10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN rs«ix.x.BTeH. innenland. Vernieuwing Rijbewijzen. MER [EL. Wereldlier vorming of zeifhervorming. RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK BRESKENS p«Wro Telefoon No. 21 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 23 November 1927 Nummer 3280 G R A T I S verzekering gulden bij levens- gld. bij dood jaar gld. bij verlies tra gld. bij ver- gld. bij ver- ta gld. bij ver- Zpl^kpn°vn r ege" ZDD 'If 1QÖ door75 een hH lies van een 40 "es van een 25 Hes van een ongelukken voor: «WW heid tot werken. éWW een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Wanneer we eenmaal de eer ste jeugd gepasseerd zijn, dan is gewoonlijk de jeugdige, harts tochtelijke aandrift ter hervorming van het leven en de maatschap pij, die zich bij dezen meer bij genen minder, maar die zich toch bij allen laat gelden, al aardig bekoeld. We hebben ons zeiven bij de pogingen daartoe vaak zoo duidelijk ervaren, dat al die pogingen en al die geestdrift ons maar in den weg zit bij het be hartigen onzer eigene belangen, dat we maar liever aan anderen dergelijke bezigheid overlaten en ons gaan vergenoegen met de goede zorg voor rechtstreeksche belangen. Dat is in zekeren zin en tot op zekere hoogte verstan dig. Niet ieder is geroepen om anderen den weg te wijzen of als hervormer op te treden. En de meesten van ons, die zich zoo haastig teugtrekken bewijzen daarmee maar al te duidelijk, dat de aanvankelijke geestdrift niet zoo heel diep zat en dat de rechte aandrift en de werkelijke roeping, maar dus ook de ge schiktheid allerminst aanwezig u/aren Want immPfS. allppn urio werkelijk hoog staar ooven de zelfzucht en in de eerlijke onbaat zuchtigheid van eigen streven, maar wie ook de oorzaken be grijpt van de werkelijkheid, die hem, wanneer hij jong zijnde, haar voor het eerst duidelijk met be wustheid waarneemt, zoo tegen staat en niet enkel in de slecht heid der menschen, en dan liefst van anderen, den oorsprong ziet, kan trachten met opoffering van eigen geluk de wereld en het leven voor anderen beter en ge lukkiger te maken. Maar boven dien het beter begrip, da' we van de werkelijkheid winnen, doet ons beseffen, dat die werke lijkheid inhaerent is aan de men- schelijke natuur, dat ze daarom zoo moet zijn, zoolang de- men schen niet anders worden en dat dus de hervorming der wereld Al» ik toen van achter de «truiken te voor»chijn ai ge komen en haar gezegd had, dat zij de zondebok was, die, met de zonde van anderen beladen, de woestijn werd ingestuurd, had ik misschien het raadsel opgelost, waarin hij zich verdiepte maar ik wist n:et zeker of zij alleen was en door onvoorzichtig te zijn kon ik alles bederven, dus deed ik mijn best, nog even geduld te hebben. Ik was juist besloten naar haar toe te gaan, toen ik Mrs Hel- sington aan de open deur ver schijnen zag en tweemaal hoorde roepen „Mtriel". Meriel stood met een ietwat wrevelig gebaar. .Wat is er? Als je me iets te Zeggen hebt, kom dan hier". Mrs Helsington glimlachte goedig en kwam naar haar toe. .'k Wou wel vragen hoe laat hst rijtuig moet voorkomen en welk paard Horley er voor moet spannen »Aj8x", antwoordde Meriel; ,'t dier laat zich niet gemakke- jijk inspannen, maar ik heb hem bij de hervorming der menschen, dat is bij ons zelf, begint. Het duurt vaak lang, voor we tot^dat inzicht komen. En velen zijn er, die daartoe nooit geraken. Bij