ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN MERtEL. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 36e jaargang Woensdag 21 September 1927 Nummer 3262 Es Schoolarts. 1>£BXL&ST6H. MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer-Tablejten 60 ct Zenuw-Tabtétten 75 ct Staal-Tatfletten 90 ct Maa^-Tabletten 75 ct /Bij Apoth. en Drogisten Het nieuwe rijbewijs nog niet aanvragen. Vergadering van den Raad der gemeente Breskens, RESKEKSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK tno.,027 breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: gratis verzekering gulden bij levens- ja» gld. bij dood mm gld. bij verlies ara gld. bij ver- is gld. bij ver- aar gld. bij ver- i voor de abonné's tegen ynf] lange ongeschikt- lnQ door /h van een qn lies van een 411 Hes van een /h lies van een 1 ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. V. (SI o t). Ten slotte moet een bezwaar der indeeFng in districten onder de oogen worden gezien. Het spreekt van zelf dat deze districten eene tamelijke uitge strektheid zullen krijgen en nu valt het te vreezen, dat met de verplaatsing van den arts binnen Se grenzen van zijn district vrij wat kostbaren tijd zou verloren gaan. Dit geldt nog niet zoo zeer de geregelde systematische on derzoekingen, die de schoolarts zal hebben te verrichten en wat hij wel practisch zal weten op te lossen, maar de ervaring heeft ook geleerd, dat de schoolarts ook herhaaldelijk tusschentijds de scholen moet bezoeken en door de ouders moet kunnen worden geraadpleegd. Wil men nu echter den districtsschoolarts in staat stel len op doelmatige wijze zijn taak uit te oefenen, dan zal men hem het gebruik van een auto, of een crediet daarvoor, niet mogen onthouden. Aannemende dat West-Zeeuwsch Vlaanderen één district werd, dan zouden abonnementen op de trammen ook al heel veel in dit euvel kunnen voorzien. Bij eene dergelijke regeling moeten de volgende punten in acht worden genomen le. Ook nadat alle in één district gelegen gemeenten hunne medewerking hebben verleend, moet het provinciaal bestuur de leiding in handen blijven hou den. 2e. Bij de verdeeling in dis tricten ga men steeds van eene belangrijke gemeente a's centrum uit. 3 Het aantal aan eiken school arts toe te wijzen schoolkinderen richte zich naar de uitgestrekt heid van het district, doch stijge in geen geval boven 6000; 4e. Voor mogelijkheid tot snelle verplaatsing van den school arts moet worden zorggedragen. „Heen en terug 1" .Dat «ijn twintig mijlen". .En dan misschien nog wel een blauw oog". .Je bent een vroolrjke kerel om mee te gaan kermiihoudeDl Ale er eea blauw oog op etaat, waarom zou het dan juiet het mijne wezen .Dat heb ik niet gezegd, maar het ie niet onmogelijk 1" .Omdat jij blijft beweren, dat qantiteit meer waard 1e dan kwaliteit", vervolgde Vanfrey met een hartelijken lach. Om de waarheid te zeggen had hij gelijk, ik dacht telkene aan Horley'e geepierd lichaam en vergeleek hem bij Vanfrey. Deze wat ook aterk en ik had vaak Zijn kracht bewonderd, maar Horley wae zoo'n reue dat ik niet graag aan een vechtpartij tuiichen die twee dacht, te meer, omdat ik allee echuw wat naar ruzie zweemt. .Kom, laten we nu eerttnaar dr Port gaan", zei Vanfrey, we lullen hem vragen one wat hecht pleister op onzen tocht mede te 5e. De schoolarts moet kunnen beschikken over de hulp van een verpleegster. Voor dit doel zou naar medewerking van de afdeelingen