Plaats®! laws Week-Menu. Minard Schouwburg, Oent. Donderdag 22 September a.s. Uitv. van het groot succeswerk Maria Stuart, Klassiek Treurspel in 5 bedrijven Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Donderdag 22 September a s. OpvoeringDe vertraagde Film Spel in 3 bedrijven. verzoek tot bouwen van een concert- en vergaderzaal achter zijn woning. De voorz. deelt mede, dat de beslissing voor B. en W. zeer moeilijk was. Daarom was ad vies gevraagd aan de directeuren der gemeentewerken te Vlissin- gen en Middelburg en aan M' P. Dieleman, De kwestie betrof de uitleg van art. 7 der gemeente lijke bouwverordening. Hierin staat, dat bij een woning nog een open ruimte moet zijn van min stens een derde van de totale oppervlakte van het gebouw. De groote vraag was nu, of dit arti kel zoo kon worden uitgelegd, dat meer dan één gebouw over dezelfde ruimte mocht beschikken. Genoemde adviseurs meenen van niet. En daar in het onderhavige geval het nieuwe gebouw de open ruimte te klein zou maken, hebben B. en W. afwijzend be schikt en kunnen niet anders adviseeren, dan hetzelfde stand punt in te nemen. De heer De Kruijter informeert, of dat artikel altijd in de bouw verordening heeft gestaan, dan wel, of het er pas kort is inge- lascht, want heel veel bestaande gebouwen voldoen er niet aan. De voorzitter antwoordt, dat de betreffende alinea er steeds heeft in gestaan, maar dat niet-toe passing er van overal plaats vindt. Verschillende omstandigheden kunnen daartoe al dan niet mee werken. H er is de bedoeling het stichten van een danszaal. Indien het een gebouw was voor in dustrieeie doeleinden, zouden B. en W. er misschien anders tegenover staan. De heer De Kruijter vraagt, of het gemeentebestuur mede werking heeft verleend bij het totstand komen der betreffende vereeniging. Verder vreest hij. dat een tweeledige toepassing moeilijkheden voor de toekomst zal meebrengen. De voorzitter deelt spr. mede, dat voor de stichting de toestem ming van B en W. niet noo- dig was. - Bovendien gaat het hier alleen om de bouw verordening. Wel zal het ontevreden menschen geven, maar eens moet toch de verordening worden toegepast. Op de vraag van dhr. Note- baart, of de ruimte veel te klein is, antwoordt de voorzitter, dat de zaai heel wat verkleind zal moeten worden, om aan de eischen te voldoen. De heer De Hullu kan zich moeilijk een idee vormen en zag de beslissing liever tot een vol gende vergadering uitgesteld. De voorzitter merkt echter op, dat de bouwers haast hebben. Wethouder Wallien deelt mede, dat hij als minderheid in het college van B. en W. ten laatste toch met de meerderheid is mee gegaan. Maar nu eenmaal de hand aan het art. zal.gehouden worden, wil hij meedeelen, dat hij dat van nu af steeds zal doen. De heer De Hullu vindt het erg voor degene, die de eerste zal zijn, die de gevolgen van handhaving art. 7 ondervindt. Op zijn verzoek, den betrokken dan nader in te lichten op welke gronden gehan deld is, deelt de voorzitter mede, dat dit reeds gebeurd is. Op de vraag van de heer Notebaart, of de overblijvende open ruimte niet voor beide ge bouwen gebruikt zou kunnen worden, verwijst de voorzitter naar de ingekomen adviezen. Hierna wordt met 4 tegen 3 Stemmen afwijzend beschikt. Vóór stemden de heeren Notebaart.de Kruijter en de Hullu. Centrale verwarming. B. en W. hebben deze kwestie grondig onderzocht. Als voor naamste conclusie kan worden meegedeeld, dat het niet raad zaam is, meerdere