ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 36e jaargang MER [EL. Vreest ge^n examen MlJiNHAKJUTs Rechtszaken. BRESKENSCHE COURAfrl VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poet f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-üitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.'breskens p^'9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 U k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Zaterdag 2 Juli 1927 Nummer 3239 G R AT1 S verzekering gulden bij levens- gld. bij dood air gld. bij verlies sa gld. b voor de abonné's tegen vUM lange ongeschikt- inn door /y van een yM lies va ongelukken voor: HUW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. 00 De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzeke j ver- ia gld. bij ver- gld. bij ver- ja gld. bij verlies n een 4f] hes van een Zy lies van een III van eiken duim. wijsvinger. anderen vinger. ring-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Ongewenschte toestan den in Duitschland. De schandelijkegebeuitenissen te Arensdorf, waarbij een lid van de republikeinsche organisatie „Reichsbanner" werd gedood en een negental leden dezer organi satie werden gewond, zullen Vrijdag in den Pruisisehen Land dag uitvoerig ter spake komen. Van sociaal democratische zijde is nl. een interpellatie ingediend, waarin een krachtig en onver wijld onderzoek naar het gebeur de wordt verlangd en gevraagd wordt welke maatregelen de minister van binnenlandsche zaken denkt te nemen om eens voor al aan dergelijke aanvallen op de vreedzame bevolking een einde te maken. De gebeurtenissen in Arens dorf, die overigens volstrekt niet op zichzelf staan, maar slechts behooren tot de lange reeks van gewelddaden, waaraan nog altijd de uiterst rechtsche en uiterst linksche groepen in Duitschland zich schuldig maken tegen hun politieke tegenstanders, hebben vooral een diepen indruk gemaakt, omdat de feiten hier zoo duide lijk zijn en de vaststelling van de schuld zoo eenvoudig schijnt. Gewoonlijk is het bij botsingen naar aanleiding van betoogingen van de verschillende politieke strijdorganisaties zeer bezwaarlijk om uit te maken, wie de wer kelijke schuldigen zijn en wie er eigenlijke tot de botsing aanlei ding gaven. Maar in dit geval schijnt het toch wel vast te staan, dat den leden van de republikein sche organisatie .geen schuld treft en zij wel waarlijk de on schuldige slachtoffers zijn gewor den van een vooraf beraamden aanval der uiterst-rechtsche „Wehrwolf' organisatie, die in het plaatsje Arensdorf gewoon is haar schietoefeningen te houden en daar over grooten aanhang beschikt. Een troep „Reichsban- ner"-leden kwam op weg naar Frankfurt a. d. Oder voor een partijbijeenkomst in een vracht auto door Arensdorf Op eenige „Ze zouden Diet weter, dat er iemand was", zeide ze gerust- atellend. „Ze weten niet dat ik naar buiten ben gegaan, en ik zal 't ze niet vertellen, 'k Wou dat ik wi»t wie mijn oom wou doodschieten 1" „Weet je dat niet Zij schudde het hoofd en fronste de wenkbrauwen. „Neen, hij had 't niet op jelui gemunt, want hij sprak van „hem", dus hij bedoelde één man. Maar jelui zijn met je tweeën; jij en die kleine". „01 ik kom er niet op aan", Zei ik bits „ik ben gewend, dat menschen voor wie alleen licha melijke grootte geldt, mij over het hoofd zien". Maar toen ik gesproken had liet zij nog eens het licht van de lantaarn op mij schijnen en zei, met denzelfden schsmperen lach als te voren „Waarom zou jij er niet op aankomen? Wou jij graag in de schuur slapen?" Zij zeide dit op een