ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De bevolking van ons land. Dg Schoolarts. MER [EL. Binnenland. RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poet f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r tj 8 v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNO.'T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot aiterltyk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 7 September 1927 Nummer 3258 ORAT1S verzekering gulden bij levens- jsa gld. bij dood ai gld. bij verlies ia gld. bij ver- j a gld. bij ver- aar gld. bij ver- jp gld. bij verlies voor de abonné's tegen OMM lange ongeschikt- THfj door /h van een hM lies van een 4[] lies van een Ah lies van een ly van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Hoe moeten we dit verstaan Laat ik, om dit goed te be grijpen en duidelijk te maken eerst een blik werpen op een groot gebeuren in het huiselijk en maatschappelijke ieven, namelijk de geboorte van het kind- Ik mag zeker wel veronder stellen, dat de meesten der lezers en lezeressen zooiets zelf wel eens hebben medegemaakt als toekomstig vader of moeder en zij, die dat nog niet hebben medegemaaktwelnudie kunnen er misschien wel wat van leeren voor de toekomst. Door eerstbedoelden zal allicht gezegd worden„weinig nieuws", doch dit is, evenals zoovele zaken in de wereld, betrekkelijk, omdat hetgeen ik nu zal zeggen, in verband met het verdere, dat ik bespreken zal, toch nog weer wel iets nieuws is, althans door de meesten niet als zoodanig zal bekeken zijn of worden. Ik bedoel namelijk dit. Het kind wordt geboren met, al of niet, de hulp van den geneesheer. Deze beschouwt het kind een oogenblik en zegt dan gelukkig meestal „ik feli citeer jelui een flinken jongen of zoon of eene flinke dochter" en geeft het kind dan ter verdere behandeling aan de baker over. De dokter bemoeit zich dan verder hoofdzakelijk met de moe der en als dit afgeloopen is en het kind kant en klaar in de wieg ligt, gaat hij daar ook eens naar toe, om even een kijkje te nemen en vertrekt dan, om nog eenige dagen daarna zijn bezoek aan moeder en kind te herhalen. Nu neem ik voor een oogen blik aan, dat alles goed gaat met beiden, ook bijv. wat voeding van het kind betreft en dat het een normaal kind is, dat verder gunstig en voorspoedig opgroeit. Het zal natuurlijk wel eens gebeuren, dat de dokter voordat kind gehaald moet worden bij voorkomende ziektegevallen, ook ziet hij het bijv. bij het inenten, maar overigens Het kind komt op den leeftijd van naar school gaan en wordt op het daarvoor vastgestelde tijdstip meestal door vader of moeder of wie dan ook, en ge wapend met het pokkenbriefje, daarheen gebracht Op een bepaald tijdstip verlaat het de school weer voor goed, gaat een ambacht leeren, komt in het boerenbedrijf, gaat verder leeren, enz. enz. en als er nu niets bijzonders voorvalt, wordt het, als fet een jongen is, ge keurd als hij loten moet en als het een meisje isja 1 dan komen afwijkingen van het ge wone, meestal pas aan 't licht als zij getrouwd is. Maar nu moeten we de ont wikkeling van het kind tot vol wassen man of vrouw eens be zien van een ander standpunt Meestal toch openbaren zich minder gunstige verschijnselen pas op iets meer gevorderden leeftijd dan dien van het kind. En de groote vraag is nu, waren die verschijnselen er al niet, toen de dan volwassene nog kind was en daarop moet helaas 1 dikwijls ja geantwoord worden. Hoe komt dat nu laat het door ieder onzer maar eerlijk erke d worden, meestal uit on kunde, doch