Dammen. Hecht8zakeo. Gemengd Nieuws Predikbeurten, Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Aug. 1927. Aardenburg v 10 u ds Barnouw. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v 9.30 u ds Keers Doopbediening n 1.30 Zondagschool. n. 5.30 u ds Keers Cadzand n 2.30 u ds Scholte. Groede v 10 u ds van Petegem. van Dinxperlo. Nieuwvl. n 2.30 u ds v. Petegem Oostburg n 2 u ds Krauwel. Schoondijke v 10 u ds de Jongh, van Enkhuizen. St. A. ter M. v 10 u ds Scholte Waterldk. n 2.30 ds Keers. IJzendijke v 10 u ds Casteiein. Evangelisatie Oostburg Oeen dienst. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 10 u de heer Stroo. belofte in het hart af, dat wij zullen terugkomen naar deze innemende omgeving, waarvan het niet gemakkelijk is zich los te maken. Het gaat nu gedecideerd huis toe, en ditmaal is Bazel het begin van het einde. Een pakje „Lec- kerli" vormt een der laaiste in- koopen, voordat de reiskussentjes weer tot barstens toe worden opgeblazen en de kamergymnas- tiek begint om alle bagage in de daarvoor bestemde netten te per sen. Snel gaat nu de terugreis, en opgetogen, volstrekt niet ver moeid, komen we als nieuwe wereldburgers in het vaderland terug. In Roosendaal vindt het eerste afscheid plaats - waarvan de wee moed tot een minimum herleid wordt door de belofte van een spoedig weerzien. We zijn weer in Nederland terug, waarde lezers, onze gezel lige reis is hiermede ten einde. Maar wanneer U later nog eens in Uw herinnering terug oeptdie schitterende sneeuwalpen, die prachtige meren en bosschen, die heerlijke vaar- en wandel tochten - dan zult U weer op nieuw onder den indruk komen van de groote romantiek berg landen uitjubelentot wederziens! Glück aul! Correspondentie aan de Redactie. Opl. nr. 94. Wit33 - 29, 37 28, 29 38. (Zw. 13 - 18;. Zwart denkt nu een te winnen daar wit met sluiten kan door 34-29 en ook niet 24-20 kan spelen Wit wint nu 24 20, 20 9, 34 23,23-19, 44 40, 42-37, 43-39, 49 27 wint. Opl. nr. 95. Wit: 17-11 (6:17a), 48-42, 27-22, (38 18 bc), 38:5, 50-45 wint. a. Op zw. 716 volgt 34-30, 41 36, 27-21, 31 24. b. Op zw. 29:27 volgt 31-241 c. Op zw. 17 19 volgt 34-1! Opl. nr. 96. Wit48-42, 4029, 3028, 38:27, 39:30, 31 22 (17:48?) wit speelt nu37 32 (48:14, want naar 46 volgt 30-24 enz;, 49-43, 30-24, 47-41, 50-44,45 5- Opl. nr. 97. Wit: 23-19 (14-34), 25:14 (34 25), 45-40, 17-12, 49-44, 40 34, 44-2, 2 24 enz. Goede opl. van J. L. te Gr. (nrs. 93 en 97). Van den heer J. Almekinders te Sluis, die heel leuke verwik kelingen weet samen te stellen, ontvingen wij de volgende 4 vraagstukken. Wij verzoeken onze lezers, deze op te lossen en na te gaan, of er geen bij oplossin gen in verscholen zitten. Verder de opl. in te zenden in de volg orde, waarin men de vraagstukken het beste en mooiste vindt. Ten tweede wordt verzocht, no. 2. door toevoeging van schijven (geen dammen; zoodanig te wijzigen, dat de slag meer ver borgen .is. Voor wit en zwart evenveel" schijven te gebruiken. Voor de beste inzendingen worden voor beide opgaven eenige verrassingen beschikbaar gesteld. Een en ander in te zenden voor 1 Sept. a. s. nr. 1 Zw.2, 7, 8, 10, 13, 14,27 35. W. :22, 24, 28,30, 31,34, 37, 47 nr. 2 Zw. :8, 10, 12, 14, 28. W.23, 24, 32, 34, 42. nr. 3 (Eindspel) Zw.28, 31, 36. W.38. 48, dam op 12. nr. 4 (Eindspel) Zw.25, 38 W.16, 35. dam op 12 PMsil Ins. Breskens. Voor het bou wen van een wachtlokaal met kantoren enz. alhier ten behoeve van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde, werd in geschreven door de heeren J. H. Rijnberg, Neuzen f 19500.— J. A. Meertens f 19500.—- H. Kosten Gz., Wemel- dinge f 18969.— N. E. de Waal, Honte- nisse f 18870. Th. J. van Doorn te Krabbendijke f 18500.— M. F. Goedemondt, Goes t 18250.