ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN BERICHT. 101 Saluutschoten. De eeuwige strjjd. De Kerstverrassing. 8RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK T£o?T breskens Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Zaterdag 24 December 1927 Nunmer 3289 GRATIS verzekering gulden bij levens- jas gld. bij dood e» gld. bij verlies tra gld. bij ver- ia gld. bij ver- aar gld. bij ver- »a gld. bij verlies voor de abonné's tegen 2[][] lange ongeschikt- door /n van een hM lies van een cL[] lies van een /n lies van een lfl van eiken ongelukken voorheid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. In verband met de Kerstdagen kan ons nummer van Dinsdag niet verschijnen, terwijl het Nieuwjaarsnummer niet Vrijdag, maar Zaterdag zal uitkomen. Men zie verder achterstaande advertentie. (Een Kerstvertel'ing,) Het waren zware dagen voor de Marine op de Aljehsche kus ten, de eerste dagen na het ver raad van Toekoe-Oemajr. Scherpe brandwachten des nachts werden gevolgd door zwa re bombardementen langs de ge- heele Aljeh-kust overdag. Weken waa'bij men soms in drie da<en zijn sabel en revolver niet aflig gen kon en mocht, weken, waarin men geen oogenblik de schoenen uit kon trekken. Dankbaar ontving ik dan ook de order om met de „van Diemen", een der booten van de Koninklij- ke-Paketvaart Maatschappij naar Singapore te gaan om een kleinen rivie stoomer van slechts 100 paardekrachten. bewapend met twee kleine snelvuurkanonnen, te gaan keuren. Wat deden die rustige dagen op de boot mij goed en wat was het hoogst aangenaam met de Machinisten en Stuurlui der boot (er waren maar weinig passagiers le klas aan boord) te conversee ren. Wat smaakte de ijskoude whisky-soda bij de eerste kennis making, nog op de reede van Oleh leh, doch al direct merkte ik dat een bepaalde gedwongen heid bij de officieren van de «van Diemen" zich voordeed. Ik sprak er den Hoofd Machinist over en deze zei dat de eerste Stuurman, Kees van Beveren, bekend om zijn schoone stem en zijn groote bekwaamheid, elk oogenblik uit Batavia het bericht kon verwachten van het sterven van zijn eenigst kind, dat hij af godisch liefhad. 2. Het wa» een mooie, jeugdige kop, „en profiel", streng en hard, „an face" meer vrouwelijk zacht en glimlachend. Het geleek als uit het grz'cht gesneden, Ga briëlie bleef er voor staan en streek verstrooid, zooals ze dat steeds bij zich zelf deed, zacht jes met de hand over het hoofd. Het was eene beweging, waar mede men eene zuster liefkoost. Daar lag gelegenheid in. Stille liefde ondanks alle ellende. Vreugde over zich zelf... Twee kamers verder wachtte de weduwe WeiferFng, eene eenigszirs ronde, te jeugdig- lichtgekleede matrone en bare jongere twintigjarige dochter beiden had Gabriëlie na den dood van haar man, naar Berlijn laten komen en in huis genomen. De feesttafel stond helderwit gedekt, met bloemen en cadeau tjes beladen. Het was de eerste keer, sedert drie jaren, dat de jonge weduwe het vieren van dezen dag duldde. Het feest Van heden moest een zinnebeeld Geen wonder dat deze aange legenheid de gezelligheid van het verkeer zeer drukte. In Indië leeft men als Europeanen veel meer met elkaar mee dan in Eu ropa zelve, en nog meer is dit het gevat op een schip waarop slechts 12 15 Europeanen aan wezig zijn met een overigens gekleurde bemanning, en zeker nóg meer als zoo'n treurige zaak zich voordoet in de familie van een algemeen gerespecteerd chen Ja I Na vier dagen stoomen kwamen wij te Singapore op den avond voor Kerstmis en na de feestdagen zou ik naar de Borneo-Whaif gaan, waar bij de firma Railly and Hargreaves de kleine stoomer gereedlag voor zijn proeftocht en keuring De kapitein van de ,van Die men" had besloten om' zijn be manning gedurende de feestdagen rust te gunnendaarom werd op de reede geankerd in de onmid dellijke nabijheid van een En- gelsch eskader waarvan de later bekend gewordene „Powe-full" het admiraalschip was. Het was 's avonds 10 uur, 24 December, een prachtige tropi sche avond, toen wij ten anker kwamen en op het Engelsche eskader was de vdórviering van het Kerstfeest reeds in vollen gang, en schoon klonken de door de beman ingen der oorlog sche pen gezongen vroolijke, zoowel alszeer stichtelijke, liederen over het spiegelgladde water der baai. De Engelsche zeeman staaf be kend over de geheele wereld om het zingen van zijn mooie zee