ook vaak uit een: „nu het zal wel zoo erg nier zijn, het zal wel zoo'n vaart niet loopen" van de ouders, waarbij dan nog komt, dat het kind in zijn groeijaren meestal niet die ongunstige verschijnselen zoo openbaar vertoont, maar die op lateren leeftijd dikwijls jammer lijk voor den dag treden en die toch, zoo al niet geheel, dan toch zeker voor een groot ge deelte hadden kunnen voorkomen worden, wanneer men, juist in de kinderjaren, er meer aandacht aan geschonken had. Een voorbeeld uit de natuur 1 Men plant een vruchtboompje langs een muur of schutting. Zoolang het nog jong is, kan men het meestal leiden, zooals men het hebben wil, maar pro beert het eens als het boompje volwassen is I Zoo ook het kind I Er wordt bijv. gemerkt, dat het kind op zoowat 7 4 8 jarigen leeftijd minder goed ziet. Zooals zeker velen Uwer lezers en lezeressen bekend zal zijn werd op Zaterdag 25 Juni j. 1. te Oostburg eene vergadering gehouden om het onderwerp Schoolarts" te bespreken, en om na te gaan welke maatregelen zouden genomen kunnen woiden, om die zoo zegenrijke instelling ook voor ons district deelachtig te worden. Reeds voor genoemden datum, waren over dat onderwerp in ons district meerdere besprekingen, vergaderingen en voordrachten gehouden en ik twijfel er niet aan - gedachtig aan hetKeulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd - of er zal nog wel eenigen tijd verloopen, alvorens het, voor onze schoolgaande jeugd, en alzoo voor het toe komstige geslacht, zoo belangrijke doel bereikt is. Eene der oorzaken hiervan mag zeker wel genoemd worden, het bij velen onbekend zijn met doel en werking van de instel ling schoolarts en het is hoofd zakelijk om die reden, dat ik langs dezen weg wil trachten, zooveel in mijn vermogen is, wat meer licht daaromtrent te ver spreiden. Ik zeg dit hoofdzakelijk ook, omdat mij meermalen gebleken is, dat omtrent die aangelegenheid, over 't algemeen genomen, ver keerde begrippen bestaan, deels uit onkunde, maar ook helaas 1 deels willens en wetens. Ik kom in het verdere gedeelte van mijne mededeelingen van zelf nog wel hierop terug. Allereerst dus nu de vraag wat is een schoo'arts Evenals in een ketting verschillende schakels zijn die den geheelen ketting aaneen houden, zoo zou men den schoolarts ook kunnen beschouwen als een schakel in het maatschappelijke leven. Hij toch vormt, als 't ware, een schakel tusschen het schoolgaan de kind (met zijn ouders) en de geneesheer, die in een bepaald huisgezin practiseert. ,Het zal hem niet in handen komen ,Dan krijgt Trake» haai toch in handen, en ale die het leeit wint u er dit mee, dat hij be grijpt dat ook anderen het gelezen hebben. Vervult het bericht dan den een niet met hoop en vertrouwen, dan zal het toch den ander vrees en angst aanjagen, dat is vast iets gewonnen en wij hebben nog een week den tijd. „Best", zei dr Port, „ik wist dat u ons goed zoudt raden. Wat zeggen de heeren van het plan van Miss Elisabeth Wij gaven beide onze goed keuring te kennen. ,De angst kan er hem allieht toe brengen om wat meer los te laten" zeide Vanfrey. ,In elk geval kan hij het als een uit- daging beschouwen en als het tot ten open gevecht moet ko men is daarmee de eerste stap gedaan". Miss Elisabeth knikte goed keurend. „Ik vind dat m?qM-ritl troef waarschuwen, het is mogelijk dat zij van Trakes Horley houdt". „Ik wou dat iemand den joD- gen 'n pak ransel gaf I" eindigde de dokter, en ik geloof waarlijk dat deze woorden Vanfrey deden besluiten om naar de kermis in Merriton te gaan, alhoewel