25 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 TWEEDE BLAD. COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. past f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent e regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK B R H 5 [ENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ■7 'i\ ;ang Woensdag 30 November 1927 Nummer 3282 GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- j, gld. bij dood mm gld. bij verlies pa gld. bij ver- is gld. bij ver voor de abonné's tegen yMfl lange ongeschikt- ÏH' door /n van en hy lies van een 4[J lies van een ongelukken voor: heid tot werken. Ét. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bove- aande verzekering is herverzekerd t Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum' gld. bij ver lies van een wijsvinger, te 's-Gravenhage. gid. bij verliet van eiken anderen vinger. Vergadering van den Raad dct gemeente AARDEMBURG. II. Dhr van der Hooft meent dat het in deze vergadering maar uit moest zijn met zooals de heer De Bruijne doet, alweer R K. te gen ver Protestant te steilen. Hij acht dit zeer verkeerd. He is hem bekend, dat de R. K. juist meermalen om dat terrein gevraagd hebben en nu zij daar hun oefeningen zouden kunnen houden even goed ais alle andere sporivereenigingen nu zegt De Bruijne: zij willen niet. De door den spreker bedoelde tegenslellingenbehooren hier niet thuis, misschien kunnen ze on der een borrel in een herberg ter sprake komen Na Mevr. van den Broecke nogm is de zaak verduidelijkt had, waarbij zij liet uitkomen, dat de gemeente ieder jaar de overeenkomst opzeggen kon, verklaarde de Raad zich bereid op het verzoek in te gaan. Het plan zil ter goedkeuring aan den m nister warden voorgelegd en Rijkssubsidie aangevraagd. Bij het puntwijziging der begrc 'ing 1927 betuigt de heer Van der Hooft zijn ontevreden- he d over de wijze, waarop met de belastingpenningen der inge zetenen omgesprongen wordt. Hij maakt een optelsom en komt dan tot een bedrag van f2924, bij f3000. zoo goed als weggegooid geld. in deze f 3000 is ook be grepen de kosten van een ol twee ad ocaten die voor de ge meente opgetreden zijn voorden Raad van State in zake het be roep op de Kroon tegen het be sluit van Ged. Staten van Zee land houdende de vernietiging der r:. dsverkiezing van 21 Mei 1927, /aarvoor de gemeente bij na f 300 mag betalen. De nieuwe verkiezing heeft ook weer veel onkosten gevor derd. Deze beide uitgaven zijn een uitvloeisel van het sukkelig stembureau in dit district II waar om hij gedacht heeft aan de mogelijkheid van verhaal dezer kosten. Mevr van den Broecke zegt, dat deze wijziging der begroo ting niet bij de stukken ter se- cretairie lef inzage lag als meer dere ingekomen stukken De se cretaris stemt dit toe. En de voorr. erkent het ais een ver zuim De heer-Ajrlsman zal nu voor de wijziging der begrooting stem men de ge nfe heeft de uit gaven gedaan en moet ze beta len later kan misschien over verhaal gesproken worden. De ijziging wordt goedge keurd met 5 stemmen voor en 2 blanco (Mevr. van den Broecke en van der Hooft In plaats van heer L de Kok, hoofd der R. K. jongensschool, die n t 1 Janari 1928 zijn be trekking neerlegt wordt tot lid Van de Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer E Cuelenaere. die als ver moedelijke opvolger van dhr Kok genoemd wordt. Verder worden als leden dier commissie herbe noemd de heeren C. Brakman, J. C. C. Henrij, A. J. Dierick en M Beun In de commissie tot toezicht op het L O. wordt in de plaats van den heer L de Kok benoemd de heer E. Cuelenaere. De rekening van het Burger Gasthuis 1926, wordt met aig st. goedgekeurd. De begrooting van het Burger Weeshuis dienst 1928 