Week-Menu. PWSBtt NHVS. Rechtszaken, Gemengd Nieuws NIEUWVLIET. Concert door het Muziekgezel schap „Nut en Genoegen" op Zondag 31 Juli, des av. 6 uur. Ppadikbeupten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Juli 1927. Aardenburg v 10 u ds Barnouw. Biervliet v 9.30 u ds Vrijlandt. Breskens v 9.30 u ds Bruins n 1.30 Zondagschool. n. 5 30 u ds Keers. Cadzand n 2.30 u ds Beukenhorst Groede v 10 u dhr Kortenhoeve, van Heemstede. Nieuwvl. n 2.30 dhr Kortenhoeve Oostburg n 2 u ds Barnouw Schoondijke n 2 u ds Meloen St. A. ter M. v 10 u ds Scholte Waterldk. n 2.30 ds Castelein IJzendijke v 10 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg nam. 5 30 dhr Kortenhoeve. Ev. Luth. Gem. Groede. nam. 2.30 ds Vrijlandt. vergadering met eenig wantrou wen tegenover de P. Z. E. M. stonden en zelf stuk voor stuk iedere overname wenschten te beoordeelen. De P. Z. E. M. ge niet niet meer het vertrouwen der vergadering, en ook verschil lende leden, die overigens hun stem aan net voorstel van Ged. Staten hebben gegeven, uit over- wegjng, dat de overname van eenige netten niet meer wachten kon, bleken dit toch met groote aarzeling te hebben gedaan. Ten slotte staakten de stemmen over het voorstel en Ged. Staten heb ben hieruit de wijze les getrok ken, om hun voorstel in de vol gende vergadering maar niet meer aan het oordeel van de leden te onderwerpen en het ingetrokken, om in de volgende vergadering met andere voorstellen te komen. Breskens Wij vestigen de aandacht achterstaande adverten tie betreffende Rattendood, dat volgens genomen proeven uit stekend werkt en voor huisdie ren behalve konijnen, onscha delijk is. Aapdenbupg De bessen- campagne alhier behoort weer tot het verleden, tot spijt van velen, die aan de pluk een ex traatje konden verdienen. Werd vroeger wel eens gezegd, dat er voor dit werk handen te kort zouden zijn, de tijd heeft bewe zen, dat hiervoor geen vrees moet zijn. Velen toch, die anders nooit landwerk verrichten, doen hieraan mede, terwijl ook arbeiders, die tengevolge van het natte weer bij de boeren geen werk konden krijgen, zich dit jaar aanmelden Geeft dus het spitwerk in de wintermaanden aan vele mannen werk, thans in den zomer, komt er nog een speldecentje voor moeder de vrouw bij. Meer en meer ziet men ook kleine bedrijfjes opkomen. Was het vorige jaren slechts de F uit- plantage Ceres, die bessen aan voerde, dit jaar kon men bij hét laden aan de wagon voor export, ook de eerste producten zien, van de kleine aanplantingen. Meer en meer gaat men inzien, dat het loonend is zich op de fruitteelt toe te leggen, vooral als men het plukwerk met eigen gezin kan verrichten. Een voorname factor voor Zeeuwsch-Vlaanderen is een georganiseerde verzending. De Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw geeft in dezen goede leiding, onder voor zitterschap van haar Secretaris; den heer C. M. van den Broecke Is een verzendingsvereeniging opgericht, waarvan vooral de kleine bedrijfjes kunnen profi- teeren. Thans is men bezig aan het koud conserveeren van frambozen en aardbeien, en zijn wij wel ingelicht, dan overweegt men een uitbreiding op grootere schaal Het zou voor Zeeuws-h-Vlaan deren een oplossing kunnen zijn van het werkloozenvraagstuk, als de tuinbouw zich Verder gaat uitbreiden. Hulde daarom aan de pioniers, die veel moeilijke vraag stukken hebben op te lossen, en natuurlijk veel leergeld moeten betalen. Cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond in voltallige vergadering bijeen. Andermaal werd besloten niet aan te sluiten bij het centraal archief en inlichtingenbureau inzake maatschappelijk hulpbe toon voor Nederland, terwijl afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie voor de Politieschool te Hilversum. De gemeenterekening over 1926 werd aangeboden en ter onder zoek in handen gesteld van een daartoe benoemde commissie; zij wijst voor den gewonen dienst in ontvangst f 44377,96 in uitgaaf f 38107.82 alzoo een batig slot van f6270,14; de kapitaaldienst wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f 8562,25. Met het oog op een eventueele uitbreiding van het laagspannings