binnenland. Hoofdpijn, Kiespijn tied, Staten èn de dienst Vlissiugen-Breskens. PlMUjjt Ü1EI18S. Keciitszaken. Gemengd Nieuws met overgenomen netten en ook met de netten, die de P. Z. E. M. reeds exploiteert is gunstig. Voor uitbreiding van het bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen was 31 December jl. nog f 364000 be schikbaar, terwijl in plaatselijke netten nog een kapitaal van rond f850 000 vast ligt. Onder voor behoud meent de raad van be stuur, dat een crediet van f 500.000 voorloopig wel vol doende zal zijn ter bestrijding der koopsommen. VERLAGING BR1ÉVENPORT. Wij Drengen nog eens in herinnering dat met ingang van 1 Juli a. s. het port der binnen- landsche orieven van enkelvoudig gewicht is verlaagd tot 7 en een halve cent. Het port der brieven naar Sunname en Curacao als mede in het grensverkeer met België en Duitschland is, voor het gewicnt tot en met 20 gram, eveneens op 7 en een halve cent gebracht; dat voor brieven van niet meer dan 20 gram naar Nederlandsch Indië blijft voor loopig genandhaafd op 10 cent (ook Zeepost). Gedurende de maand Juli kun nen de bij het publiek voor handen frankeerzegels van 10 cent worden ingewisseld tegen frankeerzegels van 7 en een halve cent tot een gelijke totale waarde, eventueel met bijvoeging van een overschietend bedrag in geld of in zegels Nieuwe tarieftabellen en tariefboekjes zijn binnenkort verkrijgbaar tegen resp. 5 en 10 cent ROODE KRUIS-POSTZEGELS IN BOEKJES. Vanwege 't hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie wordt mede gedeeld, dat de Roode Kruis- zegels, gelijk vermeld binnen kort verkrijgbaar worden ge steld in den vorm van postzegel boekjes. Er zijn vier soorten, n.m. een waarin alle zegels voorko men, van elk soort vier stuks (prijs f 1.92), een met 20 zegels van 7'/z 02 20)> een van 10 zegels van 7'/2cis. en 10 van 15 ets. (f3.10) en een van 10 zegels van 5 ets. en van 7'/2 ets. (f 1 90). De boekjes zijn in de eerstkomen de dagen verkrijgbaar op de postkantoren. De opschriften op de omslagen zijn van de hand van A. van der Vossen. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt s nuofupijntabletten 60 en 30 ct Mijnhardt s Kiespijntabletten 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Na aandachtige lezing van het antwoord, dat Ged. Staten heb ben gegeven op de vragen van het Statenlid, de heer Wallien, moet iedere lezer wel tot de conclusie Komen, dat bij ons pro vinciaal hoofdcollege de ernstige wil tot verbetering ontbreekt. Wij twijfelen er dan ook ten zeerste aan, of de interpeliant door het antwoord tevreden is gesteld en voorzien, dat het laatste woo d over deze kwestie nog niet gesproken is in de Prov. Staten. Oppervlakkig bezien lijkt het geheeie bttoog onaantastbaar. Alles is gebaseerd op de grond motieven, die bij den aanvang worden gegeven. Maar juist deze zijn o. i. niet sterk. Zoo wordt gemeld, dat voor den dienst Vlissingen-Breskens slechts 1 root beschikbaar is. Dit doe vermoeden, dat voor de lijn Vlissingen-Neuzen er meer worden gebruikt. Indien dit zoo is, dan doet dat toch wel heel eigenaardig aan, als we nagaan a. dat Vl.ssingen—Breskens ie der jaar met een groot batig saldo en Vlissir gen-Neuzen met een groot nadtelig slot werkt. b. dat de eerste lijn onmisbaar is en de tweede wel ondervangen kan wot dut, al gaat dit wellicht met eenige bezwaren gepaard. De tweede reden is, dat reke ning moet worden gehouden met de werktijden van het personeel. Natuurlijk, zouden wij zeggen, maar wanneer achteraan door Ged. Staten met huiselijk gebaar wordt opgemerkt, dat bij deze regeling het personeel zoo mooi gelegenheid heeft, het middag maal thuis ttf" gebruiken, dat het den avond in den huiselijken kring kan doorbrengen, terwijl dat bij eventueele wijziging niet meer mogelijk zou zijn, dan vra gen wij ons verwonderd af, hoe zwak Ged. Staten zich in hun argumentatie hebben gevoeld, als ze hun toevlucht moesten nemen tot dergelijke motieven. De dienst is hoofdzaak en de uitvoering moet op de voor het personeel aangenaamste wijze worden ge regeld. Dit spreekt vanzelf, maar de zaak mag niet worden omge wisseld. Voorloopig