Van de eclips ALGEMEEN NIEUWS- ËN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Knagende pijnen Sanapirin-tabletten MER t EL. die iii Engeland niet gezien werd. nmi.i.wtex. Binnenland. NSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f f.25 franco p. post f 1,40 Ad vertentfeprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 50 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNo.'2? BRESKENS p°J$9ro Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 56e jaargang Woensdag 6 Juli 1927 Nummer 3240 GRATIS verzekering -»<>»» gulden bij levens- ja»» gld. bij dood m* gld. bij verlies gld. bij ver- im gld. bij ver- «sr gld. bij ver- zse gld. bij verlies voor de abonné's tegen vuf] lange ongeschikt- jR[J door /h van een hM lies van een 4E lies van een /h lies van een II] van eiken ongelukken voor: WWa heid tot werken, its® een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. In het Handelsblad schrijft H. G. C: De zonneclips was in Engeland ter dege voorbereid. Extra treinen zouden de nieuwsgierigen en belangstellenden naar de eclips- strook brengen. De spoorweg maatschappijen hadden deze trei nen moeten verdubbelen en kondigden aan, dat alleen het aantal restauratiewagens niet voldoende zou zijn om alle extra treinen van deze nuttige rijtuigen te voorzien. Uit Mancnesrer en andere steden dichtbij de eclips- strook zouden motorcar-excursies worden georganiseerd in den nacht van 28—29 Juni. Overal zouden de hotels en restaurants den geheelen nacht open zijn en was gelegenheid tot dansen en allerlei vermaken om den nacht wakend door te kunnen brengen voor hen, die geen logies wenschten of behoefden. Van heinde en verre zouden de schoolkinderen, van te voren ingelicht omtrent de eclips door beroemde „astronomen", naar de controlelijn gebracht worden Racebanen en golfterreinen waren ingericht als schouwplaatsen om de eclips te zien of verleenden gastvrijheid aan de wetenschappe lijke expedities. De meeste toe schouwers werden verwacht in Southport, waarheen Dinsdag morgen en avond vele extra-trei nen van Londen uit liepen, en verder in Yorkshire en in de badplaatsen op de Noordkust van Wales. Ook bestond er veel belangstelling om de eclips te zien in het binnenland van N. West-Wales, in het bergland van Carnarvonshire. De Maatschappij, die de bergspoor van Llanberis naar den top van den Snowden, den hoogsten berg van Wales, die zich 1065 m boven de zee verheft, exploiteert, zou in den Toen ik weer wakker werd, gluurde het zonlicht door de reten van den planken wand het hooi en stroo waren er warm van geworden en verspreidden een lekkeren geur om ons heen; 't begon te schemeren zoodat ik dacht dat het nog heel vroeg in den morgen was; ik bleef rustig over onze lotgevallen van den vorigen avond liggen nadenken, die nu duidelijker voor mijn geest kwamen, 't Was natuurlijk dat, in zoo eenzame streek, vreemdelingen die zich 's nachts aanmelden niet vriendelijk ont vangen werden. De man in den regen, waarschijnlijk een boer, had ons voor roovers of voor spoken gehouden dat soort van menschen is in den regel bij- geloovig. Dat ze op ons gescho ten hadden was ook te vergeven, want buiten moet ieder mensch voor zijn eigen veiligheid zor gen en op de beste manier dieven en zwervers van zijn deur houden. Maar de woorden ,is hij 't schoten mij op eens te binnen en die