stelt de meerderheid van B. en W. voor, niet goed te keuren. Mevrouw van den Broecke zegt, dat zij bij de stukken een schrijven van Ged. Staten heeft opgemerkt, waarin dit College den wensch geeft de begrooling niet goed te keuren van het B. I Wnaar aanleiding van door regenten niet opgevolgdewijzigin- gen in de rekening 1925 Zij zai om dezelfde reden tegen de be grooling stemmen en noemt ook de post onvoorzien, die op alle artikelen overgeschreven kan worden, veei te hoog Dhr van der Hooft brengt naar voren, dat in het schrijven van Ged. Sta een som van f 347 genoemd wordt, welke het Bur ger We: ris over 1925 alsnog zou mo uitbetalen aan het Ned. Hi Armbestuur. Daarvan blijkt ni ts in de begrooling van genoemde instelling van 1928. Verder ramen regen'en: f 8000 voor subsidie aan arm besturen, f 1800 voor subsidie aan an deren. f 200 extra bedeeling en f 1200 voor onvoorziene uit- uitgaven. De toelichting bij deze som men zegt niets of zoo goed als niets. Wanneer deze begrooting mocht worden goedgekeurd, dan heeft het re..antencoll<'ge de vrije beschikking over veel te groote sommen. De heer BI udeel (regent van het Burger Weeshuis; zal maar niets meer zeggen, het is laatst op een conferentie gebleken, dat er toch oen overeenstemming te verkrijger is Mevrouw van den Broecke merkt dat in het schrijven van Ged. Staten op spoed aan gedrongen wordt. Zij zal voor het voorstel van B en W. stemmen, maar zou in overweging willen geven aan het regentencollege mede te deelen, waarom de be grooting niet goedgekeurd is, waarop het voorstel der meer derheid van B en W aangeno men wordt met 4 tegen 3 stem men (De Wispelaere, De Bruijne en Blondeeb) Bij de behandeling der begroo ting van het Burger Gasthuis, dienst 1927, maakt de heer van der Hooft de opmerking, dat hij daarop gevonden heeft posten van achterstallige landpachten en verpleeggelden tot een bedrag van f515. Hij zou regenten in overweging willen geven deze getallen uit de begrooting te lichten en een lijst aan te leg gen van nog in te vorderen be dragen deze lijst jaarlijks bij de begrooting over te leggen De begrooti' zou daardoor geen wijzigingen ondergaan en 't ge meentebestuur kon jaarlijks dat financieel gedeelte controleeren De heer De Bruijne informeert, waa'om het gesticht St jozef te Sluis niet het verpleeggeld voor zijn dienstbode betaald heeft en of opneming van dien patiënt wel noodzakelijk was. Regenten hadden eerst overleg moeten ple gen met den werkgever. Hij zou den voorzitter hier voor aanspra kelijk willen stellen. In verband hie'mede merkt de heer van der Hooft op, dat men he' ook heeft willen doen voorkomen, alsof regenten i onfvanger-gr ffiu voor die lakte kosten verant woordelijk zouden kunnen ge steld won n, maar als men voor dergelijke uilgaven een bestuur of zijn ontvanger griffier wilde laten opdokken, dan zouden voor die beirekkingen zeer zeker geen gegadigden gevonden worden. Genoemde patiënt was zoo ern stig ziek dat onmiddellijke opna me geboden was. De heer Calsman weet van de verpleging van de dienstbode van het gesticht St Jozef te Sluis ook een en ander af De hou ding van dat gesticht is beneden alle critiek De vader van den patiënt heeft een stuk moeten teekenen. zonder precies te we ten, wat de juiste inhoud was om zelf zijn geiu :e innen krijgen, en daarmee w dat gesticht van de zaak af. Pu ,t kon niet bij zijn ouders eegd worden en 't Gasthuis een pluimpje voor zijn e e opneming in zoo 'n ern geval. De Voor cut in dergelijke zaken voo gheid geb maar mevr v van den Broecke zegtals er een menschenleven op het spet is staat, er geen tijd voor overleg, dan moet er direct in 't belan van den patiënt ge handeld worden. De begrooting van 