ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 36e Jaargang Woensdag 29 Juni t827 Nummer 3238 Uit het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorZeeuwschViaanderen te Terneuzen. 7. MERIEL. Ingezonden Mededeeling. Vrouwenhanden Prov. Staten. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Ad vertentleprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.,020ia breskens Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 fj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering aa a gulden bij levens- jaa gld. bij dood jee gld. bij verlies »a gld. bij ver- ii gld. bij ver- ap gld. bij ver- 11 gld. bij verlies voor de abonné's tegen vNn lange ongeschikt- 1 Mfj door '/h van een hM lies van een EL[] lies van een xh lies van een IN van eiken ongelukken voorheid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. VISCHHANDEL. De garnalenhandel leverde wegens het dalen der Belgische valuta en de zeer geringe aan voer eer verlies dan winst op. De sardijnhandel (najaar 1926) was door te groote toevoer op andere havens zeer slecht Alleen voor de visschers was deze goed. Rooken werd daarom bijna niet gedaan. De garnalenvangsten waren per vangdag zeer laag: per mo torvaartuig werd ongeveer 130 K. G. per dag gevangen, waarom steeds een klein kwantum voor vervoer, hetgeen per vrachtauto geschiedt, beschikbaar was Wegens den grooten aanvoer van Elbesprotten in Duitschland was de handel in dat artikel ook zeer slecht. Het visschersbedrijf te Breskens lijdt, zooals reeds in het vorig verslag is opgemerkt, steeds aan het ontbreken van goede ver bindingen. In het najaar werd een visch- drogerij opgericht, teneinde afval te kunnen verwerken tot een product geschikt voor vischmeel. Door een firma wordt vermeld de verzending van 136 900 K G. sprot naar Duitschland, 27 625 K. G. naar België en 15 000 K G naar Engeland. Voor den handel zijn de voor uitzichten niet gunstig, omdat de visschers onderhandelingen voeren om hunne vangst door tusschenkomst van den Trans portarbeidersbond op de velschil lende Belgische en Fransche markten te verkoopen. Indien hun dit gelukt zou er, naar wordt verzekerd, zoowel voor de handelaars als voor de vis schers een slecht jaar aanbreken. Betreurd wordt, dat de leiders zonder overleg te plegen met den handel, dergelijke adviezen geven, aangezien het voor de Ik was op dat oogenblik on uitsprekelijk dankbaar dat Van- frey bij mij was. Iedereen is met een zekere mate van koel bloedigheid bedeeld als 't van hem geëischt wordt en Vanfrey voelde zich hoe langer hoe meer in zijn element, terwijl ik beefde van angst. Hij is iemand die in het gewone leven zoo afgetrok ken is, alsof hij zijn ziel op een onderzoekingstocht volgt. Ik heb hem aan een diner, waar de heerlijkste spijzen en de fijnste wijnen werden toegediend zien staren, alsof hij in een ledige ruimte blikte en ik heb hem port zien drinken die naar de kurk smaakte zonder het te beproeven. Ik heb mij dikwijls aan die onverschilligheid ge ërgerd, maar thans, nu mijn denkvermogen benevtid was, was 't een groote troost voor mij dat Vanfrey zoo helder en moedig was. „Kom aan, Johny'" fluisterde hij, ,we zullen, net als een paar ratten, langs het huis sluipen, tegen den muurblijf dicht achter me". visschers een achteruitgang zou beteekenen. De visscherij zou zeer gebaat worden, indien het mogelijk werd om met de nieuwe Ferryboot ook spoorwegwaggons over te bréngen, waardoor een rechtstreeksche en vlugge ver binding zou worden verkregen voor vischvervoer naar Holland- sche steden. GEMEENTEN BEHOORENDE TOT HET GEBIED DER KAMER EN DEN LOOP HUNNER BEVOLKING. Aardenburg Biervliet Breskens Cadzand Eede Gioede Hoofdplaat Ijzendijke Kruis (St.) Nieuwvliet Oostburg -Retranchement Schoondijke Sluis Waterlandkerkje Zuidzande De le kolom is De 2e kolom is 2156 2445 2562 987 1092 2651 1416 2853 683 480 2725 710 2023 3125 597 1035 op 31 Dec. op 31 Dec 2181 2425 2643 986 1091 2645 1380 2886 677 483 2690 694 2078 3114 594 1045 1925. 