verreweg de meesten duurt de weerstand, dien zij tegen de zoo weinig ideëele werkelijkheid bieden, maar heel kort. Dat is zoolang ze zelf nog onbedorven zijn en niet aangetast door die werkelijkheid. Er is iets moois in dat verzet van de jeugd. Het houdt ons vertrouwen staande in de menschelijke natuur. Het is duidelijk, zoolang de mensch nog niet aangevreten is door het algemeen bederf, zoo'ang hij nog zuiver voelt en denkt en nog niet geleerd heeft in de eerste plaats ove wegingen van eigen belang Ie laten gelden, zoekt hij een zuiverder, een eer lijker, een ruimer werkelijkheid en is bereid voor het verkrijgen daarvan zijn krachten en zijn jonge geestdrift beschikbaar te stellen Dit hij dat streven en daarmee het verzet tegen de re aliteit zoo spoedig opgeeft, kun nen we betreuren, maar moeten we verwachten. Imners wanneer het anders was, moest de wereld reeds lang anders zijn zoo de men schen anders waren zoo dus de we bij jonge menschen plegen waar te nemen, sterker was en het dieper wezen van den mensch uitdiukte. Nu dat niet het geval blijkt, kunnen we ons er over verheugen, dat in dat wezen toch nog een zuivere kern is overge bleven, die een mooiere wereld begeert, al is dan het wezen van den mensch zelf met de werke lijkheid min of meer in overeen stemming. Wanneer we dat nu maar gaan begrijpen, wanneer van net verzet, dat ons aanvankelijk met de menschenmaatschappij in tegen stelling' brengt, maar dit over blijft, dat we beseffen, hoe het de mensch is, hoe wij het zeiven zijn, die deze maatschappij maken en in stand houden, en dat dus alle pogen om de wereld te her vormen bij ons zelf moet begin nen Dan is dit verzet, dat zich in gezegd dat Ajax er voor moet, anders ga ik niet. Ik had het zelf willen doen, maar mr Trakes was bang dat ik mijn japon bederven oumen moet mooi zijn als men trouwen gaat' .'t Is een mooie japon vader vindt dat je er allerliefst uitziet". Ik spitse mijn ooren wie zou mrs Helsington'» vader zijn. .Zoo?" antwoordde Meriel onverschillig Mr Trakes is altijd in zijn schik als hij zijn zin krijgt hij is gema .keiijker te voldoen dan Horley". .Dat moet je Diet zeggen. Horley bewondert je erg en hij is zoo'n beste jongen ik kan niet begrijpen dat ik hem niet gezien heb sinds hij een klein kind was, omdat ik dadelijk na mijn huwelijk naar Brazilië ben gegaan. Al» mijn vader er riet op gesteld was geweest dat ik zou terugkomen, zou ik veel liever daar gebleven zijn". Zij praatte voort, alhoewel Meriel ternauwernood acht op haar sloeg. ,Ik weet niet wat ik moet uitvoeren", eindigde zij. ,Mr. Vanfrey trouwen", zei Meriel bits. 't Was moeilijk te gissen wat die twee van elkaar» hartsge heimen wisten. Mrs Helsington keek verlegen en haar antwoord onze jonge jaren vaak zoo krachtig doet gelden, niet nutteloos ge weest. Dan heeft de ervaring van het leven, dan hebben pijn en de schaamte, die we in dat leven opdeden, ons n et tot zelfzuchtige, harde, alle idealiteit miskennende menschen gemaakt. Dan hebben we nog een waarde, een bizon- dere waarde niet enkel voor ons zeiven en de enkelen, voor wie we wellicht te zorgen hebben, maar voor de wereld en het leven in ruimer of enger kring. Het is waar, veel wat we zoo heftig afkeurden, hebben we als van weinig beleekenis keren begrijpen. En we glimlachen vaak, wanneer we ons de erger nis van onze jonge jaren her inneren. Maar gelukkig, zoo we toch het besef hebben behouden