Plaatse! Ibis. Binnenland. Gemengd Nieuws vast te stellen. Duitschland is hiertoe bereid en Vandeiveidevoelt er veel voor, maar de Belgische regeering zal nu nog een beslis sing moeten nemen. Dit schijnt de juiste weg om achter de his torische waarheid te komen anders blijft heel dit wroeten in het verleden slechts 'n aanleiding tot onvruchtbare, maar opnieuw haatwekkende polemiek. OUDERDOMSRENTE. De minister van arbeid heeft thans op de desbetreffende vra gen van het Eerste Kamerlid Hermans geantwoord, dat over het geheel genomen het aantal toeneemt der verzekerden, die bij het bereiken van den 65-ja- rigen leeftijd, als gevolg van ontoereikend aantal betaalde pre- miën geen recht kunnen doen gelden op een rente, als bedoeld in artikel 273 der Invaliditeits wet. De minister legt cijfers over uit verschillende gemeenten, wel ke hem door de Raden van Ar beid verstrekt zijn. Voorts heeft de minister op de vraag, of hij bereid zou zijn een wetsvoorstel aanhangig te maken om verzachting te brengen in de ter zake gestelde eischen geant woord, dat hij zich niet bereid kan verklaren. Voor verzachting van den eisch in zake de pre miebetaling bestaat, aldus de minister, gelet op de gematigd heid van dien eisch, geen rede lijke grond. Breskens. De berichten, omtrent het spoorwegongeluk welke vorige week Vrijdag van uit Vlissingen via de Prov. boot hier de rondte deden, bleken gelukkig zeer overdreven te zijn. Het betrof slechts een goederen trein, terwijl hét ongeluk geen ernstige persoonlijke ongevallen, meebracht. Breskens. In de vergade ring der .Wilhelmina - Bewaar school" van Maandag werd o m. behandeld het verzoek van Mej. de Roo, die om gezondheids redenen ontslag vroeg. De voorz., de heer Du Burck, deelde mede, dat de Raad tegenover een even- tueele gratificatie (Mej. de Roo is niet pensioengerechtigd) afwij zend stond. De vergadering drong evenwel sterk op een regeling in dezen aan en nam ten slotte het voor stel van Dr. Wallien aan, om den Raad te verzoeken met ingang van 1 Januari 1928 een gratificatie van f250 per jaar toe te staan, terwijl dan getracht zal worden een fröbelonderwijzeres aan de school te verbinden. Sluis. Door de afdeeling Sluis van den B. V. L. S. (Bijz. Vrijw. Landstorm) werd Donderdag II. een schietwedstrijd gehouden om prijzen, die geëtaleerd waren in het café bij dhr A. de Paauw alhier. Leider dhr. A. Barendse. De uitslag hiervan luidt: 1 Barendse 42 pnt. 2 P. de Smit 42 pnt. 3 E. van der Ven 41 pnt. 4 A. Bevelander 38 pnt. 5 J. du Fossé 36 pnt. 6 Stokkerman 26 pnt. 7 S Meeuwsen 17 pnt. Het hoogst aantal te behalen punten was 50 met 5 schoten. DE RAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Het beroep bij de Kroon door de heeren A. de Bruijne e. a., te Aardenburg van de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het besluit van den Aardenburgschen Gemeenteraad tot toelating der nieuw gekozen leden vernietigd werd, komt op Maandag 29 Augustus in behan deling voor den Raad van State. De toelichting en verdediging van het beroep is toevertrouwd aan het advocatenkantoor van mts Meyer en Houben, te Breda. Zuidzande. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 18 dezer is aan den dienstplich tige W. C. J. Feijtel vrijstelling Van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Retrenchement, Vrijdag nacht 11. werden alhier op eenige telefoonpalen en heiningen bil jetten aangeplakt in Hollandsche en Fransche taal met de Belgi sche kleuren „Wij willen onze Schelde". Jammer dat/e te voren niet bekend gemaakt hadden wanneer zij die aanplakkerij zou den doen. De oude veste van Prins Maurits had hun wel een waardige ontvangst bereid. Oostburg Zondag jl. had alhier een groote prijsschieting plaats op de staande pers Niet tegenstaande het weer waren nog een 65-tal schutters opgekomen. De hoofdvogel werd geschoten door E. Verdegem, Oostburg; de le zijvogel door Ch. Molet te Hoofdplaat; 2e zijvogel door F. Mollet te Driewegen; de le kal- vogel door J Dierix te Oostburg en de 2e kalvogel door Sam van Aardenburg. Oostburg Vanwege de af deeling Ooft- en Tuinbouw zal op 3, 4, en 5 September a. s in de beurs alhier voor het eerst een