Reofctszekeïi. Gemengd Nieuws keuring der uitgekeerde vergoe- Iiing aan Mej. de Buisonjé, we *ens het vervangen te Nieuwe Sluis van 29 Nov. tot 31 Jan. j.l. 3oedgekeurd. i. Onthetfing schoolgeld wordt /erleend ten name van Stefels en Moorman. j. Lantaarns zullen worden geplaatst: 1. in de Hulludwarsstraat. 2. aan het pakhuis der firma •Weijkman en Schippers bij de terk. 3. in de donkere hoek tus- thchen de villa van den burge meester en het eind dorpsstraat. 4. op het Spuiplein tusschen 2len heer Lu eijn en het post- rantoor. k. Gedeeltelijke ontheffing hon denbelasting wordt verleend aan 3agter wegens niet meer bezitten. 1. Van een desbetreffende ver- leniging is het verzoek ingeko- tnen, van gemeentewege het misbruiken van Gods naam tegen e gaan. De voorz. stelt voor [iet verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waarmee de Raad accoord gaat. j' Wijziging begrooting 1926 Dit betreft eenige administra tieve wijzigingen in verband met 'het gemeentetonds. I Wijziging Politie erordening. Door de C. H. raadsfractie en ien heer du Burck is een voor stel ingediend tot wijziging van art. 48 der politieverordening De voorstellers willen de redactie van dit artikel aldus vastgesteld zien Het is verboden in het open baar of in de voor het pu bliek toegankelijke lokalen 1 van logementen, tapperijen, 1 bierhuizen of andere inrich ting van uitspanning of der- I zeiven aanhoorigheden of waar men gelagen zet, vertooningen, muziek-, zang gymnastiek of andere uit voeringen, tooneelvoörstel lingen, weustrijden of ver makelijkheden van welken aard ook te houden. De Burgemeester kan, behoudens art. 4 van de Zondagswet van 1 Maart 1815 (Staats blad no. 21) ontheffing' dezer bepalingen verleenen. (Art. 4 dier Zondagswet luidt .Dat geen openbare vermakelijk en, zooals schouwburgen, lieke danspartijen, concerten harddraverijen op de Zon :n en algemeene feestdagen :n gedoogd worden, zullende aan de plaatselijke besturen len vrijgelaten hieromtrent een uitzondering toe te staan, -nits niet dan na het volkomen ndigen van alle godsdienst- jctemngen. Red.) De voorz. merkt op, dat de sprekingen niet lang behoeven ie zijn, daar de meerderheid van jen Raad het voorstel heeft '.idcritèkend. Alleen zou hij wil len wijzen op het feit, dat de ingehaalde Zondagswet geheel den tijd is. Het is hier meer ii persoonlijke aanval, om den orgelmeester eens te herinneren aan arl. 4. De heer De Hullu wil maar uitstellen, daar de heer du Burck afwezig is. De voorzitter merkt op, dat dit niet gaat, daar de verzoekers luist in deze vergadering op af werking aandringen. - Wethouder Wallien heeft geen oezwaren tegen het ingediende jvoorstel gehoord, en concludeert1 dus, dat allen er mee accoord gaan. De heer De Hullu wil in alle geval als tegenstemmer aange- l merkt worden. In stemming gebracht wordt de uitslag 3 voorde heeren Luteijn, Cappon, Wallien 3 tegen: de heeren Notebaart, De Kruijter en De Hullu. Commissie tot wering van school verzuim. De heer Ramaker heeft wegens gebrek aan tijd ontslag gevraagd als lid van bovengenoemde com missie. B. en W. stellen voor, in zijn plaats te benoemen de heer Eekhout wat door den Raad wordt [goedgevonden. [Suppletoir kohier hondenbelasting Dit "wordt vastgesteld tot een [bedrag van f 16.— Burgerlijk Armbestuur. 'r De meerderheid van B en W. >j ,telt voor over te gaan tot het I instellen van een Burgerlijk Arm bestuur. De voorz. meent, dat een dergelijke instelling van geen nut is. Nu is de toekenning van steun aan den Raad overgelaten. Deze zal u zeker even zuinig uitgeven als een dergelijk bestuur Eigen lijk kunnen B en W, uit hoofde van hun ambt het best op de hoogte zijnde met de plaatselijke toestanden, nog beter oordeelen dan eenige willekeurig aangewe zen personen. Weth. Wallien verdedigt het voorstel. In alle groote en veel kleine gemeenten bestaat een Burgerlijk Armbestuur. Hij zou willen voorstellen, daarin 5 per sonen te benoemen uit alle rich tingen van den raad. Natuurlijk moeten het menschen zijn, die op de hoogte zijn van de plaat selijke toestanden. Zoo'n bestuur zal beter kunnen oordeelen over armensteun, hulp bij ziekten, operatie's enz. De voorz leest een gedeelte der notulen voor uit een Raads vergadering in 1913, waarbij