Week-Menu, Ingezonden Mededeeling. Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Donderdag :o October. Laatste opvoering van Het Duivelinnetje. Zaterdagavond 22 October en Zondag 23 October a s. in middagvertooning Het politiespel„Het Raadsel van Clarence Road". Fransche Schouwburg Gent. Zondag 23 October. Groote middagvootslelling „Werther", Lyrisch drama in 4 bedrijven, Muziek van Massenet. Voorat: Le Matte de Chapelle, opera-comiqne in 1 bedrijf. dat deze wedstrijd de eerste van vele zal zijn en meent dat 14 toornen een goed begin is en verklaarde daarna den wedstrijd voor geopend. De heer Slegt zeide zeer dank baar te zijn voor deze welspre kende woorden. Hij wil thans de commissie voor dezen wedstrijd, de heeren De Graag te 's-Heer- Abtskerke, voorzitter, Terwoert te Koudekerke, penningmeester en vooral ook den heer v. d. Graaft te Arnemuiden, secretaris gelukwenschen met haar succes, zij kregen aangifte van 16 too- nien en moesten er twee afwijzen. Spr. hoopt ook, dat de heer Rottier met veel genoegen voor de kippen en den wedstrijd zal zorgen. Hierna kreeg de heer Van Asperen Vervenne het woord en zeide met veel genoegen namens den rijksvoorlichtingsdienst hier aanwezig te zijn, vooral in Zeeland en in het bijzonder op Walcheren. Aan een wedstrijd als deze is een groot voordeei verbonden. De beteekenis daar van is, dat de uitslagen van den wedstrijd beter vertrouwd wordtn dan van controle door particu lieren en dit is van grooten in vloed op de pluimveehouderij in de omgeving. Spr. geeft daarvan een voorbeeld, door te wijzen naar Zevenhuizen, waar weinig pluimvee was, maar waar een -egwedstrijd tot gevolg had, dat daarin veel veranderde en o a. de ouderwetsche kippen werden vervangen door leghorns en Barnevelders. De toestand op Walcheren is veelal ook nog achterlijk. Bij het laden van kippen voor Duitschland treft spreker nog kippen aan met kuiven en baar den, zooals die een 50 jaar ge leden voorkwamen, er zijn nog wel soorten onder van 100 jaar geleden. En toch heeft juist het klein landbouwbedrijf zulk een groot belang bij de pliflmvee- teelt. Bij goed soort kippen heeft men het heele jaar door eieren, en dan nog slachtvee, dus steeds inkomsten voor de dagelijksche uitgaven. Spr. doet een beroep op het orgaan van de Z. L. M. voor het plaatsen van uitvoerige rapporten over den wedstrijd en op de plaatse lijke pers voor kortere mede- deelingen, dit uit propagan distisch oogpunt. Het spijt spr. dat de heer Dommissie, secretaris van den kring Walcheren der Z. L. M. niet aanwezig is, omdat hij hem dan kon dank zeggen voor de wijze, waarop hij zich den laat- sten tijd voor de pluimvee heeft geïnteresseerd. Daardoor heeft spr. vcor de eerste maal van een afdeeling der Z. L. M. op Walcheren een uitnoodiging ge kregen voor een lezing Het dag- het in het Oosten". Thans nam de heer Siebenga, secretaris der Z. L. M. het woord, en bracht dank voor de uitnoo diging en de .woorden van wel kom. Het bestuur der Z L. M heeft het op prijs gesteld daar uit te merken het streven naar voortzetting der viiendschappe- lijke verhouding met de V P. Z., want de Z. L. M. volgt dezen wedstrijd ook met belangstelling. Spr. meent, dat men goed moet opletten op de dieren en hun verpleging. Spreker heeft ook reeds in Drenthe gezien hoe na 2 of 3 jaren veel verbetering intreedt. Gaarne zegt hij een plaats voor de rapporten in het Landbouwblad toe en eindigt met den wensch, dat aan den wedstrijd in den loop van het jaar een druk bezoek zal wor den gebracht. De heer Rottier bracht dank aan de inzenders en verzekerde, dat de kwaliteit der dieren uit stekend is. Spr. hoopt dat de wedstrijd goed zal slagen, al ontveinst hij zich niet de moei lijkheden daaraan verbonden. Spr hoopt ook op een druk bezoek, dat kan plaats hebben op Woens dag en Zaterdagmiddag, en waarbij hij zooveel mogelijk alle gevraagde inlichtingen zal ver strekken. De