mansiiederen. Het was aan het agentschap der K. P. M. te Singapore be kend, dat de „van Diemen" ten ongeveer tien ure op de reede ankeren zou, en niemand keek danjook verwonderd op, toen een shore-boat1 met personeel van het agentschap onmiddellijk langs zij kwam na het vallen van het anker. Slechts één enkel telegram werd meegebracht „en dit was voor den eersten stuurman". Deze ontving het, zei niets, en ging naar zijn hut. Niemand van ons of van de zijn, de terugkeer in het leven, onder de andere memchen, In plaati het rouwen voor dien eenen Zij had moeder en zuster, die haar gelukwenachend tot den drempel tegemoet kwamen, ge- kutt en bekeek nu S'om, met gevouwen handen, de vele ge schenken. Het bloeide en geurde haar tegemoet, orchids rozer, leliën slingerden zich vleiend tegen haar op, brieven, telegrammen visitekaartjes, witglanzend in deze kleurige wildernis. Mama had zich ge weldig ingeipacner, met haar smaragd armband, ook haar zuster Gisela had het hare gedaan... Gabriëlie gif de hand en dankte, maar ze bleef daarbij ernstig en stil. Plotseling spron gen haar de tranen in de oogen. Zij vluchtte in het zijvertrek, om alleen te zijp. De zachte Perzische tapijten dempten haar gang, de zware port:ères vielen achter haar dicht, stijf ongebruikt stonden daar in die rijke ver trekken, die sinds jaren en dagen geen groote gezelscheppen ge zien hadden, de met lofwerk versierde tafelt en stoelen,pracht werken lagen overal rond muziekportefeuilles koper- stuurlui of machinisten dorst hem te storen en somber verliep voor ons de avond, terwijl de feest klanken van de Engelsche oor logsschepen ons overduidelijk en hinderend werden toegevoerd door den zacht ruischenden nachtwind. —o Het plechtige oogenblik van het Kerstfeest was op het punt van aanbreken Alle scheeps klokken, ook die van de „van Diemen' waren op het punt om „acht glazen12 uur, te s'aan en in ademlooze stilte werd dit oogenblik afgewacht. Eén seconde te vroeg zei plotseling de stem van eersten stuurman op de „van Diemen" „Acht glazenen nadat de matroos van de wacht deze ge slagen had, en ook de Engelsche oorlogsschepen sloegen toen,direct „acht glazen", klonk in het oogenblik van doodsche stille, die nog op het Engelsche eskader heerschte, de volle stem van Van Beveren, van de commandobrug, die het onvergelijkelijk schoone Fransche Kerstlied, dat ook ge zongen werd in 1870 gedurende het beleg van Parijs, inzette .Minuit, Chrétiens, c'est [I heure so enelle, Oü 1' Homme Dieu, descendit [jusqu' au nous 3) Ademloos luisterde alles, en het was direct te zien, dat het lied insloeg bij de schepelingen der vloot, die, hoewel ze de woor den niet verstonden, begrepen en voelden uit de klanken van die schoone stem, dat daar een kun stenaar, zingend uit een hart, dat ontzettende spanning had ver duurd, hen een ongekende weelde van schoonheid deed genieten ter eere van het Christus-kind. Het was zelfs zichtbaar, dat overal onder doodsche stilte de matrozenmutsen werden afgeno men, en toen eindelijk het jube lend schoone slot „Noël, Noël, voici le Rédemp- j'eui3) was weggestorven, voelden wij allen dat daar iets was herboren en gravure» overal heerachte een koele, vrijzinnige en verwende «maak, al het achelle, ruwe, ai te werkelijke, wa» vermeden. En daar aan het ventter »tond eene groote rococo-familielijst met portretten van haar man. Die had zij, nog al» bruid, lang zamerhand verzameld. Daar wa» hij al» kleiu kind nog in een rokje al» kortbroekige «cholier en reed» met lorgnet gewapende vlasharige gymnasiast, al» stu dent, voorhoofd en linkerwang verwond, al» reiervist, al» asiit- tent-art» eer»t gewoon, dan met helm en kakivan het tropi- »che verdedigingarrpiment, ein delijk, nadat hij afscheid van den di-n»t genomen had, al» de wereldberoemde Afrika-reiziger, door een minionair in de »teppe gephotographeerd de kara bijn in de hand, door de zon verbrand, verwilderd, lachend, dat de witte tanden door den wild-groeienden baard heen- glin»terden. De laatate opnamen waren echter na zijn huwelijk in een Berlijnach mode-atelier ontataan, de oërbjiard wa» verdwenen. Elegant, correct van een mor voorzien, keek Ti1j-tcherp uit de lijlt en zat met een boek in de dat de zanger 'ndankbaar jubellied had opgezonden naar de sterren, die met onvergelijkelijken tropi- schen glans nog de schoonheid van den geboortenacht wilden vermeerderen. Zóó groot was