't Gasthuis wordt daarop goedgekeurd met 4 tegen 3 slemmen (De Wispe laere, De Bruijne en Blondeel De begrooling van het Alge meen Armbestuur wordt met al gemene stemmen goedgekeurd. De behandeli van voorgaande onderwerpen, a t .en reeds genoeg voor een raadsvergadering had de vroede va r.n een paar uur bezig gehov toen pas de hoofdschotel agenda kwam, namelijk: De Gemt ;rooting 1928 die post p -st opgelezen werd, als r leden een bespreking van 'n artikel wenschte kon hij zij langen kent maken. Zoo wet. chte de heer van der Hooft bij c! postrechtskundig adviezen 1 bedrag voor „memo rieuit te trekken, het abonne ment met het kantoor Blaupot en Ten Kate op te zeggen en zich aan te sluiten bij het rechts kundig bureau der Nederl. Ver. voor Gemeentebelangen, dat is niet zoo duur en volgens zijn inlichtingen, ingewonnen bij zus- ter-gemeenten, wordt men er goed bediend Aardenburg heeft in de laats'e paar jaren reeds zoo veel aan adviezen uitgege ven, dat hij daarmee nu maar zou willen eindi n en met voor stel komt, om alle procedures stop te zetten, daar hij dat noo deloos geld egg oien vindt Tusschen den voorz. en den heer van i oft ontspint zie'- een gedac sseling over ie steenweg Airdenburg-St. Kruis. De eerste ;t dat dit een pro cedure is, de tweede beweert van niet, m;>ar de burgereees'er beweert, da hij van den advo caat der gemeente Aardenburg bericht ontvangen heeft, dat deze zaïk ter be oegde plaats aan hangig gemaakt is, waaruit blijkt, dat het wel een procedure is wii den heer van der Hooft die zaak ook stop zetten, een zaak waarin Aardenburg en St. Kruis ieder voor een 35 a f37000 in betrokken zijn De heer van der Hooft blijft bij zijn meening, dat de zaak van bedoelden steenweg geen procedure is en hij zou niet gaarne zien dat daarin toegege ven werd aan den eisch van Ge i. Staten. De \oorz. meent dat voor 1928 die post onmogelijk kan gemist worden, men moet ook eens denken aan de M. A. B E. G. en er kunnen zich ook andere zaken voor doen. Mevr. van den Broecke spreekt de wensch uit dat de Raad zal gekend worden in elk nieuw advies, dat B. en W. wenschelijk achten. De voorz. meent, dat in die gedachte eenig wantrouwen zit tegenover het college van B. en W. Soms is het gewenscht spoe dig te beslissen en voor derge lijke k'einigheden zal men toch wel geen raadsvergadering willen uitschrijven Dan is er nog her ziening van het politie-reglement, waarvoor ook rechlskundig advies noodig zal zijn. Juist, zegt dhr van der Hoof voor de herziening van hei politie-reglement is indertijd de post op de begrooting gebracht, maar voor dat doel is nooit ad vies gevraagd, maar wei voor andere zaken; hij stelt voor de post voor memor'e te ramen, welk voorstel verworpen wordt met 4 tegen 3 stemmen (Mevr. van den Broecke, Catsman en van der Hooft) De heer van der Hooft stelt nu voor alle procedures stop te zetten, de zaak van den steen weg is geen procedure. De voorz. 't is wel een pro cedure, en 't is een zeer gevaar lijk voorstel wat U doet, want dan verliest Aardenburg alle rechten in deze zaak. Dhr van der Hooft wil dit niet toegeven; hij zal dien weg dan uitschakelen en stelt voor de procedure in de gasthuiszaak te beëindigen. De voorz. moet aanneming van dit voorstel ten sterkste ont raden. Het gaat hier om de raag of het gasthuis is een gemeente instelling of een gemengde in stelling. Hij heeft die zaak bestudeerd en is de meening toegedaan dat het een gemeente instelling is. M cht zij dit wor den, dan kan de Raad haar bekeeren en dan vermoedt hij dat de on-en minvermogenden van Aardenburg meer zullen profi teeren van het inkomen van f 20000 dier instelling dan nu het geval is met de dure exploi tatie tegenover het gering