Floralia-tentoonstelling wor den gehouden. Men schrijft ons We lezen in het Staatsblad no. 240 van dii jaar o m Het is verboden, zonder te zijn voorzien van een schriftelijke vergunning, verleend door of van wege onzen Minister, over een Rijksweg te rijden, te doen of te laten rijden a. met een voertuig dat zoo gebouwd of geladen is, dat eenig deel daarvan hooger reikt dan 3 80 M. boven den weg, of dat, met inbegrip van de lading bree der is dan 3 M. b. met twee of meer aaneen- gekoppelde voertuigen. Bovenstaande bepaling «luimert nog rustig in art. 11 van het Besluit van den 4den Juli 1927, Staatsbl. no. 240, doch zal zeker na in werking treding (1 Sept. a.snog heel wat stof doen opwaaien. Het bepaalde onder a, nou, daar is iets voor te zeggen, maar dat onder b is ,te gek om los te loopen". De vraag dient gesteld „Heeft men zich in Den Haag ook maar eenigszins ingedacht wat een dergelijk verbod voor de land bouwers en voerlieden in deze streek beteekent Het antwoord moet positief ontkennend luiden, daar men anders zeker niet tot opneming van een dergelijk ver strekkende bepaling was over gegaan. Dat in deze landbouw organisaties zouden gehoord zijn kan men moeilijk onderstellen, daar deze zich zeker en bloc hiertegen zouden verzet hebben. Vele voerlieden zullen door dezen maatregel een „strop" hebbenvoor elk voer grind, macadam, keien enz. zou een persoon noodig zijnom de zelfde hoeveelheid van thans te ver voeren zou dus het personeel moeten verdubbeld worden of men zou er het dubbele van den tijd van thans moeten overdoen. Doch niet alleen de voerlui, de geheele landbouw in onze streek zal door dezen maatregel gedupeerd worden. Bij het voe ren van vlas, het binnenhalen van den oogst, het leveren van graan, aardappelen enz. wordt bijna steeds gebruik gemaakt van aaneengekoppelde voertuigen. Men zou zich dan ook niet kun nen indenken dat zooiets niet meer zoude „meugen". Mocht met September a.s. een persoon bekeurd worden wegens het rijden met 2 aaneengekop pelde wagens op den Rijksweg, dan zou deze persoon den poli tieman ongetwijfeld eens glim lachend-schouderophalend aan zien. Maar intusschen, het verbod staat zwart op wit en treedt met 1 September as. inwerking. De minister kan, zien we in het artikel, ontheffing verleenen; doch de vraag is, hoe zal de minister zijn dispensatierecht in deze opvatten. Zeker is 't, dat het laatste woord over deze kwestie nog niet gesproken is en dat Voor den politieman een nieuw jacht gebied geopend wordt. School- en Kerknieuwe. DE WILHELMINA- BEWAARSCHOOL. TE BRESKENS. Mej. de Roo heeft ontslag ge vraagd als hoofd van bovenge noemde inrichting en den Raad zal het verzoek worden voorge legd, haar voor haar werken te beloonen. Vele jaren heeft zij al haar krachten gegeven, zelfs meer, zoodat haar gezondheid er teveel onder begint te lijden. Evenwel is zij niet pensioengerechtigd. Het is dus een dure plicht van de Vereeniging om hie in te voor zien. Maar de inkomsten zijn zelfs op verre na niet voldoende, om de gewone uitgaven te bestrijden, zoodat de gemeentekas ieder jaar voor een belangrijk bedrag moet bijspringen. Daar de school voor ieder, van welke richting ook, toegankelijk is, is dat ook de billijkste weg Maar als vanzelf vloeit daaruit voort, dat ook in dat geval de Raad een dergelijke post op de begrooting zal moe ten goedkeuren. Waterlandkerkje Geslaagd voor het einddiploma der Land- bouwhuishoudschool te Lierop, mej. A. Sturm, alhier Zuidzande. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch Lager Onderwijs Mej. S. S. de Vlieger, onderwijzeres te Amster dam, vroeger alhier. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 24 Aug. 12 22 1246 Donderdag 25 1.12 1 36 Vrijdag 26 1.37 2 01 Nieuwe Maan Zaterdag 27 Aug. vm. 8 05 SPORT DUIVENSPORT. Cadzand „Getrouwe duif alhier hield sp 21 Augustus eene wedvlucht uit Arras. Prijzen wer den behaald als volgt le, 2e en 17e Jac. Vasseur. 3e P. Goossen. 4e, 6e en 9e B. P. de Ridder. 5e, 18e. 23e I. de Gardeijn. 7e, 8e, 15e, 19e, en 20e Iz. Misilje. 10e, 12e, 13e, 14e en 24e J. Becu 11e, 16e, 21e en 22e W. Brevet. Aankomst le duif 1 32.29. 