onderzoek benoemt de voorzitter de heeren Biondeei, Lannoije en Reepmaker, waarna de zitting een oogenblik geschorst wordt. De commissie in de vergade ring teruggekeerd brengt bij mon de van den heer Biondeei ver slag uit, hetwelk luidt, dat de meerderheid der commissie tot de conclusie gekomen is alle geloofsbrieven goed te keuren, welke conclusie de commissie ter goedkeuring aan den raad geeft. De voorzitter het woord nemen de, zegt, dat hij met een per soonlijk voorstel komt, hetwelk hij aan het oordeel van den raad onderwerpt. Het is hiet doenlijk de voor gelezen motie woordelijk weer te geven, maar de zakelijke in houd was deze overwegende dat bij de ge houden stemming voor de raads verkiezingen op 21 Mei 1927 bij de opening der stembus de daar uit gekomen stembiljetten na tel ling door alle leden van het stembureau en den Gemeente secretaris zijn geopend en lijst- gewijze op hoopjes zijn gelegd, overwegende, dat eerst na deze handeling de namen der geko zen candidaten lijstgewijze zijn voorgelezen, overwegende, dat dit in strijd is met art. 86, le alinea der kies wet: besluit deze geheele stemming voor de verkiezing voor leden van den gemeenteraad nietig te verklaren. De voorzitter vraagt wie het woord verlangt over dit voorstel.* De heer De Wispelaere zegt 't is geen kleinigheid, wat U daar voorstelt. Bij de candidaatstelling was U zelf niet in orde, daar de datum van de verkiezing op den dag der candidaatstelling niet bekend was. Waarom zijn die bezwaren niet door U in het hoofdstembureau naar voren ge bracht. De voorzitter merkt op, dat de candidaatstelling bij het on derzoek der geloofsbrieven geen punt van bespreking meer kan uitmaken en wat de opmerking betreft, dat de door hem aange brachte bezwaren in het hoofd stembureau naar voren zouden gebracht kunnen zijn, daarvoor heeft hij geen andere veront schuldiging aan te voeren, dan dat hij in die vergadering, om een woord tusschen haakjes te gebruiken .overdonderd" is door de aangebrachte klachten en bezwaren. Een nader onderzoek heeft hem aangetoond, dat bij de opening der biljetten de voor geschreven formaliteiten niet in acht genomen zijn, de zaak is dus niet in orde en daarom kom ik met dit persoonlijk voorstel. De heer De Wispelaere her haalt: 't is geen kleinigheid 1 De geheele verkiezing vernietigen In heel veel plaatsen van ons land heeft de opening der biljet ten plaats gehad, zooals dat in Aardenburg is gebeurdik heb iemand uit Rotterdam gesproken en die wist te vertellen, dat in een stembureau de biljetten met zes personen geopend waren, waaronder 2 minderjarigen. Om deze reden zou de stemming in Aardenburg nietig verklaard moe ten worden. Burgemeester, je valt me ontzettend tegen- Ben je soms geen Katholieke Burgemeester Ik zal tegen uw voorstel stem men. De voorzitterWij hebben niets te maken, met wat in andere gemeenten gedaan wordt, wij hebben de handelingen in Aar denburg na te gaan. Wie ver langt nog het woord. De heer Biondeei zal zich ook tegen het voorstel verklaren; die klachten hadden vroeger moeten komen; hetzelfde zegt de heer Cuelenaére. Mevrouw Van den Broecke herinnert den voorzitter er aan, dat zij als lid van het stembureau in stemdistrict I hem er opmerk zaam gemaakt heeft, of deze wijze van opening en lijstgewijze rang schikken der stembiljetten en daarna oplezen en aanteekenen der gekozen candidaten wel in orde was, welke opmerking door den voorzitter als juist erkend wordt. Maar, zegt mevrouw van den Broecke er is nog