Week-Menu. De Fransche posterijeu Den Haag. in lmm. Puistjes Gemengd Nieuws Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zaterdagavond 29 October en Zondag 30 October a.s. in middagvertooning Blanke Ballast, elkaar staan te trappen, te stam pen en te springen als visschen die op 't droge liggen en hun best doen om weer in 't water te komen, en toch nooit komen en dan eindelijk berusten. En dat doen nu menschen, menschen met hun vele verstand, ver ver heven boven alle andere wezens. Ze werken, ze zwoegen met alle spirit, krachtinspanning en wil die ze hebben. Ze sloven zich uit, 't zweet gutst ze in straaltjes van het voorhoofd. Toch maar doorspringen, doortrappen en doorstampen, harder en harder. Totdat ze als moeie honden bekaf op een stoel zijgen.. Ik zit weer in een „danszaal.* Maar nu in een andere. De wanden zijn niet recht opgetrok ken, o nee. Mooie beuken- boomen en struikgewas vormen de wanden. Er is geen groote lichtkroon, maar een vriendelijk najaarszonnetje schijnt door al de kale boomen en toovert licht plekken op de bruine boschvloer. Weer wordt er gedanst. Nu door jongens en meisjes, niet door heeren en dames Zij passen hier ook, die bruin gebrande, kleurig gekleede jongens en meisjes. Ze beginnen. Eén speelt guitaar, de andere dansen, allen zingend de oude vroolijke wijsjes, waar de volksdansen op uitgevoerd wor den. Ieder geniet; licht worden de voeten voortbewogen over het zachte tapijt. Steeds dansen ze voort. Eindelijk gaan ze voldaan liggen. Het is stil nu. Allen voelen we de macht van de groote na tuur om ons heen en we zwij gen. Ik vergelijk dit en dat van gisterenavond. Gelukkig, als Terpsichore hier was, zou zij tevreden zijn. Ingezonden Mededeeling. Wij hebben tot Zaterdag toe steeds gemeend, dat Zeeuwsch Vlaanderen nog niet door het Fransch-sprekende gedeelte van België geannexionneerd was. Maar dien dag is duidelijk gebleken, dat wij ons hebben vergist en dat de hooge posterijen in onze residentie beter op de hoogte zijn. Althans, Zaterdagavond kwam een in den loop der vori ge week verzonden briefkaart terug, omdat het adres niet volledig was geweest. En om dat den schuldige te melden was er opgestempeld met groote let ters „Retour" en daaronder „Adtesse insuffisante". Evenwel stond daaronder ter verklaring voor degenen, die de landstaal niet kennen, dat dat beteekent „Onvolledig adres". Alle gekheid terzijde 1 Zou het den heeren in den Haag niet eens duidelijk gemaakt moeten worden, dat in Nederland Ne- derlandsch geschreven en ge sproken dient te worden Des noods de Fransche tekst er bij, maar de eigen taal toch zeker als hoofdzaak het eerst. Het eigenaardigste is zeker wel, dat andere kantoren als b.v. Amsterdam, Rotterdam zich daar niet aan schuldig maken, 's Gra- venhage echter schijnt, het laatst in ons blad geplaatste artikel over onze „Maisons" wijst daar ook op, langzamerhand te ver- fransehen. Boek- on Kalender- bespreking. MAANDKALENDER Ls v. Waes- berghe-Janssens te Hulst. Als ied;r jaar zendt deze firma weer vroeg zijn kalenders rond. Door he'. ruime formaat, waardoor het mogelijk is, naast de goed in het oog vallende cijfers nog aanteekeningen te maken, is zij zeer practisch LOUTERINGEN v Jan H Eekhout, (Uitg. van G. W. den Boer, Middelburg). Een Zeeuwsch-Vlaainsche dich ter, die zijn bijdragen aan verschillende periodieken, ver meerderd met enkele nieuwe, tot een bundel heeft vereenigd. Deze is verdeeld in verschil lende hoofdstukken: Louterin gen, Christusverzen, Gestalten, Van liefde en Andere liederen. Tot de mooiste behooren zeker wel die uit de eerste groep Bekentenis, Vreemde tocht, Gebed om eenvoud en In me- moriam patris Fijn gevoeld vooral is dit laatste. Maar ook, hoe ïaak wordt in enkele woorden soms de maatschap pij genekeid. Zoo in .Vreemde tocht Je couplet Geen blik, waarin de haat niet [gloeit. Geen oog, dat niet om liefde [vraagt, En geen gelaat, dat waar [ontbloeit Wijl het géén masker draagt. Onder de andere rubrieken komen mooie stemmingsliederen voor.Zoo „Oud stadje" (Sluis), dat weemoedig aandoet bij het gedenken det vroegere glorie. Zoo