ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN yg«FH,££¥e£*. MER [EL. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN S7e Jaargang Woensdag 26 October 19 1 Nummer 3272 De nieuwe Motor- en Rij wielwet Ingezonden Mededeeling. Hoofdpijn, Kie$ Een oordeel over de nieuwe dansen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNo.f(2ia breskens p^;%ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden «angenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- raa gld. bij dood nis gld. bij verlies Isa gid bij ver- ra» gld. bij ver- gld. bij ver- ip gld. bij verlies voor de abonné's tegen V[]n lange ongeschikt- door /h van een hN lies van een 4H lies van een Ah lies van een IjJ van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. De nieuwe motor- en rijwiel- wet treedt 1 November a.s. in werking. Het mag van algemeen belang geacht worden nog enkele wen ken te geven over deze nieuwe wet, welke wij on'.Ieenen aan de ,N. Arnh. Ct.", welk blad deze wenken heeft overgenomen uit een boekje van 200 bladzijden samengesteld door den heer Tj. van der Wal, inspecteur van po litie te Arnhem. Motortijtuigen met meer dan twee wielen dienen aan de lin kerachterzijde een roodlicht afge vende lantaarn te bezitten. Desgewenscht wordt ook het nummerbord aan de linker ach terzijde aangebracht, zoodat men van dezelfde lichtinstalaiie ge bruik kan maken om op het bord een helder wit licht te doen val len, doch dit is niet verplichtend. Voor motorrijtuigen met twee wielen kan volstaan worden met het aanbrengen van een roode reflector aan de achterzijde in- plaats van een rood achterlicht. Motoren met zijspan worden volgens arrest van den Hoogen Raad beschouwd als motorrijtui gen met vier wielen, zoodat zij aan de voorzijde twee lichten moeten dragen en 'n rood achter licht de retlector in dit geval vervangen moet. De tóórkeur-verlichting moet bij motorrijtuigen die bij een snelheid van 20 tot 40 KM per uur zoodanig zijn, dat een weg vlak over 25 meter verlicht is en bij een snelheid van meer dan 40 K.M. een wegvlak over 100 meter. Verblindende verlichting mag niet worden toegepast voor zoo ver de weg is gelegen binnen een bebouwde kom van een ge meente, het motorrijtuig stilstaat en het motorrijtuig een ander motorrijtuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trekdier tegenkomt, van 't oogen- blik af, dat het op 100 meter genaderd is, tot het oogenblik, 41. ,Dan wensch ik je zeker ge luk, en geluk, zal 't zijn voor meer dan ,ééa jonge meid in de buurt, aliHje vrouw je van de anderen zal kunnen af houden I" En Horley, die een flinken borrel op had, hoorde hem lachende aan, .Verduiveld! De gedachte dat die gemeene vent Meriel zal trouwen, m aakt mij ziedend". Min Eliiabeth dacht even na eer zij iprak.Zouden wij wat die man zegt kunnen vertrou wen Ali het waar is dat hij over twee dagen gaat trouwen, dan ii er geen tijd te verliezen; we moeten achter de waarheid komen, al moeten we haar in Morte Manor gaan zoeken". .Dat be i ik met je eeni 1" beiloot Dr Port. .Ik ben je man om dadelijk daarheen of naar de kerk in Cheddendam te gaan; het huwelijk zal zeker daar worden ingezegend en ik zal deinoodi aan de kerkdeur po.t vatten om ze den toegang te beletten of den dominee eer. waarop een ontmoeting plaats heeft gehad Deze nieuwe bepaling heeft tot gevolg dat op een eenigszins drukken weg vrijwel voortdu end met gedempt licht dient te wor den gereden. Een bezwaar van beteekenis lijkt het ons dat volgens