ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERItNTiEBLAD VOOR ZEF.UWSCHVIAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 36e Jaargang Woensdag 5 October 1927 Nummer 3266 Staatsfiuanciën en belastingen. MERtEL. Ingezonden Mededeeling. Vrouwenhander^ De Federatie-Examens in Zeeland. Gemeenteraad BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tno.f<2in breskens pj;{f9ro Abonnemcnts-Advertenties zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering gulden bij levens- j>a» gld. bij dood atr gld. bij verlies ar a gld. bij ver- is gld. bij ver- aar gld. bij ver- i a gld. bij verlies voor de abonné's legen vMIJ lange ongeschikt- lNM door /h van een hy lies van een lL[] Hes van een /h lies van een |jj van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" le 's-Gravenhage. De voornaamste gegevens, welke de jmillioenen-nota betreffende de staatsbegrooting voor het jaar 1928 bevat, weersp egelen onge twijfeld de in vergelijking met eenige jaren geleden zeer aan zienlijk versterkte positie van de Nederlandsche staatsfinanciën. De gewone begrooting wijst opnieuw een, zij het gering, over schot aan en het is te hopen, dat deze voor goed sluitend werd gemaakt. Weliswaar onderging Het bedrag der buitengewone uitgaven in vergelijking met de voorafgaande begrooting een zeer belangrijke toename, deze hield echter uits uitend met de voor gestelde aflossing der leeningen 1923 A. en B. verband. Indien men van de bedragen, welke bij deze operatie bemoeid zullen zijn, afziet, dan bedraagt het tekort op de buitengewone be grooting slechts ongeveer f 40 milioen en het tekort op de geheele begrooting f 37 millioen. Ter vergelijking met de eerste na-oorlogsche periode diene, dat het totale tekort op de geheele begrooting in het jaar 1921 na genoeg f 300 millioen bereikt heeft. Deze verbetering in de positie van de financiën van het land, is ongetwijfeld een verheugend ver schijnsel. De aankondiging van een verlaging van de rijksinkom sten-belasting met 20 pCt., mag eveneens tot bevrediging en dank baarheid aanleiding geven. De noodzakelijkheid van een verla ging der drukkende belastingen, welke een van de voornaamste hinderpalen voor het economi sche herstel van ons land vor men, werd weliswaar reeds sedert geruimen tijd door onze ministers van financiën in beginsel erkend indien men echter de vraag stelde, welke conclusies hieruit in de praktijk werden getrokken, dan moet het antwoord hierop uiter aard zeer teleurstellend luiden, De regeering ging slechts schoor- voerend tot eenige belasting- 35. Wilt u mij vreei aanjagen door uwe verhalen van dood- ichieten en van geheimzinnige schepen die vergaan Zou die Mr. Tretheway gek zijn? Ik hoop het niet, want ik ga daar logeeren". Ik waa verbaaid over haar koelbloedigheid. „Hij moet wel gek zijn, andera zou hij niet willen, dat die Hor- ley Trakea met zijn nichtje trouwt". „Zal dat dan wezenlijk ge beuren „Ik denk het wel, tenzij Dr. Port en Vanfrey het kunnen beletten". Ik had haar vericheidene kanten gegeven om ieta voor haar te doen, maar zij lachte ilechte en zei,U heeft u dus alweer bemoeid met iets, wat u niet aangaat. Maar dat kan mij niet tchelen ik ben zoolang uit Engeland geweest, dat ik on mogelijk zou kunnen weten wat nu in Morte Manor voorvalt, alhoewel mijn vrienden mij daar te logeeren gevraagd hebben, verlagingen over, deze waren echter nauwelijks van en zoo- danigen omvang en van een zoodanige beteekenis, dat men hiervan een werkelijk belangrijk effect op het zaken'even