ook „ZeeuwSch Vlaanderen", dat lustig, opgewekt zingt, hoe de herinnering aan Z -Vladndmn in hem leeft. Het geheel geeft veel moois en gaarne bevelen wij het ter lezing aan. De uitgever komt een bijzonder woord van lot toe voor de mooie uitgaaf. Breskens De minister van arbeid, hariuel en iiijveilicid zal van 27 tot en met 29 dezer een bezoek aan Zeeland mengen. Het bezoek heeft vooial ten doel zien ter plaatse nader te doen inlichten over verschillende bedrijven van industiieelen aard en op het gebied der volkshuis vesting. Hieioij zal hij onze gemeente Vrijdagmorgen aandoen Breskans. Met 1 Nov. as. is benoemd tot gemeente veld wachter te Kuinre (Overijssel) de heer N. van Hermon, maréchaus see alhier. Brasksns Vrijdagavond had een Alg. Vergadering plaais van het Bestuur der Vereeniging van Volksont wikkeling tot benoeming van nieuwe o s.uursleden wegens vertrek van de heeren Vtn der Wolde en Geeihoedt en tot vast stelling van het winlerprogramma. De functies van het bestuur werden in een later gehouden vergadering als volgt verdeeld: j. G. Ramaker, Voorzitter. L. Bootsgezel, Vice-Voorz. J. van Nieuwenhaize, Secr. C. Verboven, Penningmeester. W C. Carels en de dames de Hullu-Carets en De Pree-Leen- houts, leden. Oostburg De opbrengst van de Roode Kruis eollee e heeft in deze gemeente f 43 20 opgebracht. Biervliet Maandagavond vergaderde de raad dezer ge meente. Afwezig dhr Hamelin-k met kennisgeving. Na tl: opening doet de voor zitter mededeeling van het bezoek van den Commissaris der Konin gin en dat daarbij ter sprake is gebracht het vraagstuk der werk loosheid. Hierop deelde de Commissatis mede, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid voornemens is te Terneuzen op Zaterdag, 29 Oct. a.s. andiëntie te verleenen aan hen, die daartoe hun wensch te kennen geven, speciaal inza ke de werkverschaffirg. Naar aanleiding hiervan deelt de voor zitter mede, dat B. en W. daar van gebruik wenschen te maken. In verband hiermede vestigt de h er Michielsen de aandacht op het vrucliibaarder maken door grondverplaatsing van de door de gemeente verpachte voor gronden. Van de ingekomen stukken zij vermeld een schrijven van de Emigratie-Centrale Holland inza ke voorschotverleening aan het gtzin van J. C. Jansen. Dit voorschot wordt onder voorwaarden toegestaan. Medegedeeld wordt, dat Ged. St. de geidleening van f 2400 voor het electriciteitsbedrijf heb ben goedgekeurd, dat tot tijdelijk brandmeester is aangesteld F. Oubrie; dat de vergoeding voor schoonmaak van het gemeente huis van f5 op 110 is gebracht, zoodat de jaarlijksche kosten van schoonhouden nu 1100 bedragen; dat voor de straatverlichting van Driewegen een afzondérlijke ka belaansluiting aangelegd zal wor den; dat de verplegingskosten van het kind van Du Fosséf 118 bedragen. Besloten wordt de aflossings termijn der geidleening ten be hoeve van het abattoir terug te brengen van 40 jaar op 30 jaar. Een verzoek van Is Bogte om grond, gelegen in de voorgronden van den Elisabethpolder, op de gewone voorwaarden in erfpacht te bekomen, wordt ingewilligd Een voorstel van B. en W. om de vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg een jaarlijksche bijdrage van f 5 uit de gemeen tekas te geven, wordt aangeno men. Voorloopig voor één jaar. Op een verzoek van Iz. Colijn om het subsidie voor den auto busdienst Biervliet Breskens van f 250 op f 500 te brengen, wordt aldus beschikt, dat dit subsidie op voorstel van B. en W. met f 100 wordt verhoogd en alzoo gebracht wordt op f 350. Aangenomen wordt het voor stel tot het openbaar te koop aanbieden voor afbraak van de oude Openb. Schooi op de Markt. Aan dc ver. „Het Groene Kruis" van ijzendijke en omstreken wordt f 100 subsidie verleend en een gelijk bedrag aan het Wit-Gele Kruis. Besloten wordt nog aan den eersten ambtenaar ter secre ïarie, A. P. Kostense een toelage te geven van f 00 per jaar voor het bezit van het diploma ge meente-administratie, ingaande 1 Januari 1928. De begrooting wordt in inkom sten en uilga en vastgesteld op f75421 45 met een post van onvoorzien van f2103,62. Saapui. Zaterdagavond