de nieuwe bepalingen het niet meer veroorloofd is, dat de automo bilist, die eerst met gedoofde lichten gereden heeft, op het moment dat bijv. een van den anderen kant komende auto pas seert, weer de groote lichten opdraait, teneinde te kunnen onderscheiden of hij den weg houdt bij het voorbijgaan. Deze handeling wordt door tal van automobilisten verricht ter be vordering van de veiligheid en wij hopen dan ook spoedig een wijzigiging van het motorregle ment tegemoet te kunnen zien, waardoor de nieuwe bepaling aldus gewijzigd wordt, dat met het opknippen der groote lichten geefi strafbare daad wordt ge pleegd. De rijwielen zullen na 1 No vember eveneens moeten zijn voorzien van een reflector op het achterspatbord. Men denke er vooral aan dat deze reflector ver ticaal geplaatst moet worden; zooals vele dier roode glaasjes nu geplaatst zijn, zullen zij eer der de lichten van vliegmachi nes reflecteeren dan die van voer tuigen op den weg. De reflector dient eveneens ge plaatst te worden aan de achter zijde van bespannen rij-en voer- tiugen en ook van handwagens Voorts zijn de tijdstippen waar op het licht ontstoken moet wor den, gewijzigd voor rij- en voer tuigen en rijwielen. Voor een rijwiel enz. moet voort aan het licht ontstoken worden tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur vóór zonsondergang. Voor motorrijtui gen en andere voertuigen gelden deze bepalingen eveneens. Een verlichte richtingaanwijzer is niet verplicht Echter is het toch wel wenschelijk om deze r'chtingaanwijzers aan te brengen, slaapdrank ingeven. Weet u er ieti anderi op, Mr Redd? Maar we hebben uw verhaal nog niet gehoord; werpt dat eecig licht op het mijne Ongeveer anderhalf uur ge leden heeft Meriel zelf mij verteld, dat zij met Horley ging trouwen" Zij keken mij alle drie vra gend aan. .Heeft Meriel dat gezegd vroeg de dokter. ,Ja", antwoordde ik. Ik zou het niet graag aan iedereen vertellen, maar mag hier niet verzwijgen dat zij het mij vrij willig meedeelde, nadat ik haar een vooistel had gedaan". ,Een vooritel Wat wai dat?" vroeg Dr Port. .Een huwelijkivoontel", be kende ik, onwillekeurig blozend, .maar het werd niet aangeno men". .Mijn beste Johnny 1 riep Vanfrey uit; en Mis» Eliiabeth zag mij verbaasd aan. .Ik kan begrijpen dai het jelui verwondert, ik was ook verwonderd toen ik het gedaan had, maar ik wai op dat oogen blik niet normaal, ik waa be- wuitelooi geweest en zij had mii bijgebracht". .Zou je haar dan niet ten omdat men verplicht wordt bij het veianderen van richting een duidelijk zichtbaar teeken te ge ven. Wat het aangeven van richting betreft, dient nog opgemerkt dat het niet verplicht is om een tee ken te geven wanneer men door rijdt, niet van richting verandert Desalniettemin is het toch zeer wenschelijk op punten waar ver keersagenten staan een teeken te geven, ook als men niet van rich ting verandert. Thans nog enkele bijzonderhe den over het besturen van mo torrijtuigen onder toezicht. Per sonen die onder toezicht sturen dienen den leeftijd van 18 jaar bereikt te hebben. Zij mogen sturen onder toezicht van een bestuurder, die naast hen zit niet anders dan in luxe-auto's (met luchtbanden en niet zwaarder dan 1800 K.Q.) en dan alleen nog buiten de bebouwde kom. Aangezien een leerl ng echter ook in een stad dient te leeren rijden is te verwachten dat in de bepalingen dienaangaande binnenkort nog wel een wijziging zal worden aangebracht. Een nieuwe bepaling is, dat een ieder verplicht is gevolg