ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDERET Cs Schoolarts, MERtEL. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 II Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent voorheen e. boom—bliek Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30ct. p. regel. Ij T^oe,™B BRESKENS p°^° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 14 September 1927 Nummer 3260 GRATIS verzekering gulden bij levens- jaa gld. bij dood mp gld. bij verlies gid. bij ver- sa gld. bij ver- a voor de abonné's tegen 200 lange ongeschikt- 1 QO door vaneen hij lies van een 40 lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" t v gld. bij ver- i c gld. bij verlies 1 lies van een If] van eiken wijsvinger. anderen vinger, e 's-Gravenhage. ui. In de inrichting van ons schoo'- wezen moet verandering komen. Niet alleen de onderwijzer ook de geneesheer moet aan het woord kunnen zijn bij schoolvraagstuk- ken. Vraagstukken van gezondheid, voor ventilatie enz. moeten niet uitsluitend aan den onderwijzer worden overgelaten. Uit een en ander zal het, dunkt mij, ten zeerste duidelijk zijn, dat geneeskundig toezicht op de scholen noodzakelijk moet geacht worden. Hoe moet nu in dat toezicht voorzien worden Moet daarvoor iemand gekozen worden, die er zijn leven aan wijdt, een vol ambtenaar dus, moet er een hali-ambtenaar zijn, of moet het toezicht als een bij baan'je beschouwd worden Er zijn gemeenten waar de dorpsdokter ook het toezicht op de scholen krijgt, maar dat is geen toezicht, dat is een lap middeltje. Wanneer een dokter naast zijn practijk het school toezicht krijgt, moet hij dit uit oefenen in den tijd, dien hem zijn practijk Iaat en dan komt er niets van terecht, juist dik wijls als het 't meest noodig is b. v. wanneer er eene epidemie heerscht. In vele groote plaatsen is men daarom gekomen tot het volle ambtenaarschap, dus de school arts uitsluitend voor de school gaande kinderen en in dat werk, zoo mogelijk, geholpen en ge steund door eene z. g. school zuster. De schoolarts o ntvangt bij den aanvang van zijne werkzaamhe den eene instructie, waarin deze duidelijk zijn vermeld. De schoolarts mag geen parti culiere practijk uitoefenen en is alleen en uitsluitend voor het onderzoek en de keuring van de schoolgaande kinderen en voor het toezicht op de scholen, voor wat het hygiënisch gedeelte 29. .Ik wii booa dat hij zoo bereidwillig dat leelijke moneter van diemt wou zijn, maar Mopley wae zoo gewend om altijd be velen te gehoorzamen, dat hij zijn eigen hand zou hebben af gehouwen, ale iemand 't hem bevolen had. Hij hield het paard bij de teugele terwijl Trakee langzaam afsteeg. 1» Mile 1 lisabeth thuie hè vroeg hij, zoodra hij dat helden feit verricht had. „Wa blief? ,Waar ie Miee Elisabeth?" herhaalde hij aan Micah, die, nieuwagierig o» te zien wie de ongewone bezoeker waa, om den hoek van het huii atond te gluren. Het kind, verechrikt door zijn ruwe atem, zette een keel op en ging op den loop de oude stoorde zich niet aan deze ontvangat, maar sloeg met tijn karwats de stof van zijn rijlaarzen, liep den tuin door, klopte aan de voordeur en ging meteen naar binnen. Zijn komst, waarschijnlijk het gevolg van onzen brief, waarin de para graaf uit de krant gesloten was, daarvan betreft. Hij houdt steeds voeling met de verschillende hoofden der scholen d. w. z. in overleg met deze bepaalt hij dagen en uren, waarop door hem een onderzoek over een zeker aantal kinderen van een bepaalde school zal ingesteld worden. Het desbetreffende hoofd der school zendt dan een schrijven aan de ouders der te onderzoe ken kinderen, met uitnoodiging met hun kind op den bepaalden dag, uur en plaats te willen ver schijnen tot het instellen van het onderzoek. Overal, waar de schoolarts werkzaam is, voldoen nagenoeg alle ouders daaraan. Door één schoolarts wordt het onderzoek gedaan over plm. 4000 kinderen en dit heeft meestal plaats in het le en 4e. school jaar en b u i t en de school. Bij het eerste onderzoek wor den voor ieder kind kaarten opgemaakt en de ouders gewezen op eventueele gebreken van hunne kinderen, met verwijzing naar den huisarts of specialist. De schoolarts stelt den huis arts op de hoogte van zijn onder zoek. De huisarts, aldus reeds goed vooigclicht, behandelt dan vor_ der, als de ouders met hun kind bij hem komen, dit laatste. En men ziet dus hieruit ten duidelijkste dat de huisdokter ook huis (.dat wil zeggen behandelende) dokter blijft. Het hangt er dus maar geheel van af of de ouders met hun kind bij hem komen. En welke ouders zullen dit niet doen, als