aaiselijk lus. Week-Menu. Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws GROEDE Uitvoering door de Chr. Muziek vereniging .Hosanna" op Don derdag 14 Juli, des av. 8 uur op de Muziektent. Hoogwatergetij Breskens. D AQEN vm. nam. Woensdag 13 Juli 117 141 Donderdag 14 1.42 8.16 Vrijdag 15 2.22 2.46 Volle Maan Donderdag 14 Juli nam. 8 42 Breskens De kermis is dit jaar gedurende de Zaterdag en Zondag bijzonder druk geweest. Liet het zich Zaterdag tot den namiddag niet erg gunstig aan zien, voortdurend kwamen regenbuien opzetten tegen den avond beterde het weer. De vermakelijkheden, die er ditmaal niettegenstaande vele geruchten, toch gekomen waren, hadden volop bezoek. Vooral het .Vroolijke Rad„ had het bijzon der druk. De Zondag met zijn zomersch weer lokte heel veel dansiustigen naar Breskens. Alle lokaliteiten waren dan ook overvol. De eigenaardige gewoonte, om bij het sluiten nog een bezoek aan de .kramen" te brengen, werd nu ook weer gevolgd, waardoor die het eenige oogen- blikken haast te druk kregen. Gelukkig vonden geen onge regeldheden plaats. Groede. Zondag had alhier in het hotel „Drie Koningen" een ontmoeting plaats tusschen 8 sterke spelers van Zeeuwsch Vlaanderen 'en een 8-tal sterke spelers uit Vlissingen en Middel burg Dat erin Zeeuwsch Vlaan deren ook zeer goede en op den voorgrond tredende damliefheb bers zijn, bewijst wei onder staande uitslag, welke is als volgt: Er werden 2 ronden gespeeld, elk één met zwart en wit, en wel van 11—2 uur en van 3-6 uur. Bord eerste ronde J. Luteijn, Groede, 1—1 J. Strooband Mid delburg; J. J. Kaan, Sluiskil, 1—1 C. M van Poelje, Vlissingen; J. Geensen, te Ternenzen, 0—2 W. Boogaard, te Middelburg, J. A. Risseeuw, te Zuidzande. 1-1 L. Goedbloed, Vlissingen, J. van den Heuvel, Terneuzen, 1—1 Jac. Boogaard, Vlissingen; J. de Bruijne, Nieuwvliet, 2 0 J. Roelans, Middelburg; S. J. Boogaart, Zuidzande, 2-0 P. Meijers, Souburg; D. Kaan, Ter- neuzen 1—1 J. van Wijck Mid delburg. Deze eerste ronde volgde dus in het voordeel van Zeeuwsch- Vlaanderen met 9—7 punten. Om 3 uur des middags nam de tweede ronde een aanvang, waarvan de uitslag was J. Luteijn, Groede, 0—2 J. Strooband, Mid delburg J. J. Kaan, Sluiskil, 0—2 C. M. van Poelje, Vlissingen J. Geensen, Terneuzen, 1 1 W. Boogaard MiddelburgJ. A Ris seeuw, Zuidzande, 11 L Goed bloed, Vlissingen; J. van den Heuvel. Terneuzen, 2—0 Jac. Boogaard, Vlissingen; 1. de Bruij ne, Nieuwvliet, 2—0 J. Roelans, Middelburg S. J Boogaart, Zuid zande, 2—0 P. Meijers, Souburg D. Kaan, Terneuzen, 1 1 J.van Wijk, Middelburg. Wederom was deze uitslag 9—7 in het voordeel van Zeeuwsch- Vlaanderen, zoodat de geheele wedstrijd door Zeeuwsch-Vlaan- deren gewonnen werd met 18 14 punten. Groede. Een Belgische auto, geladen met ijzerwaren, reed Maandag door te groote vaart in de scherpe bocht van den toren- weg over een paal der heining van de heul in de Waterleiding. De drie inzittenden kwamen met den schrik vrij. Biervliet De knecht van den smid P. Dupuy te Kapitalen Dam werd bij het beslaan van een hengst dermate in het gelaat gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hverbrenglng naar het ziekenhuis te Vlissingen werd noodzakelijk geacht. Het kraakbeen schijnt op twee plaatsen gebroken te zijn. O astburg. De besteller J. van den Berg wordt overgeplaatst van het bijkantoor alhier naar het post- en telegraafkantoor te Vlissingen. Oostburg Geslaagd te 's Gra venhage voor het examen ge meente-administratie, diploma A, de heer M. A. Aalbregtse alhier. School- en Kerknieuws Geslaagd voor het eindexamen der R. K. H. B. S. te Rolduc, de heeren M. Hendrickse, te IJzendijke, en H. van de Vijver, te Biervliet. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg, mr H. v. d. Beke CallenfelsOostburg, Mr J. Erasmus en A Mijs; Neu zen, J. Huizinga OOSTBURG. Huw -Voltr. 2 Juni. M W Jansen van Roosendaal, 37 j jm en J v Dixhoorn, 36 j. wed. van A A Maat. 16, J J Faas, 25 j. jm en E J de Kant, 21 j. jd. 23, J I Risseeuw, 21 j. jm en C Beerens, 26 j. jd. Geboorten. 4 Juni. Jacobus Abraham, z van J A Risseeuw en J Nortier. 6, Janneke, d van A I Ekkebus en 5 M le Feber. 8, Johanna Adriana, d van I Wage en H M Colijn. 10, Ellen, d v. M van Wijk en G M van der Horst. Overlijden. 2 Juni. Tanneke Liebers, 85 j. wed. van P B van Belois. 15, Pieternella Elias, 18 j wed. van A Brevet. 24, Eduar- dus Verbeke, 77 j. echlg van C de Looze. 25, Antje Simonse, 82 j. wed. van C Langemaire. TP"3 RT Op Zondag 10 Juli j 1. heeft eene sprintvlucht plaats gehad tusschen de Telegraaf van Re- tranchement en Getrouwe duif Cadzand, uit Arras Frankrijk Prijzen werden gewonnen als volgt B. P. de Ridder Cadz. 1, 4, 7, 13, 17 en 24e. I. Buijze Retr. 2 en 5e. J. Becu Cadz. haven 3, 8. 11, 12, 19 en 23e. A. P. Buijze Retr. 6 en 9e. Iz. Kommers Cadz. 10e. A. v Akker Cadz. 14,20 en 22e. 1. de Gardeijn Retr. 15 en 21e. J. Verbrugge Retr. 16e. D. Porreij Cadz. 18e Iz Misilje Cadz. 25 en 26e. P v/d Walie Cadz. 27e. le duif 10. 9 59. Los 8 uur. Laatste duif 10. 30. 11. Landbouwtentoonstelling te Middelburg Door den Kring Walcheren van de Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland wordt op 21 Juli 1927 te Middelburg een landbouwtentoonstelling gehou den op een terrein onmiddellijk aan de stad grenzende. Behalve de inzendingen van paarden, vele landbouwwerktui gen enz., zullen zijn geëxposeerd een model aardappelbewaarplaats eenheidsboerenwagen en tuin bouwkassen. Zij die van plan mochten zijn het schoone Middelburg met zijn drukke marktdagen op Donderdag te bezoeken, raden wij aan dir bezoek te doen op Donderdag 21 Juli a.s. en dan tevens een kijkje te gaan nemen op boven bedoelde Landbouwtentoonstel ling. OPGEPAST! Zooals gewoonlijk begaf zich de heer M. te Sas van Gent Vrijdag naar Gent om er bank zaken te verrichten. Nu is het er dien dag geregeld zeer druk, om dat van alle zijden buitenlieden toestroomen om de markt te bezoeken. Geregeld zijn de trams overvol en daarvan profiteeren de leden van de langvingers- vereeniging om hun slag te slaan. De heer M. verliet een wisselkantoor en stapte op de tram. „Stel d'ou 'nen keer daar meneere, er wordt hiere zoo ge drumd", zei een beleefde passagier en legde hem quasi vriendschap pelijk de handen op de schou ders. Deze eenvoudige manipula tie was voldoende om hem van een portefeuille, inhoudende 7000 francs, een paar honderd gulden, coupons enz. te berooven. De gauwdief verdween natuurlijk bij de eerstvolgende halte. Zoodra hij den diefstal bemerkte, begaf zich het slachtoffer naar een der poiitie-bureaux. Daar bevond zich reeds een ander om eenzelfde klacht te deponeeren, men had hem op de tram voor een 12.000 