ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Vernieuwing rijbewijzen. Uw Haar MERIEL, De eerste Zeeuwsche Legwedstrijd. 9>£«H.££T6S3. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 f - p. f 1,40 A d v e r 11 n t i e p r Ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cenL lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen e. boom—bliek TNO.'T BRESKENS p",8i9ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37c jaargang Woensdag 19 October 1927 Nummer 3270 GRATIS verzekering gulden bij levens- J;gld. bij dood ma gld. bij verlies jr* gld. bij ver- gld. bij ver- air gld. bij ver- ia gld. bij verlies voor de abonné's tegen yfjf! lange ongeschikt- lijn door /h van een hij lies van een 4[] hes van een /h lies van een In van eiken ongelukken voorheid tot werken, ie» eenongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Rationaliseering van den arbeid en onze behoeften. Wij noemen het met allerlei vreemde namen De oeconomische wereldconferentie sprak van ra- tionaliseeren van den arbeid Uit Amerika hebben ze jaren geleden het woord .efficiency ingevoerd Maar het begrip, dat deze woor den dekt, is niet Amerikaansch en niet nieuw, maar zoo oud als... ja, als de menschheid Want de mensch in den oertijd moge zijn streven minder bewust en minder doelmatig gericht hebben, van dat iemand iets poogde tot stand te brengen, eenvoudiger nog, van dat er gewerkt, van dat er iets gedaan werd, is getracht met de minst mogelijke inspan ning en verbruik van grondstoffen, het grootst mogelijke resultaat te bereiken, getrachr dus naar rati onalisatie van den arbeid en effi ciency. wat nu Amerika meent uitgevonden te hebben. Het is natuurlijk, dat het bereikte resultaat vaak in allerwonderlijk ste verhouding stond tot dit trachten. Wanneer we oude voor werpen zien en weten, hoe die gemaakt zijn, wanneer we zelfs de wijze van voortbrengen van een honderd jaar geleden verge lijken met de tegenwoordige, dan kunnen we niet nalaten te glimla chen over het onhandige der po gingen om kapitaal en arbeids kracht rendeerend te maken. Maar zullen menschen van volgende eeuwen wellicht niet lachen over onze pogingen ?Het streven is er altijd geweest. Maar dit waar borgt nog niet het bereiken. La ter gewonnen inzichten toonen vaak een nieuwen en eenvoudiger weg en bewijzen daarmee, dat we arbeidskracht en kapitaal ver spild hebben, wellichtjook dat er aan onze methode van werken nog heel wat ontbrak en we heelemaal niet zoo methodisch en systematisch werkten als we zelf dachten. Wanneer er dan ook verschil is tusschen nu en vroeger, dan bestaat het daarin, dat we ons zelf beter bewust zijn te zoeken overal voelen en brengt ons tot andere dingen nog dan rationali satie van den arbeid, spitst onze energie toe, versterkt onze ar- beidslust, onze spilsvondigheid, verheldert ons inzicht. Onlangs las ik van de ver vaardiging van kunstmelk. In Deremarken zouden daartoe proe ven genomen zijn en vrij goed geslaagd. V.oeger heeft men ook wel geprobeerd door toevoeging van een goedkooper plantaardig, of dierlijk vet de afgeroomde melk weer tot zoete melk te maken. Maar aan deze kunst melk ontbraken de vitaminen. Door toevoeging van levertraan tracht men nu dit euvel te ver helpen. En deze toevoeging maakt de kunstmelk rijker aan vitaminen dan volle kcemelk. Bovendien is de kunstmatige melk van alterlei ziektekiemen gezuiverd Zoodat men 'n waarde voller product zou gekregen hi- ben dan de natuurlijke melk. Maar deze bereiding van kunst melk is stechts een voorbeeld. We maken ai lang kunstboter