ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De doodstraf in Duitschland. MER [EL. Gemeenteraad RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNo.'2? BRESKENS p°J|K'gro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Zaterdag 3 September 1927 Nummer 3257 GRATIS verzekering aaa gulden bij levens- jaa gld. bij dood Her gld. bij verlies era gld. bij ver- is gld. bij ver- aar gld. bij ver- ji gld. bij verlies voor de abonné's tegen ^OD 'an2e onëeschikt~ {00 d°or (U van een ÜU lies van een 40 'ies van een UU 'ies van een 10 van e"cen ongelukken voor: heid tot werken, itf» een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Het proces-Sacco-Vanzetti heeft weer eens de aandacht van het publiek op de doodstraf en de executie ervan gevestigd. Daar Nederland sedert lang de doodstraf niet meer kent, zal het waarschijnlijk velen lezers inte- resseeeren, hoe het hiermee bij onze Duitsche buren gesteld is Volgens het Duitsche recht kan een doodvonnis uitgesproken worden wegens moord en wegens hoogverraad. Tot de oplegging van de doodstraf is het zooge naamd „Schwurgericht" gerech tigd, dat uit drie beroeps- en zes leeke-rechters bestaat. Tegen dit vonnis kan éénmaal in hooger beroep gegaan worden en wel bij 't „Reichsgericht", de hoogste instantie in Duitschl. nd voor alje vonnissen. Verder is nog cassatie mogelijk. Bij het hooger beroep worden getuigen enz. niet opnieuw ge hoord. Practisch gesproken heeft dit beroep dus niet de waarde, die men er gaarne aan zou zien toegekend, al moet vastgesteld worden, dat het .Reichsgericht" (in Leipzig) uit mannen bestaat, wier vakkenis boven allen lof verheven is. De practische mo gelijkheid, processen, die met een doodvonnis geëindigd zijn, in „Wiederaufnahmeverfahren" op nieuw volledig te behandelen, is uiterst gering. Men eischt daartoe steeds geheel nieuwe feiten of bewijsmiddelen. Bovendien staan in Duitschland vele critici op juridisch gebied op het stand punt, dat de rechterlijke macht een herhaling van een proces verloop, inzake doodvonnissen ongaarne ziet, omdat een wijzi ging van dit vonnis haar in dis- crediet brengt. Den veroordeelde blijft ten slotte nog de mogelijkheid van gratie. leder doodvonnis moet in alle Duitsche landen door het Hoofd van Staat bekrachtigd, wor den. Tegen hun beslissing is geen beroep mogelijk. 26. Wij zouden met ona drieën kunnen gaan. Maar hoe moeten wij het iemand met gekrenkte geeatvermogena aan 't verstand brengen Hij zou kunnen wei geren ons te ontvangen, of ons te ontvangen, of ons niet be grijpen, of wè', en dat is zeer mogelijk, ons niet willen geloo- ven. In elk geval zal Trakes, die hem al jaren onder den duim heeft, zijn best doen hem van alles onkundig te laten Wij «taan voor het groote vraagstuk hoe Tretheway aan het verstand te brengen dat de Nemesis, die hij vreest, zich door zeker toe val van hem heeft afgewend". „Ik kan voorloopig geen op lossing in deze netelige zaak vinden", zeide Vanfrey. „Ik ook niet", beaamde ik, ,Wel dan", stelde dr Port voor, „dan zullen wij een vierde in den raad moeten benoemen als wij geen oplossing kunnen vinden, dan wed ik dat zij het wèl kan". „Zij vroeg ik verwonderd, want ik meende dat het oog op een ad 'ocast of 'rohtrgelerrd'? Is een doodvonnis bekrachtigd, dan wordt het genade-proces automatisch geopend. Bij elke rechtbank is een zoogenaamde „Gnadenrichteraangesteld, die den Minister van Justitie verte genwoordigt. In diens naam ziet hij alle processtukken nog eens nauwkeurig door, confereert met de verdedigers en met de rech ters, of ook wel met de