PilsBll Nieuws. Week-Menu. C Verzuim I Be^btszaken. Hoest, Ke^iffiCjn Gemengd Nieuws Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zate dagavond 5 November en Zondag 6 November in middagvertooning 3e en 4e opvoering van „De Koekoek", Levenspel in 3 bedrijven. 1 in achterzijde, van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt, of van een verticaal geplaatsten reflector, welke bij i>eschenen worden daarop val lende lichtstralen duidelijk zicht baar rood terugkaatst. Motorrijders 1 Een motorrijtuig op twee wielen moet gedurende voornoemden tijd aan de voor zijde voorzien zijn van ten minste één lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt, en aan de achterzijde van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt, of van een verticaal geplaatsten reflector, welke bij beschenen worden daarop val lende lich stralen achterwaarts rood terugkaatst. Nummer en letter aan de achterzijde moeten helder er- licht zijn, hetzij door beschijning, hetzij door middel van een transparant. Automobilisten 1 Voor auto's alaen voor den genoemden tijd len minste twee aan weerszijden van het rijtuig aangebrachte lan- ,aarns, die voorwaarts een hel der w:t licht uitstralen, en aan a linkerachterzijde een lantaarn, o - achterwaarts een rood licht unsiraalt. gezonden Medede booo^eflappen doen, een C- os Purpfmede te brengen. Elk oogen>*k van den dag kan het gezin te pas komen. Schoondijke. Vrijdagavond trad voor de Unie voor Vrouwen- belangen alhier op Mevr Cap- peyne van de Capello uit Loenen, met de onderwerpen Waarom wij lid moeten worden van de Unie, en Iets over de vrede (mef lichtbeelden). Na ingeleid te zijn door de Voorzitster der Unie, Mevr. E. Lemaire, sprak Mevrouw Cap- peyne haar rede uit. In het kort schetste zij de wording der Unie, hoe door af scheiding, uit den bond voor vrouwenkiesrecht, de Unie tot kwam. Daarna volgde een ke uiteenzetting van het en het streven der Unie, v - onder ook verbefering van d edendaagsche Huwelijkswet- r.g die nota bene dateert van 1838. Immers, zoo betoogde zi! d vroiiw, die volgens de wet gelijk staat met den man word door het, huwelijk gelijk gesteld met een onnoozele of een onmondige. Zij gaf in het korte weer wat de Unie reeds had tot stand gebracht en wat zij in de toekomst tot stand hoopte te brengen. Bijv. om het daarheen te leiden dat, wanneer het 7e leerjaar op de Lagere Scholen wordt ingevoerd, het kind onderwijs krijgt in de ge zinstaak, al is het dan nog niet zoo tot in de finesses. Na het eerste deel van haar rede wérd egenheid aan het publiek gege- i tot het stellen van vragen, i door één persoop ge- iruik werd gemaakt. In de pauze werden eenige muziekstukjes tén gebracht door de pianiste Mej. J Fremouw. r erna werden eenige liederen :ongen door het koor van de jeugdafdee'ing van de Unie en eenige liederen voorgedragen door Mej. P. Willemsen Na de pauze sprak Mevrouw Cappeijne van de Cappello over: Iets over de vrede (met licht beelden). Zij besprak o a. ook hoe een onzer voorvaderen, de welbe ke iden Raadpensionaris uit de Vaderlandsche Geschiedenis, met :e Hugo de Groot, de grond- li ger is geweest van het Volken- Verschillende groote figu- uit de diplomatieke wereld werden op het doek gebracht, w. o. ook President Wilson, die de hoofdrol speelde in het tot stand komen van de vrede. Het Huis Ten Bosch, het Vredes paleis te s' Gravenhage en het Volkenbondspaleis te Genéve werden achtereenvolgens op het doek gebracht over welke ge bouwen de spreekster het een en ander vertelde. Aan het slot van haar rede, wekte zij de aanwezigen op om lid te worden van de Unie. Mevr. E. Lemaire bedankte de spreekster uit naam van de Unie. Daarna werden nog eenige liede ren gezongen door het Koor, waar bij het publiek mocht meezingen. De avond werd besloten met een gezellig dansje. De Unie kan met groote voldoening terug zien op dezen welgeslaagden avond. Schoon iljke De Bond van Muziekvereenigingen in Westel. Zeeuwsch-Vlaanderen hield Zon dag 11 alhier onder voorzitter schap