aatsil laws. eek-Menu. Kauwgom en Kooken. Dammen. Gemengd Nieuws Do 22 Dec. 's av. 8 ure Use euwe operette in 3 bedr., van Jean Gilbert. e Ned. Schouwburg Gent, ug 25 December. Jagvertooning. ljzere Hein". Schouwburg, Gent. Zondag 25 Dec. "Lakme", Opéra-comique in 3 actes. BRESKENS. Maandag 26 Dec. (2e Kerstdag) des avonds 7 ure, bij den heer A. de Munck, Tooneeluitvoering van H O. V. VOLKSUNIVERSITEIT SCHOOND1JKE. Voordrachtenavond van den alom gevierden declamator J v Elsacker van Rotterdam op Dinsdag 27 Dec. a.s., des av. half 8, bij den heer J. J. van Rose elt. GROEDE. Concert door de Muziekver. .Eendracht Maakt Macht", op Zaterdag 24 Dec., des av. 7 u., oij H. de Lobel. Zondag 25 Dec. (Ie Kerstdag): Kerstfeestvier ng in de Luth. Kerk te Groede. Aanvang 5 uur. Men schrijft ons Er zijn nog altijd menschen die meenen nat het gebruik van tabak en kauwgom niet samen kan gaan. Tot hen die zoo den ken, Dehooren zoowel tabaksver bruikers als tabaksverkoopeis. Toch hebben beiden ongelijk. De rooker meent dat de smaken van pepermunt en tabak niet goed bij elkaar passen. Hieiin zou hij volkomen gelijk hebben als hij tegelijkertijd rookte en gom kauw de het spreekt vanzelf dat dit niet smakelijk kan zijn. Men moet de zaak echter van een anderen kant bekijken. De geregelde rooker weet heel goed üat zijn tweede sigaar, of sigaret, of pijp, die hij na de eerste opsteekt, lang zoo goed niet smaakt als die eerste. Hij weet ook dat het hem beter bekomt wanneer hij een half uurtje wacht alvorens zijn tweede op te steken. De hartstochtelijke rooker zal bemerken dat hij bij gebruik van kauwgom die tusschenpoozen veel korter kan maken, zonder dat een tweede sigaar hem min der goed smaakt. En dat hij op die manier meer kan rooken zon der daarvan schade te ondervin den. Wat dus bewijst dat kauwgom en tabak zeer goed samen gebruikt kunnen worden. De bezwaren van den tabaks- verkooper, die natuurlijk in de eerste piaats de meening is toe gedaan dat het publiek dat gom kauwt niet meer rookt, zijn door het bovenstaande reeds grooten deels opzij gezet. Wij willen echter ook nog één zijner collega's het woord geven, al is het dan ook een erg groote collega, na melijk de United Cigar Stores Compagny of America, die in de Ver. Staten 3300 sigarenwinkels exploiteert De directeur van deze maatschappij zond eenige jaren geleden het volgende schrijven aan de directie der Wm. Wrigley Jr. Compagny als ik mij goed heiinner, deelde U mij mede dat een mas sa sigarenwinkeliers aan de over zijde w z. Europa) van meening ware: at het opnemen van ka: in hun zaak een nadee- ig -id zou hebben op hun e sigaren, sigaretten e O igetwijfeld zult U omzet in kauwgom ar 1 200.000 dollar bed wijl onze totale ver sproducten juist de U00 dollar overschreed. C po ri omzet steeg met 24 vijl onze tabaks omzet ■rdering van 18 pCt wat U wel zal over- het feit dat de verkoop vgom onzen anderen n geen enkel opzicht schaadt, naar zelfs ten goede komt Wij behoeven hieraan betrekke lijk w n g toe te voegen, de meenh van den grootsten „si garenwinkelier" van de wereld zegt reeds genoeg. Wel hebben wij gemerkt dat niet alleen in het buitenland maar ook in ons eigen Nederland, de sigarenwin keliers die kauwgom naast hun gewone artikelen zijn gaan ver- koopen, er bijzonder mee inge nomen zijn en er goede resulta ten mee bereikten. Kauwgom is dus een artikel dat zoowel den rooker, als den ver- kooper van rookartikelen ten goede zal komen. D. v R. Correspondentie aan de Redactie No. 102. C. Brockkamp. Zw: 4. 