ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN -iWSmÊÊÊÊ Besluit van Ged. Staten in zake de Raadsverkiezing te Aarden burg. IpkwiïaLgYesï. MERIEL. CHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. i.ost t i,4ü Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. ter-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNc.'2? BRËSKENS P70179° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 36e jaargang Zaterdag 6 Augustus 1927 Nummer 3249 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood aar gld. bij verlies si gld. bij ver- ja gld. bij ver- air gld. bij ver- ji gld. bij verlies voor de abonné's tegen vfjl lange ongeschikt- door /h van een hn lies van een Af] lies van een Ah lies van een IH van eiken ongelukken voor: WWW heid tot werken, S©® een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Gedeputeerde Staten van Zee land, gezien a) de besluiten van den Raad der gemeente Aardenburg dd 25 Juli 1927 betreffende toelating der nieuw inkomende raadsleden b) het door E J. van den Broecke-de Man, J. J van der Hooft en H. L Reepmaker, allen leden van den Gemeenteraad, onder dagteekening van 25 Juli 1927 ingediend beroepschrift in gevolge art. 33 der Gemeente wet; c) het adres dd. 27 Mei 1927 van E J. van den Broecke-de Man en H. L. Reepmaker, leden van het hoofdstembureau voorde verkiezing van leden vanden gemeenteraad te Aardenburg, waarin wordt te kennen gegeven, dat het proces verbaal der zitting van genoemd stembureau van 23 Mei 1927, welke zitting werd bijgewoond door den heer Offi cier van justitie,bij de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, niet op dienzeifden dag werd opgemaakt, terwijl zij eerst op 27 Mei d.a.v. inzage daarvan verkregen, en dat zij voorts dit proces-verbaal onjuist en onvol ledig achten, op grond, dat daarin o.m. niet wordt vermeld lo. dat tijdens het onderzoek der 70 (lees69) ongeldig ver klaarde stembiljetten door velen geconstateerd werd, dat deze biljetten grootendeels op dezelfde manier ongeldig gemaakt waren 2e. dat door twee leden van het hoofdstembureau wantrouwen in deze zaak werd uitgesproken, in verband waarmedeadressanten weigerden, bedoeld proces-ver baal te onderteekenen gezien de in het procesverbaal der zitting van genoemd hoofd stembureau vermelde bezwaren van H. Mulder en 4 anderen, H. Willems en 3 anderen, H. Wii- ,'t Wa» een krankzinnige streek om uit het veniter op u te schieten, dat is 't ergste wat hij nog gedaan heeff, hij wordt bij den dag erger. Ik heb u gezegd dat hij, bij zijn terugkeer, de nalatenschap aanvaardde. Welnu, hij iaat den boel heeie- maal te groode gaanhij laat nette menschen uit hun huis zetten, onderhoudt niets, en laat Trakes met zijn zoon naar harte lust hun lage hartstochten in de buurt botvieren 't komt mij voor, dat hij onder een aanhoudenden dwang of vrees gebukt gaat en dat Trakes en diens zoon daar van de oorzaak zijn. Niets wordt ooit gedaan zonder Trakes, Zoodat ik zijn idioten toestand in verbazing breng met dien man. Waarom? Dat weet ik niet". ,En u denkt dat hij nog erger worden zal Daarvan ben ik zeker; nu hij om zich heen begint te schie ten is 't heelemaal mis I ,Dan wordt 't gevaarlijk!" „Dat is minder", vervolgde de dokter opgewonden„het lems en 3 anderen, A. B. Co thals en 2 anderen, en C. M. van den Broecke, allen kiezers voor den gemeenteraad te Aardenburg, welke bezwaren aldus luiden d) die van H. Willems en 4 anderen zie Br. Crt van 25 Mei 1927. e) die van H Willems en 3 anderenzie Br. Crt van 25 Mei 1927 f) van A. B. Corthals en 2 anderen zie Br. Crr. van 25 