trad in de O. L S. alhier op Q.J. van Trigt, Vlaamsche zanger uit Lindebeek ibij Brussel), uitge- noodigd door de Cursus van Volwassenen. Uit zijn rijke Ver zameling gat hij „Ernst en luim", „Liederen van strijd en liefde". Hierbij werd hij op uit- nenende wijzi op de piano be geleid door zijn vriend Martien. Niettegenstaande het meer dan si echt weer was het lokaal der school geheel vol De leider der Cursus, de heer Jumelet, heette den zanger welkom met eenige goedgekozen woorden. De heer Van Trigt verklaarde in korte waarden het doel zijner lieder avonden het hooghouden der Vlaamsche taa'. Met welke over tuiging hij den strijd voert, kwam voortdurend uit in de zoogenaam de strijdliederen, bijv. Schaap of Leeuw, dat door de mooie voor dracht ontroerde Maar ook in de leuke liederen toonde hij zij a meesterschap. Hier en daar verklarend, waar een moeilijk woord of een niet-alle- daagsche uitdrukking eenige uit leg noodzakelijk maakte, toonde hij, mede door de keuze zijner liederen te zijn een volkszanger, die werkt en zingt voor die breede lagen der Belgische Maat schappij, die de eigen Vlaamsche taal verre veikiest boven de geleende Fransche, Voor de begeleiding komt de heer Martien zeer zeker een woord van lof toe. Hij deed het op een wijze, die toonde, hoe hij de zanger begreep. Op uitnoodi- ging gaf hij nog de 3e Fantaisie door Benoit, waarbij duidelijk zijn meesterschap op de piano uitkwam. Alle aanwezigen hebben geno ten. De heer Jumelet was zeer zeker hun tolk, toen hij aan het einde van het zeer groote pro gramma, den zanger en den heer Martien voor het genotene be dankte. De Cursus van Volwassenen heeft met dezen avond alle eer ingelegd. Vergadering van den Raad der gemeente Schoondijke op Dinsdag 25 October 1927 Afwezig Mej. Bruijnooge In de gehouden Raadsvergade ring werden tot leden der Com missie tot wering van schoolver zuim herbenoemd de heeren P. de Hullu, J. P. Wage en F. A. van Rosevelt, terwijl als nieuw lid werd aangewezen de heer G. Steijaert. Bij de vaststelling der begroo ting 1928 werden eenige punten nader besproken. Bij het punt vuilnis ophalen deelt de voorzitter mede, dat andere gegadigden den wensch hebben uitgesproken, daarvoor ook in aanmerking te mogen komen Indien de raad verande ring wil, dan kan dit dus ge schieden en moet voo taan het werk bij; aanbesteding worden gegund. De heer Quist meent, dat het nu toe steeds goed is gegaan. De tegenwoordige ophaler heeft het werk op zich genomen, toen anderen niet wilden of konden. Hij zou het ten zeerste verkeerd vinden, om te veranderen, nu het misschien iets goedkooper zou kunnen. Bovendien wordt dat toch ook niet bij andere gemeen tebetrekkingen gedaan. Het spreekt vanzelf, dat aanbesteding der verschillende betrekkingen anders wel veel bezuiniging zou meebrengen. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat 't enkel een mededeeling is geweest, waarna besloten wordt geen andere regeling in te voeren Bij de post schoonhouden der schoollokalen stellen B. en W. voor, de vergoeding school I en II resp. te verhoogen met f 25 en f 10. Mevr. Odink vraagt, of de verhouding der vergoedingen wel in orde is. Op school I moeten 4 lokalen worden schoongehou- den voor f125, terwijl op Sasput voor 1 lokaal f 100 wordt ge geven. De voorz. zou Mevr. Odink willen vragen, niet te veel naar praatjes te willen luisteren en liever ter bevoegder plaatse te informeeren. De vergoeding aan school II bedraagt niet f 100, maar f 20. Verder vraagt Mevr. Odink of het waar is, dat aan school II de handwerkonderwijzeres geen wettelijke bevoegdheid bezit De voorz. antwoordt bevestigend, maar met toestemming van den Inspecteur is het handwerk- onderwijs alzoo vastgesteld. Bij de onderwijsuitgaven con stateert de heer Quist, dat de vergoeding voor den kweekeling veei te laag is. De salarisver houding tegenover vast-benoemd personeel met gelijke bevoegd heid is zeer slecht. Ook Mevr. Odink vindt f400 veel te weinig. De voorz. zegt, hiermede acoord te kunnen gaan. maar de Raad heeft de vergoeding zelve vastgesteld, waarbij rekening is gehouden met wat