tegen meer gezondigd en wel tegen artikel 65 en artikel 87. In dit laatste artikel wordt gesproken van strepen en vlakken, welke opzettelijk zijn aangebracht Er is immers bij deze stemming een ernstig ver moeden van fraude! De voorzitter hamert en zegt Mevr. van den Broecke ik roep u tot orde! Hij ziet dat woord liefst niet gebruikt. Hij meent te kunnen betwisten de bewering,- dat er gehandeld is in strijd met artikel 65 der kieswet. Uit een door hem daaromtrent ingeste d onder zoek is gebleken, dat het uitzicht op de tafel van het stembureau zoodanig was, dat de kiezers de verrichtingen van het bureau konden gadeslaan; over dit punt heeft hij geen klachten vernomen. De heer Reepmaker beweert, dat de wijze van opening der stembiljetten op 21 Mei bij hem een gedachte deed rijzen, welke hij niet geuit heeft, en nog niet uiten zal, doch dat de handeling hem verdacht voorkwam. De heer Van der Hoofi zegt, dat het hem zeer spijt, dat de leden van den raad geen ken< is hebben kunnen nemen van de zooeven door den voorz. tier voor gelezen motie. Deze had als bijlage bij de ingekomen stukken dienen te liggen. Het is zeker een verrassing I Evenals het Zater- morgen een verrassing was, dat wij tegen heden morgen 10 uur opgeroepen werden tot deze vergadering. In het reglement van orde staat dat de ingekomen stukken 3 x 24 uur voor elke raadsvergadering ter inzage zul len liggen. Met de vrije Zaterdag middag en de Zondag er tusschen meen ik te mogen beweren, dat de tijd tusschen het uitzetten der convocatiebiljetten en het uur der vergadering opzettelijk is verkort en beschouw ik dit als de zooveelste comedie in Aarden burg. De voorzitter roept dhr Van der Hooft tot de orde. Deze zegt: Toch staat het bij mij als een paal boven water, dat ik het bij het rechte eind heb, maar terugkomende op de verkiezing ik zou de leden van het stembureau in stemdistrict 11 in overweging willen geven hun functie neer te leggen. Het vertrouwen in dat bureau is bij de stemming op 21 Mei zoodanig geschokt, dat de leden het best zouden doen voor die betrekking te bedanken. De voorzitter merkt op, dat dit niet thuis hoort bij het on derzoek der geloofsbrieven en verzoekt den heer Van der Hooft zich te bepalen tot het punt het welk thans in bespreking is, waarop de heer Van der Hooft antwoordt, dat hij daarover niets meer zeggen zal, omdat hij het verrassende voorstel niet ver trouwt. De heer Lannoije zegt, dat men in den laatsten tijd heel wat be leeft in Aardenburg; een minder heid van kiezers wil de meerder heid in den raad behalen; 'tis spijkers zoeken op laag water; daar kan geen zegen op rusten. De heer Van der Hooft inter rumpeert Mijnheer de voorzitter, dat behoort niet bij het onder zoek der geloofsbrieven! De voorzitter Mijnheer Van der Hooft U is geen voorzitter; u matigt zich een recht aan, dat U niet toekomt, aan mij is de leiding. Ik zal thans mijn voor stel in stemming brengen. Het wordt verworpen met 5 stemmen tegen en 2 blanco, die van Mevr. Van den Broecke en den heer Reepmaker. De conclusie van de meerder heid der commissie van onder zoek der geloofsbrieven wordt daarop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (rechts-links). De notulen der vorige verga dering worden gelezen; het slot luidt, dat zij naomvraagdoor den voorzitter gesloten is. De vooizitter: Heeft iemand opmerkingen op de notulen Mevr. Van den Broecke |a er is geen rondvraag geweest. De voorzitter: Tiensl wenscht iemand stemming? Van der HooftJa. De