ik mij wel gewacht had hem Me- riel's wentch, dat zij Horley en Vanfrey graag zou zien vechteD, over te brengen. XIX. Ik moet bekennen dat mijn liefde voor de ornithologie in deze veelbewogen dagen aan merkelijk was verflauwd. In deze eenzame, door vogellief hebbers nog weinig bezochte Streek, waar ik expres was heengegaan om mijn verzame ling te verrijken, kwam de lust om eieren te zoeken niet eens meer bij mij op, alhoewel Mrs Gregory zich om mijnentwille beijverde, nesten op te sporen, en mij soms op de onmogelijkste uren door Purling een bood schap zond om te zeggen dat zij ergens een lijsternest ont dekt had. Als ik dan naar buitenkwam hield 2ij mrj met haar onbedui dend gebabbel een half uur aan de praat en toch heb ik nooit van de gelegenheid gebruik gemaakt om iets uit haar te krijgen omtrent de betrekking, welke tusschen Morte Manor en Cold Ridge Hoeve bestond. Dit leven in een atmosfeer van on voldane nieuwsgierigheid maakte mij onbekwaam voor mijn orni thologische studiën, want of schoon ik de laatste persoon ben om mij door zoo'n mysterie te laten brï 3vloeden bleek het toch, nu ik er eenmaal in betrokken was, dat ik er geheel in mee leefde en ik berijdde Vanfrey, die koelbloedig met zijn schrijf werk voortging. In de dagen die op het ver zenden van de bewuste para graaf volgden was ik bijna ziek van nieuwsgierigheid Wij had den uitgerekend dat wij geen tijding van Morte Manor konden hebben eer drie dagen verstre ken zouden zijn Trakes zou er een dag over moeten denken en er zouden zich verwikkelingen voordoen. Ik kon mijn nieuws gierigheid niet bedwingen en besloot eens een praatje met Mopley te gaan maken. 't Was een warme benauwde morgen, een van die ochtenden, die ik 't allerminst zou hebben uitgekozen om een koestal te gaan ruimen, zooals Mopley Wordt nu bijlijds ingegrepen door den dokter te raadplegen dan kan, voor later, dikwijls alles,' althans veel verholpen worden. En zoo zijn de voorbeelden bij het kind, men zou kunnen zeg gen, voor 't grijpen. Oogen, ooren, neus, tanden, ademhalingswerk tuigen om nu maar niet eens van talrijke vergroeiingen te spreken H. G. FRASER. (Wordt vervolgd). O— Blijkens het overzicht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, zetten de geboortecijfers met een onbelangrijke uitzondering in Mei, hun dalend beloop onafge broken voort. Ziet men van den abnormalen mobilisatietijd af, dan waren de geboortecijfers in 1927 lager, dan in deze maanden hier te lande vroeger ooit werd waargenomen, aldus de „N.R.Ct." De sterftecijfers waren als gevolg van de griep-epidemie in den aanvang des jaars hooger dan verleden jaar en ook Juni gaf eenige toeneming van het alge meen sterftecijfer te zien, maar overigens waren deze cijfers in het loopend jaar tot dusver we der opvallend laag, al begint er kentering te komen in de zoo aanzienlijke daling van de cijfers. Ook de zuigelingensterfte stond in den aanvang des jaar onder den invloed van de griep. Maar overigens zijn de cijfers gunstig te noemen. Vooral in de groote steden zijn zij reeds op een zeer laag peil aangeland, wat hoop geeft, dat zij ook in het rijk als geheel nog verder zullen kunnen worden teruggedrongen. Het bevolkingscijfer van het rijk bedroeg op 1 Juni 7.553.752 zielen tegen 7 448.674 een jaar te voren. De bevolking nam dus met 105.078 zielen, of 1.41 pCt. toe. In de groote steden telde de bevolking op 1 Juni 1927 1.857 826 inwoners tegen 1 828 213 een jaar te voren. Hier bedroeg de toeneming dus 29.316 deedde reuk van koemeit ie heel gezand, maar