zij weten dat dit in het belang van de toekomst van hun kind is Aan u, oudersl daarop antwoord te geven. Door het onderzoek is veel te voorkomen, ten opzichte van de oogen, ooten, ademhaling, tan den, enz En nu zijn door mij in mijn geheele betoog nagenoeg nog geen cijfers genoemd en ik wil dit ook niet te veel doen. Slechts een paar wil ik aangeven. wekte opnieuw mijn nieuwi- gierigheid op en ik had heel wat gegeven om bij het onder houd tutichen hem en MilS Elisabeth tegenwoordig te zijn. Ik bleef daarom dicht in de buurt, in de hoop dat Miss Elisabeth ons na den atloop zou roepen om ons een en ander te vertellen. Het toeval echter wilde dat wij iets vernemen, eer Mr Tra- kes vertrokken was. Ik was in den tuin en de ramen van de kamer waar zij waren stonden open, zoodat ik Miss Elisabeth duidelijk hoorde zeggen .Lafaard! Hoe durf jij hier komen en zoo iets zeggen ,Kom, kom, doe maar niet zoo preutschals het voorstel je niet aanstaat, dan hadt je je niet met je buren moeten be moeien". ,Ga heen Iriep Miss Elisa beth boos en hield de deur open, .Mr Vanfrey Ik hoorde dat Vanfrey dade lijk naar haar toeging. .Kan ik u helpen?" vroeg hij. .Zeg dat deze man moet weggaan, alsjeblieft Ik kon ze niet zien zonder Indiscreet te zijn, maar stelde me levendig voor, hoe Trakes en Vanfrey elkaar aankeken, terwijl Vanfrey zeil 10 pet der kinderen hebben oogkwalen, 30 slechte tanden 60 Eng ziekte. Meestal wordt in het begin van de werkzaamheden van den schoolarts van deze of gene zijde zijde tegenwerking, althans geen bepaalde medewerking ondervon den, maar dat wijzigt zich al heel spoedig, als men de nuttige werking van de instelling maar eenmaal ziet en begrijpt. Dan wordt de toestand al zoo, dat als een onderwijzer bij een zeker kind iets merkt, waarover hij denkt, dat het 't beste is den schoolarts te raadplegen, hij ook met het kind meestal met voorkennis der ouders naar dezen toegaat, om hem zijn op merkingen mede te deelen, over tuigd dat zoowel onderwijzer als ouders zoodoende in het belang van het kind en diens toekomst handelen. Eenigen tijd geleden is door het Hoofdbestuur der Vereeniging Volksonderwijs eene commissie ingesteld tot onderzoek van de beste wijze van inrichting van instelling enz. van geneeskundig schooltoezicht ten platte lande. In het geneeskundig school toezicht ten platte lande, aldus Hio ^Ammiooio) l«on OOHO volgende wijzen worden voor zien. lo. Aanstelling tot schoolarts van een der ter plaatse gevestigde artsen (aldus een nevenbetrek king; 2o. Als voren, met bepaling dat die schoolartsen werken onder leiding en contröle van provinciale inspecteurs 3o. Aanstelltng van districts- (beroeps-) schoolarts, hetzij direct door het provinciaal bestuur, hetzij door combinatie van ge meenten met steun en onder toezicht van het provinciaal be stuur en 4o Aanstelling van Rijksdistrict- schoolartsen. H. G. FRASER. (Wordt vervolgd). HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK. Het Internationaal Vredesbureau heeft tot de leden van den Volkenbond een oproep gericht over het vraagstuk der ontwape ning. In dezen oproep wordt er op gewezen dat tot dusver door den Volkenbond nog slechts voorbe reidende arbeid is verricht ter beperking der bewapeningen en geeft het Vredesbureau als zijn meening te kennen, dat het aanbeveling zou verdienen van methode te veranderen en een beroep te doen op deskundigen, wien men een nauwkeurig om schreven taak zou behoeven op te dragen. Het bureau geeft er zich reken schap van, dat er een econo mische, een moreele en een militaire ontwapening noodig is. In de eerste plaats moeten spoedig economische overeen komsten worden gesloten om de hinderpalen weg te nemen voor de handelsbetrekkingen tusschen de volken. De moreele ontwape ning moet worden verkregen door een intensieve propaganda ter bewerking van de openbare meening. Wat de militaire ont wapening betreft moet men be- ftlanwii den rogfil Fr.aiikriilr voor den oorlogstijd aangenomen uit te strekken tot den vredes tijd nl. geen winst meer voor wie ook, onverschillig op welk oogenblik, uit de productie en den handel in moordwerktuigen. De ontwapening, zooals het bureau zich deze voorstelt be oogt niet de verdwijning van elk openbare macht, vereischt voor de handhaving der internationale orde Maar deze openbare macht moet een collectieve macht zijn, geplaatst onder de daadwerkelijke leiding van den Volkenbond. Evenzeer als het toezicht op de ontwapening, welke aan enkele volken door de jongste vredes verdragen is opgelegd, aan den Volkenbond is toevertrouwd, is