getuigen, en zendt dan zijn rapport aan het Ministerie van Justitie. Naar aanleiding van dit rapport of van een bericht van den Minister zelf, beslist de Minister-President, dan wel (waar die bestaat) de Staatspresident. In Duitschland wordt de dood straf in vele gevallen uitgespro ken, doch volgt zelden de execu tie, en wei in hoofdzaak slechts dan, als het gaat om een moordenaar, bij wien verzachtende omstandigheden absoluut niet in aanmerking komen. De volgende cijfers toonen dat voldoende aan In 1920 89 doodvonnissen en vier executies, 1921 103 en zeven, 1922 94 en negen, 1923 52 en één, 1924 73 en vijf, 1925 71 en tien, 1926 54 en vier (vier nog onuitgevoerd). Is door het hoofd van den staat van het recht tot gratie- verleenen geen gebruik gemaakt, dan moet de executie onmiddel lijk plaats hebben, tenzij om standigheden, die in de Wet omschreven zijn, zulks verhin deren. Zulke omstandigheden kunnen zijn zwangerschap, krankzinnigheid, enz. In Duitschland wordt een ter dood veroordeelde onthoofd. Men kent daarvoor de guillotine, waar van de bediening bekend is en die voornamelijk in het Rijnland in gebruik is, de „Fallbeil", en de „Richtbeil", die de beul met de hand bedient. MyNHARrnrs" Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer-Tabjeften 60 ct Zenuw-Tametten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct yS Bij Apoth. en Drogisten „Mrs Elisabeth", zeide dr Port, „ik weet niet of u haar al genoeg hebt leeren kennen, maar ik verzeker u dat zij een ver standige, knappe vrouw ie, één uit duizend". Het trof me, toen dr Port dit zeide, dat ik hem dezelfde lof rede over een ander had hooren uitspreken en herinnerde mij later, dat hij toen het meisje bedoelde, dat Roger Tretheway had verleid. Op dat oogenblik echoot het mij niet te binnen en etemde ik gereedelijk toe, dat Mies Elieabeth gewis de ge- echlkete pereoon zou zijn om te raadplegen. Wij echelden en gaven Purling de boodschap voor Mies Elieabeth, of zij ene een oogenblik met haar gezel schap wou vereeren, daar wij haar iets gewichtige te. vragen hadden. „Zeg dat zij er ons een groa^ ten dienst mee bewijst" vervolg de dr Port, ongeduldig met zijn vingers op de tafel trommelend. Een andere vrouw zou zich misschien hebben laten wachten, maar zij verscheen terstond, net jes en gewoon als altijd, en vroeg met 'n vriendelijk lachje waarmee ze ons helpen kon. Wl] lieten het natuurlijk aan dr Port over om de zaak in te leiden en het AARDENBURG. Vergadering op Dinsdag 30 Augustus 1927. De heer K. L. Reepmaker is met kennisgeving afwezig. De notulen der vorige ver gadering werden met 4 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Inge-omen waso.a. een schrij ven van de commissie lot be strijding der T. B. C. om een subsidie van f 250. B. en W. stellen voor f 100 te geven. De voorz. zegt over dit voorst, dat zoowel Wit-Gele Kruis dat van het Weeshuis f 1200 subsidie geniet en de Wijkverpleging van het Burger-Gasthuis die deze rijke instelling achter zich heeft, reeds voldoende subsidie krijgen, De gemeente heeft f 100 subsidie gegeven om de rijkssubsidie niet in gevaar te brengen. Mevrouw van den Broecke zegt, dat deze jonge instelling veel moet aanschaffen en vindt dat de gevraagde f 250 moet gegeven worden. De voorz zegt, dat in geen andere gemeente de vereenigin- gen die T. B. C. bestrijden, zulke rijke instellingen achter zich hebben, zoodat het niet noodig is, meer susidie te geven, te meer, waar nog niet vast staat, dat die hoogere subsidie noodig is. Zoo spoedig dit blijkt, zal hij de eerste wezen om eenhoo gere subsidie