ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Troonrede. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zaterdag 24 September 1927 MEEUEL. Ingezonden Mededeellng. PUROL er op Brieven uit Brussel (WMdt vervelrU BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Adverten11eprjjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-üitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK tnÓ.'T breskens p°»«$° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Nummer 3263 ORATIS verzekering AAn gulden bij levens- 4.. gld. bij dood jBir gld. bij verlies gld. bij ver- ie gld. bij ver- as> gld. bij ver- ji gld. bi] verlies voor de abonné's tegen UNI] lange ongeschikt- 1[][] door /Q vaneen QH lies van een 4M lies van een /h lies van een lil van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenetaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. De vereenigde zitting der Stafen- Qeneraal werd Dinsdagmiddag mét het gebruikelijk ceremonieel geopend. Door H. M. de Koningin werd, nadat zij den voor Haar bestem den zetel had ingenomen, de volgende Troonrede uitgesproken Léden van de Staten-Gene- raal I De plechtigheid van dit oogen- blik heeft voor Mij eene meer dan gewone beteekenis. Mijn beminde Dochter aan Mijne zijde te zien bij het openen van Uwe vergadering, vervult Mijn hart met dankbaarheid jegens God, die Haar leven gespaard en Haar jeugd in zoo vele opzichten ge zegend heeft. Met erkentelijkheid gedenk Ik de wijze waarop ons volk" heeft meegeleefd bij Haar intrede in het openbare leven. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht reden tot voldoening. Dank zij voortschrijdende ver betering in de wijze van bedrijfs uitoefening en ontginning, neemt het voortbrengingsvermogen van land- en tuinbouw toe. Weinig ioonende prijzen, bemoeilijking van den afzet in den vreemde en mingunstige weersgesteldheid leiden nochtans voor sommige takken van het bedrijf tot niet zeer bevredigende uitkomsten. Door handel en nijverheid worden, ondanks verschillende moedgevende verschijnselen, nog steeds grootemoeilijkhedenonder- vonden, niet het minst door de kunstmatige belemmeringen die aan het internationaal ruilverkeer worden in den weg gelegd. De financieele toestand blijft zorgeischend, in de voornaamste plaats omdat de zware lasten, op de bevolking gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkgelegenheid vertragen. Met deelneming gedenk Ik de slachtoffers van de ramp, die eenige maanden geleden opnieuw het oostelijk deel van ons land yftEFHa&STeH. 32. Toen wij goed en wel in de tent tusschen al het volk opeen gepakt «tonden en ik den ruwen kerel al dadelijk in het oog gekregen had, die met lawaai de toebereidselen critiieerde, beving mij opeene de vreea, dat een gevecht tuuchen Horley en Vanfrey onvermijdelijk wa». 't Allereerst om de gemoederen Wat tot kalmte te brengen, werd •en worsteling aangekondigd tusschtn de twee lichtste en lenigste knapen in Merriton, die elkaar als twee krielhanen met boosaardige woede te lijf gin gen. Ik weet niets van worstelen, Ik heb het nooit gedaan, en ken •r volstrekt de finesses Diet van; toen de aterkere den zwakkere tweemaal op dea grond gewor pen had, werd de eerste als overwinnaar uitgeroepende Overwonnene droop druilerig af en daarna kwam er een derde die den overwinnaar het lot van den eersten overwonnene liet ondergaan, waarna tof mijn Verontwaardiging vrouwen zoo- teisterde. De spoedige en milde hulp, die ook nu van veel zijden verleend werd, was Mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere Mogendheden bleven van den meest vriendschappelijken aard. Ik vertrouw, dat het mogelijk zal zijn met den buurstaat België in een geest van onderlinge samenwerking een regeling te vinden in een voor beide landen aannemelijken zin van de vraag stukken, die door de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn geble en. Het samenstelsel dier vraagstukken is thans nog het voorwerp van een nader onderzoek hier te lande. In de organen van den Vol kenbond, in welks Raad ons land geroepen werd zitting te nemen, dragen de Nederlandsche ver tegenwoordigers naar hun ver mogen bij tot de ontwikkeling van de organisatie der Volkeren gemeenschap. Van de resultaten der door den Volkenbond bijeengeroepen Economische Conferentie heb Ik met voldoening kennis genomen; het verheugt Mij vast te stellen, dat de aldaar aangegeven richt lijnen der „economische politiek overeenkomen met die welke door Nederland worden gevolgd. Naast de reeds aanhangige wetsontwerpen zullen eenige andere aan Uw oordeel worden onderworpen- Daartoe behooren ontwerpen tot wijziging van het strafstelsel, o.m. beoogende nadere voor zieningen betreffende de voor waardelijke veroordeeling, invoe ring van de