10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Vernieuwing Rijbewpi Kampseren. WSm-LhSTBÜ. MERtEL. Bieten rooien Binnenland. RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poet f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNO.'T BRESKENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dlnsd&g- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 2 November 1927 Nummer 3274 GRATIS verzekering gulden bij levens- i.. gld. bij dood air gld. bij verlies pa gld. bij ver- is gld. bij ver- ap gld. bij ver voor de abonné's tegen gijn lange ongeschikt- door Sh van een hll lies van een 4Ü lies van een 25 lies van een ongelukken voor: a»» heid tot werken. een ongeluk. 1 hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Het lijkt welhaast, of de herfst nog wil goedmaken, wat de zo mer bedierf. De blauwe hemel straalt en de nog bebladerde boo men wiegen in den lauwen wind. Wanneer we de gele bladeren niet zagen en nu en dan als de zon wegschuift niet soms een koele huiver om ons dwaalde, konden we meenen, dat we ons dezen zomer vergist hadden in den tijd en nu eerst de zomersche dagen waren aangebroken, waar naar we na zooveel koude en natte maanden, verlangd hebben. Die zonneschijn en zomerschheid in den herfst geven nog wat ver goeding. Maar zij doen ons te vens te duidelijker voelen, wat we gemist hebben. De zomer weelde en zomervreugde zijn dit jaar feitelijk aan ons voorbijge gaan. En wat ai menschen den ken niet nu nog met ergernis terug aan de verregende vacan- tiedageni Het meest zullen dat wellicht de jonge menschen nog doen, die op de doorweekte hei den zich de vreugde van het kampeeren trachtten tesuggeree- ren. Voor een groot deel der te genwoordige jeugd hooren de gedachten aan zomervacantie en kampeeren bij eikaar. Er zit van ouds in de jeugd een sterke zwerflust en in den laat- sten tijd gelukkig ook weer lief de voor de natuur. In Duitsch- land gaan in de zomermaanden veel jongens en ook wel meisjes met hun rugzak de wereld in in kleine groepjes, die zelf hun potje koken en zich des nachts behelpen in een schuur of een schoollokaal, dat het gemeente bestuur aan hen afstaat en soms ook voor logies in gereedheid brengt. De beenen worden weer in eere hersteldl We hebben ze niet gekregen om ze onder de bank van een spoorwegcoupé of auto weg te stoppen en ook niet om er eentonige trapbewe- ging mee te maken, maar om te gaan. En al wandelend brengt 43. ,A1» er een (chip it geland en Roger en Traket gered zijn, moeten zij voorgewend hebben dat zij de eenige tchipbreuke- lingen waren, andert zou het niet vertrokken zijn", zeiVanfrey. ,En dan heeft Andrew het nooit geweten". .Weet het waartchijnlijk nog niet, alt hij nog leeft". „En wat dan?.,." vroeg de dokter. „Begrijpt u dat riet? Daarom it Roger aedert dien tijd geheel in de macht van Traket, uit vreet, dat hij die onmentchelijke handelwijze tegenover zijn broer aan den dag zal brengen. Lang it het goed gegaan, maar nu zij vernomen hebben dat ergent op een eenzaam eiland een tchip- breukeling door een voorbij gaand schip gered it „Hoe heette dat schip?" vroeg Dr Port. „De Clara" „hebben ze het tchip laten nagaan. Zij witten dat het Rio moeit aandoen en dat Mrt Heliington zich daar bevond, 't Zou te veel in het reen heel zijn lichaam in regel matige beweging en kan men rustig heel de telkens wisselende omgeving opnemen en bewonde ren. Men heeft bovendien gele genheid tot kout of een vroolijk lied. De Duitsche trekvogels zingen dan ook honderd uit. In den trein wordt men gestoofd en geschud, men komt vaak half gaar aan en heeft minstens een nacht slaap noodig, om weer mensch te worden. Ais men vier uur gefietst heeft, doet men ein delijk niels meer dan trappen. Men ziet niets meer dan een stukje weg voor het voorwiel. En daar het fietspad te smal is voor twee, rijdt men als een.los- loopende persoon". Alleen als het gezelschap van verschillende kunne is, blijven de twee naast elkaar rijden. De „hij" hobbelend over de straatsteenen en de „zij" voortgeduwd door een klamme warme hand op haar schouder. Het doet denken aan e<-.n vrou welijke misdadigster, die door een rechercheur per fieis wordt opgebracht Van "Tiet wandelen wordt men moe, maar niet ziek. Van het fietsen kan men een hartkwaal krijgen, maar nog nooit heeft ie mand zich doodgewandeld. De kroon op dat heerlijke zwét-v ven in de natuur is een tent. Men vindt ze in de zomermaan den bij duizenden aan het strand en in de bosschen. Daar huist een echt jonggezellenhuishou- dinkje in. Een ervaren, huisrouw zon haar hoofd wel eens schud den over de