en kunst Ja, wat maken we niet kunstmatig Het aangroeien van de rij bewijst ongetwijfeld den vooruitgang der techniek en der wetenschap Maar bewijst het niet ook de behoefte, die ons ertoe brengt naa vervanging te zoeken van levens- en genotmiddelen, die óf van nature maar in beperkte hoeveelheid aanwezig zijn óf van welke de.voortbrengskosten te hoog zijn? We moeten alle zeilen bij zetten om in de behoeften der menschheid te voorzien. En deze noodzakelijkheid dwingt van zelf tot systema ischen arbeid en sys tematische, wetenschappelijke doordachte productie, tot rationa lisatie en efficiency Wanneer we ons daarvan du delijker dan vroe g r bewust zijn en bewuster en volhardener daarnaar streven dan het voorgeslacht, dan is het de nood, die daarvan voor een goed deel de oorzaak is. D Men verzoekt ons vanwege het Provinciale bestuuropnemingvan het volgende Zij die in een der jaren 1912 en 1913 een rijbewijs verkregen en thans een rijbewijs verlangen overeenkomstig de nieuwe voor schriften, moeten zich vóór 31 October a s. ter Secretarie hunner woonplaats vervoegen. Zij beko men daar kosteloos een aan- vraagsformulier en desverlangd inlichtingen en hulp bij de in vulling daarvan. Het onderzoek, waarvan in de geneeskundige verklaring, die de aanvrage vergezellen moet, spra ke is, mag bij deze aanvragers niet plaats hebben gehad vóór 22 October a s. De uitreiking van de nieuwe rijbewijzen dezer categorie aan de gemeentebesturen, die ze aan de belandghebbenden zullen over handigen, geschiedt ter Provinci ale Griffie tusschen 7 en ^No vember as De kosten bedragen, voor zoo veel de Provincie betreft, f - 1 50; zij worden betaald bij het in-ont- vangstnemen van het stuk. Ingezonden Mededeeling. wordt gezond het krijgt mooier glans het wordt vali-wan roos het blijft EKter zitten het watt jsfat mser uit indien gij des morgens een weinig PUROL/tusschen de handen wrijfj. en dit door de haren uit strijkt 't Voldoet iedereen. Door de commissie welke zich heeft belast met de organi satie van den eersten Zeeuwschen legwedstrijd, uitgaande van de V. P Z was Zaterdag een 39. .Wat scheelt er aan vroeg Meriel medelijdend. .Hoe heb je dat kunnen doen?" vroeg ik op verwijtenden toon. .Wat? Ik dacht dat het 't beate washet is nu schoon water; ik heb het uit de beek gehaald en het heeft je goed gedaan. Vind je het naar?" .Ik meen niet 't koude water dat doet me goed maar dat je me zoo leelijk behandeld hebt en me in doodsgevaar alleen hebt gelaten". .O! Nu zie Ik dat je beter bent; nu ban je weer de oude Mr Redd; 't ia heerlijk om je Zoo weer te hooren praten. Ik was al bang dat ik het niet meer hooren zou". ,Je praat er maar overheen Zeg waarom ben je heen gegaan .Beloof je mij dat je niet zal begon zij verlegen „dan zal ik 't je zeggen". .Niet zal wat?" vroeg ik. .Dat moet je niet doen", en Se veegde mijn tranen af zonder het woord schreien te durven naar de beste arbeidsmethode en I ons zuiverder rekenschap geven, welke eischen daaraan te stellen zijn, wat dit „beste arbeids methodebeteekent, dat we wetenschappelijker en doordach- ter te werk gaan bij het bewuste zoeken naar een wijze van wer ken en voortbrengen, die met het geringste verbruik van kapi- taal en arbeidskracht de hoogste opbrengsten verzekert. Ook een kind streeft naar rationa ifa'ie van zijn arbeid, maar is zich dat niet bewust en weet ook niet, welken weg hij moet gaan om daartoe te komen. Wij zoeken, bewuster van wat we, zoeken, en regelmatiger, doordachler, meer volgens wetenschappelijke metho de van het voorgeslach' Dat