Mei 1927. g) die van C. M. van den Broecke zie Br. Crt. van 25 Mei 1927. h) gezien het ongedagteekende adres van H. Willems, A. 1. Cats- man, A. C Catsman en H. Leen- houts, bestuursleden der anti revolutionaire kiesvereeniging te Aardenburg, P. de Bruijne en C. M. van den Broecke, bestuurs leden der vrijzinnige kiesvereeni ging aldaar, J. Hollebrand en M de Roos, bestuursleden der arbeiderskiesvereeniging aldaar, waarbij afschriften van de hier boven sub d, e, f en g bedoelde stukken worden overgelegd; i) gezien het ongedagteekend adres van A. Corthals, J. Corthals en M. Corthals-Houdersiijn, allen kiezers voor den gemeenteraad te Aardenburg, met verklaring hierboven sub f reeds in exienso opgenomen gezien het uittreksel der concept notulen van de vergade ring van den Raad der gemeente Aardenburg dd. 25 Juli 1927, ingezonden door den burge meester dier gemeente bij schrij ven van 28 Juli d. a. v. no. 243, in welk concept o m. het volgende voorkomt in de eerste plaats „De Voorzitter dankt de leden der commissie voor het uitge brachte rapport en zegt alvorens het debat over dit onderwerp door de leden te laten voeren eerst zelf een voorstel te willen doen en leest het volgende con cept-besluit voor „De Raad der gemeente Aar denburg, „Overwegende dat uit het door de commissie van onderzoek der kan me niets ichelen wat Trethe way aan zich zelf, of aan Trake» ot aan zijn eigen go d doet; daaraan is uiet veel verbeurd. Maar ik dank aan het meiije; wat moet er van haar worden Zij ia van kind af in het wilde opgegroeid en moet, nu zij volwassen is, daar maar blijven voortleven in dat huis vol schel men en gekken". „Misschien zal ze trouwer.?'' waagde ik te veronderstellen. „Trouwen? Meiwien?' vroeg de dokter. „Zij heeft in haar geheele leven geen fatsoenlijk man ontmoet, behalve mij en ik b:n oud genoeg om haar vader te wezen. Ze zou een mooi figuur maken in eensaloDl Ik kom haar soms te paard tegen, het is een prachtige meid, en eerlijk als goud, zij lijkt goed haar verstand te hebben, maar trouwen 1 Ze is niet in de gele genheid om i-mand te learen kannen". XIII. Uit het verhaal van den dokter bleven twee onbeantwoorde vragen mij op weg naar huis en den halven nacht bezighouden: de eerste, wie het meisje mocht wezen, dat mr Tretheway or- geiukkig had gemaakt, en de geloofsbrieven uitgebracht advies olijkt, dat de ingezonden geloofs brieven en de door de wet vereischte en overgelegde stuk ken der nieuw benoemde raads leden van den gemeenteraad in orde zijn bevonden, „Overwegende echter dat het wenschelijk is, dat alle voor schriften der Kieswet bij eene stemming zoo nauwkeurig moge lijk in acht worden genomen, „Overwegende dat bij de gehouden stemming voor den gemeenteraad op Zaterdag 21 Mei 1927 niet opgevolgd is het voorschrift, vervat in artikel 86 eerste lid der Kieswet, hetwelk voorschrijft dat de voorzitter de stembiljetten openten na opening van elk biljet den naam meedeelt van den candidaat op wien een stem is uitgebracht, „Overwegende dat bij deze stemming de stembiljetten ge makshalve eerst door eenige leden van het stembureau zijn geopend, toen lijslgewijze zijn gerangschikt, terwijl pas daarna ae voorzitter de namen der verschillende can- didaten lijslgewijze voorlas, besluit: „waar bij de stemming voor leden van den gemeenteraad, gehouden op Zaterdag 21 Mei 1927 niet alle voorschriften der Kieswet zijn in acht genomen met name art. 86 eerste lid dier wet, „lo te bepalen, dat deze stem ming niet als geldig kan worden beschouwd en mitsdien de door hel hoofdstembureau tot leden van den