kon ik niet voldoende in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apolh.en Drog. vroegen morgen van 29 Juni extra-treinen laten gaan om belangstellenden in de gelegen heid te stellen de eclips van af den bergtop te zien. Een ding had echter het or- ganiseerend Engeland niet in de hand, het weer Met angst en zorg werd in de laatste dagen het weer gevolgd, dat zich uiterst onbetrouwbaar betoonde. Zater dagavond regen en storm aan de Kanaalkusten. Zondag regen en storm in Noord-Wales. Maan dag minder regen en minder wind, steeds uit West. Dinsdag neiging tot verbetering, een dag zonder regen, doch ook zonder zon met afnemenden wind Dins dagavond vertoonde de zon zich in Wales even als door een matglas, doch de toppen der bergen bleven in grauwe wolken gehuld, terwijl de wind geheel ging liggen. Te 12 uur 's nachts kletterde de regen reeds tegen de ramen, de extra-treinen naar den Snowdon verdwenen op300 m hoogte reeds in den mist. De eclipsdag werd met regen gebo ren en in het middaguur viel de regen nog steeds bij stroomen uit de grijze lucht. Van alle bijzonderheden van de eclips bleven de Snowdon- waarnemers dus verstoken. Bij drommen waren ze Dinsdag te Llanberis gearriveerdin den rustigen avond waren vele eclips- gangers in dubio. Het was moei lijk een beslissing te nemen om al of niet naar den Snowdon te gaan. Enkelen besloten naar den 350 M hoogen Llanberispas te gaan, 8 k.m. ten Oosten van Llanberis, nagenoeg op de cen trale lijn gelegen, vanwaar men een v.'ij uitzicht naar het Oosten heeft en mocht verwachten onder de wolkengrens te blijven. In de hotels van Llanberis was het in den morgen van den 29en Juni vroeg dag. De vorige avond was aan de rust gewijd geweest verklaren. Mi«jchien een strooper die wraak gezworen had; of een bediende die ontslagen was of Plotseling herinnerde ik mij de waarschuwing van het meisje, om toch vroeg te ver trekken. „Vanfreyl" riep ik luid en schudde hem wakker. „Wat is er?" „We moeten weggaan!" ant woordde ik, Vanfrey zat overeind en begon half slapende met zijn vingers het stroo uit zijn haar te kam men, „Waar kan ik me wasschen Heb je al gekeken waar de pomp is, Johnry „Neen, er zullen genoeg plassen op de hei zijn na den regen van gisteren, daar kan je je wasrchen". Ik was opgestaan en liep naar de deur. „We kunnen dat lekkere ont bijt toch niet achterlaten", zei Vanfrey. „God weet wanneer we weer wat krijgen". ,'t Bier is niet te drinken, 't ia. 7(tur". "„Maar het vleesch is nog goed; ik zou me liever eerst gewastchen hebben, maar als jij zoo'n haast hebt, laten wij dan maar eerst ontbijten. Hoe gevoel jij je?" en de nacht was slapend ge passeerd en niet met mondaine genoegens als in de kustplaatsen. Met lichten regen werd de tocht naar den Llanberispas te half vijf aanvaard. In stroomenden regen werd te zes uur de pas bereikt. Donkergroen lag de vallei aan de Oostzijde onder het lichtgrijze wolkendek, dat juist den pas zelve vrij liet. Zoo goed als het ging schuilend voor den regen werd het uur der eclips afge wacht. Niets wees er nog op dat er zich iets bijzonders in de natuur boven de wolkenafspeelde. Geleidelijk werd het echter donkerder. De lage regenwolken werden van licht grauw tot don ker grauw. Ze werden al grauwer en kregen een loodkleur als on heilspellende onweerswolken. Plotseling daarop werd het donker. Het