is zeker niet toevallig En het is ook niet onze sterkere en zuiverder bewustheid, die daarvan j de eenige oorzaak is Zeker, onze tijd is er een, die allereerst naar bewustwording s,rceft. Wij trachten ons rekenschap te geven van ons leven en van alles in dat leven en wil en weten, waarom we zoo denken, zoo voelen, zoo doen. Maar deze behoefte alleen verklaart niet ons sleeds drin gender streven naar rationalisatie van onzen arbeid en van ons productieproces. De nood is gewoonlijk een beste leermeester en een ijverig porder. En het is deze nood, die ons dwingt steeds volhardender te zoeken naar een wijze van werken en voortbrengen, die ons met het geringste ver bruik het hoogst mogelijk rende ment kan verzekeren. Daarin verschillen we ook van het voorgeslacht, dat we de rationali satie van den arbeid en de effi ciency zoo ha'd noodig hebben, dat de snelaangroeiende bevol king en de snel toenemende be hoeften ons noodhaken uit wat ter wereld| voorhanden is het meest mogelijk profijt te trekken, willen we aan a! e behoeften kunnen voldoen We moeten meer nog dan vroeger woekeren met wat we bezitten, met het voorhandene en met ons kunnen, alle mogelijkheden tot het uiterste uitbuiten. Die dwang laat zich uitspreken, omdat zij zoo'n hekel had aan allea wat zwakheid en teerhartigheid bij een man ver ried. ,Ik ben niet zoo laf om te schreien, maar het ia een na tuurlijk gevolg van over.pruning; weea maar niet boos, en verklaar mij je vreemd gedrag". „Wou je weten waarom ik je aan je lot heb overgelaten?" Ja" ,'tWaa de achuld van Hor- ley". Ik waa zoo opgetogen over des; vs-klaring, dat iets van het harde van haar behandeling verzachtte, dat ik op mii'n elle boog ateunend haar atrak bleef aanzien en zeide ,'t Koatte hem toch niet veel moeite om je mee te troonen". „Ik wiat dat tegenatribbelen niet helpen zou; Horley vindt zulke dingen aardighet waa het wijate om hem zijn zin te geven en dan terug te gaan dat heb ik gedaan" aprak zij, zoo vriendelijk, dat ik haar volkomen vertrouwde alle wan trouwen waa opeena_ geweken en daar, alleen in die atille om geving. voelde ik opnieuw dat vreemde gevoel bij mij opko men, dat mij een oogenblik te voren overweldigd had, toen ik haar naaat mij zag gekneld. ,Je bent een engel 1" fluisterde ik ontatui nig. In gewone tijden zou Ik dat zelfstandige naam woord voor iemand van Meriel's type Diet gekozen hebben, maar de macht van het juiite woord laat zich niet dwingen als men een liefdesverklaring doet, en dit drukte tenminste, schoon wat overdreven, het heilige vuur uit dat mij bezielde. 7ij keek mij met groote oogen aan. „Wat ?ei je daar vroeg zij. Ik ben zeker dat zij bloosde, alhoewel ik het niet kon zien. Ik stond op en herhaalde: „Dat je een engel bent, Meriel ik heb je nog nooit andera Meriel genoemd dan stil in mijn hart, maar nu mag ik sprekenik vrijgezel 'ooaia je weet, en heb ben een inkomen van f12.000 'a jnara. Tot nog toe was ik tevreden met mijn kamera in Londen en met Purling, mijn eenigen dierbare; ik heb de macht van die liefde nooit ge kend, ja, zelfs de vrouwen ver meden, om mij uitsluitend aan mijn or Ethologische studiën te wijden „Maar, viel zij mij aarzelend in de rede. Ik moest mijn woordenvloed uitstorten. ,Daar ben ik du niet langer mee tevreden. Jij staat ook alleen op de wereld en dat vervult mij met meelij; je kunt wonen waar je wilt, buiten of in de stad, en je kunt Ajac meenemen. Ik heb mij.i uiterlijk misschien niet voor, maar ik heb je lief en vraag of je mij trouwen wil Zij stond vlak tegenover mij en