frs. verlicht. Groot was zijn teleurstelling, want hij meende in den heer M den man te zien, die hem de ontrolde portefeuille terugbracht. Op het bureau werd aan de gedupeeiden een reeks foto's voorgelegd. Onmiddellijk herken den ze den bereidwilligen „heer", die hen uit het gedrang der reizigers op het balkon hielp, om ze daardoor hun waarden afhandig te maken, maar dit baat bitter weinig, want hand langers brengen natuurlijk on middellijk den buit in veiligheid en waar zijn de bewijzen? Omdat het in Belgische groote steden veel voorkomt, dat pick pockets hun slag op trams, in treinen en overvolle café s slaan, is het niet ondienstig reizigers, die een „trip" naar het buitenland wenschen te maken, op het ge vaar te wijzen in dergelijke ver voermiddelen duchtig op hun hoedde te zijn. DE DOMINEE, DE BRUID EN HET KLEEDJE. De koster wees ieder zijn plaats hier de ouders van de bruid, daar die van den bruide gom. Op waarlijk voortreffelijke wijze kweet de man zich van zijn taak, een iegelijk zag zlcli een zetel toebedeeld. Vervolgens verdween de koster in de richting van de consistoriekamer, om kort daarna op plechtstaiige wijze het bruidspaar naar de voor hen bestemde zetels te geleiden. Ieders oogen richtten zich aanstonds op de* bruid en derzelver kleedij van den bruidegom pleegt men nu eenmaal weinig notitie te nemen. De ietwat mondaine beweginkjes van het nog wel zeer jonge meisje vormden een zeker contrast met de plechtige sfeer van het bedehuis. Toen allen gezeten waren, verscheen de predikant ten tooneele (dit laatste slechts figuurlijk te verstaan I) gevolgd door een schare kerke lijke ambtsdragers. Zij namen plaats vis-a-vis het bruidspaar. De p'echtigheid van de huwe lijksbevestiging kon een aanvang nemen maar, daar vertoonen zich plotseling diepe rimpels op het anders zoo vriendelijke gelaat van den prediker. Hij wenkt den koster en geeft dezen blijkbaar een opdracht. De man verdwijnt en als hij even later terugkomt, overhandigt hij onder groote belangstelling van alle aanwezi gen den dominee een kleedje. De predikant staat op en richt zich, de geheimzinnige lap stof in de hand, rechtstreeks tot de bruid. Voorzichtig vlijt hij het kleedje over de knieën van het onthutste vrouwtje, wier al te korte rokken nu een verlengstuk hebben. Een oogenblik later neemt de dienst een aanvang, aldus schrijft D. in het Handelsblad EEN FAMILIETRAGEDIE. Te Mount Everet, in Nieuw- Zeeland, is dezer dagen in een bungalow de familie Kiddell, man, \wrouw, zoon en dochter dood gèechoten gevonden. De familie wasN>,p den zoon na, die reeds sedert 1921 in Nieuw-Zeeland verbleef, Sedert kort uit Engeland aangekomen*qm zich in Nieuw- Zeeland te vestigen. Het hoofd van het gezin liekaan de politie een brief achter, waVin hij mede deelde, dat hij zijn hrrisgenooten en zichzelf had gedood^ omdat de gezondheidstoestand van alle vier de leden van het gezin ernstig te wenschen liet- Toen Kiddell met zijn vrouw en doch ter in Nieuw-Zeeland aankwam vond hij z'n zoon als 'n wrak terug. Dit greep de familie zoo zeer aan, dat bij de een na den ander de zenuwen geschokt werden en voor allen te zamen het leven ten slotte ondragelijk werd. EEN AVONTUURLIJKE AMER1KAANSCHE. In een café te Tours werd dezer dagen een Rus aangehou den wegens het dragen van verboden wapenen. Met hem werd een elegant