voor te stellen. De heer Lannoye zegt, dat mevr. Van den Broecke en de heer Van der Hooft steeds de eersten zijn, die willen geven doch dat ze schelden, als er een nadeelig slot is zooals thans van ruim f 8000. (De voorz. knikt ontkennend) Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 1 ont houding en 1 blanco stem. Thans komt aan de orde de kwestie van aansluiting bij het werkloosheidsbesluit. Mevr. Van den Broecke vraagt, of er al een bemiddelingsbureau is opgericht. De voorzittter zegt, dat dit pas opgericht wordt nadat er aange sloten is. Mevr. v. d. Broecke zou dan gaarne hebben, dat dit een ge meentelijk bureau is, en geen particulier. Zij zou ook een lijst ten gemeentehuize widen aan leggen, waarop de werkeloozen worden aangeteekend, ten dienste der werkgevers. De heer v. d. Hooft zegt, dat hij, evenals de heer Lannoije op de vorige vergadering reeds deed uitkomen, ook wel bang is, dat er werkeloozen gekweekt zullen worden. Op 't oogenblik is het verzoek gedaan namens een R. K. vereeniging, doch als het uit sluitend is voor R. K- of voor Protestanten, dan is hij er vlak tegen. De voorz. zegt, dat alle gezindten zich kunnen aansluiten, en hij deelt niet het gevoelen van den heer Van der Hooft omtrent werkeloozen kweeken. Trouwens de arbeiders moeten eerst acht dagen, al of niet op volgend, werkeloos zijn, om ten hoogste gedurende 6 weken ondersteuning te krijgen. De heer Lannoije gaat accoord met wat de heer Van de r Hooft opmerkte, en zegt, dat er in Aardenburg, nooit veel werkeloosheid was, hoogstens een stuk of 3 personen, en dan nog wel altijd dezelfde. Als men nu bij voorbaat voor de werkeloozen zorgt, dan zul len er nog meer komen. Volgens den voorz. en weth. de Wispe- laere zijn er soms wel 20 of 30 personen werkeloos, en de laatste vindt het hoog noodig dat er aansluiting komt. De heer Van der Hooft zegt, dat juist op de laatste kermis gebleken is, dat er door die menschen, die zoo weinig heeten te verdienen, zooveel verteerd is. Met algemeene stemmen werd besloten dat de gemeente zich zal aansluiten. B. en W. in wier handen een schrijven was gesteld van Ged. Staten betreffende den weg naar Middelburg in Vlaanderen stellen B. en W. thans voor, om geen onderhoud op zich te nemen van dit 1180 M. lange gedeelte van den weg, dat op het gebied van Aardenburg ligt. Zij meenen, dat ais Ged. Staten het onderhoud van dezen weg uit handen van een particulier willen nemen, dit dan op den weg van de provincie lig'. Mevr. Van den Broecke wil eerst nog een kostenberekening, doch B. en W. meenen dat dit niet noodig is, daar ze tegen den onderhoudsplicht zijn. Mevr. Van den Broecke valt den voorzitter in de rede, wat deze erg ongezellig vindt. .Laten we toch wat gezelligheid in onze vergadering brengen1' Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem en 1 ont houding van den heer Van der Hooft. Weth. Cuelenaere stemde eerst verkeerd, wat den heer Van der Hooft aanleiding gaf om te zeg gen „je maakt zooveel praatjes, dat ze je niet meer kunnen vol gen". Eenige wijzigingen in de begroo ting o. a. een post voor rechts kundige adviezen, doen den heer Van der Hooft opmerken, dat hij het gewenscht oo-deelt, dat ge vers van deze adviezen niet in stand worden gehouden door de gemeentekas. Deze post werd n.l. met f300 verhoogd, en uit een andere post blijkt dat de ver warming door centrales het dub bele kost van vroeger met gewone kachels. De voorzitter zegt, dat de raad steeds zelf beslist over het in winnen van rechtskundige ad viezen, zoodat ze thans niet tegen de verhooging kan wezen. Mevr. Van den Broecke is ook tegen verhooging van dezen post, en vraagt of het waar is, dat B. en W. door een advocaat bij het beroep bij den raad van State vertegenwoordigd zijn. Met 4 tegen 2 werden de wijzigingen goedgekeurd. Aan de orde komt nu voorloopige vaststelling van de rekening dienst 1926 De heer Van der Hooft hoopt, dat de voorzitter hem niet telkens in de rede zal vallen. Hij komt tot een nadeelig slot van ruim f600.