24e 1.41.32. VECHTPARTIJEN. Zaterdagavond omstreeks half 12 heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad voor een café op den Hof te Amersfoort. Toen de gebr. B. uit het café naar buiten kwamen, maakte een hunner ruzie met den jongsten der gebr. V., die voor het café stonden te pra ten en bracht hem met een mes een diepe wonde toe over het hoofd, terwijl de andere V. tegen een hek geworpen werd. Juist passeerden een 3 tal militairen, die meenden aan V. hulp te moeten verleenen, doch de B.'s vonden dit niet gewenscht en een hunner stak naar den groot sten militair, zekeren K. uit Rot terdam Deze ontweek den stoot, welke nu den linkerarm van zijn kameraad S raakte. Inmiddels kreeg de andere militair van den anderen B. een steek in den buik. Van Zdie de steek in den buik had, zakte in elkaar door bloed verlies. Van Z. werd naar het ziekenhuis te Utrecht overge bracht, waar chirurgische hulp bleek noodig te zijn. De gebr. B bekenden kort nadat zij aan gehouden waren, de steken te hebben toegebracht. EEN AUTO-ONGELUK. Op den Woldweg tusschen Siddeburen en Veendam is Zater dagavond een auto in snelle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur, G. Maathuis, wonende te Apingedam, werd zóó ernstig gekwetst, dat hij aan de gevolgen overleed. De 5 inzittenden kre gen allen min of meer ernstige hoofdwonden. Een van hen, de heer Kamminga, moest naar het Academisch ziekenhuis te Gro ningen worden overgebracht. Zijn toestand is vrij goed. De overledene was gehawd en vader van 4 kinderen. EEN SCH1JNVERKOOPING. Zaterdagmorgen had de door den minister van Financiën be volen verkooping plaats van den inboedel van het communistisch raadslid G. van Burink te Rotter dam. Reeds geruimen tijd voor den aanvang der verkooping bevond zich in de Vosmaerstraat een groote politiemacht om de groote schare belangstellenden op een afstand te houden. Nadat deur waarder Wijsveld en een rijks veldwachter waren gearriveerd werd het publiek toegelaten. Het eerste werd in veiling gebracht een tafel. Een partijgenoot van den heer v. Burink, de heer Hoornweg werd voor 1 cent eigenaar van het meubelstuk. Op dezelfde wijze werden alle meubelstukken geveild en de totaal opbrengst bedroeg 30 cent, met de kosten moet de staat f 1281 /2 van den heer Van Burink hebben. Na den verkoop stond de heer Hoornweg alle meubilair in bruikleen af aan den heer Van Burink. De deurwaarder vertrok met 30 cent. EEN DROEVIG ONGELUK. Maandagmorgen is te Zuidhorn een 16 jarige melkrijder van zijn wagen gevallen en overreden. Een half uur later is de jongen, die vermoedelijk heeft zitten sla pen, overleden Het lijk is naar de ouderlijke woning te Surhuis terveen overgebracht. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Maandagmorgen om streeks 9 uur is in de nabijheid van Seven- oaks een ernstig vliegongeluk gebeurd, waarbij de mecanicien gedood en 7 passagiers gewond werden De vertegenwoordiger der K.L M. is onmiddellijk naar de plaats des onheils vertrokken. Het vliegtuig was op weg van Londen naar Amsterdam. Bij de K.L.M. is naar het pers bureau Vaz Dias verder meldt Maandagmorgen bericht ontvan gen, dat het nieuwe Fokkervlieg tuig HNADU, uitgerust met twee Jupiter motoren, op een plaats 10 minuten van Sevenoaks om streeks 8.40 uur hedenmorgen, vermoedelijk tengevolge van een breuk aan het richtingsroer, een noodlanding heeft moeten maken. Daarbij is het toestel ernstig beschadigd en is de vliegenier werktuigkundige I. L. A. M. Brunklaus gedood. Van de 9 passagiers schijnen twee ernstig gewond te zijn. De namen hier van zijn nog niet bekend De eerste bestuurder, Van Dijk, is ongedeerd. Uiteraard heeft deze een nood landing onder zeer moeilijke omstandigheden moeten uitvoeren daar het richtingsroer niet meer werkte en hem dus nog het hoogte- en evenwichtsroer ten dienste stonden. De vertegen woordiger ter plaatse zal onmid dellijk nadere bijzonderheden seinen. Het ongeval had plaats tijdens een hevigen stoim, gepaard gaande met regen. Het vliegtuig verloor een roer en moest toen dalen. Bij de landing viel het vliegtuig en werd zeer ernstig beschadigd Van de 9 passagiers die gewond werden, zijn 4 Ne derlanders, nl. de heer Odding, mej. Dijkstra, beiden uit Meppel, de