net naar eenige boerderijen onder Zuidzande wordt besloten be laughebbenden een stroomver bruik te doen garandeeren van 15 pCt der voor hen te maken kosten. Medegedeeld wordt, dat het Rijksbureau voor monumen tenzorg bericht heeft, dat met de restauratie van het kerkgebouw der Herv. gemeente Maart 1928 zal begonnen worden en ver moedelijk in November d. a. v. zal beëindigd zijn; in dien tijd zal nu ook getracht worden den nieuwen toren te bouwen. Bij eenige gemeenten in de omgeving zal geinformeerd worden naar den prijs, dien men daar betaald heeft voor het een paar jaar gele den geplaatste torenuurwerk. Naar aanleiding van een vraag wordt medegedeeld, dat de kwestie der exploitatie van de tramlijn Cadzand-Cadzandhaven in handen is gesteld van het Rijkstoezicht op de spoorweg diensten. Carfzand. Vrijdagmiddag j.l. sloeg alhier een tweetal paarden van den landbouwer H., gespan nen voor een driewielskar, op hol met het gevolg, dat de dieren met een smak terecht kwamen op den kant eener sloot, waar door zij de borst indrukten en op slag dood waren. Schoondijke. In een slecht bezochte vergadering der Volks bibliotheek werd verslag uitge bracht voor 't dienstjaar 1926-27. Er bleek uit, dat aan leesgeld f64,13 was ontvangen (2 ct. per week en per deel). De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 150,29'/2. Als bestuurslid werd de heer J. Casteleijn herkozen. Schoondijke. In de Don derdag gehouden raadsvergade ring, waarbij alle leden tegen woordig waren, werden de geloofsbrieven dernieuwgekozen leden in orde bevonden. Bij de rondvraag informeerde de heer Clarisse of de brand weerlieden tegen ongelukken verzekerd waren. Op het beves tigend antwoord, vroeg hij ver der, hoe de leeftijdsgrens was bij Rijks- en Gemeentelijke inkom stenbelasting betreffende de kin deraftrek (18 en 14 jaar) en of die voor de gemeente niet ver hoogd kon worden De voorzitter lichtte aan de hand van cijfers toe, dat dit van geen beteekenis is. Als derde punt bracht hij de motor van den heer Goedhals ter sprake, welk punt echter door den voorzitter verwezen werd naar den Raad van Arbeid. De gemeente heeft met dergelijke regelingen niets te maken. Daar niemand meer iets te be spreken had, sloot de voorzitter hierop de vergadering. DE FERRYBOOT. De tocht, die a. s. Zaterdag middag gemaakt zou worden, is uitgesteld. OVERGANGSEXAMEN RH BS TE OOSTBURG. Bij de in ons vorig nummer geplaatste uitslag der overgangs examens stond niet vermeld Me], A. A. Vermeire te Sluis. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 24Juli. Veroordeeld wegens Beschadiging: L. L v. d V, huisvrouw van P. N., zonder beroep te Aardenburg, f 15 of 15 dagen hechtenis. Zitting van 26 Juli. De volgende zaken werden behandeld J. F. d. W., 46 j., herbergier te Breskens, was bij vonnis van den Kantonrechter te Oostburg vrijgesproken van het zonder vergunning in een café muziek maken, tegen welke vrijspraak de Ambtenaar van het O. M in hoo ger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot f0 50 boete of 1 dag hechtenis Hoogwatergetij Breskens. D AQEN vm. nam. Zaterdag 30 Juli 3 17 3 41 Zondag 31 3 52 416 Maandag 1 Aug. 4 27 4.51 Dinsdag 2 504 5.28 Lsski voor Rijwiclo» tiu. Zaterdag 30 Juli nam. 9.25 Zondag 31 9 23 Maandag 1 Aug 9.21 Dinsdag 2 9 20 Eerste kwartier Vrijdag den 5 Augustus nam. 7 EEN MEISJE LOOS. De hedendaagsche mode in de haardracht maakt het den dienaren der wet in de oefening van hun ambt ontegenzeggelijk niet gemakkelijker. Dat onder vonden Dinsdag j. 1. politieman nen aan de grens te Nispen, onder Roosendaal. Bij het nazien der papieren van een als hand werker in blauw pak gekleed persoon, kwam door een kleine slordigheid aan den hals een fijn bewerkt kantwerkje te voorschijn. De handhavers der wet bekeken den vreemdeling wat scherper en kregen wantrouwen. Marechaus sees geleidden ,hem" naar Roosendaal, waar men bleek te doen te hebben met een 18-jarig meisje uit 's Gravenhage, dat, in linnen werkmanspak gesto ken, het ouderlijk huis was ont- loopen en een avontuurlijke reis naar Parijs dacht te ma^en. ONWEER. Bij een hevig onweer werd Woensdag een 14-jarige