van den heer I. A de Brauwer zijn najaarsvergadering, hoofdzakelijk ter bespreking van het te houden Solistenconcours en een eventueel zomerconcours 1928. Wat het laatste betreft, nam Sluis in principe op zich. een concours te organiseeren bij ge legenheid van zijn 50-jarig be staan. De vraag, of het gewenscht zou zijn van den tot nu toe gevolgden regel af te wijken en een internationaal concours te houd«jj,werd algemeen ontken nend beïntwoord. Ook de ver- eeniging te 'Stftis, had liever een Bondsconcours "Ê&frigg^ kritiek werd uitgeoefend op hefTh-^le agenda bijgevoegde„en "nu dat korps een eerste prijs heeft behaald is dat een mooie ge legenheid". Men was van oordeel, dat dat geen reden mocht zijn tot het houden van een concours op een bepaalde plaats De voorzitter motiveerde de bijvoe ging, door te wijzen op de ge ringe animo, die te Sluis ten opzichte van den Bond meer malen is betoond. Eenige op wekking leek daarom het Bestuur wel gewenscht. Nadat deze aan gelegenheid alzoo was geregeld, kwam de ieder jaar terugkomende vraag ter sprakeVoorjaar of Zomer De voorzitter meende, dat het vorig jaar afdoende was uitgewezen, dat de zomer het beste was, maar vanuit de ver gadering werden meerdere stem men gehoord, die verandering wenschten. Na eenige bespreking werd vastgesteld, dat deze kwestie nogmaals bij referendum zal worden beslist. Betreffende het solistenconcours deed de heer De Pree het voor stel, dit uit te breiden door de invoering van duo's, trio's en quartetten, wat algemeene ia- stemming vond. Alleen over de vraag, of de deelnemers zich moeten vormen uit eigen ver- eeniging, dan wel, of solisten uit meer dan 1 vereeniging kun nen samenwerken, ontstond een breedvoerige discussie. Ook dit punt zal bij referen dum worden beslist. Toen de voorzitter vervolgens aan de orde stelde de benoe ming van een voorzitter voor beide concoursen, deelde de heer Cransberg mee, dat zijn veree niging voorstelde, deze keer een andere te benoemen. De heer De Zwart voegde hieraan toe, dat hét feestuur er uniniem tegen was, maar dat de groote meerderheid der werkende leden het wilde. Hij-drong er op aan, dat de aanwezige voorstanders hun voor stel zouden verdedigen- Daar niemand het voorstel steunde, trok de voorzitter hier uit logisch de conclusie, dat alzoo besloten was, de heer Caro weer als voorzitter aan te wijzen. Oostburg. Als deskundige voor het afnemen van het examen voor machineschrijven der Ver eeniging van Leeraren inMachine- schrijven en stenografie, op 12 November a. s is o m. aange wezen de heer M.-A. Albregtse, ambtenaar ter secretarie te Oost burg. Sint Kruis. De raad dezer gemeente kwam Zaterdag j 1 in voltallige vergadering bijeen. De notulen der Vorige verga dering werden zonder op- of aan merkingen vast gesteld en enke le stukken voor kennisgeving aangenomen, terwijl een adres van liet bestuur van den Nedl. R K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit" wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Voor de al of niettoetreding tot de regeling, vervat in het werkloosheidbesl uit 1917wenscht hij over meer gegevens te be- beschikken. De gemeentebegrooting voor 1928, die in ontwerp aan de le den is toegezonden, werd na ar- tikelsgewijze behandeling, waarbij alleen de posten -.„presentiegelden voor leden van den raad; aan schaffen van schoolmeubelen, schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften" en „onvoorziene uitgaven" eenige verandering on dergingen, vastgesteld als werd voorgesteld en wel in ontvang en uilgaaf op f 1788 ,38 meteen bedrag van f954,13 voor onvoor ziene uitgaven. De Raad bleek algemeen van gevoelen te zijn, dat aanschaffen van nieuwe schoolbanken, waartoe hij in ver band met het opknappen j.l. der schoollokalen een stille wenk kreeg, een onnoodige uitgave zou zijn en besloot, op voorstel van den Heer Beun Hollebrand in de groote vacantie het vol gende jaar aan de schoolbanken het noodige te laten verrichten. De opbrengst uit de plaatse lijke inkomstenbelasting is op