— doch hij vindt posten bijv van f 1324 voor procedures en f 500 voor advocaten rekeningen, om gedaan had, om mij da gelegen heid te laten de uitdrukking op het gelaat van Mia* Elisabeth te beatudeeren, 't Trof me dat toen ik melding maakte van den man op 't schip, zei dr Port vragend aanzag, en toen ik eindigde met het vergaan van het schip was het, of haar een pak van het hart viel. .Het schijnt dus", sprak zij op bitteren toon, „dat mr Tre theway altijd xijn straf ontkomt". ,Men kan niet zeggen dat een man die weerloos geworden is, ongestraft is gebleven „Dat is waar", zei ze. „Het staat nu nog te bezien", vervolgde de dokter, ,of de straf die hij verdient nu op Meriel's hootd moet neerkomen". „Dat mag nietriep Miss Elisabeth heftig uit. „Het arme kind 1 Wat heeft u besloten te doen om het huwelijk te be letten „Daarvoor hebben wij juist uw raad noodig". Zij bleef een oogenblik in gepeins verdiept, „Ik zou zeggen dat het beste is, deze paragraaf dadelijk aan mr Tretheway in Morte Manot te sturen", zei ze. (Wordt vervolgd-.) viel mij op dat hij, in tegen stelling met haar, niet op zijn gemak, maar zenuwachtig en verlegen wat. ,Er is iets gaande in Morte Manor en wij zouden graag uw raad en hulpe hebben". ,Zij keek hem even aan en vroeg zacht„Zoo?" „Ik zou u niet laatig vallen", vervolgde dr Port verontschul digend, „maar de zaak is ernstig en wij weten niet wat te doen. Mr Redd heeft een complot ontdekt om Meriel te dwingen met den jongen Trakes te trou wen, en dat moeten wij verhin deren". Miss Elisabeth fronste de wenkbrauwen. ,Dat mag niet gebeuren" zeide zij, met denzelfden viuch- tigen, vragenden blik op den dokter, „ik weet niet wat u me wilt vertellen, maar zijn deze hperen van alles op de hoogte?" „Ïïeen", antwoordde de dokter, „dat is bi^t noodig". „Als hetbofer waie", zei ze zacht. „Neen, als ik dat gemeend had zou ik u niet hebben-J.aten roepen want als de man, die, juist op het rechte tijdstip met het schip omkwam maar dat is onmogelijk Hetren" en de dokter wendde zich tot ons, „vergeef me dat ik zoo raadsel achtig spreek, maar dat is iets dat geen betrekking op onze zaak heeftik kan dat nu niet verklaren". .Dat behoeft volstrekt niet, we zijn niet nieuwsgierig" Vanfrey mocht voor zich zelf spreken, wat mij betreft ik was verbazend nieuwsgierig gewor den na deze geheimzinnige sin- speling van den dokter en ik vond het niet billijk, daar wij allea voor dezelfde zaak streden, dat twee er van onkundig zouden blijven van bij zonderheden die, al gingen ze hun niet direct aan, toch van groot belang schenen te zijn' De dokter had zich toen laten ontvallen dat hij meende te weten wie de onbekende was, die Miss Elisabeth ook scheen te kennen, maar hij kwam er niet op terug. Mijn gedachten dwaalden intuaschen naar het meisje dat Tretheway ongeluk kig had gemaakt, ofschoon ik beleefd genoeg was in Vanfrey's uitspraak, dat wij niet nieuws gierig waren, te berusten. De dokter wendde zich naar mij, en verzocht mij aan Miss •ftlHabeth precies te Vertellen wm ikvernomen had. Ik had liever gbwüd dat een ander het

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1