- J. v. Poucke, IJzendijke f 17990 J. F. de Winde, Schoondijke f 16990 Th. H. Wieleman, Hoofdplaat f 16890 P. J. van de Sande Breskens f16222. Twee biljetten van onwaarde. Breskens. Woensdag ge raakte bij het baden door onder ling stoeien het 6-jarig dochtertje van S. alhier te ver in het water, zoodat zij groot gevaar liep, te verdrinken. Direct begaf zich 1. H. te water, die het kind, dat reeds een paar maal onder water was geweest, gelukkig tijdig aan wal wist te brengen. Brask ens De ferryboot deed Dinsdag voor het groote verkeer dienst en als vanzelf werd verwacht, dat zij Donderdag weer in de vaart zou komen. Des morgens vervoerde zij dan ook 1700 Belgische badgasten, terwijl vele nieuwsgierigen reeds Dins dag van de gelegenheid gebruik hadden gemaakt, ze te bewon deren. Het was te verwachten, dat meer dan anders inwoners uit omliggende gemeenten naar Breskens zouden komen, om die beroemde ferryboot te zien Voet gangers, fietsers, geze'schappen op karren en wagens, in massa's kwamen ze, om des middags de terugkomst af te wachten Even wel wachtte hen een geweldige teleurstelling. Waarschijnlijk weer onklaar, kon ze niet in dienst worden gebracht, zoodat de hon derden passagiers met degewone booten werden terug vervoerd. Breskens. In de Woensdag gehouden Alg Vergadering van het Groene Kruis alhier werd be sloten f25 te subsidieeren aan de voor West-Zeeuwsch Vlaanderen ingestelde Commissie ter ver krijging van een schoolarts. Breskens. De collecte voor de stormpramp heeft alhier opge bracht f687 25 en f210 uit Bres kens gezonden aan de Admini stratie van het Protestantsche Zuiden. DE V. P. Z. Zooals uit achterstaande adv. blijkt, heeft het actieve Bestuur der V. P. Z., te Vlissingen een legwedstrijd voor hoenders geor ganiseerd. Gaarne wekken wij de kippenhouders op, aan dien wedstrijd deel te nemen, opdat de V.P.Z. met haar streven in het belang der kippenhouders het meeste succes hebben mag. Aardenburg. Meer en meer begint het nu toch bij de land bouwers duidelijk te worden, dat fruitteelt een meer dan ioonende opb engst geeft. Vooral bij de tegenwoordige geldende hooge pachtprijzen, is er nog wei een zoet winstje te behalen van den grond, bij 't verbouwen vooral van zwarte bessen, frambozen en aard beien. Voortdurend wordt de aanplant van eerstgenoemde vruchten uit gebreid, waarbij een tusschen aanplant van frambozen aan te bevelen is, om niet afhankelijk te wezen van een gewas. Te Aardenburg is opgericht de Fruit en Conservenhandel „Cad- sandria'1, die beoogt het teelen, verhandelen en conserveeren van fruit in den uitgebreidsten zin. Voorloopig is men voornemens het fruit te drogen en te conser veeren, doch het is niet uitge sloten, dat er later uitbreiding zal volgen tot jambereiding. Dit moge een aansporing wezen, voornamelijk voor bezitters van oude boomgaarden, om meer zorg te gaan besteden aan deze meestal stiefmoederlijk bedeelde afdeeling van hun bedrijf, en deze vakkundig te laten behan delen, zoowel als om de niet gangbare fruitsoorten te vervangen door meer gevraagde soorten. Oostburg Bij het gehouden examen voor kommies ie klasse is geslaagd de kommies C Swarte- lé, alhier. Groede. In den namiddag van Dinsdag den 16 Augustus 1927 omstreeks 4.30 ure, brak brand uit in de inrichting voor houtbewerking van P. J. Brugge, gelegen aan de Schuitvlotstraat alhier, welke zoo'n enorme om vang had in een oogenblik tijd, dat aan redden van het daar aanwezige niet te denken viei. De beide aangrenzende perceelen liepen veel gevaar, zoodat alle krachten in t werk werden ge steld om die te behouden Op de zolders der aangrenzende per ceelen werd het vuur voorloopig bestreden met de Iffa blusch- apparaten die uitstekend hebben gewerkt zonder overmatige water schade in de woningen aan te brengen, Onze handbrandspuit had het gevaar reeds ver gekeerd, doch was niet krachtig genoeg om de massa vuurzee der aan getaste tafelpooten, zijnde naar schatting 30 tot 50 000 stuks te dooven. Inmiddels was naar Breskens om assistentie gevraagd. De motorbrandspuit van de N. V. Van Melle's Confectionery Works was zeer spoedig aanwezig en was direct watergevend. Aan voor- en achterzijde werd nu de aanval ondernomen. Aan beide spuiten werd hard-gewerkt. Dank zij dit flinke optreden konden de be lendende gebouwen behouden blijven. Middelerwijl