ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN PU RO L Geen pad over rozeü, 9>£&IL££Y6H. MERtEL. Gesmette eri roode huid ($2$ bij kleine Nieuwe wijn in oude lederzakken. Nederland en België. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN'ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 tnaandeu f 1.25 franco p. poet f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 et. p. regel. 1 Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TeMoon BRESKENS p°°0\f<° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 Ij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 36e Jaargang Zaterdag 16 Juli 1927 Nummer 3243 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ja gld. bij ver- atr gld. bij ver- ji gld. bij verlies voor de abonné's tegen 2(1 D 'anSe ongeschikt- iMN door /ft van een ftM lies van een 4Q lies van een /ft lies van een IN van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. Als de post belt, vliegen de meeste menschen naar de deur van nieuwsgierigheid de brieven besteller is de Sinterklaas der groote menschenhij brengt verrassingen. Men weet nooit wat er in een enveloppe zit, be halve in de maanden December en Januaridan zit er een kalen der of een belastingbiljet in. Maar toch blijft steeds een avon tuurlijk verlangen bestaan naar een wonderlijke surprise, en het mysterie van de enveloppe ver oorzaakt drama's, levensdrama's achter zoo menige vreedzame huisdeur. Men kan veilig aannemen, dat een dergelijk drama zich achter de departementale deuren in Den Haag heeft afgespeeld, toen men uit de brievenbus het zesde verslag (over 1926) der Bezuini gingscommissie haalde. Want de schrik zal reeds aanstonds om het hart zijn geslagen, waar deze bij uitstek deskundige Commis sie op de eerste pagina van haar verslag aanvangt met de mede- deeling, dat zij bezuiniging in grooten stijl op de Staatsuitgaven en verdere belangrijke terug brenging van de eindcijfers van het Staatsbudget nog steeds zeer noodzakelijk acht, dat steun haar echter meermalen ontbrak en haar voorstellen herhaaldelijk onuitgevoerd zijn gebleven. En de Commissie vraagt zich dan ook, niet zonder ongerustheid af, welke de toekomst der be zuinigingsactie moet zijn, indien de Regeering. zelfs in die geval len, waarin vereenvoudiging en bezuiniging en veelomvattenden voorarbeid mogelijk zou zijn, gemeend heeft aan de adressen der Commissie geen gevolg te moeten geven. Het is niet gering, wat de commissie hier in haar rapport neerschrijft, maar zij blijft in de volgende paragraphen niet in gebreke, een en ander met cijfers en feiten te staven. Allereerst deelt zij mede, dat de Regeering Zij vertelde ons dat Micky eigenlijk Micah heette en zij Jael en dat die meneer (zij meende klaarblijkelijk Purlirg) den vorigen avond in een wagen vóór het avondeten was aan gekomen, en dat hij beloofd had een vlieger voor Micky te maken als zij ors meebrachten. Mrs. Gregoiy had haar Zondag- sche zijden japon aangetrokken, niemand wist waarom, maar Miss Elizabeth had haar er over be rispt, Jael die oogen en ooren scheen te hebben a's een lyrx, hield ons zoo aardig bezig, dat wij onopgtmerkt het steile pad naar de Hoeve waren opgeklom men. Cold Ridge Hoeve was een wit bepleisterd huis, met drie gevels, geheel door witte en roode rozen overgroeid. Er vóór lag een groot grasveld, door een breedgetakten lorke boom overschaduwd en door een recht pad in tweeën gedeeld Waarlangs aan beide zijden bloe men van allerlei soort, meest ouderwetïche bontkleurige, het Zachte groen opvroolijkten. De heeft afgewezen het verzoek der commissie om haar in de gele genheid te steden, vóór de vaststelling der cijfers van de ontwerp-Staatsbegrooting haar meening ten aanzien daarvan aan de Regeering kenbaar te maken. Voorts constateert de commissie, dat in strijd met haar instructie (Koninklijk besluit van 29 Sept. 1925) aan haar niet steeds om advies werd gevraagd omtrent voorgenomen wijzigingen in be staande of instelling van nieuwe personeelorganisaties. Op een verzoek tot instelling van een commissie, welke zal nagaan of de aan den dienst der Volks gezondheid besteed wordende gelden wel in redelijke verhouding zijn tot de bereikte resul laten, werd afwijzend beschikt. En tot groote teleurstelling der commissie werd van de hand gewezen haar ver zoek, om een Commissie van Deskundigen in te stellen, welke tot opdracht zou hebben na te gaan of de aan het Rijkstucht- en Opvoedingswezen ten koste gelegde bedragen op de doel treffendste wijze besteed worden, zulks in verband met de ver kregen resultaten, en of bezuini ging op de voor dit doel uitge geven gelden mogelijk ware. Inderdaad, dit verslag vormt geen opwekkende lectuur, en men moet het in de Commissie prijzen, dat