ALGEMEEN NIEUWS JiïiEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN MERtEL. Heeren- en Danpskleediiig van tegenwoordig. Ï^UROL IRESKE E COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALlft PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f L25 mcp. *t Advertentleprjjs v-ta 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IS cent. Inge* Meded. 30 ct. p. re^el. .icr-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Tno.T BRBSKENS P7°$'9'° Abonnements-Advertentles zeer billjjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterljjk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jasrgang WoensJag 10 Augustus 1927 Nummer 3250 GRATIS verzekering aa® gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- i a gld. bij ver- gld. bij ver- ra gld. bij verlies voor de abonné's tegen VUn lange ongeschikt- H [J door /h vaneen nil lies van een 411 lies van een /h lies van een lil van eiken ongelukken voor: heid tot werken. Éb® eenongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. We behoeven er niet aan te twijfelen, de oorlog heeft ook op de tegenwoordige dameskleeding haar invloed geoefend. Dat open baart zich werkelijk niet alleen in de zeker niet fraaie helmhoeden, die van dien oorlog ongetwijfeld het rechtstreeksrh gevolg zijn geweest. De invloed gaat dieper. En wanneer men veelal over het brutale, het uitdagende van de tegenwoordige dameskleeding klaagt, dan heeft men Ie beden ken, dat de oorlog met zijn gevolgen ons allemaal een tikje brutaler, onverschilliger voor allerlei jaren en eeuwen lang gegolden hebbende opvattingen heeft gemaakt. Maar deze nieuwe mode heeft ongetwijfeld ook haar goede zijde En nu het warme jaargetij weer begonnen schijnt en de brutale mode, die zoo groot deel van der vrouwen lichaam onbedekt laat, zich weer in al haar uitdagendheid zal openbaren, is het toch zeker wel goed, ook aan dien goeden kant dier mode eens te denken, al is het dan, dat men haar niet goed keurt en zeker haar excessen niet graag voor zijn rekening zou nemen. De dames hebben altijd op ons, mannen, voorgehad, dat ze zich lichter en gemakkelijker kleeden. En waar de heerenmode blijkbaar de invloed van de veranderde levensopvattingen en levenshouding, die zich overal zoo duidelijk openbaart, niet of nauwelijks uitspreekt, is deze voorsprong nog aanmerkelijk grooter geworden. Men kan niet ontkennen, dat de tegenwoordige vrouwenkleeding lucht en licht haast onbelemmerd op het lichaam laat inwerken. En het enkele feit, dat de mode de vrouwen van alle standen dwingt dagelijks een aanzienlijk deel van het lichaam, tenminste hals, borst en armen te wasschen, is al een hygiënisch voordeel. In plaats van de hooge gesloten laars of „Wat .Waarom neem je je pet af?" 't Bleek nu duidelijk dat zij in het wilde wa» opgegroeid. „Dat doet een heer altijd als hij een dame tegenkomt die hij kent". „Zool" zeide ze met een blos, „dat wist ik niet". Ik kon haast niet gelooven dat zij nog nooit op die manier begroet was geweest, en haar blosje had iets zoo aantrekke lijks, dat ik het aardig vond haar aan de praat te houden. „Dat doet toch iedere heer", ging ik voort. .Horley niet, hoor I" .Dan heeft Horley geen goede manieren", schertste iken in plaats van hierover gebelgd te zijn, lachte zij hartelijk over mijn uitval. ,'t Is grappig om je te hooren Spreken alsof ik een kuikentje was, en dan nog wel over Horley „'k Ben blij dat je 't aardig vindt „Wees maar niet boot", lachte zij weer,hoe durf jij mij en van den gesloten lagen schoen, draagt de vrouw thans een schoen, die slechts hiel