Week-Menu. Platei lays, _üwHa^^ GROEDE. Concert door het Muziekgezel schap „Eendracht maakt Macht Zondag 4 Sept., des av. 5 30 u., op de Markt, Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 4 Sept. 1927. Aardenburg v 10 u ds Barnouw. Breskens v 9.30 u dhr Mulder. n 1.30 Zondagschool. n. 5 u dhr Mulder. n. 7.15 u Werkmansbond Groede v 10 u ds v Griethuijsen. Nieuwvl. n 5.30 ds v Griethuijsen Oostburg n 2 u ds Beukenhorst Schoondijke v 10 u ds Vrijlandt. St. A. ter M. n 2 u ds Kniphuizen Waterldk. n 2.30 ds v Griethuijsen IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 10 u ds Zwahler. van telefoon gesprekken maar niet te spreken, zoodat hij meent, dat er minstens een f 1800 vermorst is. De heer Reepmaker had schrif telijk te kennen gegeven, dat de cijfers, mandaten en bescheiden klopten, zoodat hij daarop geen aanmerking had. Deze verklaring sluit echter niet in, dat hij zijn goedkeuring hecht aan het beheer, daar hij van meening is, dat bij minder najagen van partijbelan gen deze rekening niet met zoo'n groot nadeelig slot zou behoeven te sluiten. De heer Blondeel, die met den heer Reepmaker de rekening nagezien heeft komt tot een batig saldo van plm. f8000. Dit ver schil komt, zegt de voorzitter, doordat er voor de restauratie van het stadhuis nog geen leening opgenomen is. Üok de heer Van der Hooft houdt vol dat er een nadeelig slot is, en daar er een post is van f 1824 waar hij tegen is geweest, zoo zal hij niet voor goedkeuring stemmen. Mevr. Van den Broecke wenschte een meer gespecifi ceerde advocaten rekening De raad stemt voor het geld en.mag dus ook weten, waar het voor ge bruikt wordt. Daar de beide wethouders niet mede mochten stemmen, werd de goedkeuring met 2 tegen 2 aangehouden tot een volgende vergadering. Evenzoo verging het de rekening van het Burger Weeshuis, daar 2 der raadsleden tevens regent dier instelling zijn. Mevr. Van den Broecke stemde tegen, daar haar inziens de gel den verdeeld worden tn strijd met het reglement, zoo ook de heer Van der Hooft. De rekening van het alg. arm bestuur werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De berooting over 1928 werd aangeboden. Bij de rondvraag zegt de heer Van der Hooft zich er wel voor te zullen wachten iets te zeggen. De heer Blondeel vraagt naar verbetering van de Polderstraat. Deze is te smal, ze is nu wel gerepareerd, doch het is niet mogelijk goed uit te wijken. De heer Lannoije valt hem bij en wil verbetering van af Timmer man. Als er Belgen met hun breede voeren langs komen, kan men niet uitwijken. Deze voer lieden beschouwen zich als heer en meester van den weg. Daar de kaaipoort te nauw is komen thans vele groote vrachten door den polder. Zooals de toestand uu is zegt de heer Lannoije kunnen landbouwers vaak f5 f10 per gemet minder maken, als ze langs dezen weg of door de poort moeten. Hij wil daarom den zomerweg met macadam verharden, wat niet zooveel zal kosten en beter zal zijn, dan^ zooals de Wispelaere wil -n.l. de boomen weg doen en de kalseide 1 M. verbreeden. De heer Van der Hooft meent, dat als de boomen weg zijn, er weder gevaar voor 't voetpad zal ontstaan. Het slot is, dat in een volgende vergadering over de verbetering beslist zal worden, als er op verzoek van Mevr. Van den Broeke eerst eens een kos te. i berekening is gemaakt. De voorzitter meent, dat het een goed werk is voor de werk verschaffing. Breskens. Koninginnejaardag bracht des avonds heel wat ge zellige drukte. Eenige honderden bezoekers verzamelden zich rond de muziektent, waarop eerst de kinderen der hoogste klassen onder leiding van het hoofd der school eenige liederen deden hooren op werkelijk verdienste lijke wijze, waarna de Muziek vereniging een goed geslaagd concert gaf. Breskens. Onder deze ge meente heerscht vlekziekte bij de varkens, reeds enkele dieren zijn hiervan gestorven. Oostburg De electrificatie der gemeente Obdam (N.