f3400, geraamd, alzoo f 1000, minder dan in 1927, en, waarop de begrooting 1928 de laatste termijn van aflossing is geraamd eener in 1894 aangegane schuld, zal de gemeente, behoudens on voorziene omstandigheden, in -4929 geen kapitaalschuld hebben, Bij -de rondvraag vestigt de heer Beun Casteleijn de aandacht op de minder goede zorgen, die de klokkenist blijkbaar aan het torenuurwerk wijdt, daar dit vrijwel geregeld een onjuisten tijd aanwijst, wat niet wenschelijk is. De voorzitter zal hierover met den ambtenaar spreken. Hoe is West. Zeeuwsch- Vlaanderen in de K. v. K. vertegenwoordigd o ln ons nummer van jl. Zater dag wordt door den voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeuwsch-Vlaanderen bekend gemaakt, dat weer ver kiezingen zullen plaats hebben wegens periodiek aftreden van 4 leden van het Grootbedrijf en 4 leden van het Kleinbedrijf. Nu bestaat de geheele Kamer uit zeven leden voor beide. Uit ons district hebben slechts 2 leden voor het Grootbedrijf zitting, de heeren I A. Risseeuw te Oostbu g en Iz. van Melle te Breskens Voor het Kleinbedrijf hebben wij 1 afgevaardigde, de heer A J. Wijffels te Aardenburg. Deze heeren doen, wat zij kunnen en soms meer dan dat, maar het is voor ieder duidelijk, dat bij verschil in belangen tus- schen Oost- en West Zeeuwsch- Vlaanderen de winst niet aan onze zijde zal zijn. Billijk heidshalve dient ons district toch zeker 3 leden van iedere catego rie te bezitten. Dan zou waar schijnlijk ook voor het Westelijk deel wat meer kunnen worden bereikt dan nu het geval is- De oorzaak dier ongelijke verdeeling behoeven we niet ver te zoeken het is onze bekende lakschheid. Laten we deze nu eens van ons afschudden, laten alle kiesgerech tigden nu de handen ineen slaan en ijveren voor een sterkere ver tegenwoordiging. Niet door praten, maar door het beleggen van vergaderingen, waarheen alle kiesgerechtigden worden opgetrommeld en door het stellen van geschikte candi- daten. Dan kan het niet uitblij ven, of West Zeeuwsch-Vlaan deren zal een vertegenwoordiging krijgen, die onder leiding der deskundige zittinghebbenden, ze ker voor ons district wat meer zal kunnen bereiken Sohool- an Kerknieuw». Nieuwvliet Met ingang van heden 1 Nov. is als tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School alhier benoemd Mej. Joz. Mazure te Groede. IJzendijke. Aan de Univer siteit te Amsterdam slaagde voor Leeraar M. O Aardrijkskunde, onze dorpsgenoot, de heer Joh. Aerts. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 28 Oct. De volgende zaak werd behandeld Tegen J. N. 39 j., arbeider te Zuid- zande, gedetineerd, werd wegens ontucht gepleegd te Zuidzande op 25 September 1927 1 jaar gevangeniss raf geëischt met af trek voorarrest. De Hooge Raad der Ne- landen heeft de volgende zaakder naar de Rechtbank te Middelburg verwezen om opnieuw te worden berecht, M. R., veldarbeider te Oostburg, ter zake van straat schenderij door den Kantonrech- rechter te Oostburg veroordeeld tot f8 of 8 dagen hechtenis. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam. Woensdag 2 Nov. 4 42 5 06 Donderdag 3 5 35 5.59 Vrijdag 4 6.42 7.06 Eerste Kwartier Woensdag 2 Nov. nam. 3 35. Liobt voor Hflwisltn Woensdag 2 Nov. nam. 4 49 Donderdag 3 4.48 Vrijdag 4 4.47 Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Hoestlabletten Doos 30 ct. MijnhardtVJCeelpijntabletten, 60 en 30 ct. Tij Apoth. en Drogisten. BOTSING. Tengevolge van verkeerd uit wijken had Vrijdagmiddag nabij Meppel een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De aan gereden auto, die uit Deventer kwam en waarin zich twee per sonen bevonden, reed dienten gevolge met volle vaait de Smoldervaart in. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om hen te redden, waarbij de knecht van den heer Bosker zich bij zonder verdienstelijk maakte. Met gevaar voor eigen leven sprong deze te water en dook eenige malen onder. Tenslotte gelukte het door het intrappen van de ruiten de beide reizigers uit hun benarde positie te redden. MISLUKT. Een man wist te Heerlen binnen te dringen in een woning van de Beersdal kolonie bij die gemeente. Een 13 jarig meisje, dat door hem slapende werd aangetroffen, poog de hij een prop papier in den mond te duwen, terwijl hij tevens touwen bij zich droeg om haar te binden. Het meisje is er echter nog in kunnen slagen om hulp te roepen, waarop de on verlaat op de vlucht sloeg. De politie te Heerlen heeft den man aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. INBRAAK. Door een tot nu toe onbeken de dader is Vrijdagnacht inge broken in de „Bergstichting" te Laren. Door het indrukken van een ruit wist men één der deuren van het kantoor te openen, om vandaar binnen te dringen in de kamer der directrice. Een aldaar staande kast werd opengebroken en daaruit een bedrag van f500 medegenomen, benevens 'n groot aantal sieraden ter waarde van plm f 1000. Door de politie wordf een uitgebreid onderzoek inge steld en maatregelen getroffen ter aanhouding van den dader. EEN LIEFDESDRAMA TE BREDA. Maandagmorgen vroeg heeft zich alhier een vreeselijk familie drama afgespeeld. De 29 jarige J. van Meel had sinds eenigen tijd liefde opgevat voor mej. Cor nelia van Wegen, die deze liefde evenwel niet beantwoordde. De jongeman schijnt hierover zeer gebelgd te zijn geweest en reeds eenigen tijd met wraakzuchtige plannen te hebben rondgeloopen. Gisterenmorgen te 4 uur heeft hij getracht deze plannen ten uitvoer te brengen. Hij begaf zich naar de woning van mej Van Wegen, gelegen in het Oudland. Toen hij aan de woning was gekomen, klopte hij met kracht aan de deur. De vader van mej. Van der Wegen en zijzelf gingen naar buiten om te kijken wat er was. Zoodra zij aan den ingang van de deur waren gekomen, loste van Meel op het meisje 4 schoten en op den vader 3 schoten Het meisje werd in de borst, in de zij en in het dijbeen getroffen. De vader kreeg een kogel in de hartstreek, doch het projectiel ketste op een rib. Een tweede schot ging hem door den wijs vinger van de linkerhand. Toen van Meel deze schoten had ge lost, richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich door het oor. Hij viel onmiddellijk dood neer. De toestand van het meis je en den vader is vrij goed. De justitie te Breda heeft de zaak in handen. EEN ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagmiddag heeft op den weg Lottum—Broekhuizen een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen den heer C. K. uit Vel den en een autobus van de fir ma Kuijpers De ongelukkige was op slag dood. Nabij café „De Drie Kronen' had Zondag eveneens een on .geval plaats met doodelijken af loop. De motorrijder F. C. uit Blerik reed, aoor tot dusverre nog niet opgeloste oorzaak,op te gen zekeren H. u t Hatz, die op de autobus stond te wachten. De man werd doodelijk gewond en is, na te zijn binnengedragen, overleden. BRAND. Zondagavond 6 uur ontstond door tot dusver onbekende oorzaak brand in het bovengedeelte der boerderij van P. van Thienen gelegen aan den Mentweg te Bla- rtcum. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat binnen een kwartier tijds de geheele hoeve met aangrenzende schuur in lich te laaie stond. De hooiberg bleef gespaard. Van den inboedel werd nagenoeg niets gered. Het vee bevond zich nog in de weide. De boerderij met schuur en hooi berg was verzekerd voor f 8000 en de inboedel voor f 5000. BRAND TE N1EUW-AMSTERDAM. Zondagmiddag ontstond brand in de melksalon van den heer Bruinsma alhier. Toen de brand weer het huis binnendrong, vond zij naast de kachel een pet oleumbus en een in petroleum gedrenkten schoorsteendoek. Door de po itie werd de heer Bruinsma, verdacht van brand stichting, gearresteerd. OVERBOORD GESLAGEN. Van den stoomlogger „Vlaar- dingen 192', welke Zondagavond van de haringvisscherij binnen kwam, is Zondagnacht tijdens zwaar stormweer een 24 jarige ongehuwde matroos, afkomstig uit Scheveningen, door een zwa re golf overboord geslagen en verdronken. Deze golf had zulk een kracht dat tevens 2 opvaren den ernstig gewond