jongen te Sittard, die op het veld met een paard werkte, door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. Een man die in de nabijheid werkte, werd bewusteloos gesla gen, doch kwam later weer bij en had geen letsel bekomen. Tijdens een hevig onweer sloeg Woensdagmiddag de bliksem in een boerderij te Doetinchem. De woning brandde totaal af. Vijf varkens kwamen in de vlammen om. Te Klazinaveen werd een 16- jarige bakkersknecht in de ouder lijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Zijn moeder en zuster werden beiden bewus teloos geslagen. Te Zuidlaren sloeg de bliksem in den tuin van hotel Entinger. Een boom werd van onder tot boven gespleten. In den tuin speelden 450 school kinderen, die daar vertoefden voor een uitstapje. Gelukkig werd geen der kleinen gekwetst. Te Odoorn is een 80-jarige man door den bliksem getroffen en gedood. Te Oldeboorn is Woensdag tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in een boerderij onder Oude Schouw. De bewo ners konden zich redden, doch de inboedel ging totaal verloren en de boerderij brandde tot den grond toe af Alles is verzekerd. Ook in de omgeving van Olde boorn, bij Wartena, Boornbergum, De Dillen onder Deersum zijn verschillende boerderijen in brand geraakt. Een groote roggemolen in St. Jacobi Parochie is totaal afgebrand. Te Eexta, gemeente Scheemda, is een boerderij door den bliksem getroffen. De woning werd in de asch gelegd, alleen het voor gebouw bleef gedeeltelijk behou den Woensdagmiddag is de bliksem geslagen in een met circa 10.000 K. G. hooi gevulden berg van den landbouwer H. Boon, wonende op de hof stede „Het Espeet", nabij Bar- neveld. Dank zij de gunstige windrichting bleven de omstaande gebouwen behouden, doch de berg met inhoud isgrootendeels in vlammen opgegaan. Het ver brande was verzekerd. PROEFVELDEN OVER AARDAPPELZIEKTEN. Met het oog op het groot aantal personen die zich aanmel den voor het bezichtigen van de proefvelden over aardappelziek ten van het Laboratorium voor Mycologie en Aardappelonder- zoek van de Landbouwhooge school, wordt bekend gemaakt, dat het niet de moeite loont om nog in 't eind vanjuli naar deze proefvelden te gaan, daar in de laatste week van Juli bijna alle planten met typische ziektege vallen gerooid worden. EEN WINHOÖS. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is 'n windhoos over Weesper- karspel gestreken, die zeer veel materieele schade veroorzaakte, doch waarbij geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De windhoos streek over „Het Gein" en nam het dak van een melkhuis en van een boerderij mee Bij het bootenhuis werden de booten op den wal gesmeten. Ook ging de windhoos over het Merwede- kanaal Bij een huis van den R.- Waterstaat werden de pannen van het dak gezogen. Daarna kwam de ammoniakfabriek van de firma Van der Eist en Matthes aan de beurt. Van de oude fabriek werd het dak afgerukt. De stukken liggen over het fabrieksterrein verspreid. Het dak van het in aanbouw zijnde magazijn werd ingedrukt en stortte in. Eenige personen, die daar werkten, hadden juist die afdee- ling verlaten. Er zijn door de directie maatregelen getroffen om de verwoestingen, welke door de windhoos zijn aangericht, zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De "schade wordt geschat op f 25 000. Men hoopt a s. Maandag het werk weer te kunnen her vatten. De hoos, die slechts enkele minuten duurde, greep ook nog een boerderij aan van F. H Ro enboom, waarvan het dak beschadigd werd. De hooi berg werd uit elkaar gewaaid en een hooiwagen een eind wegge reden. De windhoos loste zich tenslotte op in de richting Mui den. AUTO TEGEN EEN PAAL GEREDEN. Donderdagavond omstreeks ze ven uur is een uit Rotterdam komende auto, waarin de heer J. van Vliet, wonende Kiefhoek straat daar ter stede, diens vrouw en een zoontje, toen de wagen op den Haagweg te Delft op de hoogte von Reijneveld een voor hem rijdende auto wil passeeren, met groote snelheid gereden te gen een ijzeren steunpaal van een graanzuiger van de fabriek der firma C. M Verhoeff. Allen werden over den weg geslingerd. De heer en mevrouw Van V. kwamen