ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Nedeiiand en hetBuitenland. wmvÈhiiüST MEEtEL. Gemeenteraad RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tn£.!T breskens p%$'9ro Abonncments-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur S6 jaargang Woensdag 31 Augustus 19 .'7 Nummer 3256 GRATIS verzekering gulden bij levens- ja* gld. bij dood at> gld. bij verlies ara gld. bij ver- ia gld. bij ver- aar gld. bij ver- ia gld. bij verlies voor de abonné's tegen V[][] lange ongeschikt- lyf] door /Q vaneen hij lies van een 4[] lies van een Zn lies van een IN van eiken ongelukken voor: W»» heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. VORDERINGEN OP VREEMDE MOGENDHEDEN. In het Verslag van de Alge- meene Rekenkamer over 1926 treffen we een aantal gegevens aan betreffende de nog niet be taalde vorderingen van Nederland op vreemde Mogendheden, ver band houdende met den oorlog van 1914 en volgende jaren. Voor zoover mogelijk zijn de cijfers bijgewerkt tot 15 Febr. 1927. De vorderingen van Nederland wegens uitgaven, gedaan ten be hoeve van krijgsgevangenen en vluchtelingen, zijn voor een groot deel betaald. De nog niet in gevorderde bedragen zijn door het departement van Financiën geboekt, tezamen met andere, gelijksoortige vorderingen, welke hei departement van Oorlog had opgegeven, of die op andere wijze bekend zijn geworden. Belg De geheele schuld bedroeg op 30 Juni 1923 f 46 738 000. Deze vordering wordt terugbetaald in hal f jaart ijksche annuïteiten van f 2 233.032. Rentevoet 5 pCt. De annuïteiten worden geregeld betaald. De schuld bedraagt thans nog f37.438,000. Rusland. Totale schuld, voor zooveel tot dusver vastgesteld f666 807.44! Niets terugbetaald. Duitschland. De geheele schuld bedroeg op 30 Juni 1923 f 1.426 010.91waarvan tot dus ver nog afgelost f 1,391 663.43, zoodat te vorderen is f34 347 48 China. Schuld op 1 Januari 1924 f21.09115. Er is nog niets hiervan afgelost. Over het al of niet in rekening brengen van rente zijn nog onderhandelingen gaande, -j Kleedingkrediet Polen. Het Rijk heeft deswege een vordering gehad &n f 17.800 000 Op 1 Mei 1923 wa* nog verschuldigd f 14 811.666A De aflossing van dit laatste bedrag geschiedt in 10 jaartyinijnenvanf 1.481 166 60, met vergoeding van 5 pCt rente. Rente en aflossing worden gere- 25. „Ja", zei Vanfrey. „Met Bella?" vroeg ik weer. „Hoe weet jij dat ze Bella heet „Omdat Trake» zei; „Bella vergizt zich niet; zij heeft om het «chip heen geroeid en zag, dat hij aan boord wii". Jij en zij hebben beiden het achip in Rio gezien, en door haar toedoen zijn wij hier gekomen". „Dit maakt den boel nog in gewikkelder, vervolgde Vanfrey. ,U moet weten, dokter, dat ik, een dag voordat wij uit Rio vertrokken, kenni» maakte met Mr» Helsirgtonwrj zijn in dezelfde boot paar Europa ge komen en bij toeval ram zij kamer» in hetzelfde huig waar Mr Redd kamera heeft". „Bij toeval! spotte ik. „Toen zij hoorde dat wij voor êenlgen tijd naar buiten wilden gaan", ging Vaofrty voort, „zord zij hem een advertentie, waarin deze kamers werdenaangeboder; zij leken ons zeer geschiktik begrijp echter niet hoe dit alles bttrekkirg kan hebben op het geld betaald. De stand der schuld is thans f 8 886.999 66. Voorschotten aan eenige Staten van Midden- en Oost Europa; 0 m. krachtens de wet van 19 Mei 1922 1. Betaald is aan Oostenrijk: a. reliefkrediet i 60 534 10 b. levensmiddelen f 16 700.000; c. behartiging belangen van uitgewe kenen 132 8 9 64; d, bescherming