ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERf NTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een beetje meerzelfrespect Rentezegels. MERtEL. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN tno't breskens 36e Jaargang Woensdag 20 Juli 1927 Nummer 3244 Ingezonden Mededeeling Slapeloosheid Verstoppertje spelen. Fietstochtei Binnenland. INDUSTRIE. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v er t e n t i e p r y s v an 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukuer-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur G R A T1 S verzekering voor de abonné's tegen Uf] ongelukken voorUw De risico gulden bij levens- j»* gld. bij dood mm gld. bij verlies «a gld. bij ver- is gld. bij ver- aar gld. bij ver- jt gld. bij verlies 1 lange ongeschikt- Iflfj door /h van een h|J lies van een 4(1 lies van een /.h lies van een |U van eiken heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger, van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevalien-Verzekering-Maaischappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Zoo menige schrijver of rede naar acht het noodig, in zijn beschouwing of redevoering den nadruk te leggen op het feit, dat Nederland .maar een klein landje" is. Is zulk een uitspraak gewettigd? Kan een land klein genoemd worden, dat te Rotterdam de grootste gegraven haven van de wereld bezit; dat te ljmuiden de grootste s uis ter wereld laat bouwen; dat het drukste binnen- scheepvaartverkeer met de groot ste binnenschepen bezit; dat het durft te ondernemen een werk als de drooglegging van de Zuiderzee ter hand te nemen? Kan een land klein genoemd worden, welks electro-motoren overal in de wereld draaien; welks gloeilampen de meest afgelegen plaatsen op de narde van licht voorzien; waar scheeps bouw, zuivelindustrie, tuinbouw en veeteelt van groote interna tionale beteekenis zijn? Om vooral ook niet onze wetenschap te vergeten! Wij deden slechts enkele grepen maar bovendien, is Ne derland wel zoo'n klein landje wat oppervlakte betreft? Is daar niet Koloniaal Nederland met een oppervlakte van ruim 2 millioen K. M2., met een bevolking van 55'/j millioen zielen, waardoor ons Jand de derde is in de rij der koloniale Mogendheden. Voorziet niet Java alleen reeds in een elfde deel van de wereld- suikerproductie; bedroeg niet reeds in 1920 de totale rubber- productie 60 millioen K. O. worden onze tabakken door eenig ander product overtroffen? Heeft Nederland van jliet koloniale kapitaal niet zelf bijna 2 milliard kunnen leveren, waarvan alleen reeds 200 millioen voor den mijnbouw (petroleum)? Overschatting van beteekenis is verkeerd, maar veel verkeerder is een onderschatting. Wie prent zijn zoontje in, dat hij het miezerigste ventje uit zijn klas 13. Niettegenstaande zijn rug door het harde werk gekromd waa, waa hij altijd opgeruimd; hij had al van zijn vijfde jaar op de hoeve gediend en moeat op dien jeugdigen leeftijd af en toe een bel onder de kermboomen lniden om de vogels te verjagen; hij deed getrouw zijn plicht, doch keek met welgevallen naar de vette spreeuwen, die zich in den tusachentijd aan de heerlijke vruchten te goed deden, zonder ze te verschrikken. Purling liet duidelijk door- Schemeren, dat Mrs Mopley haar man flink onder den duim had, en dat zijn dochtertje nu haar beat deed om moeders voorbeeld te volgen, door hem te dwingen zich iederen Zondag te scheren; hij had zelf gezegd dat, als ze met hun tweeen zich over hem gebaasd hadden hij zich verdron ken zou hebben. „'k Ben blij dat ik niet ge trouwd ben, meneer", beweerde Purling, terwijl hij ons ontbijt voordiende, waarbij de dikke room en versche boter ons deden watertanden. is, en toch een volslagen mis lukking in de maats happij zal worden? Een beetje meer zelfrespect. en zelfkennis bij voorkomende gelegenheden verdient aanbeve lingl tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spdedig door het gebruik van^eén paar Mijnharjdfs Zenuwtabletten Qlazep^buisje 75 ct. Bij Apoth. en ^Drogisten Als een dronken man over de straat zwaait en zoodoende aan stoot geeft en hinder veroorzaakt, wordt hij terecht opgepakt en in bewaring gehouden, loidat hij ontnuchterd is. Bekend is echter, welke slappe maatregelen de Overheid neemt als bij een staking de werkwil ligen in hun vrijheid van arbeid worden belemmerd of verhinderd. Vaak moeten zij door de politie worden thuisgebracht, en daarna kunnen zij zich evenmin op straat vertoon enzonder beschimd of gemolesteerd te worden Maar de daders gaan mees'al vrij uit en blijven