notulen worden goedge keurd met vier tegen 3 stemmen; tegen stemden Mevr van den Broecke, Reepmaker en Van der Hooft. (Se correspondent teekent hierbij aan: Toch is er in de vorige vergadering geen omvraag geweest 1 Ij Op een verzoek van Ds Frerichs te Zaandam om teruggaaf van schoolgeld wordt afwijzend be schikt; mededeeling wordt gedaan, dat de wijkverpleging uitgaande van het Burger—Gasthuis zijn banvraag om subsidie van Octo ber 1926 intrekt, daar er thans een T. B. C. commissie tot stand gekomen is; nog wordt medege deeld een procesverbaal van kas- opneming. Van een petroleum maatschap pij te 's Gravenhage is het ver zoek ingekomen om een benzine reservoir te mogen leggen voor het perceel van Woifelaar op de markt. Mevr van den Broecke maakt de opmerking dat dit alweer een ingekbmen stuk is, waarvan het den leden niet mogelijk geweest is inzage te nemen, tengevolge van de wijze, waarop deze ver gadering is uitgeschreven. De leden krijgen de teekening ter inzage waarbij de Secretaris eenige toelichtingen geeft, daarna zegt de voorzitter Wat betreft de termijn van oproeping voor deze vergadering is volgens de wet juist in orde. Mevr. Van den Broecke In het reglement van orde staat dat de stukken 3 x 24 uur vóór de ver gadering ter inzage zullen lig gen. De voorzitterDie narigheden komen alleen in Aardenburg voor. Mevr. Van den BroeckeHet reglement van orde is niet ge volgd 1 De voorzitterDat is zoo. Mevr Van den Broecke En U hebt zelf medegewerkt om dat reglement vast te stellen 1 De voorzitterOm U te dienen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek van de petroleum maatschappij toe te staan tegen een vergoeding van f2- per jaar voor gebruik van gemeentegrond, welk voorstel met algemeene stemmen goedge keurd wordt. Van Ged Staten van Zeeland is een schrijven ingekomen om trent den steenweg van Aarden burg over Heille naar de Belgische grens, waarin in overweging ge geven wordt dezen weg in on derhoud te nemen bij de drie gemeenten Aardenburg, Sluis en Eede, over welks grondgebied de weg loopt, welk schrijven in handen van B. en W. gesteld wordt om advies. Van de afdeeiing van den R -K. arbeidersbond te Aardenburg is een adres bij B. en W. ingeko men houdende het verzoek dat de raad van Aardenbug een werk- loozen kas zal stichten en zich daartoe zal aansluiten bij de daarvoor bestaande groote ver- eeniging. De voorzitter vermoedt, dat er a.s. winter ook in Aardenburg werkloosheid heerschen zal. Er zal dus wat moeten gedaan wor den Volgens 't reglement der Ned. Vereeniging tegen werk loosheid moet men 6 maanden lid zijn, om recht te habben op uitkeering bij werkloosheid Bij aansluiting zou het de gemeente naar het tegenwoordig aantal leden der verzoekende afdeeiing op f 2.28 per week komen. Hij vermoedt evenwel, dat het aantal leden der vereeniging groeien zal, zoodra bekend is, dat de gemeente zich aansluit. Ook kun nen er nog nieuwe arbeiders verenigingen komenl Het verzoek is gericht aan B. en W maar het bestuur heeft hem gevraagd de zaak in den raad te bespreken. Mevr. Van den Broecke't Is een lastige zaak, en wij weten van niets. De voorzitterIk meen in staat te zijn u alle inlichtingen te kun nen geven. Ik zou de zaak aan B en W. ter onderzoek willen geven en in de volgende verga dering met een voorstel komen. De Wispelaere 't Is van groot belang voor de gemeente en 'k zou het adtes willen afhandelen. De heer ReepmakerWij weten niets van de vragende afdeeiing; niets van haar bestuur; dat zou