gebouwen van- Uit één punt te verwarmen. Om deze reden zou de aanleg veel te duur worden. B. en W. adviseeren dus eenstemmig, niet tot centrale verwarming over te gaan. De heer Notebaart wil liever tot 'n volgende vergadering uitstellen Op het „waarom" van den voor zitter, die tevens wijst op het naderende winterseizoen, deelt hij mede, dat een dergelijke ver warming toch goed en gezond is. Hij herinnert zich nog uit zijn schooljaren, dat kachel-verwar ming veel te ongelijkmatig is. Terwijl de eene helft het bij de kachel veel te warm heeft, heeft de andere het veel te koud. Als de kosten niet al te hoog zijn, zou hij het ten sterkste aanraden De voorz. deelt mede, dat algeheel herstel van het tegen woordige materiaal op f 600 komt, terwijl aanbrenging centrale ver warming f 1500—f 1600 kost. Het verbruik per jaar wordt resp. begroot op f189 en f250-f300. De heer Notebaart zegt, dat het voor het meerdere toch beter ingericht isalle kinderen profi- teeren dan van de warmte. De heer De Hullu vindt het idee prachiig, maar de kosten zijn te hoog. Zelfs in de groote steden wordt het niet toegepast. Ook niet in nieuw te bouwen scholen Weth. Wallien berekent, dat alles bijeen centrale verwarming f 300 per jaar duurder komt. Het is dan misschien wel iets beter, maar wanneer de schoorsteenen en kachels grondig in orde zijn zijn gebracht, zal het ook wel beter gaan. Nadat de voorzitter nog op merkte, dat hij het onnoodig vindt, in dezen de eerste te zijn van den geheelen omtrek, wordt be sloten, er niet toe over te gaan. Ned. Vereen, van Gemeenten. De voorzitter deelt mede, dat in advies-kosten voor advocaten heel veel weggaat. .Om dat te ontzeilen stellen B. en W. voor aan te sluiten bij bovengenoemde vereeniging tegen een jaarl. con tributie van f45. Dit wordt alge meen goed gevonden. Autodienst Breskens—Brugge Knocke. Van dhr. J. Manneke is een verzoek ingekomen, om zijn dienst bij den Raad van State onmisbaar te verklaren. Hem is door Ged Staten concessie ver leend, waartegen de Stoomtram Mij Breskens Maldeghem bij den Raad van State in beroep is gekomen. B. en W. stellen voor op het verzoek goedgunstig te beschikken en zelfs er op aan te dringen, dat de dienst ook voor locaal verkeer mag worden inge steld. De Raad gaat hiermee accoord. Wilhelmina Bewaarschool. De rekening 1926 wordt z. h. s. goedgekeurd. De begrooting '28 bevat echter enkele posten, die tot discussie aanleiding geven. De eerste is de verhooging van f25.— voor de helpster. Hiermee gaan B. en W. éénstemmig ac coord. Niet echter met de grati ficatie van f 250.— voor Mej. de Roo. De meerderheid van B. en W. is er voor, de minderheid is er tegen. De voorzitter, vormende de minderheid, motiveert zijn stand punt aldus Indien dit wordt toe gestaan, dan zou de gemeente dus ambtenaren van particuliere instellingen gaan pensionneren. Dit zou veel te ver voeren. Bo vendien acht hij om redenen, die in besloten vergadering zijn me degedeeld, steun niet noodzake lijk. De meerderheid, bij monde van Wethouder Wallien, merkt op, dat de gemeente bijna alle kosten der vereeniging draagt, zoodat de instelling nagenoeg een ge meentelijke is Daarom acht zij de toekenning der gratificatie een moreele verplichting. De heer De Hullu is het daar niet mee eens. Hij wil op den voorgrond stellen, dat hij niet tegen hulpverleening is. Maar, vraagt hij zich af, is de geeste lijke ongeschiktheid het gevolg van haar werk en zouden de