toon, alsof ze tegen een klein bedorven kind sprak, en ik vond dit zoo ongepast, dat ik afstand van deze auto volgde een lid van de „Reichsbanner" op een rijwiel. De Arensdorfers lieten de auto ongehinderd pas- seeren, maar koelden vervolgens hun moed op den achteraanko menden wielrijder. Diens vrienden in de auto bemerkten dat, keer den terug om hem te ontzetten en weldra was het tot een alge meene kloppartij gekomen. Hier bij liep ook de zoon van den riddergoedbezitter Schmelzer klappen op, De man liep naar huis, haalde een geladen geweer en vuuide dit op de schare der „Rijksviagliedenaf, met het bekende gevolg Daar deze jonge Schmelzer reeos bij den aanval op den wielrijder gewapend heette te zijn, schijnt er nauwe lijks twijfel, dat men zich van de zijde van de „Wehrwolfop een kloppartijtje met de repu blikeinen had voorbereid. Zoo schijnen de feiten dus zeer eenvoudig Zeer teiectit echter zullen de sociaal-demo craten, die het gebeurde in den Landdag ter sprake zullen bren gen, zich bij hun interpellatie niet bepalen tot het gebeurde te Arensdorf, maar wenschen ze van den minister geruststellende verzekeringen, opdat een her haling van .dergelijke gebeurte nissen zooveel mogelijk zal wor den voorkomen- Dat zal alleen kunnen geschieden door krachtige maatregelen niet alleen tegen de uitspattingen van al die linksche en rechlsche strijdorganisaties, maar vooral ook tegen de militaire inrichting van deze verschillende vereenigingen, wier leden welis waar bij betoogingen het mee nemen van stokken is verboden, maar die door het toelaten van schietoefeningen e. d. dan toch de beschikking hebben over wapens, waarvan ze misbruik kunnen maken. Het wordt zeker wel tijd, hoezeer men dan ook moge er kennen, dat de toestanden in Duitschland in den loop der jaren in dit opzicht belangrijk verbeterd zijn, dat een einde wordt gemaakt aan het spel van al die verschillende strijdorga- op 't punt wa« om te antwoorden, dat ik liever den heelen nacht in den regen zou loopen, dan in een schuur te slapen, zoo dicht bij 't huis van mentchen, die van moord en doodslag een tijdverdrijf maken. Maar Vanfrey voorkwam mij. „Wij zouden graag in de schuur overnachten". „Je hebt gelijk hoor! K.om dezen kant uit, maar maak geen gedruisch". Zij sloop langzaam voor or s uit, en ik was blij te zien, dat zij niet in de richting van de ramen ging, waaruit men op ons geschoten had, doch achter het huis, waar wij weldra voor een schuur stonden, waar van zij Vanfrey vroeg de klink van de deur op te lichten. „Hier is de schuur", en 2ij liet de lichtstralen naar binnen op de deel vallen 't rook er lekker naar het versche stroo, dat tot aan de balken was opgestapeld, en naar versch gehakt hout een vleermuis vloog over ons hoofd, toen wij in het licht aan de deur stonden „'t Is een mooie schuur", zei Vaolrey. „Dat is 't, je zult hier best kunnen slapen „Heerlijk 1" riep Vanfrey gul hartig. nisaties, die voor de openbare veiligheid een zoo groot gevaar zijn, van „Rote Frontkampfer", „Stahlhelm", „Wehrwolf', „Wi king" en hoe ze alle mogen heeten, die thans in gewelddaden jegens andersdenkenden, d. w. z. tegen de republikélnen, wedijve ren. Ingezonden Mededeeling. Want er is een mid del dat 10 kalm maakt /en kalm houdt,/terwijl Uw geest/helder blijft ZENUWTALETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Bujsje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. ProY. btaten. In verband met den aanleg van de nieuwe haven te Bres- kens zullen bij de aanlegplaats van de Provinciale boot aldaar nieuwe dienstlokaien ten behoeve van den Provincialen stoomboot- dienst moeten worden gesticht. Het tegenwoordig dienstgebouw dat niet meer aan de eischen voldoet is te ver van de nieuwe aa degplaats verwijderd. Dat zal worden afgebroken. Het ligt in de bedoeling het te stichten ge bouw te doen bestaan uiteen goederenbergplaats groot 10 bij b M een kantoor 4 bij 6 M., een portaal 3 bij 6 M. met 2 W C.'s, een wachtkamer 7 bij 6 M. en een kantoor voor de Z.