Plaatselijk Nieivs. Week-Menu. Rechtszaken. Fransche Schouwburg Gent. Zondag 9 October. Faust. Opéra in 5 actes. Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zondag 9 October a.s. in middagvertooning Het Masker van Willem Putman. verzoek van ged. staten zullen eenige wijzigingen gebracht wor- den in de wijziging op de bouwverordening inzake de wa terleiding. De begrooting van 1928 werd aangeboden met de begrootingen voor het gas- en electriciteitsbe drijf; welke bij de raadsledep zullen circuleeren. De in een der vorige ver gaderingen voorloopig vastge stelde instructie voor het onder wijzend personeel aan de be waarschool werd thans definitief vastgesteld. Het verzoek der firma Ridder hof en van uijk om concessie voor radio-distibutie werd afge wezen. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot het treffen eener pensioenregeling voor het personeel der gemeentebedrijven op arbeidsovereenkomst werd met algemeene stemmen aangenomen. Het besluit komt hierop neer, dat genoemd personeel in de arbeidsovereenkomst verplicht wordt tot het sluiten van een vrijwillige ouderdoms verzeke ring voor wekelijksche uitkee- ringen op 65-jarigen leeftijd voor zich zelf en voor hunne htgenoote. Die verplichting tot t sluiten van een verzekering or een uitkeering aan de echt- noote geldt niet zoolang zij gehuwd zijn. De verplichting i het sluiten van een verzeke- tg voor een uitkeering voor zichzelf geldt ook niet voor per soneel beneden den leeftijd van 18 jaar zoolang zij dien leeftijd niet bereikt hebben. De ver schuldigde premies zullen door de betrokken bedrijven worden terugbetaald onder overlegging van de kwitanties. De verzekeringen worden ge sloten voor zoodanige weke lijksche uitkeeringen dat het jaarlijksch bedrag aan eigen pensioen of dat voor de echtge- noote niet minder zal bedragen dan zij zouden genieten wanneer zij amotenaren waren in den zin der Pensioenwet, met dien ver stande dat de opbrengst der rentekaart in mindering komt van het jaarlijksch bedrag. Ter berekening der uitkeering wordt rekening gehouden met de loonen die in de gemeente bedrijven voor de betrokken personen zullen gelden bij het slui ten der arbeidovereenkoms en bij het aanvangen van den dienst terwijl de wekelijksche uitkeering naar boven in guldens wordt afgerond; verder wordt ter bere kening der uitkeering als dienst tijd aangemerkt ten le voor het personeel ouder dan 18 jaar, den diensttijd dien zij aan het bedrijf zouden kunnen volbren gen van het tijdstip waarop de arbeidsovereenkomst wordt ge sloten bij het aanvangen van den dienst tot het 65-ste levensjaar; 2e. voor het personeel beneden de 18 jaar, den diensttijd dien zij aan het bedrijf zouden kunnen volbrengen van het 18e tot het 65-ste levensjaar. Burgemeester en wethouders werden gemachtigd tot het slui ten van arbeidsovereenkomsten met het personeel der bedrijven. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om het bovenge deelte der openbare school te ver huren aan het Rijk ten dienste der Rijkskweekschool, voor den tijd van 10 jaren, tegen een jaarlijk- sche huursom van f 1200, terwijl B. en W. werden gemachtigd de huurovereenkomst te sluiten. De voorzitter doet mededeeling van het onderzoek dat B. en W. hebben ingesteld naar wijziging van de gasprijzen en dat ze bin nen korten tijd een voorstel ter za ke aan den raad zullen indienen. Bij de rondvraag vestigt de heer van Noppen de aandacht op den last die veroorzaakt wordt door den boom bij de hervorm de kerk. De voorzitter zegt ter za ke een onderzoek toe. Hetzelfde lid stelde de vraag om de raads vergaderingen in de avonduren te houden; algemeen zag men de noodzakelijkheid hiervan niet in. Oostburg Vrijdagmiddag had onder deze gemeemte een ernstig ongeluk plaats. De arbeider E. Dh. reed met een wagen naar het land tot het opladen van bruine boo- nen: bij het oprijden van den op rit naar het land kwamen de paar den te schrikken, wat zijn vrouw, die zich ook op den wagen be vond, de onvoorzichtigheid deed begaan van den wagen te sprin gen, met het gevolg dat ze voor de voorwielen terecht kwam, wel ke haar over de borstkas gingen De inroeping van geneeskundi ge hulp mocht niet meer baten; de dood mnet