1926. SCHEEPVAART. Breskens. Binnengekomen en uitgevaren zijn 6 zeeschepen, met een laadvermogen van 2770 scheepstonnen. Binnengekomen zijn 12437 binnenschepen, met een laadver mogen van 692 080 scheepston nen, en uitgevaren 12121 binnen schepen met een laadvermogen van 687.585 scheepstonnen, totaal 2 858 binnenschepen met een laadvermogen van 1 379.665 scheepstonnen. Hieronder waren 4580 stoom schepen met 630 264 S. T. laad vermogen van den Provincialen Stoombootdienst^p de Wester- Schelde, en 17o40 visschersvaar- tuigen met 322.516 S. T. laad vermogen. Biervliet ln de haven van den Koninginnepolder kwamen bin nen 137 schepen met een tonneninhoud van 17660 tonnen. Geladen zijn beetwortelen, mest Hij had een dikken stok in de hand en, daarmee voor zich uit tastende, sloop hij langs den muur, ik volgde naar ik me inde gingen wij in tegenovergestelde richting van de deur die wij hadden hooren openen, doch ik had 't mis, want wij waren ter nauwernood aan het einde van den muur gekomen, of wij hoor den de voetstappan weer en nu veel duidelijker, dan te voren. Ik wou 't op een loopen zetten maar Vantrey duwde mij in de Schaduw terug en beval mij stil te wachten. Toen kwam erom den anderen hoek van het huis een jong mei<je met een lantaarn in de hand, waarvan zij het licht naar alle kanten om zich heen liet vallen, alsof zij iets zocht. VI. Wij bleven doodstil, tegen den muur gedrukt, in de schaduw staan. De regen viel altijd nog in stroomen neer, maar 't meisje scheen daar niet om te geven zij had een mantel los over de schouders geslagen en de kap er van over het hoofd getrokken, zoodat niets van het haar zicht baar was ik zou gezworen heb ben dat het donker haar was, omdat haar wangen die gezonde kersen-roode kfimr hadden, die stroo, aardappelen en vlas en gelost macadam, grind, steenkolen en kunstmest. De haven aan den Paulinapol- der werd bezocht door 52 schepen met een inhond van 11175 tonnen De ladingen bestonden uit suikerbieten, mest, stroo, vlas, aardappelen, kunstmest, macadam en steenkolen. Sluis. Op het kanaal Sluis- Brugge arriveerden uit de rich ting Brugge 134 schepen met een totalen inhoud van 33288scheeps tonnen, terwijl in de richting Brugge vertrokken 133 schepen met een totalen inhoud van 33249 scheepstonnen De vaart was gedurende 29 dagen onderbroken, namelijk van 14 tot en met 23 Januari 1926, wegens ijs, van 1 tot en met 17 September wegens het aftrekken van het water in verband met de uitvoeringvan onderhoudswerken, en 27 en 28 December, wegens ijs. Van de ingekomen schepen waren er 1 geladen met heipalen, 8 met kunstmeststoffen, 21 met macadam, 9 met steen en zand, 1 met passagiers, 3 met cement. 1 met bouwmaterialen, 1 met steenkolen, 1 met sintels en 88 ledig. Van de uitgaande schepen waren er 5 geladen met granen, 14 met metselsteen, 10 met aard appelen, 1 met passagiers, 2 met bouwmaterialen, 4 met stroo, 55 met suikerbieten, terwijl 42 ledig vertrokken. Het aantal reizen van de twee stoombooten van den dienst Sluis- Brugge bedroeg samen 542. Met deze booten worden zoowel pas sagiers als goederen vervoerd welke huishoudelijke arbeid verrichten, bijven zacht, gaaf en blank door DOOTub3e0 860°-9c?:PUROL men meest bij donkere men- schen aantreft; 't bleek later dat ik goed geraden had. Zij had een kleinen mond, die vaat- beradenheid verried, en een snoezig kuiltje in de kinzij zelve wa« klein en tenger. Haar oogen flikkerden, als kleine vlammen, onder het vlug voort trippelen, terwijl zij ateeda de lantaarn hoog hield opgeheven, om goed om zich heen te kunnen zien. Zij kreeg ons niet in het oog en wij hielden ons heel stil, deels omdat wij onzeker waren of het veilig voor ons wezen zou als zij ons gewaar werd, deels om te zien wat zij doen ging. Zij liep juist aan de over zijde van het pad, toen zij dicht bij ons was en zou ons zeker voorbij geloopen zijn, als niet toevallig het licht van de lantaarn ons beschenen had. „O zei ze heel bedaard, terwijl zij het volle licht op ons liet vallen, „ik ben naar buiten\ gekomen om te zien of ik iemand vinden kon". Wij stonden verbluft te kijken en ik wed dat Vanfrey 't land had, dat hij zijn stok ter verde diging had opgeheven. ,Heeft mijn oom dat schot op jullie gelost vroeg zij, zich tot Vanfrey wendende, met het Overname plaatselijke elec- triciteitsnetten. Van den raad van bestuur der N. V. P. Z E. M. kwam bij Ged. Staten een schrijven in betreffende de overneming van plaatselijke netten. De door de vennootschap voorgedane denkbeelden komen Ged. Staten aanbevelenswaardig voor en zoowel in haar belang, als in dat der gemeenten. Zij geven de Prov. Staten, in over weging, zich