en n.l op de concurrentie-capaciteit van de Nederlandsche bedrijven kon verwachten. Bovendien werden tegelijk met deze belasting-ver lagingen nieuwe belastingen in gevoerd, zoodat het hier ten deele slechts een verplaatsing van den belastingdruk en niet een werkelijke reductie van het totale bedrag der belastingen betrof. Minister De Oeer is thans in deze richting verder gegaan. Hij heeft de noodzake lijkheid van een verlaging van de belastingen ten be hoeve van onze econom- sche welvaart nog veel krachtiger onderstreept, dan zijn voorgan gers, hij heeft zich echter niet hiertoe beperkt, doch hij heeft tevens een wetsontwerp betref fende de verlaging van de in komstenbelasting met een vrij aanmerkelijk percentage inge diend. Wij wenschen noch de door het beter beheer van des lands financiën reeds bereikte resul taten, nóch de beteekenis van de voorgestelde verlaging van de inkomstenbelasting te onderschat ten. Niettemin moeten wij con- stateeren, dat onze voldoening hier over door eenige overwegingen sterk getemperd wordt. De eerste overweging is deze, dat het slechts om een verlaging van de rijksinkomsten belasting, gaa', terwijl het peil der gemeente inkomstenbelasting, gelijk het uit de nieuwe regeling der op centen blijkt, vermoedelijk geen reductie zal ondergaan. De reduc tie zal dus feitelijk ten aanzien van de geheele inkomsten-belas ting, laat staan den geheelen direc ten belastingdruk, zeer aanzienlijk minder zijn dan 20 pCt. en zelfs minder, dan 10 pCt. Hierdoor wordt hare beteekenis ten op zichte van de bevordering van het economisch herstel aanzienlijk beperkt. Ook valt het nog af Ze zullen mij zeker wel over die verbintenie «preken, nu ieder een het weet; maar ik kan toch onmogelijk partij trekken eer ik van allee op de hoogte ben". Omdat ik niet wist in hoeverre zij was ingelicht, kon ik tegen dat luchthartige «preken niets inbrengen. Maar ik was te ver gegaan om het onderwerp nu opeens te loten varer. „Mrs Helsington", begon ik ernstig, „als het waar is dat u zoo onkundig van alles is als u voorgeeft te zijn, dan waar schuw ik u, dat u in groote onaangenaamheden gewikkeld zult worden. Als Mr Tretheway niet gek is, dan zit hij toch zoodanig onder den duim van dien man Trakes, die vroeger eenvoudig hofmeester op een schip was, dat hij zich heeft laten bepraten, om zijn nichtje aan diens zoon ten huwelijk te geven; het zou niet enkel een mésitance maar een groot on recht zijn". „En daarom willen u en Dr, Port het beletten 1" „Ja, en Vanfrey ook". „Waarom is Vranfrey er tegen Is het meisje mooi?" Ik had mijne hand in een wespennest gestoken. „Varfrey is natuurlijk niet ongevoelig voor te wachten, voor hoeverre de voorgestelde nieuwe regeling van de financieele betrekkingen tus- schen Rijk en gemeenten een beter en zuiniger financieel be heer in de gemeenten in de hand zal werken. Men schijnt te dien opzichte geenszins geheel gerust gesteld te zijn. Zonder het ge zond maken van de gemeentelijke financiën kunnen echter financi eele hervormingen en belasting verlagingen door het Rijk geen volle uitwerking op het bedrijfs leven hebben. De begrootingscijfers beteeke- nen echter nog zelfs volstrekt geen geheel normale situatie ten aanzien van de staatsfinanciën. De staatsuitgaven bewegen zich nog steeds op een abnormaal hoog peil en- van verdere in grijpende bezuiningen is thans geen sprake meer Indien men het tegenwoordige bedrag van de staatsuitgaven met het voor-oor- logsche niveau vergelijkt, dan kan men constateeren, dat