en uiteinden der teenen bedektzelfs is het leer vaak vervangen door gevlochten materiaalzoo is aan dit deel van het lichaam, dat de meeste zweetklieren bevat, de beste gelegenheid voor het verdampen van bet afgescheiden vocht ge geven Het been is door denkorten rok en de zeer dunne kous bijna rechtstreeks toegankelijk voor de heilzame werking van zon en luchtnog meer profiteeren armen, hals en oksels. Boven- en onderkleeding zijn zoo dun, dat het lichaam voortdurend met versche lucht wordt omspoeld en de uilgescheiden gassen en vochtigheid met de wanne, langs het lichaam opstijgende lucht spoedig verdwijnen. Ook de moderne haardracht die met de op de hoofdhuid drukkende wrongen en met kussentjes en valsche vlechten heeft afgerekend, bevordert de huidwerking, evenals het lichte uit dunne stof of licht stroo vervaardigde hoedje De lichte kieeding verhoogt ook de bewegelijkheid der vrouw, begun stigt sport; zoo ontwikkelt zich een generatie van vrouwen, die geschikt zal zijn een gezond geslacht tot volle ontwikkeling te brengen. De moderne mode brengt mee, dat de vrouw, die vroeger zoo veel gevoeliger was voor kou vatten dan de man, thans meer gehard is. Maar daar staat natuurlijk wel tegenover, dat veel vrouwen, die. dien staat van gehardheid niet bereiken, door kouvatten, het slachtoffer worden van de mode. En wanneer men dan ook naast de bezwaien, aan fatsoen of moraal ontleend, nog een ander tegen de tegenwoor dige damesmode zou willen aan voeren, dan zou het wel aller eerst deze zijn, dat ze te wei nig met ons klimaat rekening houdt. De mode voor mannen daaren tegen schijnt wel geheel op dat klimaat berekend. Toch zal deze berekening slechts ten deele gelden. Want ook in de warmere Europeesche landen geldtdezelfde mode Maar zij wordt feitelijk van Engeland uit bepaald en richt zich dus veel naar het Engelsche klimaat De laatste jaren is er wel eenige verbetering in hygiënische richting merkbaar. De nooge boorden en het gesteven overhemd zijn groo- tendeels verbannen en de hooge schoen heeft voor een deel voor de lage plaats moeten maken. Maar terwijl de borst der vrouw onbelemmerd blijft, dragen wij nog altijd het hooge vest. De hoediooze mode hetfi al weer vrijwel afgedaan. En we dragen meerendeels zware, stijve hoeden, lange broeken, lange mouwen, die den arm geheel bedekten Maar het ondoelmatigst en hinder lijke, vooral in den zomer, is wel de boord. De boord die goed zit, moet aan hemd en hals aan sluiten. En zoo'n aansluiting belemmert de warme, vochtige lucht te ontwijken en oefent een sterken druk op de bloedvaten van den hals. Maar het verschil tusschen mannen- en vrouwen kleeding komt wel zeer duidelijk uit, als men het gewicht van beide bepaalt. Een Duitsche professor heeft het gewicht van de kleeding van een echtpaar bepaald en vond voor de mannen- kleeding 3229 gram en voor de vrouwenkleeding 741 gram. Wij dragen dus meer dan 4-maal zooveel aan gewicht mee als onze vrouwen. En waarom Zonder nog tot de uitersten der tegen woordige damesmode te verval len, zouden we toch wellicht heel wat van onze kleeding kun nen missen en tenminste die kleed ng lichter en luchter en minder stijf kunnen maken. Maar hoe komen we daartoe Want het zijn niet dergelijke verstan dige en praktische overwegingen, die de mode bepalen. En wan neer de dames zoozeer in het voordeel zijn, dan is dat enkel een toevallige bijkomstigheid. De mode gaat van heel andere over wegingen uit Maar het is wel de geest van den tijd, die er mede in tot uiting komt. De mislukte Vloot- beperkings-Conferentie. —O ln officieele