10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De vloo'copfeientie te Geiwe. 36e Jaargang MER [EL. PUROL Zeeuwsche Polder en- Watersckapsbond. Buitenland RESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-U it ge ver J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo'Tl" BRESKENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Zaterdag 9 Juli 1927 Nummer 3241 GRATIS verzekering gulden bij levens- j.. gld. bij dood aar gld. bij verlies gld. bij ver- i* gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonné's tegen 9[][] lange ongeschikt- door /h van een hij lies van een 4-Q lies van een xh lies van een ongelukken voor: heid tot werken. ÉBB een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Dreigt de vlootconferentie te Genève te zullen mislukken? Ze ker zijn de berichten omtrent den loop der besprekingen ter con ferentie weinig geruststellend, maar niemand wil gaarne het odium voor een mislukking van deze conferentie aanvaarden en men zal dus ongetwijfeld zijn uiterste best doen om een com promis oplossing te bereiken. Zulk een oplossing zou dan althans den schijn redden. Maar dat er in het gunstigste geval in deze conferentie van een beperking van de bewaping, die van eenige beteekenis is en tot de zoo vurig gewenschte be zuiniging zou leiden, veel terecht zal komen, is te betwijfelen na hetgeen men omtrent" het weder- zijdsche standpunt van de drie deelnemende staten heeft ver nomen. Men is het op enkele punten van technischen aard en van betrekkelijk ondergeschikte be teekenis eens geworden, maar ten aanzien van geen enkele scheepsklasse is men omtrent de hoofdzaken eener beperking tot overeenstemming gekomen. Het ernstigste verschil van mee ning geldt hierbij de Kruisers, waaromtrent er een volkomen tegenstelling is tusschen het Britsche en het Amerikaansche standpunt. Japan, dat maar liefst den status quo zou willen handhaven, neemt daarbij een bijzondere positie in. Het ziet de kat uit den boom en laat de beide an dere deelnemers aan de confe rentie onderling vechten, zonder partij te kiezen. Uit den gang van zaken te Genéve blijkt, dat, anders dan men mocht verwachten, deze conferentie ai heel slecht is voorbereid- Men heeft zich niet van te voren met elkander ver staan over de te bereiken bedoe- 10. .Zij glimlachte weer, maar 't kwam mij voor dat zij Vanfrey voor den gek hield. ,Als je wilt, maar weet vièl wat je doet". .Zeker". .'k Wed" zei ik brommig,dat het paard zoo vroeg ia den morgen liever met rust wordt gelaten". Allee wat ik zei werkte op haar lachspieren, en vroolijk trippelde zij voor on» uit naar den etal die op eenigen afitand van de schuur stond. Terwijl Vanfrey het paard bewonderde dat mij toescheen een ondeugend wild dier te zijn dat de ooren in den nek wierp en zenuwachtig stampte, zag ik dat het meisje opeens verrast opkeek en dat die eigenaardige lach weer om haar mond speelde. ,Ben jij daar Horhyl" riep ze uit. .Goeie morgen I" Omziende, zagen wij aan de Ingang den man staan die haar gegroet had. Hij was nog jong ongeveer van denzelfden leeftijd als Vanfrey en leek op een lingen en zoo botsen de uit de verschillende nationale belan gen en nationale aspiratiën voort vloeiende tegenstellingen ter conferentie tegen elkaar. De aldus ontstane crisis is gelijk gezegd, voornamelijk een gevolg van de meeningsverschil- len tusschen de Vereenigde Staten en Groot Britannië over de regeling van den kruiseraan- bouw. Ten aanzien van de kruisers wenschen de Amerikanen etn regelingdaarbij uitgaande van de stelling, dat de Vereenig de Staten maritiem even sterk behooren te zijn als Engeland— waarbij zij hun eigen kruisers- vloot lichtelijk zouden kunnen versterken, maar waarbij Enge land verplicht zou zijn in een aanzienlijke beperking van de thans bestaande kruisersteikte toe te stemmen. Neen, zegt nu de vertegen woordiger van de Britsche regeering, dat is onmogelijk. Engelands belangen eischen nu eenmaal een sterke kruisersvioot. Wat Engeland thans aan kruisers bezit is eigenlijk al onvoldoende en dus zouden de Britten—die met het oog op hun over heel de wereld verspreide belangen graag veel schepen willen hebben en daarom gaarne bereid zijn de grootte hunner kruisers te be perken—het maximum hunner kruisertonnage gaarne nog willen vergrooten. Dat zou dan echter beteekenen, dat de Amerikanen, die met de Britten gelijk willen blijven, nog meer zouden moeten bijbouwen aan kruisers dan ze alreeds bezitten. En de bewapenings beperking zou dus feitelijk neer komen op een