de toename van de staatsuitgaven veel grooter is geweest, dan de stijging van de goederenprijzen, resp. van de prijzen van het levensonderhoud. Het gevolg is, dat het bedrijfs leven naar verhouding veel ster ker wordt belast dan voor den oorlog. De sanceering van onze staatsfinanciën zal slechts dan als voltooid kunnen worden be schouwd, wanneer de staatsuit gaven teruggebracht zullen zijn tot een peil, dat bij het tegen woordige niveau van de goederen prijzen als normaal kan wor den beschouwd Slechts in dit geval zullen werkelijk ingrijpen de belastingverlagingen op een permanente basis plaats kunnen hebben. Op het oogenblik zijn wij echter verre van dezen idealen toestand en in de eerst volgende jaren bestaat er veeleer kans op een stijging van de staatsuit gaven, vooral wat zekere uit gaven van sociaal karakter be treft Het is hoofdzakelijk met het oog hierop, dat Minister De Oeer de eventueele heffing van een nieuwe belasting op over tollige uitgaven in 1929 in vrouwelijke «choouheid, maar de eeoige reden waarom hij en wij allen tegen dit huwelijk zijn, ia omdat wij weten dat het meisje haar ongeluk te gemoet gaat". „Heeft Mr Vanfrey daarom met dien man gevochten vroeg Mr» Helsington. „Ik geloof 't wel. Al» u daar logeert, zoudt u Mr Tretheway dan aan 't verstand kunnen brengen, dat het «chip waarmee hij iemand verwacht vergaan is? Op eens hield het rijtuig met een schok stil en uitte de koetsier een angstigen schreeuw. Mrs Helsington leunde uit het portier en riep; „Wat is er?" „Stil 1 Een spook 1" fluisterde de man, „Een spook?" „Ja 1 voor ons uit. Groote hemel" stamelde de half-dron- ken oude, terwijl hij zoo on handig aan de teugels trok dat paard en rijtuig bijna de helling afgleden. „Pas op I" riep Mfs Helsington. „Mr Redd, gaat u eens zien wat er gebeurt". Ik had er niet veel lust in, maar moest beleefdheidshalve doen wat zij vroeg. Zoo ver ik om mij heen kon zien werd ik niets gewaar. vooruitzicht heeft gesteld. Het betreft hier waarschijnlijk een soort weeldebelasting en in dit geval is het zeer te wenschen, dat de fouten, welke bij de uit werking van het oorspronkelijke ontwerp we ldebelasting destijds begaan werden, vermeden wor den. Vooral achten wij het nood zakelijk, dat er in deze kwestie de practische zakenlieden tijdig geraadpleegd zullen worden en dat men naar hun adviezen luistert. Wij hopen echter nog. dat het wellicht niet zoo ver zal komen en dat de nieuwe heffing overbodig zal blijken te zijn. welke huisht udelijjte^arbeid verrichten, hiijVen zacht, gaaf en.--" Dlank door dt^°'PÜROL Namens de afdeelingen Mid delburg en Vlissingen van de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden wordt tot alle Handels- en Kantoorbedienden in Zeeland het volgende verzoek gericht Zooals U wellicht bekend is, wordt ten behoeve van de Zeeuwsche examinandi door de Federatie van Handels- en Kan- toorbediendenvereenigingen in Nederland in Roosendaal alleen examen in boekhouden afge nomen, zoodat candidaten voor de examens in de moderne talen de groote-e, meer tijd en k sten roovende reis naar Rotterdam, 's-Oravenhage o. a- moeten ma ken. Zooals begrijpelijk is, ver oorzaakt dit veel ongemak, van daar, dat wij reeds lang naar middelen uitzien om hierin verbetering te brengen. Ons plan is nu, een verzoek te rich en tot de Federatie om Middelburg in plaats van Roo sendaal als examenplaats aan te wijzen en dan niet alleen voor het examen boekhouden, doch ook voor de talen Daardoor zouden naar onze meening de meeste Zeeuwsche