gemeenteraad verklaarde personen met nameBlondeel, C. J. Broecke van den, geb. de Man, E. jBruijne de, A J. A., Hollebrand Kools, J., Hooft van der, J. J Voorde van de, R. F., Wispelaere de, E. niet als zoo danig worden toegelaten." in de tweede plaats „Eerst op de zitting van het hoofdstembureau zijn bezwaren tegen de wet naar voren gebracht. Thans zijn door mij de bezwaren onderzocht en het is mij geble ken dat inderdaad tegen de wet is gezondigd voor wat betreft tweede welk kwaad hij kon bedreven hebben, dat hem na al die jaren nog vervolgde en bezwaarde, aliol de etraf er voor hem nog steeds bedreigde. Ik had een sterk vermoeden dat de dokter in het eerste geval persoonlijk betrokken was: hij was zoo kranig voor de j nge vrouw iu de bres gesprongen en had zoo heftig verklaard hoe graag bij Tretheway had willen vergiftiger, dat daarvoor zeker bijzondere redenerr moeeten bestaan. Zouden mr Tretheway en de dokter misschien mede minnaars zijn geweest? En zou 't meisje nog leven Dan moest ze nu toch ook al van middel baren leeftijd zijo. Zou haar leven ook bedorven zijn en zij even verbitterd wezen als de man die over haar gesproken had ,'t Was eigenlijk een alle- daagache geschiedenis en mannen zoowel als vrouwen kunnen soms zulk groot ongelijk vergeven, dat ik zelf niet begreep waarom het lot van dat meisje mij zeer ter harte ging. 't Deed me goed, toen ik, thuis komende, 't kalme, lieve gezicht van Miss Elisabeth zag, die voor ors opgebleven was, en haar vriendelijk goeden nacht verdreef voor een oogen- blik de nare gedachten welke art. 86 eerste lid." gehoord de mededeelingen, ter vergaderingen van heden gedaan door den heer substituut- officier van justitie en den heer rechter commissaris in strafzaken bij de arrondissementsrechtbank te Mid delburg; overwegende, dat uit boven genoemde stukken en uit de bo venbedoelde mededeelingen van den heer substituut-officier van justitie en den heer rechter commissaris in strafzaken bij de arrondissement-rechtbank vol doende is komen vast te staan, dat gehandeld is in strijd met ver schillende positieve voorschriften der Kieswet, en wel lo. met art. 65, waar is voor geschreven, dat de tafel zoodanig zal zijn geplaatst, dat de kiezers de verrichtingen van het bureau kunnen gadeslaan, terwijl uit de sub 3 bedoelde klacht, welke hare bevestiging vindt in mede deelingen van de hiervoren ge noemde rechterlijke ambtenaren, is gebleken, dat in stemdistrict II de plaatsing z >odanjg was, dat bedoelde verrichting in het geheel niet konden worden waargeno men De correspondent teekent hier bij aan (Het onderzoek van den heer substituur- officier van justitie is dus in strijd met de mededeeling van den Burgemeester van Aar denburg gedaan in de vergade ring van den Raad van 25 Juli 11., waar hij zeide dat volgens door hem ingesteld onderzoek de handelingen van het stembureau wel zichtbaar waren. Hoe de Burgemeester van Aar denburg dat onderzoek ingesteld heeft is niet bekend Voor zoover ons bekend is geen enkel persoon behoorende tot de belangstel lenden der lijsten 2, 3 enz daar bij gehooid. Het heeft er dus allen schijn van, dat het onder zoek van den Burgemeester zeer eenzijdig geweest is 2o. met artikel 86, eerste lid, waar is voorgeschreven, dat de voorzitter de stembiljetten opent, terwijl uit de in het procesverbaal mij bezig hielden. Ik wai nauwelijks ingealapen, toen een akelige nachtmerrie mij benauwde en ik wakker werd met de vraag, welke misdaad Tretheway toch kon bedreven hebben en waarom de dokter met zooveel overtuiging de mogelijkheid tegemprak, dat berouw