het logisch, dat deze tot taak heeft de werkelijkheid te consta- teeren van de aangenomen be perking der bewapeningen, aan gezien die beperkte bewapeningen krachtens het Volkenbondsver drag niet mogen worden over schreden zonder toestemming van den Raad van den Volken bond. Het bureau verklaart dit pro gram aan de Volkenbondsverga dering voor te leggen uit naam van de vredesvereenigingen om het Internationaal Vredesbureau gegroepeerd. HET ENGELSCHE KONINGS PAAR NAAR ONS LAND De berichten, die in enkele bladen verschenen zijn omtrent een bezoek van het Engelsche koningspaar aan ons land in het a. s. voorjaar, vinden ter be- voegder plaatse geen bevestiging. Noen op het departement van buitenlandsche zaken noch op de Britsche legatie is iets om trent een dergelijk voornemen van het Engelsche koningspaar bekend. Ook te Londen is geen bevestiging verkregen omtrent het bericht. RFB,1 ttWn- De Volkenbondsraad te Genève heeft Vrijdag met algemeene instemming den Heer H Colijn benoemd tot voorzitter van de Volkenbondsconferentie, die op 17 October te Genéve zal wor den geopend en die ten doel heeft de opheffing van de in- en uitvoerverboden en in- en uit- voerbeperkingen. Zooals men weet, heeft de heer Colijn op de economische conferentie, die in Mei te Genéve gehouden is, het voorzitterschap van de handels commissie bekleed en zich daar bij zoo onderscheiden, dat het algemeene instemming vindt, dat de eerste conferentie, die voor de verwezenlijking van een van de wenschen der handelscommis sie gehouden worden, door on zen landgenoot gepresideerd wordt. Miss Gregoiy, hoe maakt u het ,Heel wel, dank u; of eigen lijk in de laatate dagen voel ik me niet al te beat, mijn gezond heid ia niet meer wat zij waa". ,ZÓÓ", zei Trakea onverachil- lig. .Ik ben eena hier gekomen, om je zuater te zeggeD, dat, ala ze niet wil doen wat ik haar voorala, er rare praatjes van jullie zullen uitkomenhoor 'k waarschuw jullie". .Goede hemel, Mr Trakea, u wil toch niet .Miranda 1" riep Eliaabeth en Trakea apotte .Ik wil, wat jullie beiden bett begrijpen, hoor 'k bedoel ,Nu ia 't genoeg I" baratte Vanfrey, dietuaachenbeidekwam, eenaklapa los. .Pak je weg!" Trakea liep voort, triomfante lijk lachend, want al was 't hi m niet gelukt, Miaa Eliaabeth achrik aan te jagen, hij zag nu dat Mrs Gregory beefde van het hoofd tot de voeten, en de vol doening die ik smaakte, toen Vanfrey hem zoo gemakkelijk op de vlucht joeg, werd getem perd door de zekerheid, dat hij zijn angel in de wonde had achtergelaten. (Wordt vervolgd .Hebt u gehoord wat deze dame u verzoekt?" ,Dat heb ik; en wien ben jij, hè, die je met mijn zaken durft bemoeien .Dat gaat jou niet aan",baratte Vanley los; .ik behoef niet te vragen wien jij bent, wsnt ik weet het. Je heet Trakes en ik geloof dat je een oude ichelm bent; maar dat raakt mij niet. Deze dame heeft je verzocht heen te gaan en als je het niet dadelijk doet, dan zal ik je er toe dwingen". .Jij mij dwingen 1 Dat zou watl" ,A1 ben je een oude man, ik duld niet dat je deze dame beleedigt, anders Vanfrey zag er zeker niet heel gemakkelijk uit, toen hij dit zeiik kon duidelijk ver nemen dat Trakes een paar stappen naar de deur reed, want zijn stem klonk verder af, toen hij hoonend lachend zei .Ik ben geen twistzoeker, maar ik denk dat deze dame er nog wel eens anders over denken zal, hè? Je wilt die oude ge schiedenis toch zeker liever niet opgerakeld hebben Hij was intusichen naar de voordeur teruggegaan en wachtte daar het antwoord op zijn vraag at. .Niet iedere vrouw heeft zulke rare geschiedenissen achter zich", smaalde Trakes om haar te sarren. .Neen", antwoordde Miss Elisabeth bedaard. .Er is geen vrouw, die minder gedeerd zou kunnen worden door de lasterpraatjes van zoo'n ouden schelm en leugenaar als jij bent" zei Vanlrey, buiten zichzelf van woede. .Scheer je weg 1" Mr. Trakes, die met verwacht had zoo'n tegenstand te ont moeten, gehoorzaamde en wag gelde, onder hetmompelen.dat zullen wij zien", het pad door den tuin af. Vanfrey volgde hem op de hielen, om hem te beletten nog eens terug te keeren maar ongelukkig kwam daar juist Miss Gregory het hek binnen, die, opgetogen een bezoeker te zien, buigend en glimlachend zijn nadering af wachtte. .Mr. Trakes van Monte Ma- nor; wèl, wèl, hoe gaat het u? Wij hebben u in lang niet ge zien ik hoop dat iedereen wel is? Mr Trakes, die wel begreep dat Vanfrey hem nog niet ver der zou loodsen, nu hij dooreen dame werd tegengehouden, bleef even staan. .Goeden morgen,

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1