het toen beslaande Burgerlijk Arm bestuur werd opgeheven. De motieven daarvan waren, dat het instituut aan beteekenis ver liest en dat de steun toch recht streeks uit de gemeentekas wordt verleend. Hij vraagt zich af, of het nu anders is. Neen, de om standigheden zijn gelijk gebleven Daarom moet hij persoonlijk de aanneming er van ten sterkste ontraden In den breede zet hij daarna nog uiteen, hoe èn voor de gewone armen èn voorspeci ale steunverleening, B. en W. toch het aangewezen lichaam is. Bovendien zal bijv. de steun aan vissche s dit jaar waarschijnlijk achterwege kunnen bfijven. Zelfs Dr Wallien heeft zich, voor hij het politieke veld betrad, meer malen met lof uitgelaten over de steunverleening in deze gemeente, terwijl in een gemeente als Kat wijk, waar Mr Schokking burge meester is, cok geen burgerlijk Armbestuur bestaat. Dhr. Notebaart gaat met den voorz. mee. Het is zeker ook van belang, dat gezinnen niet worden overgeleverd aan particu liere instellingen. Dhr. de Hullu wil de zaak in het kort samenvattenDe Raad wordt gevormd door de vertrou wensmannen der gemeentenaren. Deze zullen zich dus het ge makkelijkst tot hen wenden. - Dhr. de- Kruijter wijst er op, dat er gemeenten bestaan, waar armenzorg leidt tot dwang zooals b. v. te Hoek. We;h3uder Wallien meent, dat sedert 1913 heel wat veranderd is, zooals reeds blijkt uit de ver anderde samenstelling van den Raad. Daarom moet ook in de steunverleening verandering ko men. Een Burgerlijk armbestuur, bestaande uit leden van allerlei richtingen is gewenscht. Spreker erkent, dat hij over de werking steeds tevreden is geweest Maar hij herinnert zich toch ook, dat in den boezem van B. en W. niet altijd eensgezindheid was ov r het verleenen van steun. Wat de visschers betreft, deed het hem genoegen te hooren, dat het hen zoo goed gaat Hij had evenwel anders gehoord. Maar gelukkig blijkt nu, dat voor niets Is geklaagd Verder zal hij over ide Werking van het steuncomité van het vorige jaar niet veel zeggen. Alleen wil hij opmerken, dat de heer du Burck slechts in naam .voorzitter was. Nog een belangrijk motief acht hij het, dat een dergelijk bestuur uit altijd-aanwezige leden zou bestaan. Evenwel acht hij het juister, nu zjjn medevoorsteller niet aan wezig is, zijn voorstelf hans niet te handhaven. De voorz. vraagt, hoe het dan met de begrooting moet. Hij vindt het niet loyaal, later terug te ko men, als het voorstel meer kans maakt. Op het antwoord van Weih. Wallien, dat hij het voorstel dan intrekt, voert de voorz het van de agenda af onder opmerking, dat het geen punt van de bespre king meer uitmaakt Gratificatiën enz, Gèdüfénde dé ziekte van den Secretaris hebben de heer Eek- .hout en de.gemeente-veldwachter véél Werk verricht, o.a bij de verkiezingen. Daarom stellen B en W voor den veldwachter een gratificatie toe te kennen van f40 en den heer Eekhout een huwe lijkscadeau van f50. Dhr. Notebaart informeert, of dit laatste gewoonte is, want er zijn pas 3 gemeenteMambtenaren in het huwelijk getreden. Dhr de Hullu vraagt, of het motief zijn grond vindt in het meerder werk De voorz. geeft als zijn per soonlijk oordeel weer, dat hij het als zoodanig zou opvatten. Maar B. en W stellen voor, het wegens huwelijk te doen. Ais men niet tegen het feit is, vraagt hij, ook niet tegen den vorm te zijn. De heer Luteijn is er ook voor. Weth. Waliien geeft als zijn persoonlijke meening weer, dat het is voor meerder werk, maar hij wil geen precedent scheppen voor geregelde vergoedingen bij het waarnemen van eikaars func- tie's. Met alg. stemmen wordt het voorstel hierop aangenomen. Van den Bond van Politie personeel is een verzoek inge komen tot het geven van een vacantietoeslag. B. en W. advi- seeren hierop niet in te gaan, waarmee de Raad accoord gaat. Begrooting 1928. Op enkele punten is tusschen B. en W. geen overeenstemming bereikt a Gemeentefonds. b. Salaris g;meenteop ziehier. Wat a. betreft is het vorig jaar eenstemmig besloten tot het in stellen van een gemeentefonds. Da voorz. geeft weer, op wel ke motieven daartoe is besloten. Ieder jaar moet nu een gedeelte in dat fonds worden teruggestort. De beide Wethouders willen dit nu niet doen voor 1928, wat dus feitelijk neerkomt op het ophef