kringen en in de bladen, is diepe teleurstelling tot uiting gekomen tengevolge van het falen der conferentie te Qe- nève, om haar voornaamste doel einden te verwezenlijken. Men troost zich met de hoop op vloot beperking in de toekomst, waarop gezinspeeld wordt in de gemeen schappelijke verklaring te Genève Men hoopt op gunstige resultaten van de voort te zetten bespre kingen der regeeringen en van het voorstel om de conferentie tot herziening van het Washing- tonsche verdrag te vervroegen. Het Britsche standpunt te Genève had de goedkeuring van alle partijen, zoowel de woordvoer ders der liberalen en der arbei ders-partij, hebben zich vereenigd met de algemeene principes, waarop Bridgeman te Genève zijn argumenten basseerde. Zij werden ook goedgekeurd door de Dominions, wier regee ringen bij het opstellen der voor stellen werden geraadpleegd. De „Times" schrijftDe weken te Genève doorgebracht zullen niet tevergeefs zijn, daar er voorbereidend werk is verricht, dat beter vooraf had kunnen gaan achter de schermen. De onmiddellijke resultaten zijn echter verre van bevredigend. De „Daily Telegraph" zegt; Het is onnoodig de mislukking te Genève al te tragisch op te vatten. Wij zagen in de confe rentie een middel om onze vlootkosten aanzienlijk te verlagen in de eerstvolgende jaren. Deze hoop is ons thans ontnomen, maar daartegenover staat, dat onze vlootpolitiek onaangetast is. Verleden jaar werden de vlootkosten vermin- Ingezonden Mededeeling. MuggebetenL- en Huidjeü'ki hem niet schelen wat hij doet worstelen is een kunst die niet iedere man versteat. Horley heett vijf jaren achtereen den prijs gewonnen op de kermis te Merriton, en nu durft niemand hem meer aan. Ik heb intusschen heelemaal vergeten je te zeggen waarom ik zoo hard gereden heb, toen, toen ik je in de verte zag. Ken je dr Port?" „Ja well" „Wil je hem dan een bood schap van mij overbrengen het is iets dat hij graag hooren zal en ze willen niet dat ik naar hem toe ga". „Wat is de boodschap vroeg „Hij zal er erg van ophooren, want het komt onverwachtze hebben het mij van ochtend pas gezegd. Je herinnert je zeker nog wel dat Horley weggeroe pen werd, juist op het oogenblik dat hij en je vriend elkaar te lijf wilden gaan Ja". „Horley was toen naar Merriton geweest om een telegram af te halen ik weet niet wat er in stond, maar mijn oom was er heelemaal door in de war; hij liet mij bij zich komen en zei dat 't nu voor goedgeschikt was", „Wat?" derd met 2'/j millioen pond sterling, dit jaar werden zij verder verminderd en het kan zijn, dat nog meer vermindering mogelijk is Wij zijn niet bezield met een vijandigen geest jegens Amerika. De „Westminster Gazette" wijt de mislukking aan de conserva tieve Engelsche regeering. In Amerika blijkt men het bericht van de mislukking der conferentie te Genève met on verschilligheid op te vatten, daar de conferentie niet nauwkeurig gevolgd werd door den doorsnee burger wegens het academisch karakter van de besprekingen. De kranten ontvangen over 't algemeen vriendelijk de hartelijk heid van de redevoeringen aan het slot van de laatste voltallige zitting van Donderdag. De Japansche premier, Tanaka, zegt in een verklaring van de pers: Ten spijt van de negatieve resultaten van de Geneesche vlootconferentie, ben ik overtuigd, dat een internationale overeen stemming nopens het ontwape- nings-ideaal in een nabije toe komst bereikt zal kunnen worden. Onze gedelegeerden hebben al het mogelijke gedaan om tastbare resultaten te bereiken, maar hun pogingen zijn ongelukkiglijk mis lukt tengevolge van de compli