ongemoeid. Zoolang de Overheid den- werkwillige niet tegen dit intimi deerend optreden van stakers krachtdadig beschermt, wordt de lust tot werken, voor een eerlijk verdiend stuk brood, bij velen onderdrukt. De plaatselijke Over heden dienen de vereischte straffe maatregelen te nemen tegen de genen, die de vrijheid van arbeid van anderen willen aantasten. Anders kan zelfs de meest onre delijke staking een heillooze medezeggenschap van slechts enkelen worden. De Overheid, die niet mag dulden, dat de samenleving door ongemotiveerde stakingen wordt ontwricht, mag hier geen verstoppertje spelen! ,Wie was Mr. Gregory?" vroeg ik. .Hij was een rijke boer uit deze buurthij itierf aan een beroerte en na zijn dood is Mra Gregory weer bij haar zuater teruggekomen". „Mr. Gregory heeft zich dan toch niet verdronken", viel Vanfrey hem in de rede. .Neen, hij niet", zei Purling met een eigenaardig lachje. ,Hij had miaichien een dikke huid", vervolgde Vanfrey. „Ik kan niet begrijpen dat vaa twee zutters, van wie de eene zuiver goud en de andere koper ia, de koperen gekozen werd en die van edel metaal overbleef I" .Mannen laten zich altijd beetnemen", merkte ik apijtig op ,zij had het zeker op gezet om Mr Gregory in te palmen en de ongelukkige had den zede lijken moed niet om haar te leur te atellen en geen vriend om hem te helpen". .Mopley gat me te verataan, dat hij eigenlijk Miss Elisabeth had willen hebben, maar Elisa beth was er op gesteld dat Miaa Miranda trouwen zou en rustte niet vóór Mr Gregory het ge daan had". „Mopley schijnt goed van allea op de hoogte", zei ik. Het doorzitten biiWielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schpjrien en Smetten verzachten geneest men met Doo§o30, 60, pUROL Be 80 ct. DE EX-KEIZER IN DOORN Een medewerker van de .Ber liner Zeitung am Mittag", die kort geleden in Doorn geweest is om den ex-keizer stukken voor te lezen uit een oud handschrift van Frederik den Groote, geeft in zijn blad ook eenige bijzonder heden over de hofhouding van Willem II. De journalist wijst er op, dat de ex keizer nog nooit door koningin Wilhelmina ont vangen is, maar dat de koningin moeder en de prins door den keizer op hun landgoederen be zocht zijn en dat deze leden van de Nederlandsche koninklijke fa milie dit bezoek van den ex-keizer op Doorn beantwoord hebben. Bij deze bezoeken werd de gemalin van Wilhelm II die overigens in Nederland prinses genoemd wordt, merkt de correspondent op volgens haar verlangen met „majesteit" aan gesproken. Tusschen den ex-keizer en de leden van den hoogen Neder- landschen adel worden levendige betrekkingen onderhouden. In het plaatsje Zeist is zelfs, meldt de correspondent, een soort .hoftheater'' door een onderne mend impresario gebouwd om er Duitsche gezelschappen en vooraanstaande artisten te laten optreden. Dit theater telt Wil helm II en zijn gemalin evenals de omwonende aristocratie der provincie Utrecht onder zijn geregelde bezoekers. De correspondent vertelt ver der, dat de ex-keizer zich nog steeds beschouwt als het hoofd van de Protestantsche Landes- kirche in Duitschland en dat hij iederen morgen persoonlijk voor gaat in een godsdienstoefening in ,Ja, hij weet er allea van, maar het koat moeite om het uit hem te krijgen1'. .Hielt hij je ook wat verteld van de menschen die in dat hui» wonen waar wij giateie: avcnd zijn voorbijgegaan vroeg ik. Wij hadden nog geen gelegen heid gehad om ieta daai omtrent van onze gaitvrouwen te weten te komen; maar ik had Pu:ling gevraagd een en ander uit te vorichen, zonder hem ieta te zeggen van wat ona wedervaren waa. „ik heb 't geprobeerd, maar kon niet andera uit hem krijgen dan dat het huis Morte Manor heetvertelde Purling, ,'n Mooie naam". „Maar het staat hier in geen goeien reuk; dat waa allea wat Mopley er van zeiik zal hem nog wel eena polsen, ala u meer wilt weten hij acheen op dat onderwerp niet graag in te gaan. ,'t Komt er nieta op aan, Purling", meeimuilde ik, ietwat teleurgeateldwant men ia na tuurlijk nieuwsgierig omtrent de bewoners van een huia die te middernacht op je geschoten hebben 't Waa niet noodig dat ik mij weer in die buurt waagde, maar ik wou er toch graag meer van weten, vooral nu het een de hal van het kasteel, waaraan geen der gasten zich onttrekken mag, evenmin als de minste der bedienden. Wilhelm II verleent ook nog bij kabinetsorder onder scheidingen en heeft bijvoorbeeld nog kort geleden zijn privé secre taris Kogge en een heer in Ber lijn tot „Geheimrat" benoemd. De dienstdoende hofmaarschalk, admiraal la suite Von Rebeur Paschwitz, zeide