heer Slegt deel thans mede, dat verhinderd waren de Com missaris der Koningin, de inspec teur van den landbouw, de voor zitter der V. P. Z. en de voorzitter der commissie. Van den Commissaris der Ko ningin en den burgemeester van Vlissingen werden reeds medail les ontvangen en ook de voor zitter der Z. L. M. zegde steun toe. De Heer Van der Graaf bracht dank aan den heer Van Woelde- ren voor zijn medaille. Ten slotte sloot de heer Slecht deze bijeenkomst, de opkomst heeft zijn verwachtingen overtrof fen en gebleken is, dat er ook liefbebberij voor een openlucht bijeenkomst als deze is. Hierna brachten alle aanwezi gen een bezoek in de ruime hok ken, bestemd voor de 14 toornen, die aan den wedsrtrijd deelnemen Het zijn 11 witte leghors, 2 Rhode Islands reds en 1 koekoek leg horns. Van de toornen komen er 2 uit Walcheren, nl van de hee ren K. G. Smit te Oostkapelle en W. de Bakker te Vrouwen polder; 4 uit Zeeuwsch-Vlaande ren, nl. van de heeren Iz AGhij- sels, OostburgC Haartsen, Waterlandkerkje P. de Bruin, Oostburg en G, Verwilghen te Hulst; 4 uit Noord en Zuid-Be veland, nl. van mej P. H. Kake- beeke en de heeren J. M. Drijgers, s Heer Abtskerke Joh van Baa ien, Heinkenszand M de Regt, Kats en 4 uit Tholen, nl. van de heeren L. J. Groenewegen, St. Maartensdijk (2 toornen) C. D. Ampt, Oud-Vosmeer en A. C. Hage, St Maartensdijk. In deze hokken bevinden zich een groot aantal legnesten, als een kip daarin gaat, ialt een klep dicht en kan zij na het leg gen het nest niet verlaten. De heer Rottier licht de klep op, controleert afkomst en no. van de kip en teekent direct op lijs ten aan, dat kip no. zooveel op dien datum een ei heeft gelegd. Het nummer wordt op het ei ge schreven en later worden de eiers gewogen. Zoo krijgt men na een jaar een resultaat van iedere kip en dus van iedere toom. De hokken worden uiterst proper gehouden en voor goede voeding wordt natuurlijk gezorgd, terwijl aan de hokken groote ruimten grenzen, waar de dieren zich in de open lucht kunnen vergenoegen. Dat de heer Rottier de rechte man op de rechte plaats is ten de ze, bleek ens bij het bezoek aan het overige gedeelte van het hoen derpark, waar alles volgens de hoogste eischen is ingericht en honderden kippen, speciaal witte leghorns worden aangetroffen. De meeste hokken zijn van electrisch licht voorzien en wordt dit des avonds een uur ontstoken, wat voor de kippen blijkbaar den dag met een uur verlengt en het leggen bevordert. VI. C. A Lioht «eoa* Slfwfftlsn «na. Woensdag 19 Oct. nam 576 Donderdag 20 5.24 Vrijdag 21 5 22 Beeskuns Naar het Prot. Zuiden meldt, zou op de O. L. S. alhier de kermisvacantie zijn af geschaft en de zomervacantie met een week zijn veilengd. Bij informatie ter bevoegder plaatse blijkt ons, dat in het nieuwe eerplan weikelijk wordt voorgesteld, de kermisvacantie te la en vervallen Dit is trouwens een reeds lang bestaande wensch, daar vacantie op die dagen eigen lijk geen zin heeft, lnplaats daar van bevat het concept-leerplan echter niet een verlenging der zomervacantie, maar invoering van een week herfstvacantie, om de lange tijd tusschen zomer- en kerstmisvacantie te breken, een regeling zooals ook voor de school te Nieuwe Sluis is vast gesteld. Evenwel is tusschen B. en W. en den Inspecteur nog geen overeenstemming bereikt, zoodat het betreffende bericht wel wat voorbarig is geweest Bpeskens Toen de motor rijder 1. du B. alhier Zaterdag middag van Schoondijke richting Breskens kwam, wilde hij nabij Kruisdijk twee aaneengekoppelde wagens passeeren. Ongelukkiger wijze botste hij daardoor op een juist aankomende auto. De heer du B. brak zijn linkerbeen en werd vrij ernstig aan het gelaat g wond. Na voorloopig verbon den te zijn werd hij op advies van den geneesheer naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht. Bveskens Vrijdagnacht vloog de vrachtauto van de N V. Bre- saens te Breskens tusschen