Oostenrijksch-Hongaarsch belan gen en die der successiestaten t 14 i 538 73; totaal f 16 937 882.47. Ter aanvulling van de schuld vordering van Nederland wegens uitgaven, gedaan voor de be scherming van de belangen der voormalige Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie in het buiten land, ontving de Rekenkamer in het afgeloopen jaar nadere in lichtingen. Het bedrag dat Neder land vordert, bleek te zijn f 177.348 37, waarvan f 144 538 73 voor evengenoemde uitgaven en 1 32 809.64 wegens vervoer en verpleging van gerepatrieerde civiele en militaire onderdanen van de oude monarchie. Voorts was het uit de overgelegde brief wisseling duidelijk dal de Minister van Biiitenlandsche Zaken het zijne deed om van de betrokken mogendheden een bevredigende regeling ie verkrijgen, maar dat o.m. moeilijkheden bleef baren de vraag, of 't tegenwoordig Oosten rijk en het tegenwoordig Honga rije met het oog op art. 205 van het tractaat van St. Germain en art. 188 van het verdrag van Trianon tezamen de geheele vordering moeten betalen dan wel of ook de overige zooge naamde successiestaten in de afdoening betrokken moesten worden. De Rekenkamer stelt zich voor, naarmate zij nadere gegevens ontvangt daarvan in latere jaar verslagen melding te maken. 2. Aan Hongarije is uitgekeerd voor kosten van repatrieering f 127.477 36, welk bedrag sedert door aflossing is verminderd tot f 76.486.42. Aan Tschecho Slovakije was voor kosten van repatrieering betaald f 131 129 56, welke schuld vraagstuk dat ons bezig houdt, en geloof dat de invloed, dien Mn Heliington daarop heeft uitgeoefend, louter toeval i«". Ik wae het niet met hem eens, alhoewel ik haar niet in erbapd kon brengen met het mysterie van Morte Manor. Het vreemde van het geval maakte volstrekt geen indruk op Dr Port, die vervuld scheen met zijo eigen gedachten „Die naam van dat schip", begon hij eindelijk weer, „«taat ergens in mijn hersent opge schreven, De Clara!" Ik «tel geen belang in schepen, en zou geen enkelen naam van een schip kunnen noemen, dat op dit oogenblik op zee is Op zee?" Neen, het was niet op zee; nu herinner ik me; pa-don en hij stond op om te «chelien. Toen Purling binnenkwam „Wil je aan Mist Elisabeth vragen of zij de Mercury van verleden Zaterdag nog in hui» heeft Een paar minuten later bracht Purling de courant, waarop wij verlangend zaten te wachten de dokter ontvouwde hsar met bevende handen en legde haar toen voor ons op tafel. „Kijk eers, heeren, wat be- teekent dit?" en hij wee» met op 27 October 1925 geheel is afgelost. 4. Jugo Slavië ontving:a voor de behartiging der belangen van uitgewekenen f122.241 84; b. voor repatrieering f 48 858 83 totaal f 171.100,67. Over de wijze van terugbetaling wordt nog onderhandeld. Rentebetaling (ad 6 pCt.) op den eersten post is sedert 1 April 1921 achterwege gebleven. Deswege is nog verschuldigd 159.176.86. 5. Aan Polen is verstrekta. voor repatrieering f 37 366.23, b. voor zaaihaver f410 542 53; totaal f448,908 76. Overeengekomen is, dat Polen met inbegrip van rente zal betalen f 520 490, welk bedrag door aflossing op 24 Januari 1925 is afgerond op 1520 000. Deze som zal in ter mijnen worden voldaan, waarvan de eerste verviel op 1 Juli 1926 en de laatste zal verschijnen 1 januari 1940. Door deze aflossing is het bedrag thans verminderd tot f512.200. Oostburg, De Raad dezer gemeente hield op 26 Augustus j.K eene openbare vergadering onder leiding van den burge meester, en waarin alle leden tegenwoordig