van het Groene en Wit-Gele kruis kunnen worden gestreefd. Tot dusverre het verslag van bedoelde commissie. Tot slot nog het volgende: In den aanvang van deze artikelen sprak ik van verkeerde begrippen die, ai of niet willens en wetens omtrent de instelling schoolarts bestaan. Ook worden vaak heel wat bezwaren daar tegen geopperd. Maar ik zou wel eens willen vragen, aan welke zaak zijn geen bezwaren ver bonden en.bezwaren zijn er immers om uit den weg ge ruimd te worden I in een verslag van eene ge meenteraadszitting en waarin ook over de instelling schoolarts gesproken werd, las ik o. a. nog kort geleden dat een der leden van meening was dat het noodig zou kunnen zijn, dat er eene ziekeninrichting voor de te behandelen kinderen zou moeten worden opgericht. Deze opvatting is, na een aan dachtig lezen van al het voor gaande, zeker niet juist te noe men, omdat in de le plaats het tijdig ingrijpen ter voorkoming van latere ongesteldheden, in welken zin dan ook, op den voorgrond treedt en in de 2e plaats het kind als het noodig mocht zijn, meestentijds thuis behandeld kon worden. Ook wordt dikwijls de mee ning gehoo d dat het niet goed uitvoerbaar is, de ouders te dwingen een anderen geneesheer te nemen dan hun eigen dokter. Na alles wat hieromtrent hier- voren werd medegedeeld, is dit toch zeker wel als eene op zijn zachtst uitgedrukt ver keerde uitvlucht te beschouwen. En zoo zou ik u nog meer omtrent verkeerde opvat' ingen, enz kunnen mededeelen, doch ik acht zulks overbodig nè alles, wat ik omtrent de aangelegenheid heb medegedeeld. geven. Ik wou dat we van hem te weten konden komen, welke praatjes men van Miss Elisa beth sou kunnen openbaren", .Ik ook stemde ik toe, en vertelde hem onderweg wat ik dien morgen van Mopley ver nomen had. ,'t Zegt veel dat een boerenlummel als Mopley daarna altijd nog met evenveel eerbied over Miss Elisabeth spreekt". Vanfrey dacht even na. Zelfs al had ik haar niet gezien, zou ik niet licht van eene vrouw voor wie dr. Port meer dan gewonen eerbied koestert..." .Denk je dat hij haar nog .Ik geloof dat hij nog zooveel van haar houdt", zei Vanfrey, .dat ik maar liever buiten zal blijven, terwijl jij hem alles vertelt". Ik vond dit besluit overdreven kiesch. Al twijfelde ik er niet meer aan, dat dr Port vroeger een bijzondere genegenheid voor Miss Elisabeth gekoesterd had, toch meende ik dat na verloop van een twintigtal jaren hij wel over de bewuste persoon zou kunnen spreken in tegenwoor digheid van een derdemaar Vanfrey bleef hij ziin voornemen. Ik vertelde dr. Bort zoo een- Alleen mag ik zeker nog wel even op het volgende wijzen Tot nu toe gold het hoofd zakelijk als eerste eisch bij exa mens en vooral bij het sollici- teeren naar de eene of andere betrekking de kennis in het hoofd, maar thans, nu het aan bod dikwijls verre de vraag overtreft in alle mogelijke be trekkingen en het lang geen zeldzaamheid is om bijv. maar eens bij het onderwijs te blijven dat we lezen, dat er zich 60, 70, ja, tot zelfs 100 lief hebbers (sters) voor ééne plaats hebben opgegeven, dunkt mij dat de mogelijkheid wellicht, maarzeker de waarschijnlijkheid zal gaan bestaan dat daar waar men zoo'n ruime keuze heeft, ook wel eens de lichamelijke gesteldheid, bij gelijke kennis, wat gewicht in de schaal zal gaan leggen, m, a. woorden de lichamelijk goed gestelden een streepje of puntje meer krijgen. Kunnen wij dus er veel aan doen, dat onze kennis