toch noodig zijn De Wispelaere schijnt dus beter ingelicht te zijn dan wij. De heer Lannoye De werk loosheid in Aardenburg is niet zoo groot. Als er maar naar werk gezocht wordt, dan is er wel. Menigmaal heb ik gezegdlaat ze maar naar mij komen. Ik vind het gevaarlijk om toe te treden, daar ik vrees, dat men spoedig werkloos zal zijn. De voorzitter: Er is controle. Voor lijntrekkers ben ik niet be vreesd. Met alg stemmen wordt be sloten het verzoekschrift aan te houden. Ingekomen is een verzoek van G. Vrielijnck om het perceel land in de Heerendreef, thans bij zijn vader in huur, in erfpacht te mogen ontvangen, hetwelk de voorzitter voorstelt te geven in handen van B. en W. om advies. De Wispelaere en Biondeei willen het dadelijk behandelen. De heer Van der Hooft vraagt, waar dat perceel eigenlijk ligt en nu blijk', dat het zich over een geringe breedte uitstrekt vöör de kweekerij van den heer Van den Broecke in de Heerendreef. Om de gemeente ter wille te zijn is het door wijlen Mr. A. A. J. van den Broecke in ruil tegen een ander stuk grond aan de ge meente afgestaan, opdat deze daar haar jaarlijks benoodigd zand zou kunnen delven. Nu er geen zand meer te del ven is, heeft Mevrouw Van den Broecke Hussem gevraagd de des tijds geruilde perceelen weer aan de vroegere eigenaars terug te doen komen, maar dat heeft de raad in de vorige vergadering op zwakke motieven geweigerd Nu wil men het voor 30 jaar zoo goed als vervreemden 1 Hierover ontspint zich een discussie tusschen Mevrouw Van den Broecke, den heer Van der Hooft en den voorzitter, waarbij deze zich gekrenkt acht en ten gevolge daarvan zijn voorstel om het adres in handen van B. en W. te geven, laat schieten. De heer ReepmakerAlweer comedie 1 De voorzitterAl dat gepraat over comedie zijn niet anders dan praatjes, gewoon weg „bakerpraatjes" De heer van der HooftHet is niet in het algemeen belang dit perceel in erfpacht te geven. Doet men dit toch, dan schept men de gelegenheid, in een mooi gedeelte der gemeente langs den openbaren weg stallen en hokken te bouwen. Zijn bezwaren gaan niet tegen den verzoeker, maar tegen het geenszins denkbeeldig gevaar van schennis van een mooi plekje van Aardenburg De Wispelaere meent, dat Van der Hooft overdrijft en Lannoije zegt dat Vrielijnck daar toch wel een nette arbeiderswoning mag bouwen, met een varkenshok er achter. Mevr. van den Broecke zegt, dat het perseel niet diep genoeg is, zoodat eventueele hokken niet achter, maar naast de te bouwen woning moeten komen, dus langs de dreef. De heer van der HooftWordt de erfpacht toegestaan, dan is de canon veel te laag Het terrein is geschikt voor villabouw, de aan vraag kan dus een specalutieve bedoeling hebben Hij zal tegen het raadsbesluit in beroep gaan bij Ged. Staten. De voorzitter: Niettegenstaande alle aangevoerde bezwaren, zal ik toch mijn voorstel om het ver zoek in handen van B. en W. te geven, om straks genoemde redenen niet handhaven. Mevrouw v. d. Broecke neemt het voorstel over, hetwelk ver worpen wordt met 4 tegen 3 stemmen (rechts—links). Nu komt het voorstel van den heer Biondeei in stemming om het perceel tegen 2 cent per c.A. voor 30 jaar in erfpacht te geven. De heer Van der Hooft: 2 cent is veel te weinig voor dat per ceel. Voorzitter: Doet de heer Van der Hooft een voorstel om de canon te verhoogen? De heer Van der Hooft: Dank U, daar men in Aardenburg de gewoonte heeft voorstellen met 4 tegen 3 af te maken, zal ik er mij niet aan wagen Na nog eenige discussie wordt het verzoek met 4 tegen 3 stem men ingewilligd tegen 3 cent per M2. Een verzoekschrift van de T. B. C.