bewapeningsver meerdering. Hetgeen al een zeer merkwaardig resultaat zou zijn van een conferentie, die tot bewapeningsvermindering en be zuiniging op de maritieme bewa pening was bijeengeroepen. Het heet nu dat men van weerskanten wel iets wil toe geven, dat Engeland zijn cijfers wat wil verlagen, Amerika de zijne iets wil verhoogen en met aldus te loven en te bieden zou herbergier en hotelhouder. Er was iets fatterigs in zijn klee ding, vooral in het gekleurde vest en den glanzenden hoed. Hij zou een knappe man gewet st zijn, als zijn zwarte wenkbrau wen niet bijna saamgegroeid waren en zijn massieve onder kaak niet een groote mate van koppigheid eo domheid had uitgedrukt. Hij was buiten gewoon groot en breed, zeker een half hooid largtr dan Van frey. Zooais hij daar aan de ingang van de deur stond, met de rijzweep in de hand, leek hij een gevaarlijke tegenpartij. Op dat oogenblik althans zag hij er strijdlustig uit, want zijn gezicht was rood van het harde rijden en hij sperde de neus gaten, terwijl hij beurtelings Vanfrey en het meisje aanzag. Na zijn korte begroeting sprak hij geen woord meer, maar bleef aan de deur staan. .Wat heb je uitgevoerd?" vroeg het meisje eindelijk, om de gedwongen stilte te ver breken. .'k Heb gereden als de duivel I" snauwde hii. ,Wie is dat Hij beduidde Vanfrey, met ëè'6 beweging van zijn schouder in diens richting, zonder op mij te letten. Vanfrey keek vragend men het ten slotte eens kunnen worden. Maar dat hier blijkt van een mentaliteit, die men bij onder handelaars over bewapeningsbe- pexking moet wenschen, kan zeker niet worden gezegd Ook hier geldt, dat ieder wel gaarne bewapeningsbeperking wil bij anderen. Intusschen, wij moeten ons over deze crisis ter conferentie nog niet dadelijk ongerust maken. De zaken zouden nog niet zulk een vaart hebben geloopen, als niet de wederzijdsche cijfers over de kruisersterkte door indiscretie waren gepubliceerd en als het meeningsverschii dus voorloopig tusschen vier muren was uitgevochten. Van deze, vooral den Britten met het oog op de stemming in het eigen land, onaangename indiscretie schijnt men oe Franschen te ver denken, wien dan ook vrij onomwonden hieromtrent van Britsche en Amerikaansche zijde scherpe verwijten worden gedaan. Ged. Staten van Zeeland Woensdag vergaderden de Prov. Staten ter verkiêzing van de leden der Gedeputeerde Staten. De zes aftredende leden werden herkozen, en wel de heerenG. v. d. Putte (anti-rev.) met 29 stemmen mr P. Dieleman (a. r.) met 29 stemmenP. F. Fruijtier (kath.) met 29 stemmen J. A. v. Kompu (kath.) met 29 stemmen en mr K M. van Dusseldorp (chr hist.) met 29 st. en A. van der Weijde (viijh, b met 29 st. Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer J. J. Wallien met 21 stemmen. De heer L Onderdijk verklaarde, dat de sociaal-deinociaten telkens blanco hebben gestemd bij wijze van protest tegen de omstandig heid, dat er geen rekening is gehouden met de kleine partijen; hij spreekt de hoop uit, dat de lechtsche partijen niet met de zelfde maat zullen worden ge meten, als die, welke zij anderen hebben aangelegd. het meisje aan en vroeg op zijn beurt: .Mag ik vragen wie dat ii Zij monsterde de twee en lachte, 't Kwam mij voor, dat zij 't aardig vond, dat wij, na haar waarschuwing, aldus in 't nauw waren gebracht, en het hinderde mij dezen leelijken karaktertrek bij haar cp te mer ken. .Antwoord, Meriel, wie is dat?" vroeg de kerel weer op ruwen toon. „'k Weet 't niet", zei ze, met een bedaardheid die ik wel begreep dat olie in het vuur gooide. We hebben Ajsx be wonderd deze heer zegt ,'t Kan me geen drommel schelen wat hij zegt'k wil weten wie hij is. Wie ben je vroeg hij op barichen toon, naar Vanfrey toetredend .een schooier Ik zag, niet zonder angst, dat Vanfrey hoe langer hoe vrien delijker werd, want ik herinnerde mij van onzen schooltijd, dat deze bedaardheid ruzie voor spelde. .Ja, ik ben een schooieran wie beo jij? De tuinman?" Hij was niet gevat genoeg om te begrijpen dat Vanfrey hem "PT Bij stukloopen van huid >n voeten doorzitten, zonnebrand en smet ten; maar vooral' ook bij brand en snijwon^etC ontvellingen en alIerlei>dfdverwondingen Heiaferzacht en geneest Zaterdag hield deze Bond, waar bij zoo goed als a le polderbe sturen in Zeeland zijn aangeslo ten, onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, een algemeene vergadering te St. Philipsland. Vooraf werd het bestuur ten gemeentehuize officieel door het gemeentebestuur ontva gen. Gekozen werd tot bestuurslid de heer