6, 7, 8, 9, 11.13 14,20, 27, 34, 40. W: 21, 23, 25, 26, 32, 33, 36, 43, 48, 50. No. 103. J. Luteijn. Zw: 7, 8, 10, 13, 14, 19,20,26, dam op 32 W 22, 23, 28, 31, 35, 37, 40, 43, 44, 48, 49 Opl. no. 98. W: 28-22, 31-27, 49 43, 40-35, 36:27, 35:2 Opl. no. 99. W 28-33, 30-24, 24:13, 23: I, 1 x 29. Goede opl. ontvangen van A K te Z, D L te O, J L te G, 1 de B te N en J A te S. Men zie de advertentie over in dit blad een wedstrijd om het kampioenschap van Zeeuwsch— Vlaanderen W. D. Breskens Het was Zondag een echt ouderwetschen winter dag Hoewel het ijs eigenlijk nog te zwak was, had zich een groot aantal schaatsenrijders en kijk- lustigen uit Groede en Breskens op de Baarzande verzameld Niet gehinderd door een al te felle wind werd prettig en gezellig de de baan op en af gereden, tot de duisternis kwam en de warme kachel weer werd opgezocht. Breskans. Zaterdagavond I. 1. was de bekende declamator Jac. van Elsacker ter gast bij de Vereeniging voor Volksontwik keling alhier Na ingeleid te zijn door den Voorzitter begon dhr. van Elsacker te veitellen, voor zichzelf steeds moeilijkheden te hebben bij de keuze zijner stukken, als hij een hem vreemd publiek voor zich had. Hij hoopte evenwel ,EIck wat wils" te geven en zeer zeker is hij in deze poging ge slaagd. Allereerst gaf hij een door hemzelf vertaald fragment uit een boek van de Fransche schrij ver chirurg Duchamel getiteld „Het offer". Op welk een meesterlijke wijze wordt hierin eenerzijds de strijd beschreven, welke een in een veldslag aan beide beenen gruwelijk verminkte jongeman moet voeren alvorens hij vrij willig het offer brengt - zijn beide beenen af te laten zetten en zoo voor zijn verder leven verminkt te zijn en anderzijds de innerlijke worsteling van den chirurg, die het offer, moet aannemen en dan, de nu levensmoede jongeling moet overtuigen dat het leven ondanks alles waarde heeft te blijven leven. De wijze, waarop het werd voorgedragen, deed ons de strijd van beiden mee- en aanvoelen. Vervolgens twee schetsen van Ernest claes„Pastoot Hunte" en „Wannisoom". Beide volge- zonde Vlaamsche Humor, maar de ernstige ondertoon viel toch duidelijk te bespeuren. Zoo'n pastoor Hunte kan alleen in Vlaanderenland voorkomen en alleen door een Vlaming zoo beschreven worden. Na de pauze een meer humo ristisch programma Twee Falk- landjes: „De Bons" en „Zelf moord' en twee schetsen van de Sinclair „Thcophiel metz'nré'o" en „De twee rijksdaalders van Omer". Wat wist dhr. van Elsacker in al deze schetsen zijn personen prachtig uit te beelden. Vooral in „De Bons" leefden alle typen voor ons en kostelijk was zijn typeering van de champêtte in „Theophiel met z'n vélo. Alles bijeen een mooie avond. Het bestuur toont haar taak van „Volksontwikkeling" te begrij pen, doordat op deze avond iets van het publiek geëischt werd. Na afloop bieef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Breskens Maandagmiddag bracht dhr W. alhier met zijn wagen eenig huisraad op de Boulevard Plotseling hel paard op hol, waardoor W. achterover van zijn wagen viel, maar zich gelukkig niet ernstig bezeerde. Het paard vloog den oprit op, doch raakte halverwege de Groote kaai zoo dicht aan den kant van den weg, dat de wagen langs den dijk afzwaaide. Met eenige moeite sjorde de harddraver zijn vracht weer omhoog, waarna het de Lente inging, waar het beest tot staan werd gebracht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Breskens Woensdagmiddag zal op de buitenhaven een IJs- feest worden georganiseerd, dat, gezien de deelname, zeer zeker slagen zal. Schoondijfcfe Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, komt dhr Elsacker 27 dezer naar de gemeente Schoondijke. Onder verwijzing naar het verslag in dit nummer van een dergelijken avond te Breskens kunnen wij een bezoek ten zeerste aanbe velen Oostburg. Vrijdag j 1. kwam de raad der gemeente Oostburg, onder voltallige zitting bijeen. Voor kennisgeving werden aangenomen het schrijven der Kerkvoogden der Ned. herv. ge meente over den esschenboom bij de Nederl. Hetv. kerkde aanneming van de benoeming der leden der commissie van toe zicht op het lager- en middelbaar onderwijs en der commissie tot wering van schoolverzuim als mede een dankbetuiging van het Groene Kruis voor het beschikbaar stellen van gelden voor verbete tering der woning van de Wed. de Guesq ier.e Ingekomen was een schrijven van het schooltoe- toezicht in de lie schoolinspectie betreffende de inlichting van de bewaarschool. Met 6 stemmen tegen 1 onthouding (van de Wae- ter) besloot de raad het werk uit te voeren in eigen beheer in dagloonen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van een portret van Prinses Juli ana voor de Raadszaal Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den gemeen teraad van Axel aan het hoofd bestuur der Posterijen en Tele grafie over het postvervoer voor zoover betreft de verbetering van het postvervoer tusscheu Weste lijk en Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren. Inzake het verzoek der Werklieden vereeniging Vo ks- belang om subsidie voor de Werkloozenkas werd besloten over 1927 tot het doen van uit- keeringen aan werkloozen een subs die te verleenen van f327.