Schoondijke en ljzendijke in brand. De bestuurder kon zich nog bijtijds redden, terwijl de wagen geheel uitbrandde. Assu rantie dekt de schade. Gsroede Zaterdag kwam de landbouwer Marsilte te vallen met een eg (eegde) op zijn schouder, met het noodlottig gevolg dat één tand daarvan hem door zijn rechterhand drong Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aardenburg Naar we ver nemen heeft de aannemer P. F. Barra van den "bouw der room boterfabriek, verzocht, om ont slagen te worden van de uit voering, daar hij bij de bereke ning zich vergist heeft. Daar ook de 2e aannemer Th. Lohman uit Oostburg een verkeerde bereke ning gemaakt heeft is het werk thans gegund aan E. Vlamingh en C. Cuelenaere te Eede voor f 6627.59. Oo&fburg. De verkoop van de Sobriëtasbloem ten bate der drankbestrijding heeft in deze gemeente f32,45 opgebracht. O astburg. Vanwege de R. K. Vrouwenbond zal op Vrijdag a s voor hare leden, een wasch- en bakdemonstratie worden gegeven. Oosiburg. Door den minis ter van Waterstaat is aan de hoofdingenieursdirecteurs bij dat dienstvak machtiging verleend om in ruimer mate vergunning te verleenen op grond van ar t 11, letter b van het Rijkswegen reglement, betreffende het rijden met twee aaneengekoppelde voertuigen. Het ligt voorhands niet in de bedoeling van den Minister om wijziging te bevo deren van de bepaling vervat in art. 11, onder a van genoemd reglement, aan gezien naar zijn oordeel het be lang van de vrijheid en de ve'lig- heid van het verkeer niet gedoogt, dat het berijden van de Rijks wegen met voertuigen, waarvan eenig deel hooger boven den weg reikt dan 3 80 M. of waar van de breedte met inbegrip van de lading meer bedraagt dan 3 M. in het algemeen wordt toe gelaten. Het ligt in het voornemen van het comité voor het Rijkswegen reglement, samengesteld uit leden der verschillende landbouw-orga- nisa'ies bij den Minister van Waterstaat audiëntie aan te vra gen, voor een deputatie uit die vereenigingen, speciaal met het oog op de breedte van de wagen lading. Watarfandkerkje. Bij den landbouwer B. alhier zijn ten gevolge van het grazen op de klavers twee koeien afgemaakt moeten worden. Sluis Naar men uit goede bron verneemt, zouden de beide stoombooten die verbinding hiel den tusschen Sluis en Brugge met tusschenliggende plaatsen, welke booten genaamd zijn de „Jacob van Maeslant" en de „Johan van Date" verkocht zijn en zou er een nieuwe motorboot in de vaart komen, die een groo- tere snelheid zou kunnen ont wikkelen. SCHAKEN. Zondag 16 October 1927 werd te Brugge de retourmatch ge houden tusschen Combinatie WZ. Vlaanderen en Combinatie Brugge welke ontmoeting op een de bacle voor Z. Vlaanderen is uit- geloopen. Er werd verloren met 9—1. Alleen de kampioen van dit distict en van O. Z Vlaanderen de heer 1. Risseeuw Zuidzande wist zijn reputatie te handhaven en sloeg den West Vlaamschen kampioen de heer Couvreur, wat zeker een kranige prestatie kan genoemd worden. Schaal- en Sapkitieuvs. Ev. Luth. Gem. Groede. Op het drietal alhier komen voorDs P. van Genderen Stort te Pekela, Ds J. C. Simon te Gouda en Ds D. C Stelbach te Delft. Sluis Wegens de benoeming van den heer E. A. Buijsse alhier tot onderwijzer te 's Gravenhage, nam hij Woensdag 11. afscheid als President Kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk alhier. Namens het -college werd hij toegesproken door den predikant M. J Beukenhorst, die het be- t eurde, dat een goed president- kerkvoogd veitrok Spr. wenschte hem veel geluk in zijn toekomstige woonplaats. De heer Buijsse bedankte spr. voor zijn hartelijke woorden en hoopte, dat zijn wensch zou bewaarheid worden. Daarop kregen de leden van het College gelegenheid persoon lijk van den heer Buijsse afscheid te nemen Sluis De heer E. A. Buijsse, op wachtgeld alhier, is met in gang van 24 Oct a s. benoemd tot onderwijzer te 's Gravenhage. Ook kreeg de heer Buijsse een tijdelijke benoeming te Vlaardin- gen. Hij heeft deze benoeming echter niet aanvaard. Keehtsgaken. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 14 Oct. De volgende zaken werden behandeld F. v. d. W-, 31 jaar, koopman te Sluis, werd ontucht ten laste gelegd met een m nderjarig meisje te Sluis in 1926 en 1927. Eisch 2 jaar gev. straf. L. F. C., 32 1., handelaar te Sas van Gent, werd beklaagd dat hij op 27 Aug. j I. te Philip pine met een door hem bestuurd wordend motorrijtuig op onvoor zichtige en nalatige wijze heeft gereden op den verbindingsweg van uit de richting Philippine in de richting Isabellesluis, door met zeer groote snell eid een auto bestuurd door P. D., voorbij te rijden en daarbij 2 personen aan te rijden, waarvan één, A. B., zoodanig verwond werd, dat hij veertien dagen zijn beroeps bezigheden niet kon waarnemen Eisch 1 maand hechtenis. Mr v. d. Slikke, raadsman, achtte de schuld van den verdachte zeer gering en vroeg geen straf op te leggen, of bij schuldig verklaring eene kleine geldboete of voorwaardelijke straf. Kantongerecht te Oostburg. Door den Kantonrechter zijn veroordeeld wegens Overtreding drankwetzonder vergunning sterken drank in het klein verkoopen A M H Ijzen dijke f 40 boete of 40 d hecht. In de provincie Zeeland vóór 1 Jan. 1934 met eenig voertuig zoodanige vrachten over een kunstweg vervoeren, dat de be» las'ing van eenigen as, uitgedrukt in kilogrammen meer bedraagt dan 140 maal de totale breedte van de aan de as bevestigde wielen, uitgedrukt in c M E S te Eecloo, f 12 s 25 d, P C K te Breskens, f 3 s 3 d. Ie. over een rijwielpad een paard geleiden2e als bestuur der van een rijwiel daarmede zoodanig over een weg lijden, dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer p den weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht D A F Schoondijke f 10 en f 15, s resp. f 10 en 15 d. Bij een verrichting aan den openbaren weg niet de noodige maatregelen nemen om voorbij gangers tegen mogelijk gevaar te waarschuwen A B Oostburg f 2-50 s 2 d. Met een rijwiel bij avond rijden zonder licht H D Hoofdplaat f5 s 5 d, A B Hoofdplaat, H K te Schoondijke, J d J ljzendijke, J F C Waterlandkerkje, CS Hoofd plaat en J S M Hoofdplaat, ieder f6 s 6 d. Landbouw KOPPELWAGENS. De Besturen der verschillende Landbouw organisaties in Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen heb ben het volgende schrijven aan hunne leden toegezonden Wegens invoering van het nieuwe Rijkswegenreglement is het noodig, dat men voorzien moet zijn van eene vergunning om met twee gekoppelde wagens of daarmee gelijk te stellen voertuigen te mogen rijden op de Rijkswegen Wij raden U aan. om onaan genaamheden te voorkomen, U per omgaande te wenden, dus zonder uitstel, tot den heer Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks-Waterstaat te Middelburg Daar ieder geleider van een voertuig houder van een ver gunning moet zijn, dient U, be halve voor U zelf, evenveel vergunningen te vragen als U personeel in uw dienst hebt. Zie verder nevenstaande adver tentie. üëmênyd'Nieuwë HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK Zondagmorgen werd door V. D. geseind, dat des nachts omstreeks 1 uur bij Rijswijk een spoor wegongeluk heeft plaats gehad, waar twee electrische treinen op elkaar zijn gereden, doordat een tiein die om kwart voor twaalf naar Rotterdam was ver trokken op verkeerd spoor reed. Maandagmorgen werd nader door V. D. gemeld, dat volgens het eerste onderzoek de oorzaak van het ongeval te wijten is aan den seinhuiswachter te Den Haag, die door verkeerden wisselstand de 2 treinen op elkaar heeft doen loopen. Hij haalde den wissel over om den trein naar Den Haag binnen te laten loopen, doch moest even later den trein uit Amsterdam weer uit laten rijden Hij gaf den wagenvoerder van dien trein toestemming om door te rijden, waardoor deze op het zelfde spoor kwam te rijden als van den