zenuwen bij ander werk, dat veel meer uren arbeid zou meebrengen, ook niet de baas geworden zijn. Bovendien is de betrokkene kapitaalkrachtig genoeg, dat pen sioneeren niet noodzakelijk is. Hij wil de meerderheid wel steunen, als de gratificatie als voorschot wo dt verstrekt, dat bij overlijden teruggegeven wordt. Weth; Wallien meent, dat het alleen gaat om al of niet goed keuring der" begrooting. Het Bestuur der vereeniging vindt de gratificatie billijk. Daarom heeft het die op de begrooting geplaatst Wat de arbeidsduur betreft, wil hij opmerken, dat niet alleen de werktijd gerekend moet worden, maar dat vooral de kwaliteit van het werk geldt. Op grond van het feit, dat Mej- de Roo 32 jaar tegen een hongerloon heeft ge werkt, heeft zij moreel recht op pensioen. En daar het hier een semi gemeentelijke instelling be treft, moet de Raad de begrooting goedkeuren. Het geld teruggeven is verkeerd. Het is geen kwestie van arm lastigen. Een ander nog niet aangevoerd motief is, dat het belang der Bewaarschool eischt, dat Mej. de Roo pensioen krijgt. De heer De Hullu wil wel ter wille zijn. Zijn voorstel bena deelt de betrokkenen ook niet. Bovendien, de gemeente heeft nooit subsidie gegeven, alleen het tekort werd gedekt. Weth. Wallien adviseert, het dan nu ook te doen. De voorz steunt het voorstel De Hullu. Hij is er niet voor neefjes en nichtjes uit de ge meente-kas te steunen Dhr. Cappon informeert, of het bedoeling is, de gratificatie steeds geheel te blijven geven. Hij zou hier op de vergoeding ingevolge de invaliditeitswet wil len wijzen. De voorzitter deelt mede, dat het voorstel van B en W. aldus is geredigeerd, dat andere inkomsten in mindering zullen komen. Het is geen recht, want dan kwam het er niet op aan, al was ze millionair. Nu het een grati ficatie is, kan het wel zoo gere geld worden. Weth. Wallien oordeelt, dat het wel geen wettelijk recht, maar dan toch een moreel of zedelijk recht is. Daarom moet de gratificatie worden toegestaan. De voorzitter meent, dat als het slechts een gratificatie is, er ook geen bezwaar tegen het voorstel de Hullu kan zijn. De heer Cappon noemt het dan meer een voorschot, terwijl dhr. Luteijn moeilijkheden voor ziet bij overlijden. De voorzitter erkent, dat het wel ingewikkeld zal zijn, maar toch oplosbaar. Dhr. Cappon vindt het in alle geval beter, het voorstel de Hullu aan te houden en nu een beslissing te nemen over al of niet toestaan. Weth. Wallien raadt dit af. Het ontslag wordt daardoor ver schoven, terwijl het tijd wordt, dat alles goed geregeld kan worden. Hel voorstel van B. en W., om de begrooting goed te keuren, met de bepaling dat inval, rente in mindering zal komen, wordt hierna met 6 1 stem (dhr. de Hullu) aangenomen. Rooilijnen. Voor eenige complexen ge bouwen moet een rooilijn worden vastgesteld Allereerst voor een 4-tal woningen van Vergouwe. B en W. hebben hun voorstel in teekening doen brengen. Na bespreking hiervan wordt de rooilijn aldus vastgesteld. Hierbij informeert dhr. Cappon, of het niet gewenscht zou zijn, voor Breskens een hoogtelijn te bepalen, ook al in verband met de rioleering. De voorzitter oordeelt het beter, de besprekingen der pol ders af te wachten, waarbij iets dergelijks voor de afloozing noodzakelijk moet worden vast gesteld en brengt hierna ter tafel het verzoek van dhr. Clement, om op den zeedijk te bouwen. Ook daar moet dus een rooi lijn worden vastgesteld. Omdat de Z. V. T. M. haar lijn daar