over het bedreven on recht zijn leven vergalde. Ik verwierp de veronderstelling dat Dr Port zelf in de geschiedenis betrokken was maar verdiepte mij met hem in een derde vraag: wat er van Miss Meriel in zoo'n omgeving worden zou Met wien zou zij kunnen trouwen, sinds trouwen de eenige op lossing was? Andere gedachten hadden deze laatste vervangen toen ik, door een toevallige omstandig heid, er den volgenden dag aan herinnerd werd. Ik had Vanfrey, in zijn courant verdiept, in den tuin gelaten en wae op weg getogen naar de hei om te zien of ik er vogelaesten vinden kon; de vorige dagen had ik de buurt van de Hoeve afgezocht, maar was toen tot de ontdekking gekomen, dat een rij heuvelen die dwars over de hei lagen, een vruchtbaarder terrein voor mijn doel moesten wezen. De der zitting van het hoofdstem bureau opgenomen, sub d, le bedoelde klacht van H. Willems en 4 anderen en uit de door den burgemeester ingezonden con- cept-notulen van de veigadering van den Raad van 25 Juli 1927 is gebleken, dat in de beide stemdistricten opening mede heeft plaats gehad door anderen dan de voorzitters 3o. met art. 87, voorlaatste zinsnede, waar is voorgeschreven, dat het stembureau beslist over de waarde van het stembiljet terstond, nadat het biljet is ge opend, terwijl mede blijkens de sub d, 4e bedoeld klacht zulks i. c. niet terstond zou zijn geschied; 4o met art 87, laatste zinsnede, eersten volzin, waar is voorge schreven, dat de voorzitter de redenen van ongeldigverklaring en van twijfel en de beslissing onmiddellijk bekend maakt, wat volgens genoemde klacht sub d, 5e, i. c. niet onmiddellijk zou zijn geschied. overwegende voorts, dat in het hierboven sub h vermeld adres van H. Willems e. a. o. m wordt te kennen gegeven, dat voor den heer officier van justitie der arrondissements rechtbank te Middelburg meer dan 40 kiezers hebben verklaard, dat zij bij de op 21 Mei 1927 te Aardenburg gehouden stemming voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad op ren candidaat A I. Catsman van lijst 3 in stemdistrict II hebben gestemd, terwijl de uitslag der stemming in dat stemdistrict slechts 31 stemmen op dezen candidaat ver meldt overwegende, dat de in devo rige overweging bedoelde mede deeling door den heer substituut- officier van justitie in de verga dering van heden is bevestigd en dat verder door dezen ambte naar ter vergadering is medege deeld lo. dat aan hem door 7 personen is verklaard, dat zij hebben gestemd op Hendricus Corthals en geen ander vakje hebben rood gemaakt, terwijl volgens het proces-verbaal slechts 2 stem- rutt had mij goed gedaan; ik was weer lenig geworden en begon vol moed mijn onder zoekingstocht, in de hoop eenige sporen van de houtduit te vin den. Ik had al drie uren dit domein als het speciale eigendom van mij en van de vogels beschouwd en was zoo zeer verdiept in het aanschouwen van een valk, die in de lucht rondzwierde en klaarblijkelijk een prooibelcerde, dat ik het paardengetrappel niet hoorde dat vlak achter mij aandreunde. Ik spreng op zij om het dier langs mij inplaats van over mij te laten gaan, doch op hetzelfde oogenblik werd het met een iuk tot etilstaan ge dwongen. ,Hoe gaat't vroeg Meriel mij uitdagend aanziende. Den laateten keer dat we elkaar ontmoet hadden, wae zij boos weggeredennu kwam zij op mij af om mijn humeur op de proef te itellen, „Goeden morgen" antwoordde ik en nam mijn pet af. „Zij scheen niet gewend a&n deze vormelijke begroeting en Vroeg verwonderd: „Waarom doe je dat.?" (Wordt vervolgd,!

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1