caties, welke zich bij de voor naamste vraagstukken voordeden. De „Frankf. Ztg." wijdt aan de mislukking der vlootconferen tie een hoofdartikel waarin het blad o.m zegtAls twee mo gendheden als Engeland en Ame rika, die elkaar vrede en vriend schap hebben gezworen, het niet eens kunnen worden over wape ningsbeperking ter zee, wat is dan te verwachten van staten, die door ernstige tegenstellingen van elkaar gescheiden zijn? Dat is de bange vraag die de con tinentale waarnemer van deze, beter achterwege gelaten, con ferentie mee naar huis neemt. Den besten indruk hebben te Genève de Japanners gemaakt. Hun wensch tot wapeningsbe perking was oprecht, daar zij „Och, dat Horley en ik zouden trouwen", vervolgde zij even luchthartig ali zij al dien tijd gesproken had. „Trouwen 1" riep ik verwon derd uit. „Ja!" lachte ze „en dat moet je aan dr Port vertellen hij zal 't niet goed vinden, want hij heeft een hekel aan Horley maar er ie niete aan te doen". „Houd je van hem?" vroeg ik met afschuw, niet kunnende veronderetellen dat zelfi dit on opgevoede schepseltje veroor deeld zou zijn om tegen haar zin zoo'n ruwen, lompen reue te trouwen. „Of ik van hem houd?" her haalde zij verlegen. „Heb je hem lief?" vroeg ik opnieuw. Er kwam voor den tweaden keer een bloe op haar wangen. „Dat gaat je niet aan, antwoorde zij biti. Ale Dr Port het vraagt, zeg dan maar dat ik veel van Horley houd. Mr Trakea zegt dat 't er niets op aan komtik heb toch altijd Ajtx". „Maar", begon ik weer, want die onverschilligheid ergerde (Wordt vervolgd-) Horley berispen, jij, zoo'n kleine krielhaan 1" „Wat zeg je Zij achaterde van pret en wou voortgaan, maar opeens keek zij mij aan en vroeg: „Waarom zeg je dat Horley alechte manieren heelt?" „Omdat ik het gezien heb", antwoordde ik. „Het komt er bitter weinig op aan", ging zij smalend voort „hij ia groot en sterk". „Kracht heeft daarmee niets te maken, en grootte ook niet integendeel, de sterkste mannen doen zich vaak het zachtst voor, zij moesten „Is dat het geval met je vriend vroeg ze. Ja"- „Gisteren dan toch niet". „Als men boos is let men op die dingen niet". „Hij is toch niet halt zoo tterk als Horley; dat weet ik zeker I" „Dat zou ik nog zoo stellig niet beweren", antwoordde ik hoonend. Harar kinderachtig ge- poch prikkelde mij om ook te snoeven en omdat ik mij niet op mijn eigen lichaamskracht be roepen kon, deed ik het op Vanfrey's. „Naar mijn oordeel zou ik denken dat mijn vriend de sterk ste van de twee is". Zij keek mij aan als om te zien of ik meende wat ik zei toen riep ze vroolijk uit: ,'k Zou die twee wel eens samen willen zien vechten 1" Dat was te kras I Ik vond dien onvrouwelijken wensch zoo wal gelijk, dat ik mij omkeerde en wegliep. Maar eer ik twintig schreden verder was, kwam het paard weer aandraven en moest ik wel uit den weg gaan om niet overreden te worden, „Is dat netjes voor 'n heer, om midden in 't gesprek met een dame om te keeren en weg te loopen vroeg ze gekrenkt, „Dames zouden het niet prettig vinden om twee mannen te zien vechten", antwoordde ik bits. „Ik geloof dat jij je vriend ook niet graag met Horley zou zien vechten of zelfs worstelen". Dit gesprek was mij zoo onaan genaam, dat ik weer langzaam doorliep. Zij liet haar paard iast mij voortstappen, onbewust dat Ik haar gezelschap liever misten wou en babbelde door, alsof zij mij haar leven gekend had „Ik weet toch ook niet of ik 't graag zou zien, want ze zijn niet tegenelkaaropgewassen; je vriend is niet zoo gespierd en als Horley woedend is kan 't

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1