dal werd onzichtbaar als in nachtelijk duister; er was nog juist licht genoeg om op het horloge te zien. Na weinige seconden begon het in het Zuiden weer op te lichten, de vallei werd weer zichtbaar, de wolken kre gen weer de loodgrijze, en ver volgens hun normale tint. Het moment der eclips was voorbij. Fel brandde het vuur in het open haardje in de hall van het hotel Penn y Pas op den Llan berispas Vele doorweekte schoe nen werden er voor het vuur gedroogd, vele natte voeten en beenen strekten zich naar het koesterende vuur in de open haard. Telkens kwamen nieuwe bezoekers, die in de bergen een observatiepost gezocht hadden, druipend uit kleeren en haren met doorweekte schoenen het gastvrije huis binnen later kwa men nog enkele Snowdongangers naar beneden. Het indrukwekkend moment van het komen en gaan van den nacht in het versnelde tempo van nog geen halve minuut was het eenige wat ook zij, die te midden der regenwolken ge- „Nat. Ik moet gaan loopen om mijn bloed in beweging te brengen". „Kom, eet eeret. Hoe zullen we nu te weten komen waar de Hoeve ligtwe zullen het moeten gaan vragen". „Doe dat niet, bij dsglicht kunnen ze beter mikken", itrib- belde ik tegen. „Niemand zou zoo'n onschuldig voorwerp als jij bent op klaar lichten dag durven aanvallen". Ik was op Vanfrey» aandringen tegen wil en dank begonnen te eten. „Ik wou dat onze gastvrouw nog eenB verscheen", begon hij weer; „zij moet een dappere meid wezen, om twee schooiers zoo goed te behandelen als zij ons deed". „Ik ben nog nooit voor een schooier uitgescholdenbromde ik; „zij heeft haar bestgedaaD, maar haar ontvangst had wat meer verfijnd kunnen zijn". „Kan je haar niet vergevan dat ze je klein noemde?" „Zij dacht toch ook niet dat jij tegen Horley opgewassen zou zijn". „Dat ben ik misschien ook nietmaar 'k wou dat zij kwam". Zijn wensch werd een paar minuten later vervuld, want weest waren, van de eclips ge zien hadden. Het is te hopen, dat in Oost- Engeland het weer gunstiger geweest is, hoewel ernstig te vreezen is, dat alle eclipsexpedi ties in Engeland zonder resultaat naar hun standplaatsen zullen terugkeeren. Het is zeer te hopen, dat het onzen landgenooten in Gellivare beter vergaan zal zijn. OPENING JACHT. De Minister van Binnl. Zaken heeft bepaald, dat de jacht zal zijn opengesteld als volgt: Edelherten en damherten van 31 Oct. tot 29 Jan. (in Groningen en Friesland van 31 Oct. tot 29 Jan.). Hinden van 2 Jan. tot 29 Jan. (van 2 jan. tot 29 Jan). Reebokken van 18 Juli tot 14 Aug. en van 10 Oct. tot 13 Nov. (van 10 Oct tot 13 Nov.). Patrijzen van 29 Aug. tot 1 Jan. (van 12 Sept. tot 1 Jan). Houtsnippen van 29 Aug. tot 26 Eebr. (van 12 Sept. tot 26 Febr.) Korhanen van 3 Oct. tot 29 Jan. (van 3 Oct. tot 29 Jan. Fazantenhanen van 3 Oct tot 1 Jan. (van 3 Oct. tot 1 Jan.). Fazantenhanen van 3 Oct. tot 29 Jan. (van 3 Oct. tot 29 Jan Hazen van 3 Oct. tot 1 Jan. (van 3 Oct. tot 1 Jan Zwanen van 25 juli tot 26 Febr. (van 1 Aug. tot 26 Eebr.). Ganzen van 25 Juli tot 22 April (van 1 Aug. tot 22 April Watersnippen van 25 Juli tot 1 April (van 1 Aug. tot 1 April.). Eenden en duikeenden, behalve wilde eenden, bergeenden en eiderenden van 25 Juli tot 29 Jan. (van 1 Aug tot 29 Jan.). Wilde eenden (anas boschas, anas boschas, boschas, anas terwijl wij nog met ons ontbijt bezig waren, werd de klink van de deur