waren. Medegedeeld werd, dat het leggen van een deel klinker bestraling in de Volderstraat als toegang tot de nieuwe school is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer P. Daansen Wz. alhier voor f 1215 Besloten werd dat de banden van de voorwielen van de aan te schaffen auto-brandspuit lucht banden, die voor de achterwielen oushionbanden zullen zijn. Achtereenvolgens werden vast gesteld een verordening tot regeling van het voorbereidend onderwijs; een verordening tot heifing en tot invordering van schoolgeld voor dat onderwijs en een instructie van het perso neel bij dat onderwijs. De jaarwedde van het hootd den vinger naar een paragraat, die hem dadelijk in het oog viel. „Zware «torm op de Engelsche kust. De Clara, bark van Rio, is gedmende den storm van Vrijdag 's middags te vier uur op de hoogte van Pol Dhee gestrand. Geen van de opvaren den is gered". XVII Wij zaten^tn oogenblik als door den donder getroffen. Ieder op onze but fazen wij de be wuste paragraaf en keken elkaar zwijgend aan. Dr Port Syi» de eerste die de onaangename stilte verbrak. „Ik herionerdNe me dien naam in de krant gelezen te hebben het «chip moet V ijdag, den dag voor dat jelui hier gekomen bent, in dien hevigen storm veronge lukt zijn". „Wij waren juist in die vree- lijke bui en moesten ons doornat laten regenen". „Niet natter dan de arme stumperds die op de Clara wa ren". „NeeD, antwoordde ik pein zend, „die zijn natuurlijk ver dronken in dat geval Het was me eigenlijk niet recht duidelijk, wat in dit geval veranderen zou maar ik voelde i der' bewaarschool werd bepaald op f 650 met 4 éénjaarlijksche verhoogingen van f 25, en i 50, voor het behalen van diploma B. Uit 28 sollicitanten werd tot concierge schoonhouder der Rijkskweekschool tevens schoon houder der openbare school na een drietal stemmingen benoemd J. A. Gossije te Schoondijke met 4, tegen A. D. J. Saeij, die 3 stemmen bekwam. Door Ged. Staten was een beroep van het bestuur der Christelijke schoolvereeniging „Immanuel' tegen het raadsbe sluit in zake de 3-jaarlijksche afrekening art. 103 der L. O. wet 1920 gegrond verklaard; de raad besloot te berusten, daar het slechts een luttel bedrag betrof. Naar aanleiding van het nieuwe rijkswegenreglement werd beslo ten een verzoek te richten tot H M. de Koningin en aan alle gemeentebesturen in Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch—Vlaande ren, en enkele vereenigingen te verzoeken adhaesie te betuigen. Zooals reeds gemeld werd is besloten tot wijziging der bouw verordening in verband met eventueelen aanleg eener water leiding en werd het bekende verzoek der Terneuzensche raads leden voor kennisgeving aan genomen. De Raad vond naar aanleiding van hetgeen in de vergadering op 9 Augustus j 1. te Terneuzen besproken is, dat er geen redenen waren de overeenkomst tot stich ting der N V. op te zeggen. Besloten werd tot het aangaan van een drietal geldleeningen tot een gezamenlijk bedrag van f 29500, respectievelijk voor de trottoirsvoor aankoop van een autobrandspuit en overname der exploitatie der gasfabriek Burgemeester en Wethouders werden gemachtigd van de on langs gekochte bergplaats een gedeelte voor bewaarschool te doen inrichten, en zal daarvoor zooveel mogelijk gebruik gemaakt worden van de materialen der oude school Ten aanzien der radiodistributie werd besloten aan den Directeur- wel dat het raadsel, dat wij zoo goed als opgelost hadden, onze aandacht niet meer waard was. „Je bedoelt", hernam Dr Port, als