zullen wij eindigen met denwensch, dat Ged. Staten alsnog de mogelijkheid van betere aansluiting ernstig onder het oog zullen zien. IJzendijke. De collecte voor de stormramp heeft alhier opge bracht f 358,75 Zuidzarde. De alhier ge houden collecte ten behoeve v»n de slachtoffers van den wervel stormramp heeft f 306- opge bracht Zui.zandr, ln den nacht van Zondag op Maandag zijn alhier zes konijnen, toebehooren, de aan den heer J., afgemaakt- hetgeen zeer waarschijnlijk door honden is geschied. School- en Kerknieuws Breskens. Zondag werd voor de eerste maal in de Ned. Herv. Kerk een Jeugddienst ge houden, welke een groot succes is geworden. Meer dan 350 per sonen woonden de dienst bij. Oostburg ln aansluiting op de onlangs te Breskens gehouden vergadering van besturen van vereenigingen op het gebied van onderwijs en volksgezondheid, om te komen tot instelling van het instituut schoolarts, werd Zaterdag 25 Juni jl. een derge lijke vergadering gehouden van afgevaardigden uit alle gemeen ten van ons district. De voorzitter W Carels, voor zitter der Oudercommissie O. L. S. 1 te Breskens constateerde, dat het engere doel van Breskens, om te trachten een schoolarts van slechts enkele gemeenten te ver krijgen, moest worden losgelaten, daar inmiddels het idee „districts- schoolarts' naar voren was ge bracht. De heer J. Rosendaal uit oost burg zette hierop in den breede uiteen, hoe z. i. het best gehan deld kon worden door het werk te steunen van de commissie, ingesteld door het Prov. Groene Kruis Na uitvoerige besprekingen werd besloten, een commissie te benoemen, die tot taak had, in dit district het werk van het Prov. Comité te steunen. Aangewezen werden de heeren Fraser, te Oostburg, (Groene Kruis) J. Roséndaal, Oostburg, (Ouder commissies). J. A. Hoste, Oostburg (Volks onderwijs M. E. P. Waelput te Groede, (Onderwijzers J. J. Wallien te Breskens (Ge neeskundige kring.) J. P. Leenhouts, Schoondijke (Bijz. Chr. Onderwijs Cornelis te IJzendijke Bijz. Kath. Onderwijs en Wit-Gele Kruis) terwijl de heer W Care's te Breskens als eerelid aan de commissie werd toegevoegd. De beide eerstgenoemden wer den resp, als voorzitter en secre taris aangewezen. Licht voor RIJwioian enz Woensdag 29 Juni nam. 9 50 Donderdag 30 9.49 Vrijdag 1 Juli 9 48 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Woensdag 29 Juni 1 52 2 16 Donderdag 30 2 37 3 01 Vrijdag 1 Juli 3.29 3 53 Nieuwe Maan Woensdag 29 Juni vootm. 7 52. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van Vrijdag 24 Juni. De volgende zaken werden behandeld P. O. L. 33 jzonder beroep te Doorntck en J. L, M. P. 20 j, chauffeur te Moscroen (Frj werden verdacht dat zij op 2 April toen zij met een auto in vliegende vaart spiritus smokkel den, te Sluis niet hebben voldaan aan de vordering van de kom miezen en politieambtenaren om halt te houden en dat zij door de barricade zijn gereden toen op hen gescholen werd. De opperwachtmeester B. kwam bij die gelegenheid om het leven. Voor L. werd 2 x 1 maand gev. straf geëischt en voor P. 2 x 1 maand gev. straf en 14 d. gev. straf. Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 Juni. De volgende zaken werden behandeld M K., 41 j., werkman te Aardenburg werd beklaagd, dat hij op 12 Mei j 1. te Aardenburg eene kuip, toebehoorende aan J. C. heeft weggenomen. Eisch f 20 of 20 d. h uitspraak idem. VERZEKERING Mij. „GRONINGEN". Onder presidium van den heer Jhr. K. F. Quarles van Ufford werd Maandag 27 juni jl. in het hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Ver gadering gehouden van „Gronin gen Alg. Onderlinge Maat schappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, van 1921 af gevestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur F. F. Leopold, uitgebracht rapport over 1926 bleek, dat 560 schaden, tot een gezamelijk bedrag van f 204 914 01, werden vergoed De Reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December jl. f 184 798 64'/2. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der reke ning en van den Accountant, den heer A. Versteege, werd de ad ministratie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. WEDEROM BELGISCHE PROPAGANDA IN ZUID LIMBURG. Zaterdagavond zijn verschil lende Belgen per auto en op de fiets over de grens gekomen en hebben in de gemeente Weert op verschillende plaatsen biljetten angeplakt, waarop het volgende te lezen stond: „Limburgers en Brabanders! Laat niet langer uw belangen opofferen aan de hebzucht der Amsterdamsche en Rotterdamsche kooplieden, die alles doen wat in hun macht is om u te ver drukken en te vernederen. Wij, Limburgers en Brabanders, die onder die immer grooter wordende verdrukking smachten, hopen dat al onze broeders, wanneer het uur der bevrijding zal slaan, hand in hand zullen gaan en alles opofferen tot het afschudden van dit ondragelijke juk voor de bevrijding van gods dienst, land en volk en weten zeker, dat de Belgen, waarvan wij zijn weggerukt, gelijk een kind van zijn moeder, ons zullen steunen om ons uit de slavernij te bevrijden. Harten hoog, leve Brabant en Limburg! Meester zijner toe komst". Ook in de Nedetlandsche grensgemeenten Hunsel en Itter- voort zijn in den nacht van Za terdag op Zondag omstreeks half 11 pamfletten, dezelfde als in Weert, aangeplakt. Tusschen Ittervoort en Hunsel trof een inwoner uit die plaats, die per fiels op dat uur naar huis keerde, 2 personen met fietsen aan. Genoemde persoon sprak de Belgen aan, die Fransch sprekend met elkaar doorreden. Even later beef een telg achter, voorgeven de pijn aan zijn been te hebben, terwijl de ander doorreed. Vast staat dat eerstgenoemde persoon de pamfletten heeft aangeplakt, 's Morgens in alle vroegte heb ben de bewoners de pamfletten overal afgescheurd. MISLUKT. Eenige dagen geleden werd de aandacht van den Vreemdelingen dienst aan het hoofdbureau van politie te 's Gravenhage geves tigd op een advertentie, welke in enkele bladen had gestaan en waarin een persoon kennismaking vroeg met jongedames, teneinde samen in verschillende vreemde talen te converseeren. Men kon op deze advertentie schiijven in de Fransche. Duitsche, Italiaan- sche of Spaansche taal. Naar aanleiding van deze advertentie ontstond er tusschen den steller en een aantal Haag- sche jongedames, onder wie en kelen uit zeer gegoede kringen, een correspondentie, in welke de steller zich nu eens letterkundige, dan weet journalist noemde. De brieven waren meestal onderteekend met den naam Felix de Bonvioli, terwijl enkele de onderteekening van Felix de Bonvioli Cavalcbao (een oud adellijk ltaliaansch geslacht) droegen. De man woonde in een perceel aan den Stationsweg. Een en ander gaf de politie aanleiding, eens een onderzoek in te stellen naar den Italiaan- schen graaf in diens omgeving. Aan het opgegevene adres trof men een vreemdeling aan, die zich uitgaf voor journalist en mede-redacteur van zeker obscuur tijdschrift. Bij informatie bleek echter, dat hij nooit tot de medewerkers van dat tijdschrift had behoord. Een ernstig vermoeden bestaat, dat hij deel uitmaakt van een internationale bende, die een handel in vrouwen en meisjes drijft. Het schijnt, dat hij zijn bedrijf ook in de residentte wilde gaan uitoefenen, maar door de politie in de uitvoering van zijn voornemen verhinderd werd. Het is dan ook niet verder gekomen dan tot correspondentie met verschillende jongedames. De aangehoudene is naar het huis van bewaring overgebracht. De vreemdelingendienst heeft hem ter beschikking van den procu reur-generaal gesteld om hem langs diplomatieken weg naar Polen te doen terugbrengen. De consul van Duitschland te Rotterdam en de consul-generaal van Tsjecho Slowakije zijn van een en ander in kennis gesteld en ook in die landen zal een onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop hij aan de valsche paspoorten is gekomen. EEN AUTO-ONGELUK. Zaterdag omstreeks half 9 reed de heer Van der Veer uit Arnhem op den Henderloschen weg nabij Ughelen, -gemeente Apeldoorn, doordat hij het stuur kwijt raak te, tegen een boom De heer Van der Veer en zijn zoon werden ernstig gewond Beiden zijn naar Arnhem vervoerd, AUTO TE WATER. Zaterdagavond is op den hoek van de Kostverlorenkade en Jacob van Lennepkade een luxe auto te water gereden