onmiddellijk inge treden zijn. De vrouw is pas 29 jaar en laat twee kinderen na. Aardenburg De aanstaan de Gemeenteraad, zooals de ken nisgeving aan de secretarie ver meldde, was iegen 11 uur Maan dagmorgen 1.1. opgeroepen er openbare vergadering De nieuw gekozen raadsleden ontvingen daartoe volgend schrijven Aangezien art. 31 1ste lid der Gemeentewet thans geen toepas sing meer zal kunnen vinden, zal naar analogie van hetgeen bij de tweede Kamer der Staten-Ge neraal en bij de Provinciale Sta ten geschiedt, de nieuwe Raad de geloofsbrieven dienen te onder zoeken. Ik heb de eer U tot het onder zoek dier geloofsdrieven uit te noodigen tot een vergadering op Maandag 3 Oct. a.s. des v.m 11 uur Verdere punten ter behande ling waren op de agenda niet ver meld. Na opening der vergadering deelde de voorzitter het doei der bijeenkomst mede, waarna de pu blieke zitting direct weder ge schorst werd om Mevr. van den Broeke-de Man en den heer C. Blondeel gelegenheib te geven de geloofsbrieven na te zien. Na heropening der publieke verga dering, bracht de heer Blondeel verslag uit van het onderzoek, waarbij alles in orde was bevon den. De voorzitter verklaarde hierop de n euw gekozen leden als verkozen, waarna hij de vergadering weder sloot De heer de Wispelaere was afwezig we gens ziekte. Sint Kruis. Vrijdag 30 Sep tember kwam de raad in voltalli ge vergadering bijeen. De notu len der vergadering van j 1. 6 September werden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld; en kele ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen, waaron der het adres van de vereeniging „Schoolmuseum te Middelburg" Toch schijnt de kans op een klei ne subsidie voor die vereeniging niet geheel verkeken, te oordee- len naar enkele uitlatingen van een paar leden. De in ontwerp aangeboden en bij de leden ge circuleerde wijziging der gemeen- tebegrooting 1927 wordt zonder op- of aanmerkingen, aldus vast gesteld. Nadere vaststelling heeft plaats der instructie, jaarwedde en pensioensgrondslag van den gemeente geneesheer, tevens be last met de Armenpractijk. Dr. J. de Hullu, arts te Aardenburg wordt met algemeene stemmen benoemd tot die betrekking. Zijn voorganger Dr. Geersens vervulde de betrekking onafgebroken sedert 1878. Over het verzoek van het Hoofd der school om in 1928 een aan vang te maken met het aanschaffen van nieuwe schoolbanken, werd van gedachten gewisseld, doch het nemen van een besluit tot de volgende vergadering aangehou den. Bij de rondvraag bleek niemand iets op te merken te hebben. Zuidzanda De American Petroleum Company te 's Graven- hage heeft geen gebruikgemaakt van de door het Gemeentebestuur dezer gemeente verleende con cessie om vóór den lsten Oct. dezes jaars een benzinepomp bij het perceel van den heer C J de Zwart te plaatsen. Zuidzanda Bij voldoende deelname zal alhier een cursus voor vervolgonderwijs worden gegeven. Bierwliet Zaterdag vierde de heer J. F. van Leeuwe zijn 25- jarig amb s-jubileum als brieven besteller in deze gemeente Des avonds bracht het muziekgezel schap „Harmonie" den jubilaris eene serenade. De voorzitter der vereeniging wenschte den heer Van Leeuwe geluk met dezen dag Een familielid dankte voor de bewezen eer. Den voorzitter van het gezelschap werd ter stijving an de kas een enveloppe met inhoud ter hand gesteld. Groeda Op de Groote In ternationale Brood- en Beschuit wedstrijden te Utrecht gehouden in de maand September 1927 en uitgeschreven door „Zeelandia", is de heer W. Spruijtenburg, brood- en beschuitbakker alhier, voor zijn inzend'ng .Beschuit" (klasse A) bekroond met de verzilverd bronzen Plaquette. Hij behaalde bij de inzendingen ter opluistering een diploma met verguld bronzen Plaquette. Groede Op de Groote In ternationale Brood en Beschuit wedstrijden te Utrecht gehouden in de maand September 19 :7 en uitgeschreven door „Zeelandia", is de heer A. Leënhouts, Mr bakker alhier, voor zijn inzen ding „Beschuit", bekroond met de verguld bronzen Plaquette. Vergadering van den Raad der gemeente Groede Mededeelingen. Na onveranderde vaststelling der notulen deelt de voorzitter mede a. dat tot plaatsvervangende Bur gemeester is benoemd weth. J de Vlieger. b. dat aan C. Brakman de in schrijving is gegund betreffende het verhuren van paard en wagen voor het ophalen van het vuil enz, voor f275.