ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN CRIT1SCH VERSLAG Ds Schoolarts- MEEtEL. RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK tno.'T breskens py;{*'8ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterlfjk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-; 36e Jaargang Zaterdag 17 September 1927 Nummer 3261 G R A T1 S verzekering voor de abonné's tegen Un ongelukken voorWW De risico gulden bij levens- gld. bi] dood is gld. bij verlies pa gld. bij ver- i a gld. bij ver- ap gld. bij ver- j lange ongeschikt- Q door /n van een hll lies van een 4[1 lies van een /h lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" teJs^HtvenHSgeT- a gld. bij verlies van eiken ■__anderen vinger. IV. De commissie is van oordeel dat de regelingen onder de pun ten 1 en 2 bedoeld, niet aan bevelenswaardig zijn. Natuurlijk bieden zij wel eenige voordeelen. a. Het toezicht kon worden uitgeoefend zonder veel tijd verlies, tengevolge van de groote afstanden en b. Den practiseerenden arts kunnen en zullen reeds vele bijzonderheden bekend zijn. Hiertegenover staan echter zeer groote nadeelen. 1. Bij deze regelingen toch blijft het toezicht eene (soms zeer ondergeschikte) nevenbetrekking. 2. De arts, die veelal eene geringere vergoeding ontvangt, zal aan deze nevenbetrekking ook slechts geringen tijd kunnen be steden terwijl in tijden van groote drukte in de practijk, zooals die zich regelmatig voordoen, de school zeer zeker te lijden zal hebben. 3 De arts (in deze dus school arts) zal tegen sommige ouders streng moeten optreden hetgeen zijne verhouding tegenover de bevolking moeilijk kan maken. De commissie verklaart zich, op grond van het vorenstaande voor de aanstelling van beroeps- schoolartsen. Men heeft dus de keuze tus- schen de onder de punten 3 en 4 genoemde regelingen, die bei den van beroepsartsen uitgaan. De commissie geeft aan die, genoemd onder punt 4 (.Rijks regeling) de voorkeur. Maar hoe ook gewenscht, zoo is het zeker wel aan te nemen, dat deze in de eerste tijden niet verwezen lijkt zal worden. Blijft dus over de provinciale regeling onder punt 3 genoemd Deze heeft trouwens, naar het oordeel der commissie, veel aan lokkelijks. Men zou hierbij n.l. kunnen denken aan door de provinciale besturen benoemde en bezoldigde schoolartsen. Te vreezen is ech 30. Zoodra hij vertrokken vu, vroeg Miei Elisabeth one om in de kamer te komen. ,Ik geloof'dat hij den brief geopend heeft", aprak zij ge jaagd: .ten minste hij verweet me, dat ik mij met andermans zaken bemoeidehij giate dat het door u beiden en door Dr. Port was uitgekomen en nou mij dwingen u beiden weg te zenden, of dat er anders heel Wat aan het licht zou komen v#n mij en mijne zuster". .Dat is onmogelijk I" zei Van- frey. .Neen' dat is best mogelijk!" tuchtte Elisabeth. .Dan moeten wij heengaan. Redd en ik mogen u niet tot last zijn. Wij zullen in de buurt blijven om een spaak in 't wiel Van Mr Trakes te steken, als 't noodig isal spijt 't ons ook nog zoo, 't is beter de Hoeve te verlaten. Trakes ig een man, die Voor niets staat, die 't ge meenste zou durven doen. Het Verwondert me nog dat hij hier Is durven komen hu hij wist dat ter, dat zich hier ook vele be zwaren van finantieelen aard zullen doen gelden. Er is echter ook nog een middenweg mogelijk en wel de volgende. De provincie wordt in distric ten verdeeldde in het district gelegen gemeenten worden uit- genoodigd gezamenlijk 'n districts schoolarts aan te stellen en te bezoldigenzoolang niet door alle gemeenten aan die uitnoo- diging is voldaan, wo dt in de kosten naar verhouding door de provincie bijgedragen De niet-aangesloten gemeenten zijn natuuiiijk van het door den districtsschoolarts uitgeoefend schooltoezicht uitgesloten, maar ziende hoe goed zulks in andere gemeenten werkt, worden de onwillige gemeentebesturen, als 't ware door hunne gemeentenaren zedelijk tot aansluiting gedwon gen Die regeling biedt dit belang rijke voordeel, dat in vrij korten tijd zoo goed als alle gemeenten in de verschillende districten zijn aangesloten. Toezicht, in algemeenen zin genomen, blijft in handen an het provinciaal bestuur. Verder verdient het aanbe veling het getal kinderen, waar bij in een district met de aan stelling van het toezicht zal worden begonnen, niet te hoog te stellen. Een voordeel zal het in ver band hiermede verder zijn, de districten zoo te kiezen, dat er steeds eene belangrijke