fen van het fonds. Het bevreemdt hem nu te moeten constateeren, dat van de toen aanwezige leden er plotseling van meening zijn veranderd Wethouder Wallien betoogt uitvoerig, om welke redenen hij voor 1928 geen storting wil. Hoe wel niet preciés zorgwekkend is de financieele toestand in onze gemeente allesbehalve roöskleurig Het fonds nu bestaat uit de batige saldi van 1923 en vol gende jaren. Het is dus eigenlijk teveel betaald belastinggeld door dit geslacht. In het algemeen moet een begrooting zoodanig zijn ingericht, dat juist zooveel wordt geïnd, als noodig is voor de gewone uitgaven. Nu was er een teveel aan belasting, dat tegen te lage rente was uitgezet Het was dus verstandige politiek, deze bedragen te gebruiken, waar anders een leering tegen hooger percentage gesloten zou moeten worden. Evenwel be hoefde dat niet te zijn door middel van een fonds. Dit toch veronderstelt een „bepaald doel en dit was er niet. Het is wel gebruikt voor de schoolbouw, maar dan had men het fonds daartoe moeten instellen. [Nu legt het alleen tx'ra lasten op ons geslacht. Er zou f 705 moe ten worden gestort, terwijl een zuinig beheer gewenscht is, want de post onvoorzien is thans aanzienlijk lager dan het batig saldo van het vorig jaar. Op de haven is werkeloosheid en ook de landbouw, waarvan Breskens indirect afhangt, is niet schitte rend, niettegenstaande de wel vaart, die de voorz. heeft voor speld. We moeten de inkomsten dus hoogstens op gelijk niveau hou den en geen verhooging der op centen invoeren Deze zijn toch reeds hoog in vergelijking met de omliggende gemeenten. We moeten mee met de rijks, vermindering. Dat zou ongeveer f600.- zijn, wat klopt met de storting in het gemeente-fonds. Dhr De Kruijter steunt de voorz. Hij wil in alle geval het fonds eerst een paar jaar in werking zien om te kunnen constateeren, of verandering ge wenscht is De voorz. bestrijdt het betoog van Weth. Wallien en zou wij ziging van werkplan, nu reeds belachelijk vinden. Welke be zwaren zijn er dan plotseling gekomen Het fonds bevordert juist zui nig beheer en verdeelt de lasten geleidelijk over een zeker aantal jaren. Bovendien is daardoo- juist het nadeeiige verschil in rente tusschen uitstaande leeningen en bezittingen verdwenen. Verder zijn we met het bezit van het het fonds niet afhankelijk van de geldmarkt. Daarom ontraadt hij ten slotte de voorgestelde wij ziging. Weth. Wallien verzoekt hij niet ironisch te jspreken over de z. g. welvaart Hij roept de leden tot getuigen, dat hij dat nooit gezegd heeft. Dhr Notebaart merkt op, dat de visacherij zich werkelijk niet slecht laat aanzien. Dhr de Hullu gaat met het betoog van Weth Wallien in zooverre mee, dat hij de instand houding van het fonds geen reden tot belastingverhooging wil doen zijn De voorz. wijst er den heer De Hullu op, dat niet meer moet worden opgeb acht, doch even veel. Maar omdat de rijkspersoneele belasting met 20 pCt wordt ver laagd, moeten wij de opcenten van 50 op 60 brengen. Dan is het bedrag voor de gemeente hetzelfde als het vorige jaar. Na nog eenige discussie sta ken de stemmen met 3—3 over het voorstel, door te gaan met sto-ting in het gemeentefonds. Bij art. 12 merkt dhr. Note baart op, dat hij is voor premie- vrij pensioen. Nu wil hij niet doorzetten om de begrooting 1928 niet door elkaar te gooien. Maar hij verzoekt B en W. tegen 1929 met een dergelijk voorstel te komen. Anders zal hij verplicht zijn het zelf te doen Dhr de Hullu steunt het voor stel. (Slot volgt.) Breskens. Opgave betref fende het postkantoor alhier gedurende de maand Oct. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f5302 04 en terugbet. f4575.46 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 726.58. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst der kan toren werd ter Direcie op staats schuldboekjes ingeschreven no minaal f 100. Schoondljhe. Vrijdagavond gaf het Schoondijksche kamer- muziekgezelschap .Harmonie" het aangekondigd concert. De voor zitter, de heer J. Wage opende met eenige toepasselijke woorden, waarna een vijftal nummers wer den ten gehoore gebracht voor de pauze en vier daarna het ge zelschap bleek sinds de vorige maal vooruit te zijn gegaan, aan gezien nu zwaardere stukken werden gespeeld en die over't ge heel wel voldeden. In 't bijzon der Sympathie, Wals en Zigeuner- fantaisie vroegen de aandacht. Voor en na de pauze trad op Mevr. Antoinette van Dijk, de vertelster in de kinderuurljes voor de radio Zij begon met het Zeeuw- sche Volkslied dat door alle aan wezigen werd meegezongen. Op haar repertoire prijkten ook enkele liedjes van AnnadeWijs- Mouton. ernstig en luimig en die direct insloegen. Na de pauze trad Mevr. van Dijk op in een zeventiende eeuwsch kostuum om liederen uit de 16e en 17e eeuw voor te dragen w.o. een heel mooi kerstlied. Tot slot enkele liedjes, waarvan het refrein werd meegezongen door het pu bliek. Een herhaald applaus bewees de vertolkster, hoe zij in den smaak van de aanwezigen viel. Er ging dikwijls een vroolijke lach op. Na afloop van het concert dankte de voorzitter allen, die hadden meegewerkt tot het wel slagen van den avond en riep Mevr. van Dijk een tot weerzien toe. Daarna volgde de traditio- neele danspartij. Groede. Hedenmorgen ontstond brand op de hofstede van den landbouwer Th de K. alhier. Sluis. Te Utrecht slaagden Zaterdag 12 November 1927 voor het examen Machineschrijven de dames A. A Vermeire en E. de Martelaere beiden alhier. Sluis. Onze gemeente is reeds weer verrijkt met een benzine tank en wel voor het perceel van den heer Grahame, zoodat dit nu in korten tijd tot een 8-tal opgeloopen is. Oostburg. Geslaagd te Utrecht voor het diploma machineschrij ven (tien-vinge.'systeemj de hee ren Iz Brakman te Oostburg met 162, P Goossen te Retranchement met 168, J. A. P. Manhave te Zuidzande met 171 F. Brevet te Oostburg met 174 en L Tol te Breskens met lof met 195 letters per minuut. Allen leerlingen der R. H. B. S. alhier. School» en Kerknieuws. Breskens Bij de Maandag gehouden verkiezing voor twee notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, zijn herkozen de heeren L. Lijk en J. J van de Plassche. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam. Woensdag 16 Nov. 6 17 6 41 Donderdag 17 7.32 7.56 Vrijdag 18 8 52 9 16 Laatste Kw Woensdag 16 Nov. vm. 5 48 Liehtt voor R(tttivl«n enz. Woensdag 16 Nov. nam. 4 36 Donderdag 17 4.34 Vrijdag 18 4 32 Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 11 Nov. Het getuigenverhoor in zake G. P. H. Wgemeente-ontvan ger te Aardenburg had een vlot verloop. Vóór de pauze waren reeds 60 getuigen gehoord. De deskundige, Dr van Waege- ningh (scheikundige) verklaarde dat de aangebrachte stippen met een ander potlood waren aange bracht, dan met het potlood uit de stemhokjes. De Officier van Justitie achtte de telastelegging bewezen en eischte 6 maanden gev. straf. De verdedig r van verdachte bestreed in een langdurig pleidooi het requisitoir van den Officier van Justitie, achtte verdachte's schuld in het minst niet bewezen, meende dat er niet geknoeid was met de stembriefjes en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. CHANTAGE. Dinsdagavond ontving een juffrouw te Rotterdam bezoek van den 23 jarigen M. S. uit Amsterdam, die haar kwam ver tellen, dat hij voor de juffrouw zeer pijnlijke feiten te weten was gekomen. Deze feiten zou hij ge makkelijker kunnen vertellen aan den echtgenoot van de juffrouw, doch omdat zij dit vermoedelijk niet zeer aangenaam zou vinden, bood hij haar aan, in alle talen zijn mond te zullen houden, tegen een eergoeding natuurlijk, nl. van f250 contant. De juffrouw antwoordde, door te zeggen dat zij het geld niet in huis had, maar als haar bezoe ker mee wilde gaan, zou zij het bij kennissen zeker wel kunnen leenen. Beiden gingen daarop naar deze kennissen, de juffrouw ging alleen naar binnen, de man bleef buiten wachten. Toen het bezoek was afgeloopen, vertelde de juffrouw, dat de kennissen het geld ongetwijfeld zouden hebben geleend, ware het niet, dat zij het van de bank moesten halen. Maar dat zou Woensdag in orde komen. De man nam hier mee genoegen enliet z'n slachtoffer gaan. Dit begaf zich, zoodra zij de kans schoon zag naar de po litie. Intusschen was de afspraak gemaakt, dat het geld Woens dagavond op den Goudschen Singel zou worden overhandigd. Woensdagavond dus, kwam de juffrouw, een enveloppe, waaruit (nagemaakte) briefjes van 10 gul»

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2