilqkheden van het volbrachte jaar en constateert met meer of minder voldoening het weinige, wat tot stand is gebracht. In dachtig aan het gezegde „hoop doet leven" en ook met het oog op dé aanstaande verkiezingen, worden de verschillende wen schen naar voren gebracht. Laten we hopen, dat een deel dezer vrome wenschen werkelijk in vervulling zullen gaan. We zijn de laatste jaren met veel mooie beloften gepaaid, doch van inloss ng dezer beloften is tot heden al zeer weinig terecht gekomen. Het zijn vooral twee dingen, die een opbloei van Europa beletten en wel de dure oorlogsuitrustingen en protectie- maatregelen Deze oorlogsuitrus- tingen verslinden jaarlijks hon derden millioenen, welke anders konden worden aangewend voor opbouw, doch welke te eeniger tijd zullen leiden tot nog hooger verwoesting, dan we ooit hebben aanschouwd. Door de hooge tarief muren, welke verschillende staten heb ben ingevoerd, om hun industrie tegen buitenlandsche concurren tie te beschermen, wordt de verdere ontwikkeling van hef internationale ruilverkeer in ern stige mate belemmerd. Deze tarievenstrijd wordt fnuikend voor de geheele industrie en al mag het dan mogelijk zijn, dat er tijdelijk eenig voordeel wordt behaald, op den duur gaan deze voordeelen weder Ie loor en maken plaats voor de nadeelige gevolgen. Industrie, welke door protectie moet worden beschermd, verliest op den duur alle con- curenzfahigkeit en er zijn in de practijk tientallen voorbeelden hiervan aan te halen. Indien eindelijk eens na langen strijd, ontwapening en vrijhandel hun intrede hebben gedaan, dan itigè eenzaamheid, snoerde haar de keel dicht. AU dat maar niet te veel voor haar werd, als ze maar niet in een zwak uurtje naar eene menschenziel verlang de en het te laat was Dan liever direct een besluithe den nog en tegelijk dacht ze weer: Neenl Het is onmoge lijk De lunch was afgeloopen. Zij stond op en zeide tot den knecht: „Johanik ben niet thuis Alleen, als meneer Von Winge- row mocht komen..." „De majoor is juist door den voortuin binnengekomen I" Buiten bromde de zware klank van een koperen gong in de vestibule. Het kamermeisje kwam en bracht het visitekaartje van den bezoeker. De trekken der jonge weduwe werden ern stig. Ze stoorde er zich niet aan, dat moeder eD zuster haar van ter zijde aandachtig aan keken. Zij zeide kort„In het blauwe salon! Ik kom dadelijk Het midden van dit vertrek werd ingenomen door een schil- dert-e»el, waarop eene levens- groote schets in olieverf van Gabriëlle stond. Dit werk was van Lenbach. Daarom nam het deze eere plaats in, 1 igeolijk hield ze zal hiermede een tijdperk van ongekende bloei en voorspoed aanbreken. Alle protectie is reeds hierom af te keuren, omdat ze wordt gein- spireerd door hebzucht door persoonlijke bevoordeeüng tegen over andere groepen. Het gevolg hiervan is een belangen-botsing en de consequenlie hiervan is oorlog, met al de luneste gevolgen hiervan. Groede De loop der be volking over 1927 bestond op 31 December 1926 uit 1325 M. en 1320 V. totaal 2645 zielen. Zij vermeerderde door vestiging met 89 M. en 78 V. en door geboorte met 23 M. en 22 V. totale vermeerdering 112 M. 100 V Zij verminderde door vertrek met 119 M en 93 V en door overlijden met 17 M. en 14 V. Totale vermindering 136 M. 107 V Generale vermindering 24 M. 7 V. totaal 31 zielen. De bevolking bestond dus op 31 December 1927 uit 1301- M en 1313 V. 2614 zielen. Er werd 1 aangifte gedaan van een levenloos geboren kind. Er werden 16 huwelijken ge sloten. Nieuwvliet De loop der bevolking over 1927 bestond op 31 December uit 229 M. en 255 V totaal 484 zielen. Ingek. 20 M. en 14 V. totaal 3f Geb. 2 M en 4 V. totaal 6 Totaal 40 Vertr. 16 M. en 11 V. totaal 27 Overl. 3 M. en 2 V. totaal 5 Totaal 32 Vermeerdering 3 M en 5 V. totale vermeerdering 8 zielen. De bevolking bestond alzoo op 31 December 1927 uit 232 M en 260 V. totaal 492 zielen. Er werd 1 huwelijk gesloten. niet van dat portret. Dat was zij niet, een zeldzaam vreemde trek om den mond, eene haast onbekende uitdrukking in de oogen. Voor dit vluchtig en geniaal met vlugge veifstreken gemaakte profiel stond, toen zij binnentrad, majoor Voo Winge- row, op zijn sabel gesteund en bekeek het met diepe belang stelling. Het was een mooie man, de donkerbruine baard aan beide zijden van de kin uitgeschoren, zooals het een» K-iz:r Wilhelm I gedragen bad en zooals het nu in het leger niet meer ge- dragen werd. De ster der Mal- thezerorde fonkelde aan 'ijo hals. Hij waa jong voor zijne functie, eerst dertig jaar, In blik en spraak had hij iet», dat van vastberadenheid getuigde, waar van de hardheid door de ridder lijkheid zijner vormen verzscht werd, Hij bracht de hand van Gabrë le, terwijl hij diep boog, aan zijne lippen. „Nogmaals hartelijk gefeliiitecrd, mijn waar de mevrouw", zeide hij levendig en gaf haar een botje bloemen. Het was een klein ruikertje viooltjes, zooals men ze op den hoek van eene straat koopt, een alledaagsch ding. (Wordt vervolgd.1

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1