in ons vak zoo groot mogelijk is, ook ten opzichte van onze per soonlijke lichamelijke gesteldheid hangt veel van onzen eigen wil af. Ja 1 ik heb meermalen hooren beweren, dat een gezond, normaal mensch, voor een groot deel buitengewone omstandigheden natuurlijk uitgezonderd zijn gezondheid in eigen handen heeft Kort geleden las ik deze stelling: Volksgezondheid brengt volks welvaart en volkswelvaart sluit in zich volksgeluk. Wat het laatste gedeelte van dit gezegde betreft, wil ik nu hierop niet verder ingaan, daar dit mij zou voeren op een geheel ander terrein, dan dat waarover het onderwerp van het verhan delde loopt. Maar dat volksgezondheid vrij wel altijd tot volkswelvaart moet leiden, of laat ik het liever an ders zeggen, dat gemis aan gezondheid in 't algemeen ook gemis aan welvaart in zich sluit, ik hoop en vertrouw, dat wij allen daarvan ten volle overtuigd zijn. En hoe kunnen wij die volks- voudig mogelijk wat ik gehoord had. .Ik begrijp niet wat de schelm zou kunnen openbaren dat ieder een niet al lang weet; want, jammer genoeg, er is wel iets". ,Dat weet ik". ,Je meent betreffende .Mr. Tretheway". .Vervloekt I" barstte de dokter woedend uit. .Mr Redd, wij mannen maken ons dikwijls genoeg aan zulke lichtzinnig heden schuldig en bekommeren ons weinig om de gevolgen, maar Hij zweeg en ik vervolgde ,Wat ik hoorde scheen geen geheim te zijn", .Neen, dat was het ook niet", hernam de dokter.iedereen weet alles". .Wat zou Trakes dan toch bedoelen ,Ik weet 't niet J 'k zou den ken dat hij bang is geworden na de ontvangst van dien brief en dat hij jullie uit de voeten wil hebben, om zijn plan onge stoord ten uitvoer te kunnen brengen". ,Hij weet niet in hoeverre wij op de hoogte zijn en daardoor hebben wij hem in onze macht; ik wou dat wij meer twisten". .Zou het mogelijk zijn dat gezondheid voor het toekomstige geslacht zoo hoog mogelijk op voeren Door al die maatregelen te nemen, die in ons vermogen zijn, om de gezondheid van onze kinderen zoo veel mogelijk te bevorderen. H. G. FRASER. Vanwege het Provinciaal Be stuur schrijft men ons Nu het wel allerwege bekend zal zijn, dat de nieuwe bepalin gen inzake het verkeer met mo torrijtuigen met 1 November a. s. in werking treden, is bij menig motorrijtuigbestuurder de vraag opgekomen, wat hij toch eigen lijk moet doen, om tijdig in het be zit te geraken van een rijbewijs, dat aan die nieuwe voorschriften voldoet. Men vergete daarbij niet, dat niet onmiddellijk op 1 November a s. dat nieuwe bewijs in handen van den bestuurder behoeft te zijn, tenzij men op 1 November a s. voor het eerst gaat chauffeuren. Er is een overgangstijdperk van 8 maanden; voor hen, wier te genwoordig rijbewijs op 1 Novem- a.s. noch geen twee jaar oud is, wordt hoogstwaarschijnlijk eene regeling getroffen, tengevolge waarvan bovendien die 8-maan- den termijn eerst begint te loo pen, nadat 2 jaar van den datum van afgifte van dat rijbewijs af, zijn verstreken. Maar binnen 8 maanden na 1 November as, dat is voor Juli 1928, moeten dus wel zij, die vóór 1 November 1925 een rijbewijs verkregen, hun oude bewijs voor eennieuwverwisselen, willen zij bevoegd blijven om die man op 't «chip de broer vin Min Êliiabeth ii? vroeg ik. .Dat heb ik ook al gedacht, maar wat dan nog 't Schip ie immeri vergaan .Wij moeten nu zorgen dat Mr Tretheway dat te weten komt eer het te laat ii", herinnerde ik den dokter. .All hef tot hef uiterite komt, zou