jeugdgevangenis en krachtiger bestrijding van de be roeps en gewoonte-misdadigheid; een ontwerp strekkende tot wij ziging der bepalingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdij; en een ontwerp houdende be palingen betreffende den rechts toestand der ambtenaren. Een voorstel om de uitoefening van het kiesrecht te vergemakke lijken voor ben, wier beroep hen noodig noopt ten tijde van de stemming buitenslands te ver toeven, zal U spoedig bereiken. wel als mannen in luid gejuich losbarstten. Als het niet om Vanfrey ware geweest, zou ik toen zijn heen gegaan, want de omgeving walgde mijde benauwde at mosfeer van de tent, de hijgende en zweetende worstelaars, de opgewondenheid van de toe schouwers en een duidelijk merk bare partijdigheid deden mij het oogenblik verwenichen waarop ik mij in dat gewoel gewaagd had. Ik was verwonderd een groot aantal vrouwen onder de toeschouwers op te merken, die meer behagen in de voorstelling schenen te hebben dan ik. Onder haar trof mrj een vrouw in een langen mantel gekleed, wier houding mij aan iemand deed denken die ik al meer had ontmoet; zij sloeg met evenveel belangstelling als een vrouw van de wereld in haar loge alles gade wat er voorviel, en juichte dan weer met handgeklap, als de minste op het schellinkje, de worstelaars toe. Met de menigte mee, die al meer en meer Daar voren drong, waren wij dichter bij het plajvorm genaderd, waar VaDfrey door zijn forsche ge stalte de aandacht trokals Vanfrey niet opzettelijk naar de Aanhangig zullen worden ge maakt eene technische herziening van de Armenwet, en eene wijzi ging van de Gemeentewet be oogende de samenwerking van naburige gemeenten te bevorde ren. Een ontwerp tot vervroeging van den datum waarop het zeven de leerplichtjaar in werking zal treden, zal spoedig worden in gediend. Een wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting zal U worden aangeboden, evenals een technische wijziging van de ver mogensbelasting en één der ver dedigingsbelastingen, in hoofd zaak bedoelende aan ongegronde verschilpunten tusschen de be palingen van die beide heffingen een einde te maken, In aansluiting aan de in het achterliggende jaar tot stand ge komen Comptabiliteitswet zal eerlang h-t ontwerp van een Bedrijvenwet bij U worden inge diend. De voorbereiding van de her ziening der fiinancieele verhoH- ding tusschen het Rijk en de gemeenten, waaromtrent Mij kort geleden het rapport der betreffen de Staatscommissie heeft bereikt, is door de Regeering ter hand genoren. Eene aanvulling van de wet geving wordt voorbereid ten einde onder alle omstandigheden de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behouden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen Binnenkort zal aan Uw oordeel worden onderworpen het ontwerp eener Wegenwet. De indiening van een ontwerp- Electriciteitswet kan worden tege moet gezien. Voorstellen tot herziening van de Veiligheidswet en de Invalidi teitswet zijn in voorbereiding. De tenvorigen jare reeds aangekon digde herziening van de Ziekte wet, welke aan de invoering van deze wet moet voorafgaan, zal Uwe vergadering spoedig berei ken. Op Java en de Westkust van Sumatra zijn betreurenswaardige onlusten voorgevallen, welke dank kermis was gegaan om een uit daging uit te lokken, zou zijn verschijning daar het ztker hebben gedaan. 't Bleek dat de eenige die Horley aandurfde een jonge slager was, wlen de toeschou wers sarrend toeriepen dat hij zijn bijl had moeten meebrengen, als hij zijn leven lief had. „Mr Trakes dien kan ik vtèl aan, dien gooi ik met gemak buiten de tent", was het ant woord. De slager was inderdaad forsch en krachtig, maar toen Horley naar hem toekwam en in zijn volle lengte voor hem stond voelde hij zich klaar blijkelijk minder op zijn gemak. Hij was in een paar seconden weerloos in de handen van zijn tegenpartij, die hem met een sarrenden lach ruw op den grond smakte. .Is er geen ander die Mr Trakes aandurft?" schreeuwde de scheidsman met opgeheven handen. .Niemand? Is die groote meneer te lat om 'n rondje te wagen?" terwijl hij naar Van frey wees, die al een schrede was vooruitgegaan. Ik was over tuigd dat alles afgesproken werk was, zij het doortastend optreden van bestuur, politie en leger werden bedwongen. Aan het eigen Indische volks leven zijn deze onlusten vreemd. Maatregelen zijn genomen om ook in de toekomst de bevolking tegen aanslagen op haar welvaart en veiligheid te beschermen. Daarnaast wordt, zooveel de geldelijke omstandigheden toela ten, d culiureeleen welvaartspo- litie Nederlandsch-Indië met kracht voortgezet Met belangstelling wordt uit gezien naar de vruchten, welke de kortgeleden voor Suriname aanvaarde maatregelen ten bate van dat overzeesche gebiedsdeel zullen afwerpen De economische