ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Padementair Overzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 36e Jaargang Zaterdag 30 Juli 1927 Nummer 3247 MERtEL. Ingezonden Mededeeling. Op Reis X D>bf0éo6ct: PUROL De Z.-Ylaamsclie Waterleiding. Vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNoe.,02? BRESKENS "oetEtro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 U k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur G R A T1 S verzekering voor de abonné's tegen V [1 ongelukken voor De risico gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies ira gld. bij ver- tl gld. bij ver- ais gld. bij ver- ja gld. bij verlies 1 lange ongeschikt- door /h van een h[j lies van een 411 lies van een /h lies van een lij van eiken heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger, van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 23 Juli. Niettegenstaande een groot aantal leden „met kennisgeving" afwezig was (leesreeds op vacantiereis was) heeft de Eerste Kamer in haar laatste vergadering van dit zittingsjaar vrij uitvoerig, dikwijls te uitvoerig, bij verschil lende ontwerpen stilgestaan. De Comptabiliteitswet en het ont werp tot steunverleening aan de middenstandscredietbank gingen er vrijwel zonder debat door, doch de interpellatie inzake de gunning van de brug over de Koningshaven te Rotterdam heeft een uitvoerige gedachtenwisseling uitgelokt. Minister Kan erkent de bezwaren tegen overheidssteun aan de binnenlandsche industrie ter wering van buitenlandsche concurrenten, doch eischt de vrijheid op om in bijzondere gevallen met groote omzichtig heid dergelijken steun toe te zeggen in het belang van de werkverruiming hier te lande. Eenige sensatie verwekte de bestrijding van den interpellant, den socialistischen wethouder van Rotterdam de Zeeuw, door diens partygenoot Henry Polak. Uit deze' oneenigheid in de socialistische gelederen bleek duidelijk, dat de machtige vak- vereenigingsleiders het beginsel (in deze van het gezonde inter nationalisme) tot bijzaak maken zoodra voor de eigen groep onmiddellijke tastbare materieete voordeelen zijn te verkrijgen, en dat de socialistische parlyleiders en politici te weinig weerstand tegen dit streven bieden. De poging om loon en arbeidsduur hier uit te schakelen, moest mis lukken, want de langere werk- duur en het lagere loon in Duitschland zijn nu eenmaal nuchtere feiten. De binnen landsche nijverheid zag zich hier een belangrijk werk ontgaan, doordat het buitenland tegenover onze arbeidsvoorwaarden helaas gemakkelijk goedkooper kan leveren. Zou ons geheele volk Noem je dat een vlinder 't I» er een, zeker, maar nieti bijzon der», hoor 1 En al de glans ia van zijn vleugela". „Die ia er afgegaan toen Micl y hem ving't ding was zoo moeilijk te krijgen". De dokter keek haar ernstig aan. „Wat zijn vlirdera zonder glana waard Net zooveel ala meiajea zonder bloanieta. Ik apreek dit harde vonnia uit", aprak hij tot ons, „om ze de waarde te leeren van het on bedorven artikel. Probeer het nog maar eens", ging hij tot de kinderen voort, ,deze is niet meer waard dan een glaa melk en een halven stuiver". „Voor ona ieder? vroeg Jat-1, die tevreden scheen met den gesloten koop. „U bederft ze", bromde de huishoudster, 'n langere, magere vrouw, die juist was komen zeggen dat het eten op tafel Stond, „'t Ia verkeerd". „Een glaa melk en een heelen moeten bijpassen om het werk in het land te houden en daar door de bezwarende arbeidsvoor waarden te handhaven, het zou op den duur al heel weinig in het belang van 's lands welvaart en in de eerste plaats van de arbeiders zeiven zijn 1 Nog een debatje over het Wegenfonds en over het zevende leerjaar, en ook de Senaat was door het werk heen. Officieel is thans ook voor onze Senatoren de zomervacantie ingegaan I Ter verzachting en gene zing van stukgeloopen voe ten, zadelpijn, schrijnen, en smetten der Huid, muggebe ten en zonnebrand, moet men op reis^'voorzien zijn van De Raad van Commissarissen der Naamlooze Vennootschap Z - VI. Waterleiding-Maatschappij, heeft in zijne vergadering op 27 Juli j 1. beraadslaagd over de houding door den Gemeenteraad te Terneuzen aangenomen, in zake de voortzetting van de plannen. Met genoegen werd geconsta teerd, dat inmiddels de Raad van Hontenisse en die van Water landkerkje tot het aangaan van de geldleening besloten. Vele grieven zijn in het open baar en in besloten kring geuit tegen de gestie van het bestuur der N V. De Raad van Com missarissen besloot, een uitvoerig schrijven aan alle leden van den Raad der bij de N. V. aangesloten