tegen den corres pondent ,Van een terugkeer naar Duitschland is bij ons nog geen sprake. Hef maakt zelfs geen onderwerp van gesprek bij ons uit. Pas wanneer het Duitsche volk het van zijn monarch zou verlangen, zou over een terug keer gedacht worden. Ook aan verhuizing naar een ander deel van het land denken wij niet. Dat zou allerlei moeilijkheden met zich kunnen brengen die de keizer vermijden wil". De keizer isintusschen aan het Nederlandsche klimaat gewend geraakt Als gast van Nederland is hij onderworden aan een zekere controle van de Nederlandsche regeering. Daarom is hij zeer teruggetrokken geworden, want hij wil reken'ng houden met de wenschen der Nederlandsche re geering. Zijn gemalin kan echter niet zoo goed tegen het Neder landsche klimaat. Daarom en ook om de opvoeding van haar zoons vertoeft zij meermalen in Duitsch land. De tijd van den ex-keizer wordt door politieke en weien- schappelijke onderwerpen geheel in beslag genomen. Op dit oo genblik gaat zijn volledige be langstelling uit naar den strijd in China. Toen Wilhelm II bij de onderwerp bleek te zijn waarover men liefst niet sprak. Waarom zou Mopley, de vee hoeder van een boerderij die er vijf mijlen vandaan lag, bewe ren, dat het huia in geen goeien reuk stond? Vanfrey, met wien ik die zaak onder het rooken besprak, kon er ook geen op- loasing voor vinden en toen ik voorstelde om eeoa te beproeven of Mrs Gregory miaichien open hartiger zou zijn, ried hij ean het onderwerp te laten ruiten, ala het voor allen onaangenaam •cheen te zijn. Ik dank je 1" riep ik veront waardigd uit, „'k laat me niet voor mijn pleizier tof mikpunt gebruiken door den WelEd. Heer Threteway". ,'k Dacht dat jij onder het portiek itond", merkte Vanfrey leuk op. „Dat wilt hij niet", bromde ik. „Juist, hij wilt heelemaal niet, op wien hij zijn revolver loste". „Waarom schoot hij dan? Dat zou ik willen weten, 'k ,Zal Mi s Gregory zoo kieich mogelijk ordervragen en ik twijfel niet, of ik zal wel ieti te weten ko- men Maar ik kwam nieft te weten Toen ik later op den dag Mr» Gregory in den tuin ontmoette, voorlezing van het stuk van Frederik den Groote verscheen was hij gekleed in veldtenue en droeg hij de orde „Pour le mé rite", het ijzeren kruis en de huisorde van Hohenzollern. In verband met de onbekend heid der nieuwe tarieven, welke thans gelden, drukken we hier onder af. Plakken van rentezegels voor mannen en vrouwen, werkzaam i/d A. Indien wordt gewerkt tegen een vast uur-dag- of weekloon moet geplakt worden volgens het te berekenen jaarloon. Het jaarloon bij vastgesteld uurloon wordt berekend door het vermenigvuldigen van het uur loon met het aantal uren der normale arbeidsweek en deze uitkomst te vermenigvuldigen met 50. Het jaarloon bij vastgesteld dagloon wordt berekend door het dagloon van een normalen arbeidsdag te vermenigvuldigen met 6 en deze uitkomst te ver menigvuldigen met 50. Het jaarloon bij vastgesteld weekloon wordt berekend door het weekloon te vermenigvuldi gen met 50 Bedraagt het jaarloon minder dan f 240 per jaar zegel van f0.25. f240 per jaar, doch minder dan f 400, zegel van f 0 30. f 400 per jaar, doch minder dan f600, zegel f0.40. f600 per jaar, doch minder dan f 900, zegel van f 0,50. f 900 per jaar of meer, zegel van f0 60. B. Indien niet wordt gewerkt tegen een vast uur-, dag-, of weekloon (dus wisselvallige in komsten), of indien wordt ge werkt in stukloon, in aangeno men werk onverschillig welk bedrag wordt verdiend of indien behalve loon in geld ook die, ik ben er zeker van, er opzettelijk ronddrentelde om een praatje te maken, vertelde zij mij van allei, maar zoodra ik 't gesprek op Morte Manor bracht kroop zij in haar schelp. „Ja, het ia een mooi oud huil, maar wij ipreken er nooit over, Mr. Redd. Eliiabeth heeft het niet graag", en zij had dadelijk een anecdote klaar over Mr Gregory'i eigenaardigheden, Ta melijk dat hij dol was op ge- Stoofde kruiibeuen, .maar 't moeiten roode zijn. Hij zou geen groene kruiibeuen hebben aangeraaktik heb hem eens willen beet nemen door de besien met dat roode vocht te kleureD, hoe heet 't ook weer Dat uit een insekt komt". „Chocenille" hielp ik baar voort. „Dat zal 't zeker geweest zijn, want toen Mr. Gregory merkte dat ik er de groene beisen mee gekleurd had, waa hij nog boozer, omdat ik hem inaektenbloed in de maag wou stoppen". ,Je bent in ataat om me slak ken te eten geven", zei hij woe dend, dat zou Betty nooit gedaan hebben", zoo noemde hij mijn luiter. (Wordt vervolgd^

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1