—. per jaar of f 2 64'/2 per keer. c. dat van de electricteitsleenin- gen de twee kleinste zullen wor den afgelost, terwijl van de groote, oorsponkelijk f50 000, nog 41 aandeelen van f 500 zullen worden uitgeloot; van andere leeningen bovendien nog 1 aan deel van f 1000 en 2x1 van f 250 Benoeming gemeenteontvanger. Na bespreking der candidaten in besloten vergadering, wordt de vergadering heropend en tot stemming overgegaan. De aipha- betische aanbeveling luidt 1 P M. Hoste, 2 R O A v. Quekel- berghe, beiden te Groede. Bij eerste stemming verkregen de H H. Hoste 3, Quekelberghe 2, Bosschaart en Kareis—Tack ieder 1 stem. Bij tweede stemming Hoste 3, Quekelberghe en Kareis—Tack ieder 2 stemmen. Een tusschenstemmng tusschen de 2 laatsten gaf Quekelberghe 3 en Kareis—Tack 4 stemmen. De derde stemming luidde Hoste 4 en Kareis—Tack 3 stem men, zoodat de heer P. M. Hoste was benoemd. Vergoeding kweekeling met akte Het betreffende verzoek van dhr. Cijsouw was in de vorige vergadering aangehouden.B.en W. hebben een en ander onderzoch en stellen voor, de vergoeding te verdubbelen en op f 400 te brengen, met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1927. Dhr. van Haneghem vindt het te weinig. Hij wilde liever f 500 vaststellen. De voorz. is daar niet tegen, maar B. en W. oordeelen, dat het slechts een „vergoeding" is. Eerst ontving hij niets, dan f 200 en nu f400. Het kan natuurlijk ook f 500, f 550 of f 600, maar er moet een grens worden ge steld. Weth. Lombaard wijst op het komende 7e leerjaar, waardoor misschien weer moeilijkheden zullen ontstaan. Hij meent, dat requestrant wel tevreden zal zijn, temeer daar anderen hetzelfde werk gratis hebben gedaan. Hier op trekt dhr. van Haneghem zijn voorstel in waarna het voorstel B. en W. met algemeene stem men wordt aangenomen. Verzoek Volksonderwijs Van de afd. Volksonderwijs is een verzoek ingekomen, om ten behoeve van het Vervolgonder wijs weer subsidie te mogen ont vangen op dezelfde voorwaarden als het vorige jaar De voorzitter merkt op, dat het verzoek eigen lijk overbodig is, daar de regeling indertijd tot wederopzeggens toe is vastgesteld. Daarna wordt een telaat inge komen verzoek van de onder commissie der O L. S. te Kruis- dijk voorgebracht, welke verzoekt, de voorwaarden zoodanig te wij zigen a. dat eerst met 1 Dec de cursus zal aanvangen, die alzoo slechts 3 maanden zal loopen en b. dat het minimum aantal leerl op 5 inplaats van 8 wordt vastgesteld. Het verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld. Verzoek Wijkverpleging. Van de commissie tot Wijk verpleging Groede—Breskens wordt gevraagd, de subsidie van f 750. voor 1928 en volgende jaren te willen handhaven. B. en W. constateeren, dat indertijd is gezegd, dat de ver hoogde subsidie slechts voor 1 jaar noodig zou zijn. Daarom vragen zij zich af, of er niet iets te bezuinigen is. Om het bijzonder mooie werk dat ver richt wordt, willen B. en W. de instelling niet tegenwerken, maar zij zouden willen voorstellen, de verhooging voorloopig alleen voor 1928 toe te staan en inzage te vragen van de Rek. om na te gaan, hoe de gelden worden besteed Aldus wordt besloten. Bijdrage Schoolmuseum. Voor de tweede maal was een verzoek om een bijdrage inge komen. De betreffende commissie meende dit te kunnen doen, daar doel en werking van het .museum" nu beter bekend zijn. B. en W. meenen echter, dat nog geen verandering in den toestand is gekomen en adviseeren dus afwijzend, waarmee de Raad accoord gaat. Belastingverordening dansgelegenheden. B en W. meenen, dat, waar we in een tijd van dansen leven, en er op die manier veel geld naar elders en vooral naar het buitenland gaat, een belasting zeker op zijn plaats is. Informatie's zijn ingewonnen te Biervliet, waar een dergelijke verordening reeds eenige jaren bestaat. Op den voorgrond staat hierbij, dat niet de caféhouders de dupe mogen zijn, maar dat de orgelverhuur ders de belasting zullen opbren gen. B. en W. stellen derhalve voor een recht te heffen per etmaal en per M2 van de lokali teit, waarin wordt gedanst en wel: a. voor vaste lokaliteiten 10 cent