C. H M. Plasschaert te St. Jansteen en herkozen de heer I. J. Risseeuw te Oostburg. In behandeling kwam het rap port der wegenwals-commissie. Geadviseerd werd aan te schaf fen wegwalsen met motorische kracht, bijv. de Svedala-wegwals Om economische redenen is groepsgewijze aanschaffing en exploitatie aan te bevelen. De commissie werd opgedra gen om door samenspreking met polderbes uren te trachten hiertoe te komen. Ook werd uitgebracht een rap port over de afwaterings-water- schappen. Geconcludeerd werd, dat oprichting van een afwate ringswaterschap voor de gronden, afwaterende op de Oostelijke rijkswaterleiding in Oostelijk Z. Vlaanderen een goede oplossing kan geven, zoo ook het oprichten van zulk een waterschap voor de gronden, afwaterende op de W. rijkswaterleiding in Oostelijk Z. Vlaanderen, indien uit een nader onderzoek blijkt, dat de capaciteit van deze waterleiding te gering is. Daarna hield de heer J A. Rooyer, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland te 's- Gravenhage, een interessante lezing, toegelicht met allerlei beet nam met zijn overdreven kalmte. .Vraag liever of ik de duivel ben" het lachende gelaat van Meriel bracht hem tot bezinning, .Wou je geestigheden verkoo- pen?" .Misichien „'k Heb wel eens iemand om minder afgeranield ,En ik heb om minder dan dat een man vermoord". Ik weet niet of Vanfrey'» be- kenteni» heelemaal juist wa». Hij had in vreemde landen ge reild en zijn leven menigmaal moeten verdedigen, maar 'k. ben bijna zeker dat hij nooit bloed vergoten heeft om een driftig geiproken woordhoe 't ook zij, zijn bewering klonk waar, en zijn tegenpartij, verbluft, deed een »tap terug't bleek echter dat deze beweging slecht» een begin was van wat volgen zou en Vanfrey zag 't ook, want, alhoewel hij tegen den muur bleet leunen, was hij toch op zijn hoede. 't Meisje was dat ook en scheen plezier in het geval te hebben. Ik was de eenige die als toeschouwer bedacht wat het einde van een worsteling zou zijn in dat kleine bestek, en of 't wellicht veiliger zou wezen grafieken over het wegenvraag- stuk in verband met de wegen belastingwet. Na afloop der vergadering werd een maaltijd gehouden en daarna een autotocht door de polders gemaakt. VERBODEN REDDING. Maandag heeft zich op de rivier Hudson tegenover de Sing Sing-gevangenis te New York onder zeer gevaarlijke omstan digheden een vreeselijk drama afgespeeld. Een kano, waarin zich drie jongens bevonden, sloeg plotseling om. Hun geroep om hulp trok de aandacht van 1200 veroordeelden, die op het terrein der gevangenis oefeningen hiel den. Eenigen hunner maakten zich terstond gereed den dren kelingen te hulp te komen, doch de bewaarders hielden hen teiug. De andere gedetineerden storm den daarop naar de bewakers toe, ten einde door het cordon te breken en de kinderen te redden, maar de bewaarders schreeuwden.Staat, of wij schieten Ien zij richtten hun vuurwapens op de gevangenen, die aldus binnen de omheining werden gehouden, welke hen van de rivier scheidde, terwijl de jongens wegzonken en voor hun oogen omkwamen. De bewakers verklaren, dat zij, ingevolge de regelen der gevan genis, den gedetineerden niet mochten toestaan de jongens te redden. DE OVERSTROOMiNG IN HET M1SS1SS1PPIE-GEBIED. Minister Hoover heeft, na een inspectiereis in de geteisterde streek, medegedeeld, dat van de 14 000 000 hectaren, die onder water hebben gestaan, waar schijnlijk op 520 0C0 Hectaren dit jaar gaen oogst meer zal kunnen worden verkregen. om mij achter de hoeven van het vurige paard te wagen, dan te blijven waar ik was. Op eens klonk op eenigen afstand een flauw geroep .Hor ley I Horley 1" ,Oom Roger roep je"; waar schuwde het meisje. Horley, die op het punt stond Vanfrey aan te vallen, bromde een vloek .Mr Tretlhewayi Ik moet gaao I Zorg dat die kerel weggaat, Meriel, of ik breek hem zijn ribbenals ik hem weer tegen het lijf loop, dan Hij liep heen zonder den voizin te voleindigen, die al duidelijk genoeg zijn bedoeling had uit gedrukt en Meriel slaakte een zucht, ik meende eerst van ver lichting, doch ik geloof eigenlijk dat het van spijt was, want zij zei op uittartenden toon 't Was gelukkig voor jou dat Horley geroepen werd. Je hebt gehoord wat hij zeiik zou je raden je niet weer dicht bij het huis te wagenmaar je zult wel op passen .Wil ik op hem wachten vroeg Vanfrey lachend. ,Hij zal niet gauw terug komen ik weet dat hij met mijn oom en met mr Trakes iets bijzonders te verhandelen heeft. (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1