langs zal brengen is bij den Directeur geïnformeerd, hoe het beste te handelen. Deze geeft aan, dat de rooilijn 5 M uit de as van de geprocjecteerde tram weg moet komen. Een kaartje is bijgevoegd. De meerderheid van B. en W. stelt voor, aldus te handelen. De minderheid bij monde van Wethouder Wallien acht 3 75 wel voldoende. Op het kaartje kan niet worden afgegaan. Zoo is er bij den weg b.v. een verschil van 2 M te constateeren. Er zijn reeds zoovele bezwaren aan het bouwen daar verbonden, dat wat moet worden tegemoet gekomen. Hij becijfert, dat zijn voorstel nog voldoende ruimte geeft. Daarom is het voldoende, indien bepaald wordt 10 M uit de as van den weg. De voorzitter meent, dat men met den weg niets te maken heeft. We moeten ons houden aan het vastgestelde betreffende de tramweg, die reeds op| teeke ning is vastgesteld. We moeten goede toestanden krijgen. In de dorpsstraat staan alle huizen ook zoover van de as van den tram weg. Zoo is het bij Wed. Brakman 6 20 M, bij Crince 5 20 M Alleen bij Pleijte moest het noodgedwo- gen minder zijn. De heer De Kruijter ziet in kleineren afstand niet zoo'n be zwaar. In Middelburg loopt de tram langs de huizen en daar is toch ook druk verkeer. Hier krijgen we een goede rechte weg zonder bochten, zoodat ongeluk ken niet zoo gauw zullen plaats hebben. De voorz meent, dat niet alleen moet worden gelet op het voor komen van ongelukken, maar dat tevens moet worden gezorgd, dat we goede toestanden krijgen. De heer De Hul'u informeert, of de nieuwe tramweg precies bepaald is. Dan was het ge makkelijk te regelen, door de hand te houden aan het regle ment en 5 M. uit de as te blijven. Weth. Wallien zegt, dat het reglement alleen spreekt over bestaande lijnen. Daar hebben we hier dus n'ets aan. We heb ben rekening te houden met het feit, dat het terrein beperkt is, zoodat we wat toeschietelijk moeten zijn. Het voorstel B en W. om 5 M. uit de as van de trambaan te blijven wordt verworpen met de stemmen van de heeren De Hullu en Du Burck voor. Het voorstel van Weth. Wallien, om 10 M. uit de as van den weg te blijven, wordt hierna aangenomen met de stem van den heer De Hullu tegen. De rioleering van de daar te bouwen woningen wordt begroot op f1200. B en W. stellen voor, dat de onkosten hiervan, zooals geregeld is geschied, door de betrokkenen gedragen moeten worden. Weth. Wallien herinnert ver volgens den voorzitter aan de noodzakelijke afwijking van art. 7 der bouwverordening. Eenige discussie ontstaat hierna over de vraag, of het beter is, de verorde ning te wijzigen, dan wel, of in afwijking van art. 7 toestemming zal worden verleend. Tot het laatste wordt alsdan besloten. Rondvraag. Dhr. Notebaart zou graag we ten, of in het reglement van orde een bepaling is opgenomen, waarin staat, dat de leden de te behandelen stukken ter inzage kunnen krijgen. De voorzitter antwoordt, dat de vergaderingen tot nu toe altijd zoo gemoedelijk waren verloopen, dat toepassing van het reglement van orde nog niet noodig was geweest. Om die reden moet hij erkennen, het reglement zelf niet goed te kennen. In alle geval acht hij het recht van inzage als vanzelf sprekend en kunnen B. en W. er niets op tegen hehben Dhr. de Hullu deelt mede, dat het bij het Algemeen Armhuis op Nieuwe Sluis niet goed gaat. Hij adviseert, de daar aangebrachte veranderingen te herstellen Een en ander zal door B. en W. wor den nagegaan. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Woensdag 21 Sept. 11.12 1136 Donderdag 22 12.02 12 26 Vrijdag 23 1.02 126 Nieuwe Maan Zondag den 25 Sept. nm. 11-30 Uoh« vaar MJwialan an*. Woensdag 21 Sept. nam. 7.30 Donderdag 22 7.27 Vrijdag 23 7.25 Breakons De natuur schijnt niet te willen medewerken bij het organiseeren der tentoonstellingen van haar eigen kinderen. Trof Schoondijke het met zijn Floralia bijzonder slecht, in onze gemeente was het al niet veel beter. En dit is meer dan jammer, niet zoozeer om geldelijke gevolgen deze zijn bovendien niet zoo slecht doordat de organisatie zoo eenvoudig mogelijk is gehouden als wel om den grooten invloed, die van deze tentoonstelling kan uitgaan. Inmiddels, de Floralia behoort tot het verleden en in verband met het slechte.weer mag zij zéér zeker als geslaagd worden be schouwd. Evenals het vorige jaar was geen moeite gespaard, om het geheel er fleurig te doen uit zien. En het bestuur met zijn helpers en helpsters heeft weer een mooi geheel verkregen, dat reeds bij het binnenkomen aan genaam aandeed Niettegenstaan de het al laat op het jaar was en de verzorging dit jaar meer dan moeilijk was geweest, waren de inzendingen van goede kwa liteit Ook ter opluistering was veel moois ingebracht Zelfs de schoolkinderen hebben er het hunne toe bijgedragen. De voorzitter, de heer J. van Luijk Srgaf in zijn openings woord een overzicht van de vele moeilijkheden, waarmede het bestuur te kampen had gehad, om over een goede lokaliteit te kunnen beschikken, waarbij ten slotte het belangelooze aanbod van den heer Adriaansen alle bezwaren uit den weg had ge ruimd. Om de onkosten te dekken was een verloting georganiseerd, welke zoo uitnemend slaagde, dat een tweede serie werd uit gegeven, die ook geheel werd geplaatst. Des Zaterdags en des Zondags verleende de Muziekvereniging haar welwillende medewerking, terwijl Zondagavond op de kiosk nog een concert werd gegeven. De inzendingen werden in onderstaande volgorde bekroond: le prijs J Buijze. 2e A. v. Haneghem. 3e n J. F. le Bleu. 4e n J. de Pauw. 5e n H. Meijer. 6e n J. Cornelis. 7e yt Mevr. C. de Pree. 8e E. Klaaisen-v. d. Berge. 9e m Juffr. Valk. 10e n Mevr. de Vlieger. 11e 9 juffr. v. de Broecke. 12e n A. Verschelling. 13e n P. Wesdorp. 14e n Iz de Hulster. 15e n Mevr. v Zuijen. 16e a Mej. Besember. 17e Mej. du Bois. 18e n Mej. van Ooteghem. 19e n Mej. A. Cruson. 20e C. le Bleu. Bekroningen voor standen. Ie prijs Mej. P. Wesdorp. 2e J. F. Ie Bleu. 3e Mej. J. A. Buijze. 4e Mej. Klaaisen v. d. Berghe 5e Schoolkinderen Eervolle vermelding Mej. H. Meijer Verstraete. Zeer eervolle vermelding. De heer J. A. Droog. Bij de le verloting (groene loten) werden achtereenvolgens uit de bus gehaald de nummers: 220 295 - 94 170 - 231 169 145 133 221 - 33 87 106 - 201 - 3 402 455 407 370 408 324 Bij de 2e verloting (roode loten) 347 123 35 111 - 150 365 342 422 415 71 360 408 364 206 403 369 126 241 -59 - 429. Oaatbupg In de Zondag middag alhier gehouden ver gadering van den kring „Land van Cadzand" van Volksonder wijs werden tot definitief bestuur gekozen de heeren M. E M. Waelput te Groede, voorz., J. C. le Bleu, Breskens, seer., A. A. Brevet, Oostburg, penningm., W. Kouwe te Zuidzande, en W, Nieuwenhuijzen, alhier, leden. Als afgevaardigde naar de Algem. Vergadering werd aan gewezen de heer M. E. M. Wael put, terwijl als plaatsvervanger werd benoemd de heer I. van Nieuwenhuijzen te Nieuwvlie».

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2