arriveerde ook de handbrandspuit van Bres kens, die achter een auto ge spannen was, na heel wat weder waardigheden op het terrein, maar zij behoefde niet meer in werking te worden gesteld. Een geweldige massa volk woonde de overwinning der wakkere brand spuitmannen in al zijn phazen bij. Van tijd tot tijd werd de straat gedeeltelijk ontruimd, wanneer de waterstralen groote tranen- verwekkende rookwolken deden opstijgen, welke door den wind naar de toeschouwers werden gejaagd. Te omstreeks 7' 2 uur was men de brand meester, doch eer men het vuur gedoofd had, was het reeds half tien geworden. De brandwacht en politie die op kalme wijze de orde wist te handhaven, en die den nacht bij de ruïne zijn gebleven hebben nog eenige malen met emmers water de aanwakkerende puinhoopen moeten begieten. Ats oorzaak werd door den eigenaar vermoedt dat de machine warm geloopen is en de schave lingen aan het branden hebben gemaakt. Verzekering dekt de schade. Ondertusschen heeft een des kundig onderzoek plaats gehad. Hedenmorgen zijn de heer Pr en zijn knecht ter verder onder zoek overgebracht naar Middel burg. (De motorspuit werd voor de eerste maal in gebruik genomen en zooals ieder direct constateer de voldeed zij uitstekend De korte tijd van gereedmaken, de kracht, waarmee de straal op het vuur inging, de weinige manschappen) noodig voor de bediening, al deze goede eigenschappen ver heffen haar ver boven de hand brandspuit, zoodat zij als vanzelf de spuit voor de toekomst wordt. Sluis. Het mag zeker wel een merkwaardig verschijnsel heeten, dat een perelaar (pere- boonH voor de helft in vollen bloei en voor de andere helft reeds vruchten draagt, wat het geval is bij den Heer v. G. landbouwer alhier. Sluis. Bij den Heer M land bouwer alhier, werd deze week een ketting gestolen van een maaimachine. Het onderzoek door de politie heeft nog niets kun nen uitwijzen, ook niet door politiehonden. De dader(s) zijn nog onbekend. Sohoai- «n Kerknieuws. BiervlietGeslaagd te Utrecht voor Lager Onderwijs de heer Tj. de Vries; hoofd der Mulo- school te Witmarsum, vroeger onderwijzer alhier. Schaandijke, Voor de akte Engelsch, lager onderwijs, is te Utrecht geslaagd de heer A. Wissel alhier. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 16 Augustus. De volgende zaken werden behandeld M. B 29 j., huisvrouw van R. v. d. H. te Biervliet, werd verdacht dat zij op 8 Juni j.l. te Biervliet, in hare woning ver schillende bedden met spiritus heeft begoten en daarna met vuur in aanraking heeft gebracht, tengevolge waarvan de bedden in brand zijn geraakt en gevaar ontstond voor de belendende hu zen. Eisch vrijspraak. Mr. P. C Adriaanse vroeg vrijspraak. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 16 Aug Op de heden in ons Veilings- j lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de Aolgende prijzen besteed Kipeieren f 6 00-f 7.60 Eendeieren f 5.70 f 6 35 Aangevoerd 125000 stuks. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 20 Aug. 8 32 8.56 Zondag 21 9 52 10 16 Maandag 22 11 17 12.41 Dinsdag 23 12.22 12 46 Nieuwe Maan Zaterdag 27 Aug. vm. 8 05 TRAMONGELUK. Dinsdagmorgen heeft op den Zutphenschen straatweg bij de Roskam onder Rheden een ern stige tram ntsporing plaats ge had. De goederentram van de Geldersche stoomtram maatschap pij reed in volle vaart voorbij, toen van een der voorste wagens plotseling een zijschot los sloeg en op de rails viel. Daardoor liep de volgende goederenwagen uit de rails. Drie der wagens werden over den geheelen rij weg geworpen en kwamen pas aan den anderen kant bij het rijwielpad tot staan. De materi- eele schade is zeer groot. De verschillende verbindingen der wagens en de schotten zijn ver nield, terwijl een goederenwagen geheel uit elkaar ligt. Zoowel voor het tram- als voor het ge wone rijverkeer was de weg versperd. Na ongeveer een half uur opruimingsarbeid kon het verkeer weer voortgaan. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het zijschot van den goe derenwagen was waarschijnlijk niet stevig genoeg bevestigd, waardoor het ten gevolge van het schokken los is gewipt. INBRAAK. Te Beverwijk is in den nacht van Zaterdag op Zondag inge broken in de woning van de wed H aan de Scheybeecklaan. Door aan de achterzijde van het huis een ruit uit te snijden heeft men zich toegang verschaft tot de woning, waarna de dief of dieven alles op hun gemak aan een nauwgezet onderzoek hebben onderworpen. In het buffet von den zij f30 en den sleutel van de brandkast, zoodat zij met het openen daarvan geen moeite hadden. Uit de brandkast werd een bedrag van f 200 ontvreemd, benevens een spaarbankboekje en verschillende papieren, welke alleen voor den benadeelde waarde hebben. Ook een vest, dat over een stoel hing, werd onderzocht. Hieruit werd wat zilvergeld medegenomen ter waarde van f 10 en het gouden horloge met dito ketting. Ten slotte werd een kinderportemon- naie, bevattende f 1 50 geledigd. Van de(n) dader(s) geen spoor. De Beverwijksche politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld, tot nog toe zonder resultaat. DE BELGISCHE BADPLAATSEN In het „Hbld. van Antw." wordt er over geklaagd dat het te Oos tende en Blankenberghe dit sei zoen bij lange na zoo druk niet is als het vorig jaar fkt aantal Engelschen is heel war minder, wat hieraan wordt toegeschreven dat de Britten ernstig worden aangeraden hun eigen badplaat sen in de eerste plaats te be- voordeelen. Ook wordt het min dere bezoek toegeschreven aan de verhoogde hotelprijzen, waarbij dan nog de verschillende „taxen'' komen, als „taxe de luxe'', en „taxe de ville', waardoor de badgasten zooveel moeten beta len, dat velen de Belgische bad plaatsen mijden. Het slechte weer gedurende den geheelen zomer is eveneens niet bevorderlijk aan een druk vreemdelingenverkeer. Het een bij het ander gevoegd zal het seizoen 19J7 voor de hoteliers en restaurants geen voordeelig seizoen worden. Zondag en Maandag is het verbazend druk geweest, vooral door het feit dat Maria Hemel vaart op een Maandag viel. EEN 86 JARIGE JONGELING- Een merkwaardig staaltje van „eeuwige jeugd' werd Zaterdag te Dover door een zes-en-tachtig- jarig jongmensch te zien gegeven. Mr. Tierney en mr. Matthewson hadden een „pedal"-boot ge bouwd om daarmee den Atlan- tischen Oceaan over te steken. Dit zeer kleine scheepje moet, zooals de naam aanduidt, door trapbewegingen met de voeten' gelijk een fiets, worden voort bewogen Tierney zou nu Zater dag buiten de reede van Dover proefvaren, doch het scheepje kapseisde en de inzittende ver loor, na herhaalde pogingen om de boot recht te krijgen, door uitputting het bewustzijn. Matthewson, de 86 jarige partner zwom toen de zee in en wist zijn makker te redden, waarna hij, in een inmiddels toegeschoten boot, de kunstmatige ademhaling toepaste. Tierney is nu van plan de boot te verkoopen, doch de „ouwe heer" wil daar niet van hooren en zal zoo noodig alleen de reis over den Atlantischen Oceaan voortzetten. DOODGEVROREN. Een Duitsche toeriste is op den Mont Flanc doodgevroren, waar zij met twee mannelijke landgenooten den nacht in de sneeuw moest doorbrengen. Zon der gids waren zij op stap gegaan, maar toen er mist kwam opzetten, konden zij den weg niet vinden en waren genoodzaakt, den nacht in de bergen door te brengen. De mannen doorstonden de koude. Het lijk van de vrouw werd later door gidsen naar beneden gebracht. Een 22 jarige Engelsche dame, die te Kandersteg verbleef, gleed bij het afdalen van een begroeide helling naar beneden. Zij was bijna onmiddellijk dood. DE KLEINSTE VROUW OP DE WERELD. De kleinste vrouw op de we reld schijnt de dwergin te zijn, die zich op het oogenblik te Madrid bevindt. Zij is 41 jaar en slechts 35 centimeter lang. Haar vader is een boer uit de omge ving van Pontevreda, die zijn dochter wil tentoonstellen op de kermis. Dwergen en dwerginnen, reuzen en reuzinnen hebben al toos de belangstelling van het publiek. Dat is de lok van het abnor male. De reuzen hebben evenwel het meest „trek" waarschijnlijk

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2