gemeente in het centrum ligt waardoor spoediger een behoorlijk aantal kinderen kan worden bereikt. Het totaal aantal kinderen, waarover een districtsschoolarts het toezicht zal hebben, mag niet te groot zijn; het zal eenigs- zins wisselen met de uitgestrekt heid van het district en dan moet een aantal van 5 a 6000 kinderen als ruim voldoende be schouwd worden. De kosten worden berekend op plm. f 1.50 per schoolgaand kind. H. Q. FRASER. Slot volgt. wij hem verdachten. Maar hij xal er niet zonder kleerecheuren afkomen, daar zal ik voor zor- gen", Mill Eliiabeth wai zeer ont daan, al deed zij haar beit om 't niet te laten blijken haar bewering dat 't Trakei niet moei lijk zou vallen den goeden naam van haar en haar zuiter te be zoedelen, leek ons onverklaar- baar. Mopley had mij te verstaan gegeven, dat wat men vertelde maar een praatje waizou zij dan bang zijn dat zoo ieti haar na al die jaren nog kon deren? Ik had haar graag willen zeg gen dat zij de vroiiw niet was van wie men opgerakelde praat je! gelooven zou, en dat men in elk geval de vrouw bewonderen moet die gelouterd uit het vuur gekomen isdoch ik kon geen kieiche bewoordingen voor mijn troostgronden vinden. Daarom Zweeg ik en liet het aan haar om te ipreken. Ik verzeker u dat men hem zou kunnen beletten om niet kwaad te doen en het komt mij Voor, als hij zoo absoluut wil dat u van hier zult gaan, het juiit uw beider tegenwoordig heid ii die hij vreestu ii het struikelblok, dat hem in den VAN HET 6e Muziekconcours te IJZENDIJKE, op 14 Augustus 1927, ter gelegenheid der viering van het 90 jarig bestaan der Muziek vereniging .Geduld Overwint" aldaar- De jury voor dit concours be stond uit de heeren Joh. H Caro, muziekdirecteur Middelburg, voor zitter; J. N. W. C. A. Ruijgrok, directeur der Afd. Zeist van „Toonkunst'' te Utrecht, secreta ris en J. R. van der Glas, kapel meester 5e Reg. Infanterie te Amersfoort, Lid. Hoogst aangenaam was het mij, door mijn collega Caro te worden aangezocht, zitting te willen nenen in de Jury voor bovengenoemd concours, en te vens de opdracht te mogen ontvangen het critisch verslag over dit concours op te maken. Niet dat dit laatste een benij- dingswaardig werk is, want om de beoordeeling van drie per sonen in een vorm te gieten, zoodat alie corpsen tevreden zijn, is niet gemakkelijk. Ik zal echter trachten zooveel mogelijk een opbouwende critiek te leveren onder beding, dat men mij zal toestaan, de tekort komingen eerlijk te boekstaven, want alleen dan hebben de corpsen voordeel van een critisch verslag. Naar mijn bescheiden meening moet het de leidd aad zijn voor volgende oefening. Het was voor 't eerst dat ik kennis maakte met verschillende corpsen uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. en ik moet hier direct bijvoegen dat die kennismaking zeer aangenaam was. Over het meerendeel werd er goed gewerkt, en dat de lust om muziek te maken en ijverig te oefenen aanwezig is, blijkt wel weg ligt". „Dat is beit mogelijk", zeide Vanfrey, en ik wed dat hij zich verdiepte in de gedachte wat Trakei deor om heengaan win nen zou. „Weei dui zoo vriendelijk om te blijven", vroeg Eliiabeth, all wij zijn kwade bedoelingen niet kunnep tegengaan, zullen wij hem tenmimte niet voorthelpen". Wij beloofden haar te blijven en zij bedankte Vanfrey zoo vriendelijk voor zijn hulp, dat het mij ipeet op haar geroep niet te zijn toegesneld Gewoon lijk trek ik mij zulke nietig heden niet aan, wart in de beichaafde wereld iiein helder hoofd met waard dan 1 chaams- iterkte, XXI. Mits Eliiabeth vertrouwde dus op onze hulp dat Trakei zijn boosaardig plan met Meriel niet zou volvoeren, en gedurendi om dejeuner kwamen Vanfrey en ik tot de overtuiging dat, alhoewel wij Trakei hadden wakker geschud, wij nog vol strekt niet wiiten wat hij in zijn schild voerde. ,'t Is onl nog niet gelukt'1, begon Ik, „om Mr Tretheway aan het verstand te brengen dat het allerbest uit het feit dat, b. v. het corps „Geduld Overwint" den strijd om hooger ontwikke ling nu reeds 90 jaar met succes heeft volgehouden. Bij de vele gelukwenschen die dit corps bij haar jubileum mocht ontvangen, wil ook de Jury de hare voegen en „Geduld Overwint" nog tal van jaren toe wenschen in stijgende bloei. En dat zal mogelijk zijn, want in die 90 jaren heeft men kun nen ondervinden dat, de naam der Vereeniging voor oogen houdende, de overwinning niet uit kan blijven. Hierna overgaande tot het verslag