het succes van dat lied, dat op het Engelsche Admiraalschip een order werd gegeven, zooals er wel nooit meer een zal worden gegeven, en ook nog wel nooit vroeger gegeven was, n. I. „101 saluutschoten'! onmiddellijk te lossen ter eere van den „Ré dempteur"! Doch wij voelden meer dank baarheid dan die 101 kanonscho ten konden vertolken, toen wij allen eindelijk, en om strijd, van Beveren durfden te feliciteeren met het behoud van zijn doch terlje, zooals het telegram ver meldde en dat wij eindelijk durf den in te zien. Breskens. J. J. B. Door Chinees of Cingalees bemande boot, die dienst doet tusschen een op de reede liggend schip en den wal. 2) Middernacht I Christenen, het luister rijke uur, Waarin de God- Mensch tot ons afdaalde." 3) Kerstfeest, o Kerstfeest, ziet hier Uwen Verlosser' Het was daags voor Kerstmis. De heer Meier, directeur van de fi ma Meier en Co, groothandel in wijnen, stond in gedachten verzonken voor een der vensters van zijn villa Een dikke sneeuw- slaag bedekte de straten en viel hand in peinzende houding aan de achrijftafel, en droeg op zijn rok een pralende rij eereteeken». Dat wa» hij, zooal» zij hem ge kend en bemind had. Zoo hing ook boven aan den wand, in in donkere eikenlijst, zijne leven»groote «epia-teekening, eene getrouwe aibeeldicg der werkelijkheid, een zwijgzaam, mager gelaat, in de doordrin gende, door de lorgnetglazen onderzoekende ocgen rog de ernat van den toekomitigen art», om de «malle lippen een vreemde trek van atillen humor, Nauwelijk» zevenendertig jaar wa» hij oud gewoiden. Hij bad het al» dokter geweten, dat hij «terven moeit reed» twee dagen van te voren. Zij ver wonderde zich dikwijl», dat in die weken haar aichblond haar niet aachgrij» geworden wa». Zij •toad en keek naar dat portret op, al» naar een heiligdom. Zij had daaronder eene »oort tempel aangebracht eene tafel met palmen en ,xotischebladgewa«- »en, die al» een groet voor de verre Afrikaamche zon be»chut- tend met het donkere groen de lrjat om»lingerden. Een plaatije wa» opengelaten. Daar legde Gabriëlie eene handvol roode fÏÏoüfdpijr^ -tabletten 60 TUtW - tabletten 7 5 J - tabletten 90 Maag-tabletten 75'! BIJAPOTH.EN DROOISTtüi nog steeds in dikke vlokkin neder. Plotseling werd hij uit zijn gedachten opgeschrikt. Hij open de het raam en ging er met zijn bovenlijf uithangen, er zich niit om bekommerende, dat de sneeuw op zijn eerbiedwaardigen knikker dwarrelde. LucieI De sneeuw en de koude voelde hij niet eens op dit oogenblik Al zijn aandacht gold een jeug dige, elegante dame, die gehuld in een kostbare bontmantel, zich met moeite een weg baande door de opgehoopte sneeuwmassa Hef was een betooverend beeld, dat zich buiten in de sneeuw af teekende Haar volle ronde wan gen gloeiden door de inspanning en telkens als zij haar sierlijke voetjes dieper in de sneeuw drukte, kwam er een tevreden lachje op haar knap gelaat te voorschijn. Lucie1 O Oom Hendrik Goe den morgen Jij, in dit weer Juist heerlijk, oompje Kom, loop met me mee. Waar ga je toch heen, in zoo'n hondeweer Naar tante Anna, voor de Kerstgeschenken. Nu, dat zal een mooie ver rassing geven, doch ik kan niet meegaan. Ik zal je mijn autosturen, om je naar huis terug te bren gen Begrepen Dankbaar aanvaard, oompje, klonk het opgewekt terug. Dap per schreed ze verder, nagetuurd door haar oom. Deze sloot we der het venster en liet zich etn handdoek brengen, om zijn rat geworden kaasbol af te drogen. Hm. Hm. Dat zou een kleine zonnestraal wezen in mijn een- en witte rozen neer, di» zij van hare feeattafel had meegenomen. Dat hier wa» haar eigenlijk verjaardag! ee«t een dooder- fee»t. Zij leunde tegen deu wand, den zakdoek voor de oogen en »oikte. Ze hoorde achreden. Haar moeder wa» haar gevolgd. De jonge weduwe draaide zich om en bekeek hare japon. „Het wa» onzinnig, mama I" zeide ze kort. Dit idee W»' doe lk in die bonte kleeding Inwendig huil ik 1 Morgen draag lk weer rouw 1" „Men kan zijn geheel leven niet treuren, kind 1 Men berou* t het te laat 1" „Ik nooit 1" De matrone had plaat» geno men en bedaard hare kleine vleezige, met zware ringrn versierde handen over elkaar gelegd. Op haar gelaat atord goedmoedigheid te lezen. Door haar gezetheid »prak ze kor'- ademig t „Men moet niet overdrijven, kindlief... Alle» verandert in 't leven,.. Iedere /mart heeft haar tijd". (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1