gemeenten te richten, waarin zakelijk alle aangevoerde bezwa ren worden besproken. Met name zullen worden behandeld de ta rieven, de rentabiliteit, de aan koop van gronden en buizen. stuiver", vervolgde dehuiahoud- iter knorrig. „Een gla» melk en twee stui ver»", ging de dokter verge noegd voort, waarop Mr» Mag- gett den aftocht •felle», gevolgd door de kinderen, die aan een dergelijke ontvangst gewoon schenen te zijn. Daarop wendde hij zich tot Vanfr.y. „Hoe gaat 't met den pols? Minder pijnlijk? Wacht tot je een glas port gehad hebt, dan zal het beter gaan. U moet me niet kwalijk nemen dat ik me even met die kinderen bezig hield kom nu aan tafel. Mr Redd, ik heb honderd argumen ten tegen uw brochure over „den invloed van de localiteit op enkele aoorten van menschen" ik heb in geen tien jaren zoo'n verkeerd begrepen betoog ge lezen". Bij deze woorden traden wij binnen en gedurende den ge- heelen maaltijd moest ik mij verdedigen tegen aanvallen, die de dokter deed op eenige van mijn brochures, die hij gelezen hadmaar daar deze woorden wisseling zelfs Vantrey onver schillig was, wil ik die pro's en contra's hier niet herhalen, Pas toen de beloofde port verscheen en wij ons op ons Voorts zal de Raad van Com- missaren op 9 Augustus a,s. eene vergadering te Terneuzen hou den, waartoe alle raadsleden der betrokken gemeenten worden uitgenoodigd, alsook de pers en waar alle gelegenheid tot monde linge gedachtenwisseling zal be staan. Aan het verhandelde in de Zomerzitting van de Staten van ons gewest ontleenen wij enkele punten van belang voor onze streek. Allereerst de kwestie van de Rijkswegen en Provinciale wegen. Dit punt moest aan de orde komen in verband met het plan voor de Rijks- en Provinciale wegen, dat voor de toekomst moet worden vastgelegd en waar van de kosten zullen worden be streden uit de inkomsten van de wegenbelasting, welke thans wordt opgebracht door de hou ders van motorrijtuigen. Van deze belasting wordt door het Rijk een deel uitgekeerd aan de Provinciale besturen, teneinde hieruit het onderhoud van de Provinciale wegen te bestrijden. Wat betreft het Rijkswegenplan, komen hierop voor Zeeuwsch Vlaanderen alleen voor de wegen van Breskens naar de grens, zooals deze thans reeds Rijksweg zijn, benevens de weg van Draaibrug naar Sluis, die thans bij de Provincie in onderhoud is. Voor Oost-Zeeuwsch Vlaan deren komen als Rijkswegen alleen voor de weg van Neuzen naar Sas van Gent en die van Walsoorden naar de grens (Ka- pellebrug.) Het heeft blijkbaar in de bedoeling gelegen van den Minister van Waterstaat, om alleen de wegsverbindingen met de grens tot Rijkswegen te maken. Als nieuwe Provinciale weg komt voor onze streek onder meer voor de weg van Nieuw- gemak gezet eD een wapen stilstand geiloten hadden, lukte het om om het gesprek op die diagen te brengen, welke ons sedert onze komst in de buurt geïntrigeerd hadden; het begon door een toevallige opmerking, die ik over ds Myall maakte. Dr Port fronste de wenkbrauwen. „Die man is een schande voor de gemeente, hij zou al lang zijn afgezet als er maar be schaafde menschen in het dorp woonden". „Wie is de machthebbende vroeg ik. „Mr Tretheway". Ik keek Vanfrey aan en zag dat hij de ooren splitste. „Excuseer de vraag, dokter, is die mr Tretheway een vriend van u vroeg ik voorzichtig want hoe graag ik ook eenig licht in de zaak wou hebben, moest ik toch oppassen dat ik mijn vingers niet brandde. „Roger Tretheway mijn vriendl Neen, goddank nietl Waarom vraagt u dat Hij zeide dit zoo verontwaar digd, dat ik vreesde een onder werp aan te roeren waarvan hij afkeerig was, maar ik wou deze goede gelegenheid toch niet laten voorbijgaan. „Omdat ik dacht dat u mij vliet naar Sluis en die van IJzen- dijke naar de verbindingsweg en verder naar den Rijksweg naar het kanaal van Neuzen—Gent. Door verschillende sprekers is er op aangedrongen eenige wij ziging te brengen in de plannen, zoowel om wegen, die nu niet op het Rijksplan zijn aangegeven, alsnog hierop te plaatsen als ook om eenige wegen, die thans niet op het Provinciale plan voorko men, alsnog hierop te vermelden. De heer Erasmus zegt in de vergadering, dat in het algemeen de Provincie wel wat karig is bedeeld; hij wijst er op, dat de verbindingsweg van Oost naar West Zeeuwsch-Vlaanderen zeer zeker in het Rijkswegenplan dient te worden opgenomen, waarbij dan dient te worden gevoegd het deel van de Ponte tot aan dien weg en wijders de weg vanaf Phillipine tot Driekwart. Wat het Prov. plan betreft merkt spreker op, dat aan het Provinciaal plan zeer zeker niet mag ontbreken de weg