-Commissie om voor 1927 een subsidie van f 250 te ont vangen wordt in handen gesteld van B. en W. Naar aanleiding van het ver zoek der Aardenburgsche Fan faren om f 350 subsidie te mogen ontvangen stellen B. en W. voor f 275 te geven. Mevrouw Van den Broecke meent als de muziek f 350 vraagt, de vereeniging dat bedrag ook noodig zal hebben en stelt voor de gevraagde som te geven De heer Van der Hooft onder steunt het voorstel van Mevrouw Van den Broecke. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 en dat van Mevrouw Van den Broecke wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen, Een wijziging der begrooting 1927 wordt goedgekeurd. Voor een nagekomen rekening, dienst 1926, zai machtiging ge vraagd worden deze uit 1927 te voldoen. De rekening 1926 wordt aan geboden. De heeren Reepmaker en Bion deei worden als commissieleden benoemd om de rekening na te zien. Bij de rondvraag vestigt de heer Biondeei de aandacht op het feit, dat nog altijd niet is voorzien in de vacature van re gent van het Burger—Weeshuis wegens het bedanken van den heer P. E. de Milliano in De cember 1925. Hij zou willen voorstellen daarin thans te voor zien. Mevr Van den Broecke ver wondert zich over dit voorstel. Zij heeft ook tot 2 maal toe hetzelfde gevraagd en toen heeft de voorzitter zich er met een vaag antwoord afgemaakt en ge zegd, dat het niet aan de orde was en dat de raad hem de macht ontnomen had het voorstel te doen. De voorzitter merkt hier tegen op, dat Mevr. Van den Broecke hem indertijd wel een vraag ge steld heeft, maar zij is toen met geen voorstel gekomen zooals nu de heer Biondeei doet. Ieder lid heeft het recht een voorstel te doen. Dat staat in het reglement van orde. Dhr Van der Hooft: Het is toch gewenscht dat de punten voor zooveel mogelijk op het op roepingsbriefje staan? De voorzitterZeker, maar daarom heeft toch ieder lid het recht voorstellen te doen. Ik zal daarom het voorstel van den heer Biondeei in stemming brengen, hetwelk traditiegetrouw, aangenomen wordt met 4 tegen 3 stemmen (rechts-links), waarop als regent van het weeshuis be noemd wordt de heer P. E. de Milliano met 4 stemmen en 1 blanco. Mevrouw V. d. Broecke en de heer Van der Hooft ont hielden zich van stemming. Tijdens de stemming mompel de de heer Reepmaker nog iets van de verkiezing van een ar beider, maar de uitslag bewees, dat dit denkbeeld niet meer ge wild is 1 De heer Reepmaker vraagt of het gemeenteverslag nog niet klaar is. De heer Van der HooftAlweer een verrassing I 't Had op de agenda moeten staan 1 Met zoo veel ambtenaren had men toch op tijd klaar kunnen zijn I De voorzitter zegt dat het klaar is; de secretaris had er niets aan gedacht het aan te bieden. 't Zal onderzocht worden en 't zal plaats hebben. De heer Lannoye vestigt ander maal de aandacht op hoognoo- dige herstelling in de Bogaard straat, waarop hem een gerust stellend antwoord gegeven wordt, dewijl men reeds eenigen tijd bezig is met het lichten der straten binnen de kom der ge meente en de Bogaardstraat niet zal vergeten worden. Daarna sluiting. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 27 Juli 1.17 1.41 Donderdag 28- 1.47 2.11 Vrijdag 29 2.32 2.56 Licht voor Rllwiolon anst- Woensdag 27 Juli nam. 9 29 Donderdag 28 9.28 Vrijdag 29 Juli 9 27 Nieuwe Maan Donderdag 28 Juli nam. 6 56

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2