-. Het verzoek der Kon. Ned. Poli tiebond vereeniging om subsidie werd met algemeene stemmen afgewezen. Vastgesteld werden de kosten van instandhouding als bedoeld in art 101, 5e lid der L. O. wet 1920 voor gewoon lager onderwijs over 1926 op f 8,29 per leerling berekend naar de totaalkosten van f 1293,45 en 156 leerlingen. In verband hiermede werd de gemeentelijke vergoeding voor de school der vereeniging „Imma nuel" over 1925 vastgesteld op f862,16 en voor de school der R. K. Parochiaal Kerkbestuur op f 1077,70 Deze besluiten werden genomen met algemeene stemmen evenals dat tot wijziging van art. 107 der politieverordening, volgens welk art het verboden zal zijn zonder schriftelijke ver gunning van B. en W. werd de bevoegdheid toegekend aan de vergunning vooiwaarden te ver binden. Bij beschikking van Ged Staten van 25 Nov. 1927 ont hield het college de gevorderde goedkeuring aan het raadsbesluit van 30 Sept. 1927 tot wijziging der verordeningvoor degemeente- bedrijven strekkende om, onder de daarin genoemde voorwaarden aan het technisch personeel der gemeentebedrijven, waarmede volgens die verordening een arbeidsovereenkomst naar het burgerlijk recht zal worden ge sloten, een uitkeering ter verze kering ingevolge de Vrijwillige Ouderdomsverzekering als tege moetkoming aan het gemis aan Pensioen Na een uitvoerig voor stel van B. en W. besloot de raad met 6 tegen 1 stem (van de Waeter) in beroep te gaan bij de Kroon. Met algemeene stemmen be sloot de raad tot definitieve instelling der veemarkt, tot be noeming van den heei F. Yntema, als Keurmeester-veea'ts, en van M. Beun, als marktmeester, als mede. tot vaststelling van de pensioens grondslagen dier amb tenaren, en van den concierge, tevens schoonhouder, van de openbare lagere school mei Rijks- Kweekschool. Tot peisoneelbij de vrijwillige brandweer werden benoemd, B. I. Christiaansen, Aug. Ghijs, J. Stokkerman, en Jan. Ph. Wage en tot plaatsvervangers P.J Bre vet, A. Kareis, Joh. J Rieteco en j. Wisse Jz, terwijl tot chauffeur- deskundige werd benoemd P. Krijnen allen alhier. Met algemeene stemmen werd besloten het terrein vrijkomend door de afbraak van de oude school de benaming te geven van Kerkplein. Eveneens werd met algemeene stemmen besloten tot aanschaffing van een auto matisch begraaftoesLl, bij welk punt ter sprake kwam de moge lijke oprichting eener begrafenis onderneming. De circulaire van het Ministe rie van Arbeid betreffende de emigratie naar Canada zal zoo- noodig voor deze gemeente wor den gevolgd, met algemeene stemmen weid besloten bij voor komende gelegenheid de ge vraagde bijdrage te verstrekken. De voorzitter deelde mede, dat nu het personeel voor de Vrijwillige brandweer aangewe zen is, niets meer de aanschaffing van de motorspuit in den weg staat en dat het aanbod is inge komen het geheele kapitaal van f4500, a 4' 2 pCt. 's jaars te verschaffen. Voor de verdere verlichting van de Achterr.ieuwstraat zal getracht worden verbetering te verkrijgen door in den aldaar staanden lantaarn een braebran- der aan te schaffen; voldoet dit niet dan kan verder worden gezien. Van diverse aanbeste dingen van vuilniskar, beer- machine alsmede van hetgeen door B. en W. is verricht inzake het voorkomen van typhusge- val'en doet de voorzitter mede- deeling. Van het totaal der tot nu toe aangetasten zijn er 2 genezen en 2 nog vrij ziek. Er is zooveel mogelijk getracht voorwerpen te ontsmetten en te vernietigen; ook de verdere zorg voor een en ander wordt aan B en W. overgela en. Hierna wordt de vergadering gesloten. Oostburg We moeten een heelen tijd