aantal patiënten. De instelling moet niet verdwijnen, maar de aard moet gewijzigd worden. Wanneer de raad het voorstel van dhr. van der Hooft aanneemt beschouw ik het als sabotage van een vroeger raadsbes'uit en zal ernstig in overweging nemen arlikel 70 der gemeentewet toe te passen en bij de Kroon in beroep te gaan Dhr. van der Hooft: dat in het g isthuis zoo weinig patiënten komen, is de schuld van die mcnschen, die de instelling den kop willen indrukken Bovendien, zegt de voorz waarom zou men nu de zaak Stop zetten, de mees'e kosten zijn voor deze zaak gemaak. De ad vocaat heeft zijn studie over deze zaak zoo goed als klaar, dat moet de gemeente dus toch reeds betalen. Mevr. van den BroeckeDe Gemeente is immers te Middel burg voor nlet-on'vankelijk ver klaard, waarom dan nog verder gegaan De voorz. wanneer het Ge rechtshof te 's Gravenhage ook tot die uitspraak mocht komen, zal ik adviseeren niet verder te gaan, maar thans kan ik daartoe niet medewerken. Het voorstel van dhr. van der Hooft wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (De Wispelaere, De Bruijne en Blondeel. De voorzitter: Ik zal overwe gen wat mij te doen staat. Het was inmiddels ruim 12 uur geworden, waarom de vergade ring geschorscht werd tot 2 uur. Na heropening der zitting wilde de voorzitter direct voortgaan met de begrooting, doch de heer de Bruijne vroeg nog eens het woord over het voor de pauze genomen besluit in zake de pro cedure van 't gasthuis. Men kon bemerken, dat hij een stevigen maaltijd genomen had, want het gelukte hem een gal-, gif- of modderspatje te gooien in de richting van regenten van het gasthuis en den geneesheer. Hij sprak >an een stelletje heeren. (Het droeg den schijn alsof dit den spreker met een paplepel ingegeven was. Correspondent) Bij den post T. B C- bestrij ding wenscht Mevr. van den Broecke het bedrag te verhoo- gen van f 100 tot f 250. De voorz. vraagt haar dat voorsrel toe te lichten. Mevr. van den BroeckeDe T. B. C. Commissie is een jonge vereeniging; zij moet allerlei materieel aanschaffen; ook in deze gemeente is voor die com missie heet wat werk; dat vor dert uitgaven, waarin de ge meente wel wat meer mag bij dragen. De voorz.lk acht het voor stel ontijdig. Kan de commissie met cijfers aantoonen, dat zij meer noodig heeft, laat zij dan komen. Dhr. Blondeel is de. meening toegedaan, dat in een vorige vergadering ook aldus besloten is. Wat wil men dan nog meer. Als wij zeggenwanneer je te kort komt, kom dan maar eens. Ik vind het voorstel van Mevr. van den Broecke verkeerd. Dhr Catsman: Ik sta sym pathiek tegenover het voorstel van Mevr. van den Broecke. Wanneer in een vorige verga dering besloten is zooals dhr. Blondeel zegt, dan moet daarvan ook bericht gegeven zijn aan de T. B. C.-Commissie. Is dat ge beurd De Voorz. kan zich dat niet herinneren. Dhr. van der Hooft: Ik kan meegaan de post te verhoogen tot 1250. maar dat sluit nog niet in, dat dit bedrag ten volle aan de T. B C-Commissie zal uitbetaald worden. Daarna wordt het voorstel verworpen met 4 tegen 3 stemmen (Mevr. van den Broecke, Hollebrand en Van der Hooft Hetzelfde lot ondergaat het voorstel van dhr van der Hooft om den post op f200 te ramen. Voor stemden Hollebrand en van der Hooft, mevr. van den Broecke stemde blanco. Het dagloon van den gemeen tewerker werd door B. en W. voorgesteld met een klein be drag te verhoogen. Dhr De Bruijne vond dit niet noodig. Hij meende dat de tae- looning voldoende was voor de diensten, welke de Werkman Lè re bewees. Ook dhr. Blondeel is die meening toegedaan, De voorz. zegt dat Lère met hem over die zaak gesproken Vervolg en slot in hetlebladi

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1