De chauffeur was met zijn meisje, zonder zijn patroon daarvan in kennis te hebben gesteld, een toertje door de stad gaan maken in de vrij wel nieuwe „Aubirn". In de Kin kerstraat reed hij door onvoor zichtigheid een [65 jarigen man aan, die daarbij eenige minder ernstige kwetsuren opliep en in het Wilhelminagasthuis moest worden behandeld. Het publiek schreeuwde den chauffeur toe, dat hij moest stop pen, doch deze gaf daaraan geen gevolg en reed in vliegende vaart de KoStverlofenkade af EEN WELGESLAAGDE MYSTIFICATIE. Tengevolge van een mystifi catie heeft de diiecteur van de Sanlé gevangenis te Parijs, toen één van de „Camelots du roy" de stem van een minister naboot send de noodige orders gaf, Daudet, Deleste en den commu nist Semard in vrijheid gesteld. De directeur van de Santé- gevangenis werd opgebeld door iemand, die voorgaf Albert Sar- raut, de minister van binnen landsche zaken te zijn. Deze mystificateur zei, dat de minis terraad zooeven besloten had de drie vrij te laten. Hij voegde erbij; „Daar wij elke betooging willen vermijden, moet dit onverwijld geschieden. Eerst moeten Daudet en Deleste op vrije voeten wor den gesteld, een bewijsstijk is overbodig, evenals Girardin een week geleden zonder schriftelijke machtiging uit de hechtenis is ontslagen Over een half uur zult u me verslag doen." Tot zoover de telefonische boodschap. De directeur van de gevangenis wantrouwde ze, daar om telefoneerde hij dadelijk weer naar het departement van binnen- landsche zaken. De minister was afwezig, maar iemand, die zich uitgaf voor den sectetaris van zijn kabinet bevestigde de op dracht en dekte den directeur met zijn verantwoordelijkheid. De directeur waarschuwde toen Daudet en Deleste onder het dejeuner en verzocht hen voort te maken. Een uur later stapten ze in de auto, die men voor hen gehaald had. Meer laat de re geering voorshands niet los Het onderzoek is aan den gang. Zonder twijfel hebben de Camelots du Roi in deze geslaag de grap de hand gehad. Zij moeten den naam Sémart er bij genoemd hebben om de bood schap geloofwaardig te maken. Girardin is de anarchist, die als hongerstaker vrijgelaten werd De kabinetsraad heeft besloten den directeur van de Santé te ontslaan, die Daudet, Deleste en Sémart zonder bevel in vrijheid heeft gesteld Deze ambtenaar zal voor een tuchtraad gedaagd worden. Er is een onderzoek ingesteld om de omstandigheden der vrijlating der drie gevange nen vast te stellen. Het parket van de Seine heeft onmiddellijk den directeur der gevangenis een verhoor afgeno men De heer Catry verklaarde als volgt: Ik bevond mij in mijn werk kamer en gebruikte juist mijn dejeuner, toen ik om ruim haif een aan de telefoon werd geroe- p-n. Er werd aangediend „de minister van binnenlandsche za ken. lk nam de telefoon ter hand en een zware stem die ik meende te herkennen als die van Sarraut, gaf me bevel om de heeren Daudet, Delest en Semard op vrije voeten te stellen. Even later ging ik naar inijn directeurs kabinet en vroeg aansluiting met het ministerie van binnenlandsche zaken. lk vroeg bevestiging van het bevel dat ik had ontvangen, en toen ik deze bevestiging ont ving, deed ik hetgeen noodig was om de order uit te voeren en ik heb toen de gevangenen vrijgelaten. Daarna heb ik den prefect van politie van de uitvoering van de ministerieele order op de hoogte gesteld; kort daarop werd ik geroepen bij den heer Mouton, directeur van strafzaken van het departement van justitie. Toen begreep ik pas dat il: het slachtoffer geworden was van de geweldige mystificatie. KINDEREN EN WIJN. Toen te Ooszweil een huis eigenaar van zijn werk thuis kwam, vond hij zijn huisraad kort en klein geslagen. Aan vankelijk dacht men aan het werk van inbrekers, maar aldra ont dekte men dat drie meisjes van 4 tot 8 jaar hier hadden huis gehouden. Geen enkele schilderij was aan den muur, geen portret in de'ijst gelaten, van het servies waren twee borden gespaard gebleven, gordijnen waren afgescheurd en kasten omgetrokken, de lampen waren stukgeslagen en de uitzet van de vrouw was verscheurd,

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2