manier, waarop hier met de dekens wordt omgegooid, koffie wordt .gezet, aardappelen worden gejast (ontjast ware juis ter), de boel wordt schoonge maakt en alles beredderd. Maar het tentleven is alleen ai goed, omdat het jongens leert zich te behelpen, zelf de handen uit de mouw te steken en zich geluk kig te voelen ook zonder allerlei kleine gemakken van het leven thuis. En dan is het zoo genoeg lijk en gezellig eenige dagen on der mekaar te zijn de grootste geheimen worden medegedeeld, de vertrouwelijkste onderwerpen oog geloopen hebben alt die alleen ging spionneeren en daarom gebruikte zij mij alt dekmantel, en zorgde dat zij hier bijtijdi witten, wanneer het tchip in Engeland verwacht kon worden". Mijn gedachten keerden in- tuischen terug naar den man met den witten baard, „In dit geval" vervolgde Van frey, „ie het geen wonder dat Trake» hem om zijn vinger kan winden, en zijn plan om Meriel met Horley te laten trouwen, kan doorzetten, hiettegecttaande al de bezwaren die Roger er tegen opperde. Hij zal op die voorwaarde beloofd hebben, dat hij Roger tegen Andrew zou betchermen". Ik had het heele complot niet zoo netje* uit elkaar kunnen pluizen alt Vanfrey het deed, alhoewel het mij al heel larg duidelijk wat gewordsD, „Maar bedenk toch, mr. Van- frey, dat het tchip niet aan gekomen it", begon da dokter weer. „Neen, het it met al de op varenden vergaan". „Dut „Dut bleef er voor Traket niet andert over dan de waar heid voor Roger verborgen te besproken, wanneer jongelui met elkaar kampeeren. Er is een sfeer van ongedwongen natuur lijkheid en gezonde levensblij heid in de kampen. Allerlei gees telijke bewegingen maken dan ook van het kampeeren gebruik, om onder jongelui propaganda te maken. Eigenlijk is de uit drukking ongelukkig gekozen. Het kampeeren verdraagt zich niet met den leerstelligen geest en de onverdraagzaamheid, die allicht met de propaganda sa mengaan. Het gaat bij het kam peeren ook meer om de sfeer dan om de leer en dat is ge lukkig ook. Beter is het te zeg gen, dat het kampeeren bedoelt lichaam en geest beiden krachtig en gezond te maken. De echte zwervers willen van het kampeeren niet wetenze trekken er met één kleine tent op uit We kennen twee jongelui, die zoo per fiets en wat bagage naar Noord Frankrijk getrokken zijn en alle dagen op hun eigen „bed" en onder hun eigen tent geslapen hebben. Het was geen makkelijke onderheming, maar ze hebben veel gezien en geno ten en zijn nog fermer en flinker teruggekomen, dan ze gingen. Een kleine waarschuwing tegen de tentomanie is wellicht niet misplaatst. Zwakke jongens moe ten zich niet wagen aan de koude en regen, die binnen vele tenten ondanks alle voorzorgsmaatrege len binnendringt. Er worden tenten aangeboden voort 15 Een stuk geolied linnen en een paar stokken zijn voor dien prijs wel te leveren, maar daarvoor krijgt men geen tent, die bij alle wind en weer gebruikt kan worden en op eiken bodem geschikt is. En het opslaan van een tent is een kunst, oie ook geleerd moet worden. Het is niet prettig 's nachts te merken, dat men onder zijn tent gevangen zit alsmusschen onder den flap. Is het doek niet goed gespannen en zijn de slok ken niet stevig gezet, dan ziet de wind wei kans, om het vluch tige bouwsel om te werpen. Maar overigens doet menige jongen door een paar weken houden daarom it die paragraaf in de Mercury Roger niet onder de oogen. gekomen. Zij zullen hem wijl gemaakt hebben dat 't tchip weldra zal binnenloopen om hem in voortdurenden angit te laten verkeeren, dat zijn broeder zal vertchijnen, en Mr* Heliington zal die vreet iteunen door de mededeeiiog, dat zij hem in Rio aan boord van dat tchip heeft gezien. Maar op ituk van zaken wed ik 'toch dat wij het allemaal mil hebben". „Hoe dat?" vroeg de dokter. „Ik wed dat het tchip niet met al de opvarenden vergaan it, en dat de maa, dien wij dien avond in den itorm ontmoet hebben, naar alle berekening juiit eenige uren na het onge luk „Dat die man „Daarvan ben ik zeker, ver klaarde Vanfrey. 