te geven aan de door de po itie in het belang van de vrijheid of de veiligneid van het verkeer ge geven bevelen en aanwijzingen. Voor wielrijders, die bijvoorbeeld den verkeerden kant van den weg rijden geldt deze bepa ing ook, laat men daar vooral aan denken. Bovendien schrijft artikel 22 den bestuurder van motorrijtuig of rijwiel voor niet te rijden over een weg of een rijwielpad op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht. Personen, aan wie de bevoegd heid ontzegd is, om een motor rijtuig te besturen, mogen deze handeling ook niet verrichten onder toezicht, zooals tot dusverre was toegestaan. Op overtreding staat 3 maanden gevangenisstraf. Ten slotte zij gewezen op de bepaling, dat het den bestuurder huwelijk hebben gevraagd, als je normaal was geweest ,Dat weet ik niet, je zoudt allicht denken dat de druiven zuur waren, omdat ik ze niet krijgen kon, ik weet alleen dat, alhoewel ik Meriel bewonder en steeds bewonderen zal, haar weigeriog mij niet zoozeer ter harte gaat als ik vreesde, ik zou zelfs heel goed kunneD ge- doogen dat zij met een ander trouwde. Als het maar niet met dien ruwen kerel was. Boven dien vertelde zij het mij, alsof ze er blij om was". .Zouden misschien bijzondere omstandigheden invloed op haar hebben geoefend bracht Dr Port in het midden. .Niet zoover ik weet", ant woordde ik, ,een paar uren te voren had Horley haar schande lijk behandeld". ,Hoe dan?" Ik begon mijn avontuur van dien middag te vertellen en geraakte geheel in vuur, zoo zelfs, dat hoewel de vensters wijd open stonden, het zweet op mijn voorhoofd parelde, toen ik vertelde van de afgrijselijke bestijging van de rots, bijge staan door een gek en een vogel. Mijn toehoorders luis terden aandacht'ger toe dan Ik van een motorrijtuig of rijwiel verboden is daarmee te rijden, terwijl hij verkeert onder zoodani- gen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in siaat moet worden geacht het motorrijtuig of rijwiel naar behooren te bestuien De tegenwoordige strafmaat (art. 426 van Strafrecht) is 6 dagen of f 25, maar bij de nieuwe bepaling is de strafmaat verhoogd tot 3 maanden hechtenis of f 1000 boete, terwijl voor een jaar de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen ontzegd wordt. Mijnhardt's HoofdpijntaJjWften, 60 en 30 ct Mijnhardt's KiejjjiJntabletten, 60 en 30 ct. Bjj^Spoth en Drogisten. Hoe dwazer een dwaasheid is des te beter. Dan bestaat er eerder kans dat er reactie komt. Dit geldt ook voor negermallig- heden op den dansvloer, die naar ons beschaafde Westen overbracht en zich schijnbaar bij onzen levensstijl aanpassen, even goed als voor cubisterij, dadisterij en andere ontaardingen. Het is wel eens aardig, te vernemen, hoe de jeugd zelve er over denkt. Wie gelooft, dat ieder kind al es slikt, vergist zich, zooals moge blijken uit het hier volgende opstel van een 14 jarig meisje, leerlinge van een H. B. S. Dit opstel, voorkomen de in .Het Kind" en ondertee kend door A. L. geeft blijk, dat het kind een goede waarneemster is. Men leest: De snerpende, knetterende to nen van de Jazband klonken door de zaal. Het was, alsof er een smid op z'n aanbeeld beukte en sloeg, een ander vijlde er weer bij, weer een ander loeide als een brulboei op een saxofoon. En daarbij nog de gillende, verwacht had en Dr Port keek mij onderzoekend en ernstig aan, alsof hij mij voor 'n krank zinnige in kwestie hield. .Kan je je dien man nog herinneren, die jullie op de heide, in den regen ontmoet hebben .Zeker", antwoordde Van frey, .al hebben wij hem niet goed in het gezicht kunnen zien, omdat het in dien donkeren nacht van den storm was, zou ik toch hem herkennen". .Zou die verschijning zoo'n indruk hebben kunnen maken, dat .U veronderstelt zeker", viel ik hem geraakt in de rede, .dat het louter verbeelding van mij is, omdat ik in een abnormalen geestestoestand verkeerde". .Neen, neen.', begon DrPort' .Wij wisten niet dat hij een papegaai bij «ich had", ver volgde Vanfrey, .het is mij niet in de gedachte gekomen, dat het geschreeuw het geluid van een papegaal was". ,In elk geval waren het een papegaai en een gek, die mij vanmiddag hebben opgeheschen; ik wou dat het verbeelding was". .Dan benieuwt het mij, wie de man kan zijn", sprak Dr Port. .Ik kan het u niet zeggen, trillende en rinkelende geluiden van andere jazz instrumenten. Al les was even hard en schreeuwe rig in de zaal. De hooge gele wanden, zonder versiering, de leelijke tafeltjes met hard ge bloemde kleedjes, die er over heen lagen en de menschen, die bij de tafeltjes zaten. Ja, vooral de menschen. En tochze hoorden er bij, ze hoorden bij de schetterende muziek, bij de la waaiïge kellner bij de sigaretten rook en het parfumluchtje. Haastig bewogen ze zich voort op de maat van de „muziek". De heeren met kaarsrechte schei dingen, keurige smokings dansten met de kortgerokte en kortgelokte dames, die op hun hooge hakjes bijna niet staan konden. Vlug en draaiend dansten ze voort, ter wijl ze als gewoonlijk, buitenge woon interessante gesprekken hielden, zooals ,,'n Amusant bal, vindt u niet..Ja, ontzettend amusant en vindt u de muziek niet heerlijk?" „O, ja, ik ben dol op muziek, vooral als het zulke aardige is als deze". Allemaal onzin, waar ze niets van meenen. „Fini" de dans is geëin digd, de heeren leiden hun dames naar hun plaats of ze nemen halfweg hartroerend afscheid door hun hoofd te laten vallen. Er ontstaat een geroezemoes van stemmen. Even pauze, Dan wordt er weer gefloten. Foxtrott. De hee ren reppen zich en als ze hun dame, op wie ze hun zinnen gezet hebben, aan hun arm heb ben, begint 't weer. Ik zit boven op het balkon en kijk naar de wriemelende en draaiende men schen, daar beneden, die voort- schuiven, elkaar steyig vasthou dend en leugens vertellend. Ik grijns. Dit is du^Vpe dans kunst. De schoone kun^t van Terpsichore. En nog eensvgrijns ik. X. Ik kijk weer. Nu komt de Charleston Nu gaat m'n grijns in schaterlachen over. Het is heusch te idioot. Ik heb werke lijk medelijden met de menschen, die daar als idioten tegenover maar ik vond deze portefeuille op het gras, toen hij weg was, daar zullen wellicht eenige aanwijzingen in te vinden zijn". Ik haalde het zakboek te voor schijn en overhandigde het aan Dr Port. Het was een oud versleteD ding, dat veel gebruikt was. Dr Port bekeek het nauw keurig. „t Is een dik boek, verbeeldt je zoo iets altijd in den zak te dragen". Hij opende het en sloeg het eerste blad om. .Wat ia dat?" .Aan Andrew Tretheway van zijn geliefde vrouw Judith'" en hier staat een datum.October 1868" en een tekst. Arm schep sel 1 Zij heeft het hem zeker als souvenir meegegeven op zijn reis rondom de wereld. Zij was veel te jong om van hartzeer te sterven, omdat hij niet terug keerde, dit is zeker zijn dagboek aan boord geschreven. Hoe zou het daar gekomen zijn waar u het vondt? Eigenlijk moeten wij zijn geheim eerbiedigen". Miss Elisabeth knikte en wij zwegen, (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1