opgelicht en stond zij aan de ingang. Zij had zeker niet gedacht ons daar te vinden want zij fronste de wenkbrauwen. „Goeden morgen F'zei Vanfrey naar haar toe gaande. Haar uiterlijk, alhoewel niet verfijnd, was toch mooihaar frissche, gezonde kleur stond goed bij het donkere haar, waar op zij nu een eenvoudigen ron den hoed droeg, zooals zij daar voor ons stond, gekleed om te gaan rijden, met rijlaarzen aan, leek zij op een jeugdige Artemis. „Ik dacht dat jullie weg zou den zijn", zei zs eenigszins knorrig. ,ls 't al zoo laat?" vroeg Vanfrey; „wij hebben juist het lekkere ontbijt genuttigd, waar voor je zoo vriendelijk gezorgd hebt. Zij knikte en scheen door deze woorden iets beter gestemd. „Jelui waren zeker erg moe", vervolgde zij vriendelijk, „na tuurlijk, daarom zijn jelui niet eerder wakker geworden het is bijna half acht. Ik ga een uurtje op Ajax rijden, eer de anderen beneden komen; 't is zulk mooi weer". platyrhyncha plafyrhyncha) van 25 Juli tot 1 Jan. (van 1 Aug. tot 1 Jan), Goudplevieren van 1 Sept. tot 29 Jan. (van 1 Sept. tot 29 Jan.). ROOKEND NEDERLAND. Blijkens een opgaaf van het Centraal Bureau voor de statis tiek zijn er in 19-6 in Nederland gebanderolleerd 1 145 089 dui zend-tallen sigaren, 2.369,075 duizendtallen cigaretten en 12540 duizendtallen kilogram tabak. De kleinhandelsprijzen vertegenwoor digen een waarde van respeci. 31.060, 40,546 en 30,131, telkens maal duizend gulden. De totale kleinhandelsprijs nam toe van ruim van f 142 millioen in 1925 tot bijna f 152 mill, in 1924, liep in 1925 terug tot ruim f 138 mill, om daarna in 1926 weer te stijgen tot bijna f152 millioen. In 1926 had van de totale gebanderolleerde hoeveelheid sigaren, 77 pet. een waarde van 0,5 tot en met 0,10; idem ciga- rotton roep 04 pet £ón cont tot en met drie cent; idem tabak resp. 77 pet, f 1 60 tot en met f3. Wat de sigaren betreft, werden gebanderolleerd 6 55 pet. van de totale hoeveelheid aan sigaren van 2'/j cent (kleinhandelsprijs); 11 25 pet. van vijf cent; 2162 pet. van zes cent; 20.17 pet. van acht cent en 19.28 pet. van tien cent. De cijfers zijn voor de ciga retten 15.05 pet. van een cent, 22 68 pet. van l'/j pet., 24.13 pet. van 15.43 pet. van twee ct., 11.43 pet. van 25 cent, 5.98 pet. 5.96 pet. van drie cent. Idem voor tabak 2.77 pet van f 1.40 per kilogram; 8 9 pet.van f 1.60, 23.48 pet. van f2, 9'/» pet. van f2.60, 15,59 pet. van f 3. Er lag iets aantrekkelijks in haar ongekunstelde vriendelijk heid. Ik benijd je", zei Vanfrey; alsof hij haar afkeurenden blik bij het binnenkomen niet eens had opgemerkt. „Ik wou dat ik mee kon gaan paard rijden". „Doe je het graag Zij keek hem vragend aan. „Ik doe niets liever" „En de klei en jij ver beterde zij, „houd jij er ook van „Neen, in 't geheel niet" ant woordde ik. „Ik dring mij nooit in iemands gunst op door te beweren in alles hun smaak te deelen. Paarden zijn gevaar lijke dieren 1 i voegde ik er bij waarop zij hartelijk lachte. „Ik ben dol op paarden verzekerde ze gulhartig. Ajex it een prachtdierwil je 'm eens zien? Maar 'k vergeet heelemaal dat jelui hier niet langer moeten blijven je hadt al een uur geleden wegmoeten zijn". „Uit vrees voor Mr Horley?" vroeg Vanfrey lachend. »Ja". „Laat me eerst AjaX bewon deren en misschien Mr Horley op den koop toe". (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1