-H.) is op gedragen aan de firma Schippers- Nauta, alhier. Oostburg. Woensdag reed de voerman Van der Stuyf uit Maldeghem met een zwaarbela den wagen van den afrit nabij „De Liter" (op de grens Oost- burg-Draaibrugj. Door een hevi- gen schok kwam hij van den dissel, vlak voor de wielen, te vallen, met het gevolg dat de wielen over de borst gingen en de ongelukkige op slag dood was. De man laat vrouw en zes kinderen na. Oostburg. Van wege de Bijz Vrijw. Landsstorm zijn in de Beurs schietwedstrijden ge houden, waarbij de heer N. de Lange welwillend een bronzen medaile voor den lsten prijs- winner beschikbaar stelde. De uitslag was als volgt 1 Iz Adriaanse, (medaille van den heer N. de Lange.) 2 P van Cruijningen 3 A Firet 4 P Aers 5 P Contant 6 Jac. Aers 7 1 de Meij 8 I Boidin 9 M Duine 10 A Tatenhove 11 M Wandel 12 A Wage 13 P Fokke 14 Jan Aers 15 P Catsman 16 A Herweijer 17 van de Waeter 18 J de Koning 19 P Goossen 20 A Hinneman 21 F Bos 22 J Vastenhoudt Aardenburg. Nader is ons gebleken dat het verhoor voor den rechter commissaris op Dinsdag 1.1. in verband stond met de gecombineerde vergade ring van Raad en regenten van het Burger - Gasthuis op 31 Dec. 1926 en waarbij de heer Van Vooren als regent werd gekozen, doch tót nog toe niet als zoo danig was toegelaten, daar door 5 R-K. personen 6 briefjes werden ingeleverd, en dus de regenten de verkiezing niet als geldig erkenden. Naar men zegt zou gebleken wezen, dat er geknoeid is in de notulen der gecombineerde ver gadering. Aardenburg. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van den Gemeenteraad alhier tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot toelating der nieuwe raadsleden. Hierdoor is het zeker, dat een nieuwe verkiezing moet plaats hebben, Groade Bij de vorige week gehouden wijdstrijd van de afd. Groede der Bijz. Vrijw. Landstorm leider de heer A. Mosselman, werden de prijzen behaald als volgt le prijs C. Knook 50 punten. 2e prijs P. Casteleijn 47 punten. 3e prijs I. Tack 47 punten. 4e prijs J. Marsille 47 punten. 5e prijs A. v. Lare 46 punten. 6e prijs A. Mosselman 46 punten 7e prijs P. de Fouw 44 punten. 8e prijs C. de Hulster 44 punten. 9e prijs J. Riekwel 43 punten. 10e prijs I. Butler 43 punten. 11e prijs J. Casteleijn 42 punten. 12e prijs D. Verpoorte 42 punten Het hoogst aantal punten dat behaald kon worden was 50. Bierwliat. in de Maandag gehouden vergadering dezer ge meente komt als zeer belangrijk punt aan de orde„bepalen van de houding van de afgevaardigde dezer gemeente op de op 30 Au gustus a. s. te houden vergadering van Aandeelhouders en Commis sarissen van de N. V. Xeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding - Maat schappij". Het college van B en W is eenparig van oordeel, dat een Waterlei ding voor Zeeuwsch-Vlaanderen ten zrerste is toe te juichen en stellen mitsdien voor de houding van de afgevaardigde dezer gemeente op bedoelde vergadering dusdanig te bepalen, dat zooveel mogelijk de totstand koming van de waterleiding zal worden bevorderd. Geen der andere raadsleden kunnen even wel de meening van B. en W. deelen, zoodat na verdere uit voerige beraadslaging met 5 tegen 2 stemmen (die van de H. H Bliek en Verplanke) wordt besloten, de afgevaardigde op te dragen geen steun te ver- leenen aan de voorstellen van Commissarissen van genoemde Waterleiding - Maatschappij, om zoodoende tot ontbinding dier Maatschappij te geraken. Hierna komt in behandeling een adres van enkele caféhou ders, strekkende om het plaatsen van losse danstenten bij gelegen heid van de kermis te verbieden welk verzoek op voorstel van B. en w. voor kennisgeving wordt aangenomen. De rekening van inkomsten en uitgaven over 1926 wordt voorloopig vastgesteld ais volgt Gew-ne dienstin ontvang op f 85079,74; in uitgaaf op f 79177,41 alszoo met een batig slot van f 5902,33. Kapitaal dienstin ontvang op f20010 in uitgaaf op f 19898,24, batig slot f 111,76. De begrooting voor het dienst jaar 1928 wordt den Raad aan geboden en