heer Broek uit Zwolle en de heer Den Hertog uit Alphen aan den Rijn De andere gewonden zijn Engelschen. RAKKERS. Vier jongens van een jaar of tien hebben Zondag een aanval gedaan op een houten kist, welke stond op een voetbalterrein bij de Röntgenstraat te Amsterdam. Zij hebben de kist opengebroken en er doosjes cigaretten, reepen chocolade, koeken, kauwgummi en veters uit gekaapt. De politie heeft den leider van het troepje te pakken gekregen en weldra zal het ventje van den kinderrechter te hooren krijgen, dat het iets heeft gedaan dat heelemaal niet mag DOODGEVALLEN. Een landbouwer te Bronneger, die van een zoldering viel, is aan de gevolgen overleden, VERDRONKEN. Te Nieuwe-Pekela is een 5- jarig kind verdronken. DE JUWEELENDIEFSTAL TE OSTENDE. De juweelendiefstal in het Pa lace Hotel te Ostende een echte Sherlock Holmes- of Arsène-Lu- pingeschiedenis, is het onderwerp van alle gesprekken in deze Belgische badplaats. Het gezin Wolfs betrekt kamers op de eerste verdieping, langs den kant van de zee, juist boven den ingang. De heer Wolf heeft zijn kamer, mevrouw de hare en de kinderen slapen in belenden de kamers. De dief is op de gaanderij geklommen, die om het gebouw loopt. Toen mevrouw Wolfs van de Kurzaal 's nachts thuis kwam, moet de dief zich reeds op de gaanderij bevonden hebben. Hij wachtte tot zij ingesluimerd was, om in haar kamer te dringen na zich van een waterbuis te hebben laten afglijden. In de kamer van mevrouw lag een hazewind, in de kamer van mijnheer, een cocker. De heer Wolfs herinnert zich een persoon, dien hij in een gelegenheid te Ostende ontmoette. Dienzelfden kerel trof hij vroeger te Carlsbad en in Tsjecho "Slowakije aan. Drie peisonen werden op de Wel- lingtonbaan in hechtenis geno men, Het onderzoek duurt voort. DONKER PARIJS. Parijs is wederom opgeschrikt door twee misdrijven, welke bei den een zeer gruwelijk karakter dragen. Een dezer avonden ontdekte de eigenaar van een vernikkel werk plaats in de Rue Saint-Sébastien, toen hij voor het sluiten de ronde deed, in den halfduisteren kelder het lijk van een man, in een groen laken gewikkeld. Het bleek dat van een zekeren Alphonse Buttaud te zijn, een 74-jarigen arbeider, die vroeger zoo nu en dan op de werkplaats had gewerkt. Het lijk moest in den kelder zijn neerge legd nadat de moord was gepleegd, daar nergens eenig spoor van een misdaad was te vinden. Het personeel der onderneming werd verhoord Spoedig viel de der'igjarige meesterknecht, Ra- bier, door de mand. Hij bekende Rubbaud tijdens een woorden wisseling over een belangen- quaestie te hebben gedood en het lijk daarna in den kelder te hebben geworpen. Het wapen der misdaad, een bijl, is ge vonden. Het tweede misdrijf werd Don derdagavond op den boulevard de Picpus gepleegd. Een 41-jarige man, Ripaux, bekend wegens dronkenschap en wangediag, vervolgde reeds ge- ruimen tijd Mme. Meyer, een weduwe, met zijn liefdesbetui gingen. De weduwe wilde hier van echter niets weten. Toen ze nu Donderdagavond met haar dochtertjes naar huis liep kwam eensklaps Ripaux op haar toe en loste eenige schoten op het drie tal. Het oudste meisje, Suzanna, werd aan het hoofd getroffen en overleed spoedig; Mme. Meyer kreeg een wond in den hals en verkeert in doodsgevaar. De da der is gearresteerd. OVERLEDEN. Een 17 jarige jongen die Vrij dagavond, toen hij op den Leidschen straatweg met een vaart van ongeveer 70 K M. op een motorfiets reed, zijn stuur is kwijtgeraakt en gevallen, is aan de gevolgen overleden. GERED. Tijdens de vaart op het Noord zeekanaal is mej B. uit Amster dam werkzaam aan boord van de passagiersboot „Prins Hen drik" nabij Velsen te water ge raakt. Door iemand, die op den wal het ongeval zag gebeuren, is de vrouw gered. Zij verkeert evenwel inazeer overspannen toe stand. WARM RUSLAND. Te Moskou heerscht een ge weldige hitte; de temperatuur steeg 122 graden Fahrenheit. De terdood veroordeelden Sacco en Vanzetti. O— Volgens een bericht uit New- York heeft de verdediger van Sacco en Vanzetti tot laat in den nacht met een rechter van het hooge federale gerechtshof onder handelingen gevoerd, teneinde dit

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2