omliggende gemeenten aan kweekelingen met akte betalen- Bovendien is de aanstelling niet noodig, alleen wenschelijk in verband met de zeer groote klas van dhr. Bosdijk. Dhr. Quist meent, dat niet- noodig het beste is, maar bij aanstelling is het noodig, meer te be alen. Hoe kunnen de uitga ven voor verdere studie enz. be kostigd worden uit een vergoe ding van f 400 Daarom wil hij de post op f500 brengen. Verder vernam hij gaarne, wie over de toelating beslist. De voorzitter deelt mede, dat het Hoofd der School dit doet in overleg met den Inspecteur. Op de opmerking van dhr. Quist, dat er dan wel zes of zeven zou den kunnen komen, antwoordt de voorzitter, dat de raad de macht toch in handen houdt door al of niet vergoeding toe te staan. Weth. Risseeuw gaat accoord met dhr. Quist, wat betreft het geringe der vergoeding. Echter zou hij willen vragen, of f 500— dan wel een goed loon is. In den breede zet dhr. Quist uiteen, dat z. i. een verhooging van f 100 op een loon van f 400, een groote verbetering is. Daar niemand verder tegen het voo stel was, werd aldus de vergoeding op f 500 gebracht. In totaal beloopen inkomsten en uitgaven f 57480.04 met een post „onvoorzien" van f 1737 80. Op een desbetreffende v aag deelt de voorz den heer Quist mede, dat de Electr,precies rente en aflossing opbrengt en dat verder geen winst wordt gemaakt. Mevr. Odink keurt het ten zeerste af dat de begrootnig niet bij de leden heeft gecirculeerd en zal daarom haar stem niet aan de begrooting kunnen geven. De voorz. merkt op, dat door het laat binnenkomen van eenige gegevens de 3 lijvige begrootingen niet op tijd gereed Konden zijn, om ze zooalc andere jaren bij de leden rond te zenden. Hij had hiervan kennis gegeven opdat de genen, die er belang in stelden, op het gemeentehuis de beschei den zouden kunnen inzien. Maar als Mevr. Odink op een derge lijke wijze begint aan te vallen, wil hij haar wel de verzekering geven dat hij zich voortaan precies aan het Reglement van orde hou den zal, dat voorschrift, dat alles op het gemeentehuis ter inzage moet liggen. Dhr. Quist gaat in zekere zin met Mevr. Odink mee Hij had ook graag de stukken ter inzage. Hij is dankbaar voor de gezonden kennisgeving, maar wilde toch gaarne weten, waarom andere jaren wel werd rondgezonden, als het Reglement van orde dit niet voorschrijft. De voorz. zegt, dat het zuiver een tegemoetkoming is geweest, meer niet Dhr. Quist zou dan gaarne in het vervolg een commissie benoemd willen zien, om de rekeningen en begrootingen na te zien. De voorz. juicht dit voorstel ten zeerste toe. Dan is de Raad van het taaie doorwer ken der bescheiden af en is alleen het betretfende rapport, dat uitgebracht zal worden, te behandelen. Allen gaan met het voorstel mee, zoodat in het vervolg een commissie zal worden benoemd voor het nazien der bescheiden. Hierna werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag sprak Mevr. Odink er haar afkeuring over uit, dat de macadam voor weg- verbetering niet was aangevoerd door gemeentenaren. De voorz. merkte evenwel op, dat de gemeente daar totaal bui ten staathet is een zuiver za kelijke kwestie van den aanne mer. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de voorz. hierna de vergadering. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke Notabelen her kozen tot kerkvoogden de heeren lz. Steenhart en J. A Bosdijk en kozen in de vacature de Hulster, de heer J. Butler. Ingezonden Mededeeling. in het gelaat verdwjjrfen spoedig door het gelatjfr^s avonds met PUROL inje'wrijven en 's mor gens npt^warm water en zeep uit te wasSchen. 't Voldoet iedereen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam. Woensdag 26 Oct. 1.32 156 Donderdag 27 1.57 2.21 Vrijdag 28 2.32 2.56 Eerste Kwartier Woensdag 2 Nov. nam. 3 35. Lioht oor MJwitlca enz. Woensdag 26 Oct. nam. 5.12 Donderdag 27 5.10 Vrijdag 28 508 EEN ERNSTIG ONGELUK. Zaterdag heeft in de Zuid-Wil lemsvaart bij 's-Bosch een ernstig ongeluk plaats gehad, als gevolg waarvan de scheepvaart wellicht E EEBlUUll iiBiumww»»»

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2