zal ter inzage aan heeren raadsleden worden toege zonden. Ten slotte wordt op voorstel van B en W. besloten tot het aangaan van een geldleening ad f 6400 tot dekking der kosten van het bouwen van een abat toir ad. f4000 en uitbreiding electrische laagspanningsnetten ad. f2400. Aangezien de verga dering in zijn tegenwoordige constellatie voor de laatste maal bijeen is, brengt de Voorzitter een woord van dank aan den heer Thomaes als uittredend raadslid voor hetgeen hij in het belang dezer gemeente heeft gedaan en in 't bijzonder aan den heer Bliek, die zich niet meer verkiesbaar stelce, en als zeer ijverig en bekwaam wet houder bekend stond. „Hierna sluiting." ngezonden Mededeeling wordt gezonden sterk het krijgt mooier glans het wordfwrlj wan roos het blijft beter zitten indipti gij het des morgens iptffrijft met een weinig Purol Jt woldoet iedereen Sluis. Een zekere Mejuffrouw N. alhier, had het ongeluk, te Brugge van de treeplank der tram te vallen, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij per auto moest vervoerd worden. De Mij Breskens - Maldeghem afd. Sluis werd opgebeld en direct ging een auto er heen. Thans ligt de lijdster te Sluis. Sluis. Alhier heerscht op verscheidene plaatsen bij de varkens de gevreesde vlekziekte. Tot nog toe is er slechts èén sterfgeval en wel bij den Heer P. de Smit alhier. Vergadering van den Raad der gemeente Sluis, op Maandag 29 Augustus. Aanwezigalle raadsleden. In de plaats van den Secretaris, die met kennisgeving afwezig was functioneert als waarnemend secretaris, de heer J. J Versluijs, gemeente ontvanger alhier. Ingekomen stukken. 1. B sluit van Gedp. Staten om het voetpad aan de Wester Eedepolder af te voeren van den legger van wegen en voetpaden, daar het niet voldoende werd gebruikt en dus tot niets nut was. 2 Verzoek van den heer Buijsse alhier, tot het invoeren van een radio-distributie. Hondenbelasting. Aan het ministerie was aange vraagd een verminderde belasting op politiehonden en daarop was als antwoord ingekomen, dat politiehonden, maar in dienst der politie en ook erkend door een plaatselijke Politiehonden- vereeniging, deze vermindering wordt toegestaan. De voorzitter zegt ook, dat zoo'n vereeniging aan houders van erkende politie honden een certificaat afgeven met een vergoeding van f 50. De heer Van Mazijk voert hierbij aan, dat hij het wel wat erg vond, dat, als een houder van een politiehond zich de moeite getroost had, zijn hond goed af te richten tot algemeen belang, hij nog belasting had te betalen. In stemming gebracht werd algemeen tot wijzigidg besloten. Rooilijn Sluis Sint Anna ter Muiden. Deze kwestie wordt in handen gegeven van B. en W. om advies. Weg over Heille. Bespreking weg Aardenburg- Middelburg (België) via Heille. 'Door B. en W. wordt voorge steld dien weg op te laten ne men in het Provinciaal Wegen plan, opdat het onderhoud van dezen weg voor rekening van drie gemeenten zou komen, te wetenAardenburg, Eede en Sluis. Alle leden gingen hiermee accoord. Waterleiding. Alvorens de Raad zou begin nen, was van wege particulieren door een omroeper bekend ge maakt, dat alle inwoners der gemeente des ayonds bij de Raadsvergadering tegenwoordig behoorden te zijn. Het was dan ook zeer druk, toen men de hoofdkwestie, de Waterleiding, zou bespreken. Allereerst werd de request, dat door verscheidene ingezetenen van Sluis onderteekend was en dat gericht was tegen de Waterleiding, aan de orde gebracht. De voorzitter betreurde het, dat velen zich hadden laten mee voeren door de circulaires en pamfletten, die vanuit Terneuzen kwamen. Hij voerde aan, dat dat het zoo hoog noodig was, dat hier een waterleiding kwam, daar dit in het belang der ge meente zou zijn. De vorige maal, zoo gaat spreker voort, hebben alle leden zich toch ronduit en volmondig vóór de Waterleiding betoond, waarop de heer Van der Linde het woord vroeg en zeidat het veel te hooge lasten voor de gemeente zou meebren gen