- Vlaamsche tramwegmaatschappij 6 bij 6 M. Daarbij zal worden gemaakt een voldoend groote niet overdekte veebergplaats, be schut tegen Noorden- en Oosten wind. Ue Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij is bereid als huur 8 pCt. te betalen van de bouwkosten van het deel, dat zij in gebruik zal nemen. De „Dan zal ik jelui maar goeden nacht wenschen, willen jelui de lantaarn houden Ik kan mijn weg wel vinden zonder licht", zij zette haar op den grond neer. „Maar zeg, jelui moeten vroeg heengaan; ik zou jelui beklagen als Horley je hier vond." Zij lach'te weer op die eigenaardige manier; maar ik was zoo in mijn schik, dat zij nu ons beiden bedoelde, alsoi wij twee kinderen waien die klappen zouden krijgen alt Hor ley ons vond, dat ik onwille keurig tegen haar glimlachte. „Wie is Horhy?" vroeg Van frey. „Horley Traket is de zoon van mr. Trakes." „Is hij zoo schrikwekkend Zij lachte spijtig toen zij antwoordde: „Horley is heel ruw, omdat hij sterk i»; iedereen is bang voor hem." „Ik wou dat ik hem zagl" zei Vanfrey. „Wou je?" Zij nam hem van 't hoofd tot de voeten op, alsof zij een kampvechter keurde. „Ik geloof niet dat je 't prettig zou vinden." „Intusschen," zei Vanfrey, hartelijk lachende, „zeg me eens of er hier een koffiehuis in dt buurt is? We zullen wel honger tramwegmaatschappij Breskens- Maldeghem wenscht geen gebruik te maken van de haar geboden gelegenheid om voor haar dienst ook over een gedeelte van het te stichten gebouw de beschikking te hebben. Op de begrooting 1927 is f 17 000 voor dit gebouw uitge trokken Thans blijkt het ge- wenscht electrische lichtleiding aan te leggen; buizen voor de waterleiding in het gebouw te brengen, zonder dat ech er een regenbak kan worden gemist, zoolang de leiding er nog niet is; is het noodig de platte afdek king van het gebouw zoodanig te verzwaren, dat zoo noodig een verdieping er op geplaatst kan worden, en de veeschutplaats over de geheele oppervlakte te verharden. Ten slotte is centrale verwarming gedacht en blijkt dat het plaatsen der weegbrug van groote capaciteit grooter kosten eischt dan aanvankelijk daarvoor gesteld waren. Door dit alles zijn de kosten tot f 20.000 ge stegen. Te Vlissingen en te Breskens worden vanwege het rijk landings bruggen ten behoeve van de zgn. feriyboot gebouwd. Doch daar naast zullen nog gedurende geruimen tijd ten behoeve van de bestaande booten pontons aanwezig moeten zijn. Te Bres kens zal bij de nieuwe aanleg plaats een ponton worden gelegd, welke te Vlissingen buiten gebruik is gekomen. In laatstgenoemde plaats zal de provincie voor een nieuwe ponton moeten zorgen De tegenwoordige groot 15 bij 7 M. voldoet niet meer aan de eischen en er zal er een moeten komen van ongeveer 40 bij 15 M. waarvan de kosten op rond f 165.000 worden geraamd. De kosten komen voor rekening der provincie, aan den minister van waterstaat is evenwel gevraagd de kosten van het maken van de verbindingsbrug en van het wijzigen van het bestaande bor des voor rekening van het rijk te nemen. hebben in den morgen." „Wat? Heb je honger?"'tWaï of haar plotieiing ieta inviel. „Wij