toestand van Curacao blijft gunstig. Met den wensch dat Gods milde zegen op Uwen arbeid moge rusten, verklaar Ik de ge wone zitting der Staten Generaal geopend. Dit moet Uw emste'gedachte zijn bij Brandden Snij wonden, Ontvellingen en allerlei H u id4e rwondingen Hefjrérzaoht en geneest DOOR MINE M1NNEMA. De herfst nadert, is er misschien al. De dorre bladeren beginnen door de lucht te zweven, de Hollandsche en Duitsche en Amerikaansche touristen worden zeldzaam in onze stad. (De En- gelsche nog niet, die schijnen juist voor de herfst te voelen als reisseizoen) Het is .rentrée des classes", het theaternieuws wordt weer belangrijk, en overal hoor je de menschen mopperen, die in den zomer geen kolen in sloegen. En de menschen, die geen geld hebben om kolen voor uit te koopen en in de winter ook vaak geen geld hebben voor Iedsreen keek om naar onzen kant, ook het meisje in den langen mantel, in wie ik tot mijn teleurstelling Merlei her kende. ,'t Zal mij aangenaam zijn mijn kracht eens te beproeven", antwoordde Vanfrey, en de om standers traden uit den weg om hom door te laten. Ik volgde tot ik dicht bij Meriel genaderd was en zag dat Vanfrey al in den ring stond, zijn jas uittrok cn zijn boord afdeed, en dat Horley zijn voorbeeld volgde; ik zag ze tegenover elkaar staan, Horley reusachtig met opge zwollen spieren en opengesperde neusgatenVanfrey groot en forsch, maar niet zoo groot alt hij; koel en bedaard maar schijnbaar niet tegen hem op gewassen, .Waarachtig hij hèt 'm hoorde ik naaet me. Ik zag ze even worstelen en toen, tot mijn groote verbazing, Horley op den grond met een duivelachtige uitdrukking op zijn grof gezicht, en Vanfrey die hem neer hield. .Deze meneer heit het eerste punt", schreeuwde de scheids man, waarop een gemompel van verwondering en misnoegen volgde, 't Scheen dat het volk een emmertje kolen, denken al met angst aan de koude tijd, die weer nadert. En overal, overal klinkt de vraag :.,Zou alles nog duurder worden''? Een paar dagen ge leden is de tram weer opgeslagen, dat wordt een chronisch verschijn tel en een duur verschijnsel ook, want Brussel is een ver uit elkaar gebouwde stad en je kunt hier niet zonder tram. Er wordt nu wat propaganda gemaakt voor fietsen en het fiet sen wordt ook wat beoefend als sport Maar of de fiets er hier ooit in zal komen voor practisch gebruik? Het terrein is hier moeilijk, de stad is bijna geheel op heuvels gebouwd, de meeste straten hellen. Nu probeert men propaganda voor de fiets te maken door te vergelijken met berglanden, maar dan neemt men meestal de hooge bergen als voorbeeld. En in de hoog gebergten zijn de wegen vaak door de dalen gelegd omdat ze moei lijk over de bergen heen kunnen. Maar met of zonder fiets, we krijgen of hebben de herfst. En de touringcars doen hun uiterste best om nog zooveel mogelijk menschen te vervoeren naar Waterloo, Tervueren enz. Maar het wordt al wat moeilijk voor ze, want Hollanders en Duitschers waren hun beste klanten. Engelschen schijnen meer prac tisch ce zijn, die zoeken in hun gidsje op, dat je met de tram even goed en veel goedkooper naar Waterloo en Tervueren kunt komen En dan heb je bovendien nog je vrijheid, want de tram gaat ieder oogenblik. Ja, het wordt herfst en de scholen gaan weer beginnen, de meeste scholen zijn zelfs al ruim een week geleden begonnen. En ,1a rentrée des classes" over- heerscht een paar weken overal zelfs in de modemagazijnen Alles moet ingekocht. Schriften en potlooden slaat men voor een heel jaar in. En dan moet er heel wat gekocht worden aan kleeren, vooral voor de meisjes. Want in de vacantie hebben ze nu een paar maanden geioopen in een kleeding, die zoo ongeveer niet op een eerlijk gevecht ge steld was, maar veeleer een paar geweldige kampvechters wou zien want toen ze opnieuw tegenover elkander stondeD, riepen ze om 't hardst tegen Trakes: .Draai 'm zijn nek oml Geef 'm geen genade, dien mooien meneer I Ga 'm te lijf 1" De leidsman gaf 't teeken,en ze stonden weer tegenover elkaar; grepen elkaar om 't middelwiegden, worstelden, alles draalde mee voor de oogen. Eindelijk, ik weet riet door welken kurslgreep 't gebeurde, Zag ik dat Vanfrey, Horley achter overboog en Horley, de beenen wijd gestrekt, nog met moeite Vanfrey's schouders grijpend, dubbel gebogen werd als een een wilgentak. Ik stond adem loos en hoorde Meriel hijgen van opgewondenheid; de menigte in Stille afwachting; ik dacht niet andere of het eerste geluid dat ik hooren zou, zou wezen 't kraken van Horley's ruggegraft; toen plotseling, onbegrijpelijk, Vanfrey losliet, Horley weer op de beenen kwam en Vanfrey deed een zwakke poging om los tt komen, maar in een oogenblik was hun positie om gekeerd.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1