zij onder dergelijke omstandigheden haar ondankbaar, doch voor de natie zegenrijk werk wil voortzetten. Het pad der Bezuiniginscommissie gaat waarlijk niet over rozen! Ingezonden Mededeeling. kind eren/jp/5X verzacht /f\ en geneest men met/ V. '/e, i tegenwoordige tuinlui kweeken die schelle, weelderige kleuren niet meer, die vroeger door koningen en keizers geroemd werden. De boerderij lsg recht» af, door een breeden vijver van het hui» gescheiden en enkel san dien kant verloor men het ver gezicht over heuvelen en dslen, over kleine boichje» en wegen en over de rivier, welke al» een ziheren draad door het land- ■chap kronkelde, uit het oog. .Daar i» Mr» Gregory" riep Jael, terwijl zij ons door het hekje voorging en naar iemand wee», die aan den ingang van de deur «tond. Ik wa» op een meer landelijke ontvangst voor bereid en daarom wa» er iet» belachelijk» in de gemaakte onderdanigheid van deze vrouw. .Heb ik het genoegen" «prak zij, op on» toetredende. ,Mr Redd en Mr .Mijn vriend Vanfrey" hielp ik haar, ,ik heet Redd". ,Mr» Gregory i» geheel tot uw dien»t", vervolgde zij met een diepe buiging. ,Mvjn zutter Eliza beth is druk bezig aan een hand werk, dat ,Ik ben aan het erwten dop pen in de keuken" klonk een vroolijke item uit het huil, Amerika werkt, alle oppositie ten spijt, ongestoord voort aan den bouw van den hoogen muur, die de nationale industrieën moet beschermen tegen de aan vallen van buitenlandsche con currenten. Engeland, het land van de vrijheid, heeft zijn vrijhandels politiek verlaten en streeft doel einden na, die ons doen denken aan de tijden van Koningin Elisabeth en van Oliver Crom well Onder koninklijke bescher ming wordt propaganda gevoerd voor zuivering van de Britsche mode van vreemde invloeden. Zullen wij straks weer de oude mutsenwet uit de zeventiende eeuw zien herleven? Een wet waarbij werd voorgeschreven, dat iedere Engelschman een in Engeland gemaakte wollen muts moest hebben. En een wettelijk voorschrift, dat egn lijk in een wollen kleed begraven moet worden? In Rusland spreekt Trotski over den plicht van iederen Rus het vaderland in tijd van oorlog te verdedigen. En in het Zuid Oosten van Europa wordt met economische wapenen een na tionaliteiten-strijd gestreden tus schen de volken, die bij vredes- tractaat het zelfbestemmingsrecht verkregen, maar de middelen nog missen om van dat recht profijt te trekken. Terwijl dit alles om ons heen plaats grijpt, blijven de geleerde economisten voortgaan met te spreken en te schrijven over de naïve opvattingen van de staats lieden uit de zeventiende eeuw, die in hun economische politiek zich lieten leiden door het beginsel, dat verrijking van het eigen volk niet anders mogelijk was dan door verarming van de vreemde volken. Is het grijpen naar oude wapens, het herstel van een oude door de weten schap als ondeugdelijk gekwali ficeerde, slagorde in den econo- mischen volkenkring, een daad Elizabeth i» zoo'n goede huia- houd»ter" ging Mr» Gregory voort .maar ,A1» u wilt binnenkomer, heeren", riep de onzichtbare Miis Elisabeth weer, .danzalik u dadelijk uw kamer» wijzen, Randa, heb je dezeepgebracht? Doe 't ander» dadelijk. Jael, neem die mand en pluk nog wat erwten, er zijn er niet genoeg ik geloof dat jij en Micky er van gesnoept hebber, terwijl jelui ze plukten; 'k zal 't wel te weten komen, want als hij het gedaan heeft wordt hij er misse- lijk van". Micky, die bij deze beichul- diging verbleekte, werd verder bedreigd door zijn zusje, die met opgeheven vinger preekte .Als je miiselijk wordt, Micky, ga je nooit weer mee uit". ,'k Zal niet misielijk worden", pruttelde Micky, ,tenmin»te niet als Miss Elisabeth er bij is". .Maar je mag 't in 't geheel niet worden I Ik ga, Miss Elisa beth", en zij renden heen. Mrs Greoiy was intusschen ook verdwenen, misschien om de bewuste zeep te gaan halen. „Kom, je moet er niet meer aan denken", troostte Vantrey, toen het huilerige gezicht van den jongen er onheilspellend van wanhoop, of moeten wij het tegenwoordige streven beschou wen als een poging van de staatslieden om in een tijdperk van overgang, zooveel mogelijk directe winst te behalen? Hoe simplistisch in dit opzicht het denken van de leidende staatslieden dikwijls is en hoe weinig er uit de lessen der historie geleerd wordt, blijkt uit den inhoud van het tiende hoofdstuk van het vredesverdrag van Versailles, handelende over de economische kwesties. In de vergaderzaal van Versailles, werd in 1919, de eerste nieuwe wijn gedaan in oude lederzakken. Wanneer thans Engeland, Ame rika, Duitschland Frankrijk en de Staten van Zuid-Oost-Europa elkander verwijten, dat door hooge tarievenmuren het vrije wereldverkeer geschaad wordt, mag de buitenstaaander den kijvenden