glimlachte. „Ik heb nooit aan zoo iets gedacht, Mr Redd", stamelde zij. „Denk er dan over; wil je?" Zij schudde het hoofd en die beweging bekoelde me. ,Je zegt het maar uit mede lijden", antwoordde zij. „Neen, zei eV niet". „Dan uit medelijden met je eigen", vervolgde ïij zoo bits dat ik er van schrok. „Volstrekt niet, je mag niet spotten met de oprechte gene genheid van een man;jemo%ht ten minste De haar eigen vroolijke lach weergalmde door de avondstilte. „Je houdt niet wezenlijk van me; ik wed dat je veel liever je eieren en je nesten behoudt dan dat je ze voor mij zou moeten opgeven. Ik geef niet om jou; ik weet niet eens wat het i* liefde voor iemand te bijeenkomst gehouden op het Hoenderpark van den heer M. J. Rottier, gelegen aan den Hooge- weg onder Vlissingen. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd de leden der V. P. Z. deelnemers en verschillende auto riteiten. Daar merkten wij o.a. op den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, den rijks pluimvee-consulent, den heer Van Asperen Vervenne en den secretaris der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, ir. Sibenga. Hier werden allen welkom geheeten door den heer J. M. Slegt, secretaihder V. P. Z., die zijn woord van welkom in het bijzonder richtte tot de autori teiten. Hij verzocht den burge meester van Vlissingen, die zich bereid had verklaard den wed strijd te openen hiertoe le willen overgaan. De heer Van Woelderen zeide gaarne aan het verzoek te heb ben voldaan om den wedstrijd te openen Hij zou kunnen vol staan met veel succes toe te wenschen. Doch de agenda spreekt van een openingsrede en daarom moet spr. wel eenigs- zins verder uitweiden en hij doet dit gaarne, omdat het doel van den wedstrijd hem sympathiek is. Het geldt hier een economisch belang en moet niet als sport worden beschouwd. Het doel moet zijn het werk van kippen- fokkers en kippenliefhebbers, als zijnde een nationaal belang, te bevorderen en nuttig te doen zijn. De fokkers dienen vooral te letten op kwaliteit van dieren, want men moet er toch voordeel van trekken. Men zie naar Dene marken en neme daar een voor beeld aan. De Deensche eieren hebben de wereldmarkt veroverd. De Nederlanders hebben Dene marken veel geleerd, maar wor den nu op dit gebied door de Denen overvleugeld, omdat men daar op kwaliteit let. Men heeft er een buitengewoon strenge controle. Tot de deelnemers, tot de actieve fokkers zegt spr., luistert naar uw consulenten, die weten hoe het zijn moet. Spr. meent, dat dit ook de gedachten- gang is van het bestuur. De heer Van Woelderen hoopt, gevoelenmaar 't is nist wat ik voor jou gevoel, heelemaal niet. Ik mag je wel lijden, dat weet je, beter dan alle anderen, behalve dr Port en Ajsx eD „Je behoeft me de lijst niet op te noemen", viel ik haar geraakt in de rede, eer zij den gehaten naam zou uitspreken. „Je moet niet boos wezen. Ik weet niet wat ik doen zal als ik weg ben". „Horley trouwen", bromde ik. „Misschien", zuchtte ze heel bedaard. Ik vergat, dat ik tegenover een ongetemd verschijnsel stond en ging te ver. Zij had zich nog nooit over Horley uitgelaten; ik meende dat zij onverschillig voor hem was en enkel zijn buitengewone lichaamsterkte be wonderde. Ik had eigenlijk onnadenkend gesproken, omdat -4jc dacht dat die ruwe kerel mijn medeminnaar was. „Hoe durf je zoo spreken!" barstte Meriel daarop los. „Waarom zou ik Horley niet trouwen Hij houdt van mij hij minacht me niet. Het kan hem niet schelen dat ik in het wilde ben opgegroeid (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1