om mij aan te moedigen ronduit te «preken, „in dat geval zou de onbekende, wie hij ook wezen mocht „Niet meer bestaan", eindigde ik. „En dan zou Tretheway's angst gehee! overbodig zijn". „Maar hij weet het niet. Hij en Trakes meenen dat het schip eea dezer dagea moet binnen- loopen, ik hoorde het Trakei zeggen". „Om Mr Tretheway te dwin gen zijn toestemming tot een ..huwelijk te geven, waar hij tegen bracht Vanfrey eindelijk in hei midden. „En dat binnen de week", voegde ik er bij. „Daarna", begon Vanfrey weer, „komt het er volstrekt niet meer op aan, of de Clara verongelukt is of niet. ik moet bekennen dat ik eerst meende iet» heel geheimzinnigs te zullen ontdekken, maar nu geloot ik dat Trakes de komst van dien persoon aan boord als een be dreiging tegen Mr Tretheway gebruikt, alhoewel hij Weet dat hij niet meer komen zal". „Denk je dan dat Trakes het generaal der Posterijen en Tele grafie mede te deelen, dat inder tijd door den raad concessie werd geweigerd. Aan het slot der vergadering richtte de voorzitter enkele woorden tot den aftredenden raad bij het weldra eindigen der 4- jarige zittingsperiode en brengt dank voor de aangename samen werking, in 't bijzonder dankte hij den heer Meijer, die in den raad niet terugkeert, voor diens praestatie's in 't belang der ge meente en wenscht hem alle goeds. De heer Meijer zegt dat hij in de zesjarige zitting als raads lid steeds met genoegen aan de beraadslagingen deelnam; de dis cussies werden steeds op aange- namen toon gevoerd; hij dankte den voorzitter voor diens prettige leiding. Vergadering van den Raad der gemeente IJzendijke op Maandag 29 Aug. 1927. Alle leden zijn aanwezig. Naar aanleiding van de voor lezing der notulen, welke onver anderd worden vastgesteld, in formeert de heer Schijve, of de ijzeren wagen voor het vervoer van het abbattoir-afval aan zijn doel beantwoordt, waarop door de voorzitter bevestigend wordt geantwoord. Tevens informeert hij, of het misschien gewoonte wordt, de dieren des Zondags onder kerk tijd aan te voeren. De voorzitter deelt mede, dat den vorigen dag alles juist bij het begin van den dienst afge loopen wasdat hij er zooveel mogelijk voor zal zorgen, dat de godsdienstoefening er niet onder lijdt, maar dat hij in verband met de weersgesteldheid en andere factoren, zooveel mogelijk moet medewerken. Verzoek koppelwagen, Als ingekomen stuk wordt voorgebracht het verzoek van A. H. de Miliiano als voorzitter van den Chr. Boerenbond, om wset vroeg Dr Port. Vanfrey haalde de schoudert op. „Er is voor Trakes te veel aan gelegen om niet op de hoogte te zijn. Voor Tretheway is de zaak van nog meer belang, zal je zeggen, maar zelfs als die genoeg bij zijn verstand is om de kranten te kuDnen lezen, heeft hij geen vrijheid van handelen, hij heeft op de woorden van Trakes vertrouwd, die hem heeft wijs gemaakt dat die storm vertraging heeft veroorzaakt, terwijl hij wist dat het achip naar den kelder was". „Dan moeten wij zorgen dat hij de waarheid te weten komt", meende ik. „Zeker", beaamde Vanfrey. „Zoo gauw mogelijk", „Misschien wil jij morgen ochtend het bericht wel even gaan brengen" vroeg Vanfrey mij. „Neen, dank je, daar pas ik voor". „Als Vanfrey gelijk heeft en jij ook mr Redd dat Trethaway niets van het gebeurde weet, dan moeten wij hem zoo gauw mogelijk inlichten, Maar hoe dit te doen Slechts mtt een revol ver gewapend zou men zich in dat huis durven wagen. (Wordt vervolgd-)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1