en dat men algemeen van oordeel is, dat geen waterleiding noodig is, omdat er overvloed van water is. Daarna wees de heer Breijaert erop, dat de heer Krul (een rijks ambtenaar) op de algemeene ver gadering te Terneuzen zich uit gesproken had, dat er geen verplichte aansluiting noodig was. Maar, zoo gaat spreker voort, men wordt toch verplicht en als men toch water genoeg heeft, noemt hij dat een schande. Als men volgens eigen meening goed en deugdelijk drinkwater bezit en dit door een deskundige wordt afgekeurd, wordt men toch ge dwongen, aan te sluiten. De heer Albregts zegt, dat, als men de menschen hier over de waterleiding spreekt, het blijkt, dat ze er een afschuw van hebben. Hierna kreeg de heer Van Mazijk het woord. Hij betreurde het, dat hij te voren niets van het request ge weten had. Als afgevaardigde van de Gemeente was spreker op de laatste vergadering der N. V. Wate leiding te Terneuzen tegenwoordig geweest en had daar gemeend op te merken, dat 0. Z. Vlaanderen op zichzelf een Waterleiding wilde hebben, wat voor hen zeker veel minder kosten zou meebrengen, maar het zou ons W. deel nog verder van vooruitgang afhelpen. Hebben niet alle overige deelen van Zee land, zooals Walcheren, Zuid- Beveland, Tholen enz. een wa terleiding en zou ons landje er dan geen kunnen hebben. Als de tarieven op de genoemde eilan den zoo gesteld zijn, dat ze be reikbaar zijn voor iedereen, waar om zou dat hier dan niet kunnen? Wij zijn al reeds van zooveel ding n uitgesloten, die de mo derne tijd eischt. Spreker vond bet jammer, dat velen zich had den laten meesleepen door het krantengeschrijf. Het water zal hier niet duurder zijn, dan het gemiddelde van andere water leidingen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Breijaert werkt spr. de tarieven uit. Spreker zegt, dat. als het zou aankomen, op het niet of wel noodig hebben van een water leiding, hij deze voor zich niet noodig zou hebben; het tarief zal echter progessief zijn, zoodat groote perceelen meer betalen dan het water feitelijk kost, ten einde bewoners van kleinere perceelen goedkoop water te kunnen verstrekken. Ook moet men naar de toe komst zien. Als men met den tijd wil meegaan, zijn waterlei ding en electriciteit noodig, en, zal er langzamerhand meer nij verheid en industrie komen net is niet te bepalen, wanneer, maar gaat men niet mee, dan zal deze streek altijd blijven wat ze tot nog toe geweest. Tevens dringt hij erop aan, dat men nu zal beslissen over het al of niet ont binden der N. V. Den volgenden morgen (Dins dag 30 Augustus) is er weer een vergadering van aandeelhouders te Terneuzen en hij moet daar verslag uitbrengen. De daar te behandelen punten zijn 1Aanname Risico Garantie Rijk 2. Vaststelling salaris Secretaris. 3. Aangaan van een geldleening bij de Rijksverz. Bank. 4. Storting van 10 pCt. op het aandeelenkapitaal, waardoor de vennootschap tot stand zou komen. Daar het request aangaf, dat vele nummers tegen de Water leiding waren, gaf de heer Van Mazijk den wensch te kennen, dat men de aanwezigen een vrije gedachtenwisseling zou laten houden, wat aangenomen werd door den Raad. Maar eerst, aldus de heer Albregts nog, moest de agenda afgewerkt worden worden. Aanbesteding Waterplaats. De uitslag is volgt: J.J. Boogaarden J.A. Boogaard f 170, I. Verhage f 150, C. Cortvriendt f 147, Het werk wordt aan den laag- sten inschrijver gegund. Levering Steenkolen wordt gegund aan den heer J. Rijckborst alhier. Daarop werd gelegenheid ge geven tot vrije gedachtenwisse ling en het eerst werd het woord gevoerd door den heer Bauer, die er op wees, dat te Sluis geen waterleiding noodig was. En zoo de2e er zou komen, dan zou het water toch niet zuiver kunnen zijn, omdat het water volgens hem van een afstand van 40 K-M. kwam. Het zou stroomen doof geëmailleerde buizen en stukjes email meenemen, hier vuil aan komen en dan nog door koperen

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2