collega's het best gebaat zijn Mocht dit echter niet te bereiken zijn, dan zouden wij willen vragen uitbreiding van de examens te Roosendaal door toevoeging van de examens in de moderne talen. Willen wij echter met deze voorstellen kans van slagen hebben, dan is noodig, dat de Zeeuwsche handels en kantoor bedienden blijk geven, dat een dergelijke regelirg dcor hen wordt begeerd. Wij bieden U daartoe de gelegenheid en zullen gaarne Uwe bewijzen van in stemming met ons plan- wat reeds kan geschieden door toe zending van Uw naamkaartje aan één der ondergeteekenden- ontvangen. Wij vertrouwen, dat Gij onze pogingen, die toch in Uw aller belang zijn, zult willen steunen. D. LUD1KHUIZE, Seisweg R 165, Middelburg. W. SCHMIDT, de Ruyterstraat 7, Vlissingen. .mi—fc» .siandn^nreiMs* ■smiiMivww Oostburg. Vrijdagmiddag kwam de raad dezer gemeente bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester; afwezig de heer P de Bruine. Voor kennisgeving werden ach tereenvolgens aangenomen: goedkeuring op het geldleenings- besiuit van f 29500.-; adhaesie betuigingen inzake hei request aan de Kroon over het Rijkswe gen reglement; en proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Medegedeeld werd dat als plaatsvervangers van den burge meester zullen optreden ten le de weihouder F. J. van de Plas- sche en ten 2e de wethouder E. H L. de Milliano, en dat de geld- leening ad f 10.000,- wordt ge plaatst a pari tegen 4'/2 pCt. Een verzoek der vereenrging tot verbetering van den Volkszang werd aangehouden tot behan deling van de begrooting. Op „Er is volstrekt niets", zei ik geruststellend. „'k Heb het duidelijk gezien", stamelde de man. ,'t Was Mr Tom van Cold Ridge Hoeve, leveosgroot, hij die Roger Tre theway is nagereisd, 'k Heb hem dikwijls genoeg gezier; als hij 't niet was, dan was het zijn geest". ,'t Zou best kunnen zijn", antwoordde ik, „hij leeft immers nog?" „Ik hoopte niet, want ik zou oneindig liever met zijn geest te doen hebben, dan met dien man in levenden lijve, die zoo veel oude grieven weer zou komen oprakelen". Oude Willem prevelde een heelen boel over Mr Tom, die gezworen had niet te zullen terugkeeren, els hij zijn zuster niet gewroken had en was te bang om voort te rijden. „Leidt u 't paard even bij den toom, Mr Redd, we kunnen niet ver van de hoeve meer zijn". Inderdaad waren wij er zoo dicht bij, dat wij een paar mi nuten later de lichten in het oog kregen en langzaam den rijweg optreden. Wij moesten ons gesprek dus staken; ik kon enkel nog even vragen „Hoorde u wiens geest het was, dien de oude meende te zien „Neen". „'t Was Op dat oogenblik kwam Pur ling, die zeker op den uitkijk had gestaan, ons tegemoet. „Purling", zei ik, „Mr Van frey heeft een ongeluk gehad deze dame heeft ons thuis ge bracht; help hem voorzichtig uitstijgen". Purling gehoorzaamde zwij gend. Hij was nooit over iets verwonderd en zou zeker een uitstekend dienaar zijn geweest voor de Borgia's. XXVI. Kinderen, die aan den rand van een afgrond spelen, zijn even weinig van het dreigende gevaar bewust ais ik het was eenige dagen na het gebeurde toen ik Vanfrey voor het eerst alleen liet en hem aan de zorg van Miss Elisabeth toevertrouwde, die hem als een pleegzuster van beroep verpleegd en verzorgd had, tot hij zoo goed als her steld was. Vanfrey was nog lusteloos zooals een herstellend zieke meestal is en Miss Elisa beth ging klaarblijkelijk nog gebukt onder de onaangename ontmoeting met Trakes. (Wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1