het vredestractaat voor houden en hen wijzen op den inhoud van het tiende hoofdstuk, waarin, zij het ook ietwat ver borgen het oude Mercantilistische beginsel is neergelegd, dat het krachtige volk zich slechts ver rijken kan ten koste van het zwakke. Welke beteekenis kunnen wij nu hechten aan een ontwapenings conferentie, wanneer de geesten van Richelieu, Colbert en Crom well in de conferen'iezaal rond waren? Of zou de oude Hegel toch gelijk hebben gehad, toen hij schreef: „Wat de ervaring en de geschiedenis leeren is dit, dat volken en regeeringen nim mer iets uit de geschiedenis ge leerd hebben en nimmer handel den naar de lessen, die de historie ons voorgelegd heeft". Door daden zullen de volken van Europa en ook Nederland de onwaarheid van deze woorden moeten aantoonen, indien het hun, wat wij hopen, ernst is met het economisch en politiek pacifisme. I I begon uit te zien, ,doe maar, aliof je in geen maanden een erwt geproefd had". „Miar 'k heb hst welgedaan 'n heeleboel'k zal maar naar den stal gaan". 't Kleine dikke ventje trippelde zoo hard hij kon naar het heilig dom, dat hij als hospitaal be- «chouwde een oogenblik later werden wij door Miss Elisabeth begroet. Ik heb al vroeger gezinspeeld op de antipathie, welke ik, als bij instinct, voor Vanfrey's vriendin, Mr» Helsington, koes terde, en twijfelde niet of ik zal dezen tegenzin in den loop van mijn verhaal kunnen rechtvaar digen. Daarentegen voelde ik mij bij onze eerste ontmoeting dadelijk bijzonder aangetrokken tot Miss Elisabeth, zooals ieder een haar noemde. In mijn galerij van edele vrouwen, als ik er een op na hield, zou Miss Elisa beth de eerste plaats bekleeden. Ik denk dat zij ongeveer veertig jaar oud waszij was fl'nk van gestalte en bezat een zekere mate van zelfvertrouwen, waar door zij gemakkelijk met ieder een omging. Zij had bruine oogen, bruin haar en door de zon gebruinde handen, die dui- O Minister Vandervelde, bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Kamer debetrekk ngen besprekend tusschen Nederland en België, verklaarde het diep te betreuren, dat de verwerping van het verdrag van 1925 de pogin gen om tot overeenstemming tus schen beide landen te komen, heeft verstoord. De onlangs door minister Beelaerts van Blokland afgelegde verklaringen laten intusschen de hoop dat de mogelijkheid om tot een accoord te komen, niet is buitengesloten. Minister Vandervelde is het geheel eens met jhr Beelaerts van Blokland, dat de twee landen niet geheel buiten elkarfr-kunnen. De geografische gesteldheid alleen al wijst op de rechtvaardigheid van de Belgische eischen inzake de communicatiemiddelen. Een zelfde gedachtengang heerschte op de conferentie van Londen. Uit de vrij algemeen gehouden verklaringen van den Nederland- schen minister van buitenlandsche zaken valt voor ons neg niet op te maken of hij de oplossing van de groote vraagstukken, waarom het hier gaat, in denzelfden geest opvat als wij. Maar indien op de twee essentieele puntende toegangsweg tot de zee en de verbinding met den Rijn, men in NedeHand genegen is rekening te houden met de belangen, welke niet alleen die van België zijn, dan zullen de secondaire kwesties ook gemakkelijk opgelost wor den en zal Holland ons ook genegen vinden om in den geest van vriendschappelijke samen werking rekening te houden met zijn wettelijke verlangens. Om de gezindheid van het Belgische volk ten hunnen op zichte te kennen, zouden onze Nederlandsche naburen goed doen niet meer waarde te hechten aan de manifestaties van activisten dan in tegenovergestelden zin uitingen van ontevreden minder heden zonder belang tot verant woordelijkheid. delijk bewezen dat zij heel wat meer werk deed dan het erwten- doppen, waarmee ze bezig was geweest, of het handwerkje waarop haar zuster Mrs Gregory gedoeld had. Als men in aan merking neemt, dat zij al het huiswerk en het meeste werk in dsn tuin verrichtte, dan was 't te verwonderen dat Mrs Gregory bij onze komst durfde doen ver onderstellen, dat zij rustig aan een sierlijk handwerkje bezig was. Doch wij ontdekten al heel gauw, dat Mrs Gregory niet in haar eerste leugen gesmoord was, want zij kon met een van aandoening trillende stem ver halen opdisscheD, die een kind van zes jaar niet eens gelooven zou Elisabeth, die daaraan van jongsaf gewend was, luisterde met zekeren afkeer naar die verhalen en stoorde er zich evenmin aan als om 't gonzen van een bijzij wist dat haar zuster dat gonzen prettig vond en liet haar naar hartelust van deze tong-gymnastiek genieten. Behalve deze beiden, maakte Mopley, die met Jael en Micah in een kleine woning achter de boerderij woonde, de geheele bevolking van deze buurt uit. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1