volgde de beoordeeling van de Derde Afd: Fanfare Verpl: stuk, Le Capitaine, ecueil. Ouverture G. Gadenne „Ons Genoegente Het ranchement. Inzet ietwat onzuiver en niet vast. In 't begin schijnt men wat zenuwachtig te zijn, wat zich later herstelt. Largo aanvankelijk niet breed genoeg. Bas onvast van toon en onzuiver. Poco Animato, nfet in acht genomen bij le. Tempo de groote trom te sterk. Allegro, inzet beter en vrij duidelijk in de zestiende figuren 5 maten voor Andachtste noot punt zestiende noot uitgevoerd als achtste noot rust achtste noot triool AndRelrijkelijk lang zaam van maat 10 16 de tegen staande tertsen onzuiver en on duidelijk 9e. maat, Bas leelijk laatste 5 maten niet fraai. In maat 16 en 17 ongemotiveerd sterk, moet p blijven. Allegro inzet goed een goed p Toon over 't geheel niet kwaad, nuauceering vrij goed en hoe wel het verband (samenspel en stemming) nog al eens „zoek" was kan men, de kleine bezetting zij hem door vilich alarm tot een verkeerden itap gedwongen hebben, noch om het meiije te zeggen dat zij het slachtoffer van de heele samenspanning ii; niet dat dit bij iemand van zoo'n vurig temperament veel gewicht in de schaal zou leggen, want 't zou evengoed de tegen overgestelde uitwrrkirg kunnen hebben, dat zij het een eer vond zich te onderwerpen aan iemand, wiens lichamelijke meerderheid zij iteedi bewonderde". „Dat ii niet onmogelijk I" zei Vanfrey luchthartig. „Wat, vindt jij 't mogelijk dat zij een gespierden woesteling hooger stelt „Dan den knappen kop van een eieren-verzamelaar". „Lach jij er maar om, ik vind het afschuwelijk". „Zij blijft trouw aan wat zij van kind af heeft leeren be wonderen". „Noniensl 't is onvrouwelijk, Wie weet of zij nog niet op jou verlieft ali je bewijst dat je sterker bent aan Horley, Zij zou Hercules niet met rust laten als ze hem vinden kon". „Daar leek ze mij te beschei den voor", zei Vantrey. „Tegenover ons, jal Maar zouden we nu niet liever eens in aanmerking nemende, de uit voering vrij verdienstelijk noemen. (2e Tuba afwezig). 3e prijs met 54'/2 punt. Tweede Afd. Fanfare. Verplichte stuk jEspéria Ouverture R de Soutter Geduld Overwint" te Tzendijke. Inzet vrij goed, in 't begin iets wankel doch spoedig hersteld Tempo goed klank, vooral in 't p goed ook de tegenstem van Alto's en Bugle 1 goede staccato in de bassen, sterkte graad mooi in verhouding2 mooie kleine crescendo Legato's beter aange wend dan in de partij is voor geschreven Allegro Mod. fanfare flink Slagwerk moet oppassen, is wel eens wat te sterk fermata beter samen uithouden Allegro m. n trtempo goed figuren duidelijk tertsen bij en later bij alleen de bovenstem gehoord (staan die soms niet in de zetting voor fanfare? goed voorgedragen mooi zuiver And: Sans Ienteur werd uitgevoerd „Avec Ienteur", dus te langzaam Solo goed, Ca dens zeer goed Achtste, begelei ding niet altijd bescheiden genoeg Goede opvatting en fraseering Klank helder, wel hier en daar wat scherp wat op rekening der Trombone komt. Hoewel het algeheele spel nog in muzikaliteit kan winneu is de uitvoering heel verdienstelijk. Alle leden aanwezig. le prijs, 86'/2 punt. Hik naar zijne krachten te Sint Kruis. Inzet goed van toon doch iets te sterk Tempo goed en goede stemming 6e maat bleven de d, g. f, inde 2e stem weg 1 Bas sen kraken wel eens en zijn te sterk, treden daardoor te veel op den voorgrond Melodie goed Bij 2 tempo iets te snel gewor den Allegro Mod fanfare goed, maar wat stijf Allegro m: n: tr: □sir Dr Port gaan Ik vind toch dat hij sen en ander weten moet". „Dat is goed en daarna ga ik asns zien, wat er op de kermis in Merriton te koop is". „Ik niet 'k heb een hekel aan kermissen". „Wat, ze zijn echt vermake lijk 1" zeide Vanfrey spottend. „Echt Engelsche ovetblijfsrlen uit den goeden, ouden tijd koekhakken en mikken op cocos- noten Ik deed mijn best om er her af te houden. „Je zult toch zoo gek niet zijn om twist te gaan zoeken met Horley?" „Mijn beate jongen, loop r en tijd niet vooruitik wil nu een maal graag naar de kermis als jij geen lust hebt om mee te gaao, zal ik je er niet toe dwingen, tenzij je denkt dat ik, onder de gegeven omstandig heden je bescherming noodig heb". „Als lij er op staat, ga ik natuurlijk mee", antwoordde ik; „vergeet niet dat het tien mijlen ver is en dat wij moeten ioopen. „Het is een prachtige dag voor een wandeling". (Wordt v«rvolgdv)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1