hebben ons diner mis- geloopen." „Hoe dom dat ik daar niet aan gedacht heb. Ik zal je wat gaan halen, ik zal 't buiten de deur neerzetten dan kan je 'tzelf krijgen." „Zullen we je morgenochtend nog zien?" vroeg Vanfrey. Zij bleef even ataan met haar hand op de klink van de deur. „Waarom?" vroeg zij eenvoudig. „Omdat wij je graag zouden willen bedanken voor je hulp, eer wij heengaan Nu lachte zij heel vriendelijk. „Dat doe je nu al, ik heb niet veel voor jullie gedaan. Neen, ik denk niet dat ik jullie nog zien zal, ik hoop 't niet, want dan ia 'tomdat je te laat geble ven bent, en ala Horley. 't Scheen dat zij op Vanfrey'a gezicht kon lezen dat Horley hem niets kon schelen, ten min ste, zij ging er niet op door. „Goeden nachtl" herhaalde zij, „Ik hoop dat jij en die kleine man goed zullen slapen." VII. Toen ik na het vertrek van onze gastvrouw Vanfrey nog Kantongerecht te Oostburg Door den Kantonrechter zijn veroordeeld wegens in de provincie Zeeland als geleider van een voertuig zich niet steeds bij zijn voertuig be vinden, zoo, dat hij bestendig in staat is te begeleiden C VI te Maldeghem f8 boete s 8 d h. Terwijl het uit den aard zijner betrekking niet vrij staat, zich begeven op dat gedeelte van den tramweg, hatwelk niet voortdu rend of tijdelijk voor het publiek is toegankelijk gesteld; A J K te Zwolle f 5 s 10 d. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgs-maatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen P J M v H ijzendijke f 5 s 5 d. Bij het slachten van een aan keuring onderworpen slachtdier handelen in strijd met de krachtens art. 18 der vleeschkeuringswet 1919 S 524 vastgestelde voor schriften met betrekking tot de wijze waarop slachtdieren mogen geslacht worden JJdM Sluis, f9 s 9 d. In de gemeente Breskens als geleider van een wagen met kor ten dissel door de kom der ge meente rijden zonder naast de bespanning te gaan en de streng tot bestuur van den wagen vast te houden J B v DGroedef 1.50 s 2 d h. Zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden, terwijl tijdens het plegen der overtreding nog geen jaar is verloopen, se dert een vroegere veroordeeling wegens gelijke overtreding A K Oostburg 3 d. hechtenis. Als bestuurder van een motor rijtuig niet met den hoorn een signaal geven telkens wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert A P d H Groede f5 s 5 d. eens goed aan veratand bracht dat wij vooral vroeg het hazen pad moeiten kiezen, scheen hij daar niet op geiteld en beweerde dat het volstrekt niet noodig wai. In elk geval, wat orze plan nen ook waren, onze behoefte aan slaap was sterker dan onze goede voornemens. Slaperig hadden wij de spijzen, die zij buiten de deur van de schuur voor ons had neergezet, genut tigd; zij bestonden uit een restant van een vleeschschote), brood en kaas, benevens een flesch bier; smakelijke versterking voor een paar hongerige voetgangers, en zoo veel dat er nog genoeg voor ons ontbijt overbleef. Zoo dra wij voldoende gegeten had den, vlijde ik mij behagelijk in het frissche stroo en vieldadelijk in slaap. Ik werd ia den nacht een oogenblik wakker door, naar ik meende, ergens in de schuur datzelfde/vreemde geluid, dat de man op de hei in de regen geuit had, toen hij voor Ods weg liep. Ik ging overeind zitten en luisterde; maar in het donker, want wij hadden het licht uit gedaan, kon ik niets bespeuren en ik hoorde ook niets meer, zoodat ik, in de meening ge droomd te hebben, weer rustig ging liggen en zonder droomen verder doorsliep. (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1