van de onvolkomenheid, de onwaarachtigheid, de zelfzuch tigheid, van den drang naar het miteriëile, de begeerte naar het minderwaardige, dat ons menschenleven kenmerkt, wanneer we nog niet alle drang haar het ideëele, naar een voller en rijker leven in ons gemakke lijk bedriegen kan. Maar is het in de werkelijkheid niet zoo, dat we ondanks al onze mooie leu zen, ons zelf zoeken en de vol én nieest laag bij de grondsche neigingen Is het niet zoo. dat de kleinheid, de bekrompenheid, de frase triomfeert en dat niet de ware verdienste, niet de goed heid des harten, en het intellect niet het ideëele streven en de hooge vlucht der gedachten er kend worden en hun belooning vinden, maar dat allerlei minder waardige en vaak slechte eigen schappen en hoedanigheden, ge wetenloosheid, egoïsme, hardheid middelmatigheid, hetspeculeeren op de onwetenheid en ijdelheid van anderen en van de massa, de menschen de heerschappij over en de genoeglijkheden van het leven bezorgen Maar zoo we dat erkennen en ertegen willen strijden, zoo we de inferioriteit van het leven in zijn meeste uitvindingen erkennen, laten we dan daataan onmiddellijk de klonk verward: .Foei, dat mag je niet zeggen, vader zou 't niet willen; mr Vanfrey heeft zoo tactloos gehandeld, door dien bemoeizieken dr Port in zijn onaangenaam optreden tegen mr Tretheway te steunen, dat het mij spijt, hem te hebben aangeraden naar deze bvu:t te gaan". .Hij deed 't zeker om in je nabijheid te zijn .Natuurlijk, maar mr» Helsington glimlachte. .Dan hou je wel van hem, toch bedrieg je hem", viel Msriei zoo vol minachting uit, dat airs Halting schrikte, maar zij moest haar rol tot na het huwelijk vol houden. .Wat bedoel je?" vroeg zij woedend. .Wat ik bedoel", hernam Me- riel, .komt er bitter weinig op aan; je hebt je geheim goed bewaard en je zin gekregen. Ik moet Horley trouwen en het kan me niks schelen al» het me wel schelen kon, dan zouden al je geheimen en geknoei er me niet toe dwiogen". .Denk je dat je me bang kunt maken, zooals jij en Trakes mijn oom doen Als ik wou spreken, zou ik 'n heelen boel in de war kunnen sturen, Waarom erkentenis verbinden, dat de we reld in de eerste plaats hervor ming van ons zeiven noodig heeft, om beter en mooier te worden.* Wanneer we van die e kentenis uitgaan en overeen komstig die erkentenis ons leven en streven richten, dan kan het geestdriftig verzet onzer jeugd, waaruit die erkentenis en dat streven geboren werden, voor de menscbheid waarde krijgen. Ingezonden MededeeHng./ van het volgende Zij die in 1920 een rijbewijs verkregen en thans vernieuwing verlangen, vervoegen zich tus- schen 5 en 10 December a.s. ter Secretarie hunner woonplaats aanvraagformulieren en inlichtin gen zijn daar kosteloos verkrijg baar. Geneeskundig onderzoek bij deze aanvragers niet vóór 26 November a s. Kosten Provincie f 1.50. Bericht voor hen, die in 1921 en volgende jaren een rijbewijs verkregen, verschijnt in het laatst van 1927, in dit jaar in ieder geval geene aanvragen over 1921 en volgende jaren meer inzenden. moest jij dat schip in de haven van Rio beloeren? Voor wien waren jullie zoo bang dat daar mee zou terugkeeren Is die persoon nu in Engeland en zijn jullie nog bang?" Ik kon mrs Helsington'» gelaat niet zien, «aar haar stem verried angst. .Zwijg toch, kind, waar haal je de nonsens vandaan.dat komt van je wilde leven, zonder de minste opvoeding". Meriel lachte hoonecd: ,'t Is heel natuurlijk, hè Jat zoo'n wilde meid als ik zulke dwaze denkbeelden in haar hoofd krijgt, ea 't is vreemd dat ze jou daar mee vree» kan aanjagen. Wees maar niet bang.'fa'S Helsington, ik zal met Horley trouweo, niet om jou leugen», maar om de waarheidik weet dat ik voor niemand beter geschikt ben, omdat ik zoo'n wild, ongetemd schepsel ben maar ik kan niet dulden dat je liegt tegen den man dien j- lief hebttegen zoo'n man als hij is, ik kan het niet dulden Zij zweeg m t geimoorden snik, alsof ze geslagen werd en mr» Helslogton, die instinctmatig begreep dat zij haar tegenpartij gewond had, gevoelde zich sterk door haar overwinning en sprak beleedigend NEDERLANDSCH JONGELINGSVERBOND. Het Nederlandsch Jongelings verbond. de oudste Protestanlsch- Christelijke Jeugdorganisatie hier te lande, hoopt op 16 en 17 Mei a.s. te Amsterdam, zijn 75-jarig bestaan te gedenken Voor de beide feestdagen is een program ma ontworpen, waarop nevens de samenkomsten voor de olficieeie, herdenking, ook vergaderingen voorkomen met oud-leden, met belangstellenden en met de jongens-leden. Wijl geen gebouwen, groot genoeg voor deze samenkomsten te Amsterdam te vinden zijn zul en gelijktijdig meer dan een bijeenkomst plaats vinden. Ook komen officieele dankstonden in kerkgebouwen op het programma voor. Voorts is een comi'é gevormd, dat een jubileum fonds zal sa menbrengen en worden allerlei stappen gedaan, om een luister rijke viering van dit nationale feit te verkrijgen. Het verbond, dat thans met zijn jongenswerk 30000 leden telt, is in den loop der jaren voor duizenden jonge mannen van grooten zegen ge weest. Begrijpelijk, dat voor de vksrtl"3ai '4\5lr )dHge"'frt;iflWgh "trtl Zeeland komen, om aan de her denking deel te nemen. PLUIMVEE-EN KONIJNENTEN TOONSTELLING TE MIDDELBURG. Op 25,26 en 27 December a s. houdt de M T V. haar 8e Na tionale tentoonstelling van Hoen ders, Wttervogels, Konijnen, Post en Sierduiven. Aan deze tentoonstelling is ver bonden een groote Verloting met als Hoofdpijrs een toom hoenders. Het Vraaprogramma dat aan vele liefhebbers van Piuimvee en Konijnen verzonden is, bevat een groot aantal klassen, en een keur- collectie van ongeveer 200 Eere- prijzen. Keurmeesters zijn de heeren Jos. Boshouwens te Lent voor Hoenders en Watervogels. .'t Gaat jou niet aan wat er voorvalt tusschen mr. Vanfrey en mij; jij behoeft niets te dul den, 't is me niet de moeite waard om je tegen te «preken, of ik lieg of niet, één ding weet ik, dat is dat hij mij bemint". Ik kon het niet langer uithou den en kwam uit mijn schuilhoek te voorschijn. Onder gewone omstandigheden zou mijn eigen voorzichtigheid mij weerhou den hebben zoo'n dommen streek te doen; ik had moeten beden ken dat mijn tegenwoordigheid op dit uur al heel gevaarlijk was, zelfs al waagde ik mij niet bij het hu's waar iedereen mij zien kon. Maar de smartelijke toon van Meriel lieve stem was oor zaak dat ik niet aan eigen ge vaar dacht en, evenmin als zij dulden kon dat de man dien zij liet had bedrogen werd, kon ik dulden dat iemand haar bedroog. .'t Is een leugen 1" riep ik onbedacht uit, .hij bemint haar niet". Ik geloot niet dat ooit een ridderlijk pogen om de orschuld te helpen zulke noodlottige ge volgen heeft gehad. Meriel keek mij smartvol aanmrs Helsiog- ton uitte mijn naam en een krachtige hand greep mij beef. (Wordt vervolgd,»

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1