men kan van 't goede te veel krijgen, en het atroo dat naar buiten gedragen werd dampte benauwend. Binnen in den etal wa* de atmoifeer nog onverkwikkelijker, en ik moeit er wel binnengaan, omdat Mopley'i onduidelijk gemompel op een afstand heelemaal onver- itaanbaar wa», kon hij ichreeu- wen dat 't een lust wai. Zoodra ik in de ichuur kwam, nam ik een greep op, om mij eenhouding te geven, maar ik zag al heel gauw dat de wijze waarop ik met den meit te werk ging, Mopley'i lachlust opwekte. „Dat zou Misi Liibeth je andera leeren", lachte hij. „Zoo Ik ben niet voor boeren knecht in de wieg gelegd „Dat kan men wel zienje bent zeker zoo'n geleerde „Ik verzamel vogeleieren", zei ik. Mopley leunde op zijn greep en keek mij aan, aliof hij mede lijden met mij had. „Men zou zeggen, dat hè 'k ook nog gedaan toen ik een jongen waihet meeit kievleti- eieri, omdat ik Ze graag luatte, maar Ik kon er nooit genoeg vindennou hè 'k er geen tijd meer voor". zielen of 1.62 pCt. Wanneer men er dus op let, dat het geboorte saldo tin de steden vergeleken bij dat van het rijk achterstond, dan blijkt dat de bevolkings concentratie ten onzent nog steeds aanhoudt. Hierbij zij op gemerkt dat in deze statistiek de gemeenten Haarlem en Gro ningen, die in den loop van dit jaar meer dan 100 000 zielen zijn gaan tellen, nog niet bij de groep der groote steden zijn ingelijfd. Ingezonden Mededeeling. Zenuwachtig, Oversp*nfnen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zemiwen kalmeeren en sterken,eh Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. GENEES-EN HEELKUNDIGE HULP AAN MILITAIREN. Het Tweede Kamerlid Suring heeft aan den minister van oor log de volgende vragen gesteld Is het juist, dat Zaterdag 20 Augustus j. 1. voor twee militairen te Amersfoort, die bij een onder linge vechtpartij ernstig werden gewond, door den op het politie bureau ontboden geneesheer vóór 12 uur des nachts khirurgische hulp noodzakelijk ,werd ge oordeeld en dat deze militairen tot het verkrijgen van die hulp eerst 1 >/s uur later per zieken auto naar het Militair Hospitaal te Utrecht zijn vervoerd Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen, waarom geen gebruik is gemaakt van de, zij het niet-militaire chirurgische hulp, die te Amersfoort zelf aan wezig is Is de minister bereid te be vorderen, dat in voorkomende gevallen door de daarbij be trokken officieren van gezondheid alle die maatregelen kunnen en moeten worden getroffen, waar door aan militaire patiënten de noodige genees- en heelkundige hulp zoo spoedig mogelijk wordt verzekerd Ik begreep, dat het overbodig zou zijn om Mopley aan het ventand te brengen, dat ik het eieren verzamelen uit een weten- achappelijk oogpunt beichouwde, en liet hem daarom in de mee ning, dat ik even groote lekker bek wai ali hij. „Je hadt zeker meer tijd toen je jongen wai? Werkte je toen ook al op de hoeve „Ja, da'i lang geleden. Min Liibeth was toen toen acht of negen jaar en Min Randa wai een jaar jongerze waren aar dige kinder! en groeiden aardig op. Randa wai de mooi»te". „Daarop ii Min Randa zeker getrouwd en Min Liibeth niet? De knapiten trouwen altijd het eerit". „Nou", hernam Mopley, terwijl hij even op de greep leunde, om uit te ruiten, „dat zal ik niet altijd zeggende mooien weten de mannen te lokken en as ze mooi genoeg zijn, komt er een heele zwerm op haar af, net all de bijen, maar 'n vrouw ii geen bij en al zwermen ze om haar heen, daarom trouwt ze nog niet", (Wordt vervolgd»

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1