jong meisje aangehouden dat zich in zijn gezelschap bevond. Het was een Amerikaansche, die al eenige maanden in Frankrijk was zonder zich te hebben aangemeld ais vreemdeling. Toen de commis saris haar mededeelde, dat zij te zijner beschikking zou worden gehouden, kreeg hij het onver wachte antwoord dat zij het heerlijk vond, want zij hield erg van avonturen en emoties. Sedert is gebleken dat zij een juffrouw Harrison is behoorende tot een familie van Amerikaansche milliardairs. DOOR NACHTVLINDERS VERRADEN Geen nachtvlinders in de overdrachtelijke beteekenis des woords—ofschoon het bekend is dat deze vrouwen nogaleens in het gezelschap van boeven ver toeven—maar werkelijke insecten van dien naam zijn dezer dagen aanleiding geweest tot de arrestatie van een inbrekersbende van niet minder dan elf leden. Een drietal politiebeambten ge bruikten het noenmaal in een restaurant te Le Blanc-Mesuil bij Parijs toen zij twee personen uit een mooie auto zagen stappen wier met bargoensch doorspekt gesprek hen interesseerde. Terwijl zijn collega's de mannen aan de praat hielden, ging een der politiemannen eens naar de auto kijken waarbij hij zag dat er nachtvlinders tusschen de kleppen van den radiator beklemd zaten. De politieman slaagde er weldra in de misdadigers—want dat bleken het te zijn—door de mand te doen vallen. Ze hadden namelijk verteld, dat ze gedurende verscheiden dagen niet uit ge weest waren Ze bekenden de auto enkele dagen te voren te le Perreux gestolen te hebben en er een inbraak mee te hebben gepleegd. Op aanwijzing hunner gevangenen gingen de politie mannen er op uit, met het gevolg dat in het geheel elf arrestaties werden verricht. DE HONDERDJARIGE PENSIOENTREKKER. Er is dezer dagen veel geschre ven van den gepensionneerde, der Fransche staatsspoorwegen die bijna honderd jaar is en al een jaar of dertig, veertig pen sioen trekt, doch van wien wordt vermoed dat hij zijn eigen zoon is. Dat wil zeggen, dat hij zijn vader, den eigenlijken pensioen gerechtigde, in 1900 onder zijn (des zoons) naam heeft doen begraven, wat niet moeilijk was daar beiden dezelfde voornamen hadden. Thans lezen wij, dat de honderdjarige (die intusschen een zestigjarige zou zijn) ter beschikking van de justitie is gesteld en dat het lijk van den zoon, die de vader zou zijn, zal worden opgegraven. OOSTENDE IN LAST. Oostende is in last en met deze badplaats ook Blanken- berghe en Spa. De Kamer heeft namelijk dezer dagen het voorstel der regeering verworpen om evenals verleden jaar deze plaat sen gedurende het seizoen vrij te stellen van de verplichting dat de gelegenheden, waar men gelagen zet, om één uur 's nachts moeten sluiten, Men had er met name in Oostende al half en half op gerekend dat ook dit jaar een uitzondering zou worden ge maakt en becijfert het verlies voor den staat reeds op honderd millioen, terwijl de stad er, vreest men, aanzienlijke baten uit verblijfsbelasting, gas, elec- triciteit enz door zal derven. HOE 'T WAS EN IS IN IND1Ë. Een gepensionneerd gezagvoer der van de Kon. Paketvaart- maatschappij schrijft „Haagsche Courant aan de Nu ik in uw blad las over de verspreiding van circulaires der „Perhimpoenan Indonesia", komt mij een gesprek met een grijzen inlander in de gedachte. Deze oude heer reisde met zijn vrouw van Halmahera naar Toeal, Kei Eilanden, om