teruggaan om in de wintersche annalen zoo'n dag voor de schaatsensport te vinden als Zondag. Al vroeg in den ochtend liet het zich aanzien, dat het een mooie dag zou wor den. De thermome r wees 10 a 11 graden vorst, de lucht stond helder en er was geen wind Schaatsenlefhebbcrs wat wil je nog meer I Reeds vroeg in den ochtend hadden velen de ijzers onderge bonden en 's middags was het op het „Oroote Gat" aardig vol, met zwierende vroolijke menschen. Ook den volgenden dag heb' ben de liefhebbers naar hartelust geprofiteerd van de gelegenheid de verschillende scholen waren gesloten, al wat beenen had jong en oud kon men vinden op 't ijs' Voor velen was de Noord Oos tenwind we| een beetje te sterk; iets mineer ware zeker aangena rre gewe:s\ Velen hebber. dezer dagen hun hart weer eens opKhaa'd aan deze echt oud Hollana^he win tersport, die we toch zoo -relden mogen genieten. Nu lijkt het evenwel of we weer eens een echt ouderwetschen winter zullen krijgen. Het ijs is hier en daar maar zoo zoo; de felle wind en het beetje sneeuw van de vorige week, hebben hun sporen ach- teegelaten Zaterdagmorgen reeds vroeg had het bestuur der ijsclub zich meestergemaakt van een tiental werkloozen, tot het aan leggen van eenige banen. Geluk-" kig konden nog een paar flinke banen worden verkregen, met nog betrekkelijk mooi ijs. Een woord van hulde voor de activi teit van het bestuur der ijsclub is zeker op haar plaals Jammer dat in de banen zoo hier en daar eenige plekken wat hobbelig zijn men kan deze met vegen niet verwijdereneen ijsschaaf zou hier heel wat kuni en verhelpen. Wij twijfelen niet of het bestuur is hiervan ook overtuigd en zal zeker op de eerstvolgende be stuursvergadering de aanschaffing van een ijsschaaf in overweging nemen; kan deze niet meer voor dezen winte7 dienen, dan allicht voor den volgenden Door velen zal de aanschaffing zeker worden toegeju'cht. Van ijsfeest zullen we maar niet spreken, want aankondiging van ijsfeest in Oostburg betee- kent aankondiging van dooi. Schoei- an Kerknieuw». Sluis Tot Kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk alhier werden herbenoemd de heeren J. J. du Burck en M A. Leenhouts (perio diek aftredend) met alg. stem men. In de vacature E A. de Bruijne werd benoemd de heer A. J. de Bruijne. Breskens, Als diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herbenoemd de heer L. Lijk i n als ouderling de heer J. Ph. Wesdorp, terwijl door het bedan ken van den heer Abr. Verschel ling in diens plaats is benoemd de heer M. Verschelling Az. KIND DOODGEKNELD. Zaterdagmiddag was de land bouwer de V. te Ritthem bezig aan het kort malen op den dorsch- vloer. De hakselmolen werd ge dreven door een op het erf staande rosmolen, waarvoor een paard was gespannen, dat door het 6 jarig zoontje van den landbouwer werd geleid. In de omgeving van dien ros molen liepen eenige kinderen te spelen, waaronder het zevenjarig dochtertje van De V. Op een gegeven oogenblik is dit kind op den drijfstang van den rosmolen gaan zitten en daaraf gevallen. Het is daarbij terecht gekomen onder den drijfstang, waardoor de kleertjes weiden gegrepen en het kind eenige malen met kracht tegen den hard bevroren grond werd geslingerd. Op het hulpgeroep van de kinderen kwamen spoe dig eenige bewoners van het huis. Het kind werd ernstig gekwetst opgenomen en gaf geen teeken meer van leven. De in allerijl ontboden arts De Weerd van Nieuw- en St. Joos- land constateerde dan ook den dood. ERNSTIG ONGELUK. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam op de reede van Vlissir.gen het Engelsche stoom schip Falcon" op weg naar Londen, welk schip assistentie verzocht. Een dokter is daarop met een inspecteur van politie naar boord van dit schip gegaan, waar bleek dat een matroos bij het opwinden van een staaldraa'd van een lier, door dien draad om beide beenen was gegrepen en daardoor bekneld was ge raakt in de in werking zijnde lier. Hoewel men oogenblikkelijk de lier heeft stopgezet, was het slachtoffer in een deerniswek kende toestand getaakt. In het

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2