trein uit Den Haag. Ter plaatse van de botsing is het een vreeselijke chaos. De rails zijn d.rmate ontwricht, dat zeker den geheelen dag over enkel spoor zal moeten worden gereden. Een der gewonden, de heer W. Dreeze, van de Vereeniging Co opera tie zat zoodanig tus schen de vernielde wagens be kneld, dat hij uitgezaagd moest worden. Hij bleek een ernstige beenfractuur te hebben opge loopen en is naar een der zie kenhuizen te Den Haag overge bracht. Het aantal gewonden be draagt, voor zoover men weet, 7. De „Maandagmorgen" had een onderhoud met den heer Boor mans, musicus te den Haag. die te Schiedam werkzaam is en zich in den trein bevond. De heer Foormans vertelde We voelden plotseling een he- vigen schok alsof er zeer krachtig geremd werd, direct gevolgd door een tweeden hevigen schok Toen kwamen we tot de ontdekking, dat er een botsing had plaats gevonden- Verschillende reiverden door glasscherven meer licht gewond Ik i t eerst met mijn voet beken ge weldig gedrang oi omdat allen naar den uiholden. In den trein bevoh ook het gezelschap ipeiatie, dat te Rotternam fi had. Alleen de heer ivan dit gezelschap bekwarhoofd wond en heeft veiijk het neusbeen gebroker De paniek in dierdam- schen trein was noer, daar de lichten waren un. Men kon daar wel horermen, doch zich niet oriii Een der reizigers, die len de houtsplinters was bgeraakt moest worden uitg Een heer die monderli- rhaam bekneld zati geen letsel had bekomenetteinin geheel de kluts kn riep maar steeds „Laatch loo pen I Laat me tocljn 1" Het duurde meeten uur voor men hem totfn kon brengen. Hij liepal (het per ron maar op en riepende „Laat me toch lo|Hij ver keerde in de meenju hem z'n beide beenen w^ereden. Te ruim 2 uur wasEmateri- aal aanwezig om reizigers huiswaarts te voerit gezel schap de Coöperatjrde in een tiental auto's ren Haag terug. Mevrouw Van Raiie nog sterk onder den inian ret gebeurde was, deeiog het volgende medej Het gezelschap* v Coöpe ratie bevond zich I beide eerste wagens. Evefbij Rijs wijk voelde ik sterkrachtig remmen, hoorde einkelend geluid, en plotseliEvonden beide rijtuigen zicht volsla gen donker. Een volslagen palemming trad onmiddellijk an alle kanten klonken hartieurende angstkreten Een alpn sauve qui peut ontstondh ieder urong zich naar Itgangen aan net einde vai rijtuig, doch in weerwil va uiterste pogingen ko-den diiet wat- den geopênd. Door kalme optreden van den fTel, de administrateur deroperatie, werd erger voorkonen een algeheele paniek beigen. Mijn man en de Poolman zaten in het derdeiig. Ge lukkig konden zij LP-uig ver laten daar zij onged waren. Zij begaven zich naet naast bijzijnde blok om j> in te roepen voor het ve van de reizigers, die in de e andere wagens waren ingem. Hulp was spoedig aanweüe ruiten werden door 't spoegperso- neel ingedrukt en o|ze wijze werden zij uit de lauwenis verlost. De ontzette reizigtvaren in het vooruitzicht pld ten spoedigste hulp tesrkrijgen. Hiervan is echter nreel ge komen De hevig ontde men schen vonden zich iter be drogen en wachtenivergeefs meer dan een uur «ien be loofden extra noodn. Ten einde raad heeft de ir Pool man om 10 auto's gild. Langs de spoorbaan moesttzij toen een afstand van orveer 10 minuten afleggen. De gewonden moeji worden achtergelaten in afwating van den extra-trein. Op ,ze wijze werd verder de afjnd naar Den Haag afgelegd Hoogwatergetij DAGEN ;ens. n nam. Woensdag 19 Oct. 1.14 8 38 Donderdag 20 (47 10.11 Vrijdag j> 52 11713 Nieuwe Maan Dsdag 25 Oct. nam. 3 57 GEMEENTE GlOEjfl], Gelegenheid tot koafelooze vaccinatie op Zateifag 22 October a.s. dc/lmi. 1 uur ten Gemeentehuize ïijte P/2 uur in de School te/Kruislijk Wegens de/vele kiltierziekten in het vooraar, wordt ier hierbij op geween, dat voortaan slechts éénma^r p'er jaar zal li-orden in- geëTJ^n wel in het JBjaar. Tj^uwboekjes meebrengen S. v. p,

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2