10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN PuroLby.-dooTzittett-en-stiiWoopefr der Huid. MER [EL, W&mLLS T0H. De Prov. Zeeuwsche Electriciteits-Mij. Binnenland. Buitenland. CHE COURA VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprys p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs vtn 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tnÓ.,02o" breskens Postgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer biliyk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrydagmlddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 13 Juli 1927 Nummer 3242 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood mw gld. bij verlies tra gld. bij ver- it gld. bij ver voor de abonné's tegen ^00 'ange ongeschiI{,- 1 ND door iU van een UU 'ies van een 40 ,ies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" t ar gld. bij ver- (n 'ies van een wijsvinger, te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Overstrooming in Saksen van 8 op 9 Juli. Nauwelijks is men bekomen van de eerste ontsteltenis over den ramp in de Harz of geheel Duitschland wordt opnieuw op geschrikt door een Jobstijding. In den nacht heeft boven het Erts gebergte, in die wondermooie streek, die men met recht de Sachsische Schweiz" noemt, een wolkbreuk van ongekende hevig heid plaats gehad, waarbij hon derd, volgens de laatste, nog oncontroleerbare berichten zelfs 150 personen om het leven zijn gekomen. De beide beken, die zich door hun nauwe dalen dwars door het Ertsgebergte naar de Elbe kronkelen, de Müglitz en de Gottleuba, zwollen in enkele uren tijds tot bruisende bergstroomen aan, die de smalle dalen geheel vulden en met donderend geweld boomen, huizen, telegraaf- en telefoonpalen, de baanwachters huisjes bij de spoorwegen, de spoorwegen zelf, bruggen enz. vernielden. Het zwaarst geteis terd werden Berggiesschiibel, waar 45 personen om het leven kwamen, Rotterdorff met twintig dooden, Neuendorf metl4dooden, Gotileuba met 10 dooden en het wereldberoemde horlogemakers stadje Glashiitte met tien dooden. Het gehucht Oesengrund. dat uit slecnts 25 huizen bestond, werd geheel door de watermassa's weggevaagd Ongeveer 100 personen worden vermist en het is helaas niet onmogelijk, dat ook tal van deze vermisten den dood in de golven hebben gevonden. Aan het verhaal van een oog getuige, die de katastrofe te Glashiitte meemaakte, ontleenen we de volgende bijzonderheden: Het had den geheelen dag naar onweer uitgezien en des avonds om negen uur begon het dan ook. De eene wolkbreuk volgde op de andere en we dachten reeds dat er een tweede zond vloed get omen was. Maar dat was nog slechts een voorspel. Omstreeks 11 uur drong een vloedgolf van wel t\yee meter Hij ia daarvoor naarMerriton geweest; ik zou maar liever heengaan. „Dat vind ik ook", beaamde ik gul. „Kan je ons den weg naar Cold Ridge Hoeve wijzen". „•Ga je dairheen? Naar miss Elisabeth 't Is hier geen vijf mijlen vandaanik zal je op weg helpen". Zij ging ons voor en ik volgde met vlugge schreden een paar minuten later, bij een pad over de hei gekomen, nam zij afscheid Van ons. „Ik ben blij dat we weg zijn?" was mijn eerste woord tegen Vanfrey, die teleu-gesteld scheen omdat 't riet op een vechtparlij was uitgedraaid. „Ik heb een hekel aan dat ruwe volkde tijd van amazonen en kamp vechters is voorbij". „Zij heette Meriel", zei Van frey. „Haar doopnaam, ja, als zoo'n jonge barbaar ooit gedoopt is haar van ia zeker Tretheway; voor mijn part hoop ik dat we haar nooit weer zullen zien", hoogte het dai binnen met een geweld waar niets tegen bestand was. Het geheele dal was in enkele oogenblikken tijds in een ziedende, schuimende, donderen de rivier herschapen. Zware boomen werden door kokende water ontworteld en neergesla gen. Alle bruggen werden ver nield, evenals vele huizen. Het in het benedengedeelte van de stad gelegen station stond ruim twee meter onder water. De trein naar Altenburg stond stampvol vacantiereizigers, op het punt van vertrekken, toen het water plotseling de waggons binnendrong. Binnen enkele oogenblikken stonden de passa giers tot hun middel in het water. Eenige reizigers, die in hun doodsangst de portieren openden en uit den trein spron gen, werden door den woesten stroom gegrepen en verdronken. De meeste passagiers bleven gelukkig in den trein en konden, al was het ook pas na twee uren, gered worden. Een rangeer- trein werd door het water om vergeworpen. De geheele ramp speelde zich in slechts enkele