onder de auto terecht en werden zeer ernstig gewond. Het zoontje en de chauf feur werden licht gewond, een inzittende dame heeft geen letsel bekomen. De auto werd totaal versplinterd. Nadat de gewonden voorloopig waren verbonden, werden zij naar het gasthuis te Delft vervoerd. Ten gevolge van den schok braken de steundraden van den graantransporteur en doordat zij op den stroomdraad van de tram vielen, ontstond kortsluiting Het gevolg was, dat de tram draad smolt en de 1200 Volt stroom van de tram op de 220 Volt leiding van de firma Ver hoeff kwam te staan, waardoor op verschillende plaatsen kort sluiting en een begin van brand ontstond. De technische dienst van de Delftsche politie schakelde den stroom van de tram uit in den transformator, waardoor voorko men werd, dat ;de brand zich uitbreidde. Door het afbranden van den stroomdraad stond het tramver keer stil Spoedig was een mon tagewagen ter plaatse; het euvel was omstreeks negen uur ver holpen. Het autoverkeer werd afgeleid over de Lange Klei. De passa giers van de tram werden per autobus naar Den Haag vervoerd. EEN GEVAARLIJKE TOER. De volgende anecdote wordt verteld van Bellachini, den ver maarden goochelaarNadat hij de wereld bijna rondgereisd had, wilde hij ook zijn fortuin be proeven door op te treden voor den Sultan van Marokko De verrassende toeren van den goo chelaar vermaakten den machti gen heerscher buitengewoon en deze besloot zijn voorstelling ,o eindigen met het volgende ve bazingwekkende nummer: Ei witte en een grijze duif nemend sneed hij op goochelaarsmani beiden koppen af en plaatste to den witten kop op de grijze dl waarna beide wegvlogen, als~. er niets met haar gebeurd was De sultan was opgetogen over deze toer, en onmiddellijk twee zijner bedienden een neger en een blanke ontbiedende, beval hij Bellachini beider hoofd af te houwen en ze om te ruilen, zoo als hij met de duiven gedaan had. Bellachini was een oogenbiik onthutst over dit gebiedend bevel, doch wist zijn tegenwoordigheid van geest te bewaren, en zei, door middel van zijn tolk „Ik verzoek uwe majesteit om verschooning, doch mijn toestel is heden slechts voor duiven en niet voor menschen ingericht. Ik zal veertien dagen noodig hebben om het voor den verlangden toe- in gereedheid te brengen". De sultan stemde hierin to Onnoodig te zeggen, dat Bell chini maakte, dat hij ijlings f land uitkwam KONING MICHAEL VAN ROEMENIE. Ofschoon de rouw van het Roemeensche hof naar aanleiding van het overlijden van koning Ferdinand zeer streng zal worden gehandhaafd, heeft de koningin weduwe Ma ie beslist, dat de nieuwe koning, haar vijf-jarige kleinzoon, daar niet onder lijden mag. Hij is dan ook voor een zomerverblijf naar Sinaja ver trokken. Trouwens, in het leven van Michael is sedert hij tot koning werd uitgeroepen, niet veel ver andering gekomen. Alleen wan neer hij zich in het openbaar beweegt, wordt hij door een adjudant vergezeld. Maar in den regel rijdt hij op zijn driewielertje in den tuin van het paleis Over eenigen tijd zal hij paardrijden en zwemmen gaan leeren. De gouvernante van den knaap is een Engelsche, die vroeger bij de Grieksche koninklijke familie in dienst was. Zooals men weet is de moeder van Michael, exkroonprinses Helena, een Grieksche. De jeugdige vorst spreekt reeds Engelsch en kent het Alphabet. Zijn eerste taak echter zal zijn goed Roemeensch te leeren. Een van de grootste vermaken van den jongen is in den auto te zitten van prinses Helena, zijn tante, die zelf chauffeert. Voor het overige maakt hij zich nog ne'gens druk om, is verdiept in prentenboeken en speelt met zijn twee honden, die grooter zijn dan hij. Ook vermaakt hij zich met zijn looden soldaatjes. EEN LUCHTCHAUFFEUR GEVRAAGD. In een Engelsch blad heeft eert advertentie gestaan waarin een vliegtuigbestuurder werdgevraagd „een man van hoogstaand karak ter, met ervaring, en in staat eert zakenman op leeftijd dagelijks pef Vliegtuig van Belfordshire naaf Weybourne te brengen, en in zijn vrijen tijd tuinarbeid te verrichtem Hij moet zuiver en glad kunnen opstijgen en landen

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2