zijn zoon, die bij de gewapende politie stond, op te zoeken. Het deed mij genoegen te hooren, hoe de oude zich uitte over de vroege re tijden en thans. „Wij leven in een rust gen tijd, toewan kaptèn, verklaarde hij. En hoe was het vroeger Rad ja's, die „keras sekali" (zeer machtig) waren. Andere kam pongs, die over ons heenvielen, roofden en moordden en huizen verbrandden. De djahats durven, dit niet meer, want zij weten, dat de Kompenie (gouvernement) hen weet te vinden en hen streng straft Onze onrust is wegenomen. Wij kunnen onze kebons veilig beplanten". Wij, Paketvaarders, die dus over den geheelen Indischen Oceaan komen, wij hebben de verande ringen ten goede in d n loop der jaren kunnen volgen. Gezien heb ben wij de vruchtbare uitwerking van bestuursmaatregelen, zen- dings- en missiewerk. Nemen wij o. a. de Tamimbar- eilanden. In 1906 kwamen de kroeskoppen nog in oorlogsdos aan boord der schepen. Onderling beoorlogden de kampongs zich. Oneenigheden onderling eindig den met afgeslagen menschen- hoofden Vaak moesten er straf expedities heen om aan dat geharrewar onder elkander een eind te maken. Toen ik als gezagvoerder in 1919 in die streken terugkwam, zag ik geen naakte wi'demannen meer. Den vettigen kroeskop waren zij kwijt. Aan hun lichamen hadden zij behoorlijke en zinde lijke kleeding. In de scholen zagen wij gewasschen kinderen ordelijk in de klas zitten. Onder leiding van den manne- lijken of vrouwelijken goeroe (meestal Amboneesche of Mena- donesche zendelingen) werd goed gezongen en lieten zij hun fluit- orkest hooren. Op mijn vraag aan den gezaghebber kreeg ik ten antwoord: „Een Tamimba- rees in oorlogsdos hebben wij niet meer. Die kunt u dus niet fotografeeren, kapitein". De vrees voor de centrale macht, de Kompenie, heeft bovenal dit bewerkstelligd. Ook dienen wij eerbied te hebben voor de Hollandsche en Indische zendelingsmenschen, groot en klein. TRAGISCHE DOOD. De meest-geliefde operette-diva van Polen, Karimira Niewiarovs- ka, is gestorven. Haar dood was zeer tragisch. Samen met een ook zeer ge vierde collega, MessaI, had zij in Warschau een operette schouw burg gesticht, toen bleek dat twee theaters naast elkaar niet bestaan konden. En in de beste harmonie werd samengewerkt. Onlangs was het geheele gezelschap naar Wilna gegaan, waar de wijding van een Maria beeld zou plaats hebben. Wel tweehonderd duizend pelgrims hadden zich tot bijwoning der plechtigheid naar die stad bege ven. Omdat er in de stad zelf geen plaats was, huisde het geheele operettegezelschap in een spoorwagen. Op een middag maakte Kasi- mira Niewiarovska een japon met benzine schoon, die zij in een kom gedaan had. Na een waarschuwing van een collega, om vooral op te passen voor brandgevaar, bracht zij de kom naar de toilet-afdeeling Zij zag niet, dat voor de deur van die afdeeling een spirituslicht stond te branden. Door den wind sloeg de vlam over en vatte de benzine vlam en in een oogwenk waren de kleeren van detooneel- speelster in brand geraakt. De deur van den wagen was ge sloten; ten einde raad sprong zij uit het raam; de vlammen wer den door een conducteur ge- bluscht. Het vuur had haar danig gewond. Haar beide handen waren geheel verbrand, haai1 huid overal verschroeid. Gene zing der brandwonden zou mis-

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2