per M2 per dag. b. voor danstenten 15 cent per M2 per dag. Daardoor zal als minimum wordt opgebracht voor a f 45—, en voor b f 112.50. De heer Becu voelt er niets voor, daar toch de caféhouders het bedrag zullen moeten op brengen. Dit blijkt al genoeg, als we nagaan, hoe moeilijk het is, een orgel te krijgen. Weth Lombaard zegt, dat hij er ook tegen zou zijn, als de kasteleins moesten betalen, doch deze moeten de onkosten juist op de orgelbezitters verhalen. De heer Herman vindt het idee goed, maar ziet bezwaar in de heffing bij gelegenheid van koop dagen. De voorzitter wil wel zoo wij zigen, dat alleen kermisdagen be last worden. Het meerdere wordt er gemakkelijk uitgehaald door b.v. entreeprijs te verhoogen. De heer van Haneghem vindt een opbrengst van f 112,50 voor 3 menschen zwaar, temeer, daar de inkomsten niet zoo groot zijn, als gezegd wordt. De heer de Bliek oppert het denkbeeld, de tarieven voor bui- tenlandsche orgels te verhoogen tot 15 en 20 cent. Hiertegen komt de heer Her man op. Er zijn in onze streek geen orgels genoeg, zoodat ver- scheidenen gedwongen zouden wo den, duurdere orgils uit Bel gië le nemen. Weill Vlic ger meent, dal er dan bovendien wel een „foefje" op gevonden zou worden. Het voorstel heffing, alleen op kermisdagen wordt hierna aan genomen met de stemmen der H H. Van Haneghem en Becu tegen. Wijziging geldleeningsbesluit. Door de betaling der P Z.E M ad. f 28000, kan de electriciteits- leening, die oorspr. f 50 000 groot was, per 1 Jan. 1928 tot f 10.000 teruggebracht worden. Bij het afsluiten der leening was bepaald, dat ieder jaar f2000 zou afge lost worden. Nu er geen inkom sten meer zijn, is dit niet ver der mogelijk, zoodat besloten word ieder jaar 1 of meermalen f500 af te lossen Begrooting 1928 Deze wordt vastgesteld in Inkomsten en uitgaven op f 56226,835 met een post onvoor zien van f 1999 58*. Rondvraag. De voorz. deelt mede, dat op zijn verzoek, in verband met het eventueel aankoopen van een brandspuit, de motorspuit, die naar Üostburg geleverd zal worden, eerst te Groede een demonstratie zal geven. Dhr Milliano wijst op den slechten toestand van den weg aan de Roo, waarvan de kerk gangers veel hinder ondervinden. De voorz. zegt toe, het te zul len nagaan. De heer Becu informeert, of de najaarsvacantie er al is, dan wel of die in 't putje van den winter komt De voorzitter deelt mede dat ze is bepaald op de 2e volle week in October. Algemeen oordeelt de Raad deze vacantie op een verkeerden tijd te zijn en wordt de wensch geuit, liever de groote vacantie met een week te verlengen De heer Becu wijst verder op de vaststelling der spertijd op 6 uur (W. T), terwijl die andere jaren in Sept. op 7 uur (W. T.) was bepaald. In verband daarmee is door verschillende landbou wers, die alle met den Z. T. meegaan, een vergissing begaan. Ze hebben evenals het vorige jaar gedraaid tot 6 uur Z T. en daardoor een financieele schade post van beteekenis behaald. De voorzitter zal bij de P. Z E. M. omtrent die wijziging nadere in formaties inwinnen. De heer Van Haneghem zag graag, dat de kinderen tusschen morgen- en middagschooltijd op het schoolplein konden spelen. Nu hebben de menschen in de buurt der school last van hen. De voorzitter merkt op, dat er dan natuurlijk geen toezicht is, maar zal de kwestie nader met het H. d, S. bespreken. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Ziting van 30 Sept. De volgende zaak werd behandeld W. A H. M„ 32 j„ boek houder, gedetineerd te Middel burg. werd beklaagd dat hij te Oostburg op 3 Aug. 1924 L. V. heeft bewogen de afgifte van een rijwiel aan hem, door opzettelijk in strijd met de waarheid aan L V mede te deelen, dat hij J. d. P. was welke J. d. P. ter goede naam en faam bekend stond, dat zijn, verdachte's motorrijtuig, defect was geraakt, en hij nu met spoed naar Breskens of Sluis moest vertrekken, en er geen ander middel van vervoer was, door welke mededeelingen L. V. vertrouwen in hem stelde en hem het rijwiel afgaf. Eisch 9 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Sept ingelegd f 13202.18. Terugbetaald f31061.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11248.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2