ik mijn toestemming kun nen weigerenmaar allee zou zoo in het geheim kunnen gaan, dat het huwelijk gesloten werd zonder dat wij het wisten". .Zou Meriel zelve er in toe stemmen Zij is geheel in hun macht en al is zij geen katje zonder handschoen aan te pak ken, zij zou tegenover hen weerloos zijo". Ik nam afscheid van den dokter en beloofde dat Vanfrey en ik, als wij van de kermis terugkeerden, nog even bij hem zouden komen Ik had den dokter nog willen vragen, Van frey te beletten naar de kermis te gaan, maar hij was door- geloopen en ik haalde hem pas een mijl verder in, om toen met haastige schreden den weg naar Merriton te vervolgen, 't Bleek duidelijk dat de ker mis een belangrijke gebeurtenis in deze buurt was, want de met ingang van 1 Juli 1928 en later le rijden; de andere rijbewij zen vervallen dan geleidelijk na dezen datum het laatste eventu eel op 31 October 1929 plus acht maanden, d.i. 30 Juli 1930 Ten Departemente en bijzon derlijkaan de Provinciale Oriffiën, ook aan de Middelburgsche, wordt thans met kracht gewerkt aan eene regeling, die moet waar borgen dat ieder belanghebbende op tijd zijn nieuwe rijbewijs be komen kan. Men zal alzoo het beste doen, met de publicatiën, welke hieromtrent nog zullen verschijnen, hetzij van den Com missaris der Koningin, hetzij vanwege de gemeentebesturen, af te wachten. Het heeft geen zin, reeds nu, onvoorbereid en terwijl nog allerlei praeparatieven op de onderscheidene bureaux genomen worden, aanvragen in te zenden aan den Commissaris der Konin gin Wanneer de nog te geven, door de pers te verbreiden voor schriften, de leiding van bovenaf dus, behoorlijk wordt gevolgd, zal iedereen, naar wij vertrouwen, be redigd kunnen worden en ieders belang het best bevorderd; daartoe moge voor zooveel noodig alvast worden opgewekt. Verdere mededeelingen volgen nog. op Vrijdag 16 Sept. 1927. o Aanwezig alle leden. Na vaststelling der notulen deelde de voorz mede, dat om trent het opslaggeld-tarief voor het haventerrein nog niet vol doende gegevens bijeen waren, om dat reeds te behandelen. Verzoek J. P. de Vuijst. Van den heer J. P. de Vuijst was het verzoek ingekomen tot vernietiging van de door B. en W. afwijzende beslissing op zijn heggen en het grit waren wit bestoven door al de karren en menichen, die het stof hadden opgejaagd. Toen wij de atad naderden, zagen wij van verre de rijen kramenvlaggen wap- Serden van de voornaamate her- erg ,De Drie Duiven" en uit een hei-verlichte carouaael klonk oorverdoovend muziek. ,'k Heb er nu al genoeg van", zuchtte ik, toen wij even Stilatonden. ,Je hebt nog niet eens op de cocoanoteo gemikt", zei Vanfrey, .en je moet me helpen om wat lekkere voor de kinderen te koopen, ellenlange dropvetera of zoo i»ts; daar hield jij ala kind immera ook zooveel van Maai konden mij niet bekoren'k had wat gegeven om terug te keeren naar de landelijke stilte, in plaata van naar die vervloekte kermia te gaan, Eenige uren later, toen wij tot walginga toe van de kermia- lucht tn kermiadrukte genoten hadden, werden we tegen wil en dank met de menigte voort gestuwd naar een groote tent, waar volgens den man die voor de deur te schreeuwen stond, de bested vanEngelanda worstelaars om den prija zouden dingen efl een mooi gordel werd uitgeloofd voor den kranigen jongen in Merriton, die zich met de wor stelaar» zou durven meten. (Wordt virvolg?

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1