minuten af." Het dorp Berggiesshübel, dat het zwaarst door de katastrofe is getroffen (men vreest dat er van de 130 inwoners niet min der dan 60 verdronken zijn), biedt een troosteloozen aanblik. Twaalf huizen zijn geheel van den aardbodem verdwenen. Van de meeste andere huizen zijn ge vels of muren ingestort. Op het oogenblik zijn politie en rijks- weertroepen bezig onder de puinhoopen naar lijken te zoeken Alleen te Birna aan de Elbe zijn tot dusver eenentwintig dooden aangedreven. Geweldige hoeveel heden verdronken vee werden I eveneens uit de rivier opgevischt. Alle dooden zijn afkomstig uit de hooger gelegen bergdorpen en zijn kilometers ver door het water meegevoerd. Alleen te VIIT. 't Kon waar zijn dat de af- atand van daar naar Cold Ridge Hoeve slecht» vijf mijlen wa», maar mij leken het er wel tien. Nog atijf van de vermoeienis en de vochtigheid van den vorigen dag, bleek de warmte die er op volgde bijna even ondrage lijk. De zon scheen aan een wolkeloozen hemel en zweefde tegen tien uur als een groote, vlammende vogel over de hei. Er wa» niets meer van den stort- regrn van den vorigen avond te bespeuren: het heidekruid veerde weer onder onze voeten, en daar waar het vee en de scha pen het hadden weggetrapt, woei het stuifzand ons om de ooren. Kruiden en brem geurden sterk in de vochtige atmosfeer en de reuk van de dennen was schier te machtig. Meriel had ons naar een groep denneboomen ver wezen om op den grooten weg te komen, vanwaar wi', rechts afslaande, een steil pad voor ons zouden zien, dat naar de Hoeve voerde. Ik twijfel of deze terechtzitting ons raar de plaats van onze bestemming zou ge voerd hebben, want't viel moei lijk uit te maken wat men den grooten weg noemde en welke Gottleuba bedraagt de schade 3 a 4 millioen Mark. Volgens mededeelingen van de Saksische regeering bedraagt de schade in het geheele gebied tenminste 12 millioen Mark. De beide dalen zijn thans, nadat het water is weggevloeid, met een slijklaag van wei '/a meter dikte over de geheele breedte bedekt. De spoorwegen in de beide dalen zijn geheel vernield en het spoorwegverkeer zal de eerste week niet hervat kunnen worden. Ook het tele- graaf-en telefoonverkeer is ge staakt, zoodat berichten uit die omgeving schaars binnenkomen. Zooals uit de exploitatiereke ning van de P. Z. E. M. blijkt, had deze in 1926 een stroom verkoop voor een bedrag van f 187.868 84 of bijna f 29000 meer dan in 1925 Hiertegenover staat aan uitgaven f 162.876 29, alzjo een voordeelig saldo van f 24.992 55 tegen f 3544.70. Daarbij moet o.a nog worden gemeld, dat het brandstoffenver- bruik ruim f 7000 meer vorderde dan in 1925, wat in hoofdzaak een gevolg is van de verhoogde kolenprijzen door de mijnwer kersstaking in Engeland. De verlies en winstrekening der Maatschappij geeft in uitgave aan alg. onkosten f 32.499.23 en afschrijving op de oprichting- kosten f450, totaal f32.949.23. In de ontvangsten is vermeld het saldo der exploitatierekening ad f 24 992.55, diverse ontvangsten f800 en nadeelig slot der verlies- en winstrekening f 7156.68 Die over 1925 gaf een nadeelig saldo aan van f 204 839 99. Naast meerdere groot-verbrui kers en gemeenten, bedroeg het van de veis lanen, welke er op uitliepen, degene zou zijn, die wij moesten ingaan. Gelukkig echter had Purling, uit voorzorg, twee slachtoffers geplaatst aan den hoek van het pad waarlang» Mits Elisabeth gezegd had dat wij de Hoeve bereiken moe sten. Zij waren een meisje van on geveer dertien en een jorgetje dat veel jonger was, welke bei den, zooals wij later hoorden, de kinderen waren van Mopley, den veehouder, 't Wa» hun te ver geven dat zij ons bestaan heele- maai hadden vergeten, in hun ijver om in een kleine beek, die langs den weg stroomde, naar rivierkrabben te visschen, juist daar wij stonden te beraadslagen, of wij terug zouden keeren of verder gaan om het bewuste pad te vinden. De beide kinderen zaten op gras, ieder met een touwtje in de hand dat voor vischsnoer moest dienen de voeten van het meisje raakten het Water, terwijl het jongetje de zijnen hoog hield opgetrokken. „Wat ben je laf, Micky", hoorden wij haar zeggen „steek ze er in". De jongen stak even de teenen in het water en trok se er Schie lijk met een gilletje weer uit. aantal detailverbruikers 757 Het verbruik heeft als volgt plaats gehad gemeenten 622 697, groot verbruikers 434 555, detailver- verbruikers 78 459 en eigen ver bruik 92.140 K W U. Het aantal opgewekte K. W. U. bedroeg 1.424 680. De raad van bestuur wijst in zijn verslag er o. a. nog op, dat met de afschrijving op activa eerst na afloop van het bedrijfs- jaar een begin zal worden ge maakt. Indien voor het eerst over het afgeloopen jaar naar het annuïteitsstelsel ware afgeschre ven, zou een bedrag van onge veer f35.500 daarvoor in aan merking zijn gekomen. Herinnerd wordt verder aan de wijziging der statuten, waardoor het kapi taal van f 2.000.000 op f 1 000.000 werd teruggebracht en in het vervolg de vennootschap bestuurd wordt door den raad van bestuur, onder wien de directeur belast is met de leid ng van het bedrijf. DANSEN OP ZONDAG. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister kennis genomen van het antwoord van Burg. en Weth. van 's-Graven hage van 28 Juni 1927 op de vragen van het raadslid L. F. Duymaer van Twist, betreffende het verleenen van dansvergun- ningen op Zondag 2 Acht de minister niet, dat het standpunt van B. en W., dat op den Zondag des middags mag worden gedanst, mits na het volkomen eindigen der middag diensten, in strijd is met artikel 4 der Zondagswet 3. Zoo deze vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, overeen- ,Er kwam er net een op me af", verontschuldigde hij zich. „Je bent laf 1" herhaalde het meisje. „Da's niet I" „Waar is hij bang voor vroeg Vanfrey. Zij hadden ons geen van beiden hooren aankomen en sprongen verschrikt op. Micky is nergens bang voor", zeide zij verontwaardigd „Ia 't wel, Micky?" „Nee, enkel voor jou, Jael". ,'t Zou je niks kenne schelen as een krab je toonen beet pakte, wel?" „Als 't een kleine was niet; als het een groote was zou ik schreeuwen". „Ze doen je geen pijn", ging het meisje voort. „Laat die meneer maar is dat zien je niet bang bent, Micky". Gehoorzaam dipte 't kind zijn voetje even in het water, en 't zusje, alsof zij niet had opgemerkt dat hij het er dadelijk weer had uitgetrokken, koek ont toeschouwers aan, met de trots van een kloek op haar kieken en herhaalde „Micky is nergens bang voor, een ander zou hst niet durven als er krabben in het water waren", „Ik zou hst niet durven", zei komstig zijn toezegging (memorie van antwoord, blz. 5, hoofdstuk IV. Staatsbegrooiing voor het dienstjaar 1926) maatregelen te treffen ter handhaving van de Zondagswet. PRESIDENT COOLIDGE. President Coolidge staat be kend als een zwijgzaam, schier ongenaakbaar man, Hij heeft zich dezer dagen echter van een geheel anderen kant doen kennen, in zijn buitenverblijf in Zuid- Dakota heeft hij Maandag zijn 5 sten verjaardag gevierd en daarbij heeft hij zich ontpopt als een joviale vroolijke kerel, die uitstekend kan „meedoen". Toen 's middags om half twee een troep rumoerige cowboys en padvinders hem kwam opzoeken vonden dezen hem in de con ventioneel zomerkieeding van den voornamen Amerikaan. Maar twee uur later, toen hij uit zijn huis naar buiten kwam om een rijk- opgetuigd paard als geschenk in ontvangst te nemen, was hij geheel als cowboy gekleed, van den „tengallon"-hoed tot de hooge kaplaarzen met rinkelende sporen toe. De president mengde zich opgewekt tusschen zijn gasten, sprak hun taaltje en nam- bijna met smaak, lezen wij, aan hun liederen deel. De cowboys behandelden Coolidge zeer ami caal en toen deze naar hun meening niet stevig genoeg in den verjaarsdagcake hapte, dron gen zij er op aan dat hij een „bigger bitter" zou nemen. Coolidge gaf aan deze uitnoo- diging gretig gehoor. Mrs. Coo lidge hanteerde intusschen met vreugde het filmapparaat om deze merkwaardige episode uit haar's mans leven te vereeuwigen. V*Dfrey vriendelijk, en nu hij haar flink in de oogen zag werd zij vertrouwelijk. „Jij weet niet wat krabben zijn", sprak zij moederlijk, „maar Micky en ik geven er niks om, we hebben er negen gevangen. Miss Elisabeth wil ze wat graag hebben voor het avondeten". „Meen je Miss Elisabeth van de Hoeve vroeg ik. .Ja". „Dan kan je er ons misschien den weg wel naar tos wijzen", vervolgde ik. „Wij moeten daar heen". „Zijn jelui dan de twee man nen, die de meneer wou dat we te gemoet gingen vroeg zij met belangstelling. „Zeker wel, antwoordde ik. „Wel he 'k van me leven I Kom maar gauw mee, Micky Dit is de weg, draag jij de krabben, Micky 1" Micky torste den zakdoek, waar de krabben in geknoopt waren, op zijn kleine schouders, nu heelemaal niet meer bang dat ze hem zouden grijpeo, en het me'sje liep vooruit, door een met kamperfoelie begroeid laan tje, terwijl wij volgden. (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1