't Wat niet noodig om den naam van den man te noemen. Zelft Dr Port begreep hoe de zaken itonden en dat Andrew Threteway door louter toevallige omitandigheden weer in de buurt teruggekeerd wat. Wij keken elkaar bedremmeld aan. Na een paar minuten nam Vanfrey het dagboek weer op lentbewoner te zijn gezondheid naar lichaam en ziel bij kilo's op. Laat de jeugd voor een korten tijd als nomaden leven ze zullen er de kracht en de fermheid der nomaden door ontvangen. Als de lucht nu maar niet lang meer een pruilerig en boos gezicht zet, maar lachend en stralend op onze aarde neerziet. Want bij een tent hoort een blauwe hemel en een warmende zon. Ingezonden Mededeeling. Kloven, ontvellingen, schrajawlfen en andere huidverwondiwffen ver zacht en geneesiHflen snel met PUROLÏWfls 30, 60 en 90 ct. Bij<ffpoth. en Drogisten. Voor de óuders van zwakke kinderen. De winter is een zware tijd voor al wat ziekelijk is en zwak. Voor de ouders vanbloedarme en sukkelende kinderen breken dagen aan van onrust en zorg, of erger, van schrijnend verdriet. Och, dat deze toch eens wisten en beseften, hoe het lot dier kleinen gemakkelijk verzacht kan worden, hoe menig kind verlost kan worden van zwakte en te vens van suffe verveling. in alle oorden van ons land vinden we 's winters kinderhuizen open vol stemming en warmte, vol licht en lucht, waar het zwakke kind onder vakkundige leiding wordt gevoed en ver zorgd en waar het door de fris- sche buitenlucht in kracht en gezondheid vooruitgaat. Duizenden kinderen heb ik des winters zien komen en gaan. ik heb hen slap en met doffe oogen zien binnentreden en met nieuwe veerkracht, met tintelende blik en ponden gewichtsvermeerdering zien vertrekken. Vaak nog meer dan in den zomer zijn de gezondheidsoorden een weldaad voor het zwakke kind, een mindere zorg voor de en begon het opnieuw te door bladeren. „Hier ipreekt Mr Trethewty van een jongen papegaai, dien hij gevangen heeft en dien hij africht om bezigheid te hebben. De gezelligheid van een dier heeft menig eenzame voor krank zinnigheid behoed, achrijft hij. Dat verklaart jou ontmoeting met den papegaai, Johnny, 't ia geen wonder dat hij vreesde zijn verttand te zullen verliezen". „En 't ia volitrekt niet on waarschijnlijk", vervolgde Dr Port, „dat zijn brein beneveld werd door de doorstane angsten, zonder zich aan iemand te kun nen uiteo, en dat hij niemand vertelde wie hij waa, maar enkel leefde in het vooruitzicht weer thuis te komen". „Maar waarom zou hrj er dan niet dadelijk rijn heengegaan?" vroeg ik. „Hij wat toch dicht genoeg in de buurt". „Zulke menschen zijn altijd tlimhij zal achterdochtig ge weest zijnklaarblijkelijk sliep hij dien nacht bij ons in de ■chuur en waa hij daar gekomen om eerst eens na te gaan hoe de zaken stonden". „Zou hij dan al die dagen in de schuur gehuisd hebben?" vroag Ik, ouders, een bron van kracht voor de gemeenschap en een leerschool voor hygiënisch leven. En toch hoorde ik dagelijks klachten van de uitzendende comité's. dat ouders uit kort zichtigheid hun kinderen niet willen afstaan. Och ouders, als er gelegenheid is en geld wat helaas lang niet altijd het geval is grijp die gelegenheid dan aan met beide handen. Aan zee en in bosch krijgen uw kinderen eet lust en kracht. Strand en heide geven hun taak de gezondheid terug. Egmond aan Zee, Nov. 1927. A. C. BOS. Men ygrzoekt ons vanwege het ProvinciaqLBestuur opneming van het volgenfifcti Zij die in 1915 een rijbewijs verkregen en thans vernieuwing verlangen, vervoegen zich vóór 14 November a.s. ter Secretarie hunner woonplaatsaanvraag formulieren en inlichtingen zijn daar kosteloos verkrijgbaar. Geneeskundig onderzoek hij deze aanvragers niei vóór 5 Nov. aanstaande. Uitreiking door de G iffie tus- schen 21 November en 3 Dec. aanstaande. Kosten Provincie fl,50. HET NIEUWE MOTOR-EN RIJWIELREGLEMENT. Het nieuwe motor- en rijwiel reglement treedt heden in werking. Wij brengen nog enkele der voornaamste bepalingen even onder de aandacht Wielrijders 1 Uw rijwiel „'moet tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur vóór zonsopgang aan de voorzijde voorzien zijn van ten minste één lantaarn, dievoorwaartseenhelder wit licht uitstraalt, en aan de „Hij waa genoeg met de buurt bekend om ergens een ondet- komen te vinden", antwoordde Vanfrey. „Hij heeft waartchijnlijk tui- tchen de varent of in de roti- holten getlapen, hij hield altijd van het avontuurlijke", zei Dr. Port. „En als hij verneemt wat er gedurende zijn afwezigheid ie voorgevallen Als hij het mis schien al vernomen heeft? Wat dan Vanfrey stond op. Dat zullen wij zien. Nog kort geleden waren wij in het duister en witten niet wat zou gebeuren nu zijn anderen in het duister, die, vreet ik, een kuil voor an deren gegraven hebben waar zij zeiven in storten zullen. Roger Tretheway denkt dat zijn broer nog op zee is; Trakes meent dat hij op den bodem van de zee ligt en wij weten dat hij aan den vatten wal it. Wij weten niet wat Andrew van plan it te doen, maar ik weet wil wat ik ga doen. Ik zal zorgen dat het huwelijk niet plaatt kan hebben en dat Mr Andrew op gespoord wordt. Wat nu het eerite (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1