werden. MOTORONGELUK. Eenige automobilisten vonden Zaterdagmiddag een motorrijder bewusteloos liggen op den Bus- sumer grintweg naast zijn motor fiets. Het bleek te zijn de 25- jarige A. Prins. Hij werd ver voerd naar de Majello-stichting te Bussum, waar hij in zorgwek- kenden toestand werd opgeno men. KINDERVERLAMMING. Te Laren (.N.H.) zijn 2 geval len van kinderverlamming gecon stateerd. I DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Maandagmorgen werd op de spoorlijn Oldenzaal Hengelo het vermorzelde l$k gevonden van een vrouw, die zeer waar schijnlijk Zondagavond door den laatsten trein van Oldenzaal naar Hengelo is overreden Het lijk we'd gevonden bii yachtpost25 nabij Hengelo en niet aan den overweg. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. AUTO ONGELUKKEN. Zondagmorgen reed even voor bij Amersfoort een auto uit Ape doorn tegen een boom. Volgens vermoeden van den chauffeur door het niet in orde zijn van de stuurinrichting. De chauffeur M. 11 S„ kreeg een lichte wond aan het gelaat De 15-jarige mej. Kruitbosch echter, een der twee inz ttenden, we d bewusteloos naar het gasthuis „St. Elisabeth" vervoerd. Na het bijkomen bleek haar toestand niet zoo ernstig te zijn als ver moed werd. BEZOEK PRINS EN PRINSES RI. Prins en prinses Ri Gin en gevolg zijn Maandagmorgen om 1118 uur aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen om een bezoek te brei.B«n aan de fabrieks- en kantoorgebouwen van de firma I. J. Asscher aan de Nieuwe Tolstraat. Na in het Amstel-hotel geluncht te hebben, zijn zij des middags om 2 24 uur weer naar Den Haag vertrokken. ONRECHT HERSTELD. Het hof van cassatie te Parijs herstelde een ernstig justitieel onrecht, begaan gedurende de oorlogsjaren, ofschoon het slacht offer der gerechtelijke dwaling een gevangenisstraf van elf jaren op Duivelseiland onderging. Gedurende den oorlog werd zekere Henri Bellon, een barbier, wegens invaliditeit tijdelijk ge demobiliseerd, waarna hij een kapperszaak te Genève begon. Hij ontmoette daar iemand die zich noemde Michel Stanley, consul eener Zuid-Amerikaansche republ ek, en die zich ih Bellon's vertrouwen -.«t op te dringen. Laatstgenoemde leendyzijn nieu wen vriend zelfs 2000 francs, die nooit werden terugbetaald. Stanley werd in rechten aan gesproken, gearresteerd en ver bannen, waarna hij een verschrik- kelijken wraak nam. Stanley was een agent van den Franschen spionnagedienst en hij rappor teerde aan het hoofdkwartier dat Bellon hem niet alleen belet had om zijn zending te volbrengen, maar hem ook had aangebracht bij de Zwitsersche autoriteiten. Toen nu Bellon in 1916 in Frankrijk terugkwam, werd hij voor den krijgsraad gebracht en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het heeft den verdediger lange jaren gekost om de onschuld van den veroordeelde aan het licht te brengen en aan te toonen, dat Bellon alleen had getracht om zijn uitleengeld terug tt^krijgen. Nu is Bellon op vrije voeten gesteldhij kreeg een schade loosstelling van 5000 francs. Stanley fungeerde dezer dagen als getuige in een sensationeel moordgeding. en toen bleek, dat hij verscheidene malen door Fransche rechtbanken was ver oordeeld en ten slotte ook was verbannen, RATTEN. In weerwil van de campagne, die van tijd tot tijd tegen de ratten ondernomen wordt, is hun aantal te Londen, naar een En- gelsch blad verzekert, dit jaar op ontstellende wijze toegenomen. Zij worden thans overal waarge nomen, van de havens tot Sloane- square en Piccadfi'y circus. De oude Engelsche zwarte rat en de z. g. Noorsche rat zijn grootendeels verdrongen door een klein soort scheepsraden, die onder Engelsche rattenvangers „snakes" worden genoeiJfe Deze rat klautert tegen hooge gebouwen op en vindt zijn weg laags tele graafdraden. In Piccadilly-circus komt een speciale albinorat met roode oog jes en witte huid en haar veel voor. Naar men vermoedt is deze afkomstig van tamme ratten, die eertijds aan hun gevangenis ont snapt zijn.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2