van Hoofdplaat-Biervliet tot aan den verbindingswegdit is een weg die dient voor algemeen verkeer en bovendien zou hiermede de gemeente Biervliet worden ontlast van het onderhoud van dien weg; deze gemeente heeft reeds te veel wegen in onderhoud. Ook wijst hij op de slechte toestand van de weg Aardenburg-St. Kruis. Hij geeft Ged. Staten wel in over weging hieraan hunne bijzondere aandacht te schenken. Spreker dient een motie in strekkende tot plaatsing van het Rijkswegenplan van den weg vanaf Ponte naar Philppine en Driekwart alsnog op het Rijkswegenplan te doen plaatsen. Deze motie werd mede- onderteekend door de heeren Hendrikse, Wallien, Koster, van Dixhoorn en Moelker. De heer Wallien wijst eveneens op den weg Biervliet-Hoofdplaat; ook wijst hij op de wegen door St Philipsland en op den ver bind ngsweg van West naar Oost- Zeeuwsch Vlaanderen. Spreker wil deze op het Rijkswegenplan plaatsen en dit in een motie vastleggen. minchien zoudt kunnen ophel deren, of het zijn gewoonte it op menschen te ichieten, die te dicht bij zijn hui» komen, zooali hij twee nachten geleden op ons heeft gedaan „Wat?" vroeg de dokter verbaasd. Ik vertelde hem onder welke omstandigheden wij ons bij het huia gewaagd hadden en hoe wij er waren ontvangen. Al wa» mr Trethrway geen vriend van Dr Port, scheen toch mijn ver haal hem heel veel belang in te boezemen; tegen het einde liep hij met groote stappen het ver trek op en neer. „Heeren", begon hij, toen ik even zweeg, ,ik vind dit een zaak van gewicht en heelemaal niet iets om licht te tellen. Ik heb u gezegd dat ik geen vriend van Roger Tretheway ben en dat is waar. Maar om verschil lende redenen stel ik belang in dit geval. Als u wilt zal ik u vertellen waarom; want ik zou graag uw oordeel weten omtrent hetgeen een man van mijn positie in dit geval zou moeten doen". Ik antwoordde dat wij hem gaarne van dienst zouden zijn als wij konden. „Best, dan sal ik u uiteen- Spreker gelooft, dat met de beginselen van het werk van de verkeerscommissie weinig reke ning is gehouden. Spreker wenscht uitstel tot een volgende zitting, zoodat alsdan ieder gelegenheid krijgt om het plan aan te vullen. De heer van Dixhoorn is blijde, dat de weg van Drieschouwen naar Roodesluis op het provin ciaal wegenplan voorkomt, doch wenschte nog liever, dat deze weg op het Rijkswegenplan werd geplaatst. Spreker achtte het dan ook gewenscht, dat alle wegen, die men gaarne op het Rijks wegenplan zag voorkomen, in eene motie werden vereenigd. De Heer Koster wijst ook op den weg Drieschouwen Roode sluis. Nog eenige andere sprekers voerden het woord. De wenschen van bovenver melde heeren werden tenslotte vereenigd in eene motie door den Heer Wallien ingediend en door de andere heeren mede onderteekend, om de wegen Schoondijke grens, Pontebrug- Driekwart Axel Drieschouwen- Roodesluis en Zijpe-Noord Bra- bantsche grens op het Rijkswe genplan te plaatsen, welke motie werd aangenomen. De motie van den heer Eras mus, die deze had doen opnemen in de algemeene motie, werd door den voorsteller ingetrokken. Het geheele plan werd aange houden tot de najaarszitting ten einde nog eens rustig te kunnen nagaan of alsnog eenige wegen aan het Rijks en Provinciale plan zouden kunnen worden toege voegd. Een eigenaardig verloop had de behandeling van een voor schot van f 500900,— aan de P. Z. E. M. Het gold hier een be drag voor overname van plaatse lijke netten. Aan de eene zijde zag men het belang van deze overname in, aan den anderen kant wilde men aan de P Z.E.M. niet maar zoon groot bedrag in- -eens geven. Uit de geheele be handeling bleek wel, dat de meerderheid van de leden der zetten 'heli de zaken, itaan". Dr Port ging weer fitten- en begon om de geschiedenis van de Tretheway'» te vertellen. XII. 1 ,'t Is volkomen waar wat ik gezegd heb" vervolgde Dr Port; „Roger Tretheway is geen vriend van mijik ben sinds jaren niet in zijn hui» geweest en heb hem niet gesproken, nog gewenscht te spreken. Toen ik mij voor't eerst in Merriton vestigde was dat anders toen leefde de oude Roger's vader, nog en ook zijn broer Andrew. De oude man was mijn eerste patiënt en ik leerde daardoor de zoon»kennen, Ik werd zeer bevriend met An drew, was bruidsjonker bij zijn huwelijk en later peet van zijn dochter". „Meriel?" vroeg ik, „ofliever Miss Tretheway 1" De dokter knikte toestem mend. „Dat zal ongeveer achttien jaar geleden zijn; twee jaren nadat ik hier kwam trouwde Andrew een allerliefst meisje en zij gingen samen bij hun vader inwonen. (Wordt vervolgd,!

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1