eveneens in dezen zin uit te spreken, en het ge vraagde crediet van f500 000 aan de P. Z E. M te verleenen, zulks in dien zin, dat aan haar al naar behoefte, tot een maxi mum van f500 003 een en ander ter beoordeeling van Ged. Staten, voor het beoogde doel, naar de rente van den dag, gelden wor den voorgeschoten. De provincie zal zich deze gelden moeten ver schaffen, zoo noodig, door leening. Ged. Staten stellen daarom voor te besluiten tot het verlee nen van een crediet en het aan gaan eener geldleening van f 500.000 tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. In het schrijven van den raad van bestuur der P. Z. E. M. aan Ged. Staten wordt er o.a. op gewezen, dat enkele gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen te ken nen hebben gegeven, dat zij wel wenschten ontslagen te worden van hare bemoeiingen met de electriciteitsvoorziening. Verbe tering in de rentabiliteit van het bedrijf is alleen te verkrijgen door vergrooting der diversiteit en daartoe moet getracht worden zooveel mogelijk stroom voor zooveel mogelijk doeleinden, welke een economisch stroom verbruik met zich brengen, te verkoopen. Zet men slechts stroom voor verlichting af, dan zal men nimmer een behoorlijk verbruik per hoofd bereiken en bovendien een abnormaal hooge belasting constateeren. Voegt zich bij het lichtverbruik het verbruik van kieinkracht, zoo zal niet al licht op hem gericht. „Ala je in aanmerking neemt, dat die twee schoten op een af.tani van vier meter vielen, dan is het wonder dat hij ons niet gedood heeft", viel ik op gewonden in de rede. Hierop liet zij het licht op mij vallen en ik zag dat een minachtend lachje om haar mond speelde. Ik begreep niet waarom zij lachte. „Maar hij heeft 't niet gedaan", zeide ze. „Neen, gelukkig niet". „Daar ben 'k blij om", ver volgde zij ernstig „Ikgeloofdat hij voornemens was jelui te doo- den, maar het was te donker, en nu kom ik eens zien of je ge wond bent". Ik was zoo verwonderd over haar koelbloedigheid, dat ik niet wist wat te zeggen en ik liet 't aan Vanfrey over om met zijn gewoonlijke hoffelijkheid te antwoorden „Dat is heel vriendelijk van je". „O I je behoeft me niet te bedanken", zei ze even einstig als te voren, „want ik kan je toch niet helpenik wou dat ik 't kon. Mijn oom is zoo angstig dat het beter is dat jullie niet in huis komen". „Neen,,ik geloof, dat wij buiten leen de quantiteit van het ver bruik maar ook de qualiteit verbeterendeze verbetering wordt nog belangrijker, zoomen stroom weet te verkoopen voor huishoudelijk verbruik, voor groot kracht, voor tractiebedrijven, wa ter leidingen poldergemalen enz. Door doelmatig ingerichte tarie ven en leveringsvoorwaarden kan met een weinig medewerking van de zijde der afnemers een verhouding tusschen verbruik en belasting verkregen worden, die wel zeer ver van het ideaal van de 8700 uren van het maximum zal blijven, doch die toch aan zienlijk gunstiger zijn kan dan de ongeveer 2000 uren, die thans in Z.-Vlaanderen bereikt worden al is dit cijfer voor het oogenblik en voor een landbouwstreek ais Zeeuwsch Vlaanderen zeker be vredigend. Dit kan alleen ver beterd worden als de afnemers medewerken en door het direct distribueeren van den stroom door de P. Z E. M. zonder tusschen komst van de gemeenten, zooals de meeste provinciale bedrijven reeds zijn gaan doen, waar dit nog mogelijk is Dit niet alleen in eigen belang, maar ook in dat der afnemers. Directe levering kan ook leiden tot voordeeliger tarieven voor de verbruikers. Ook heeft men meer zekerheid alom geoefend per soneel der provincie te hebben. Ook uitbreiding door acquisitie reclame kan beter tot haar recht komen, wanneer het door een. provinciaal bedrijf geschiedt. Ook zal beter gezorgd worden voor de electriciteitsverbruikers in ge meenten, waar ook gasverbruik is en daardoor kan worden aan getoond, dat gas en electriciteit vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan. Een bezwaar tegen rechtstreeksche levering aan den verbruiker is dat de gemeente besturen ter plaatste beter geori ënteerd zijn, dan de provinciale ambtenaren, maar daarom mag men de economie van het geheel en de techniek niet opofferen. De ervaring in andere plaatsen veiliger zijn", stemde Vanfrey toe. Zij keek hem strak aan, als of zij zich zou vergewissen of zija gereede instemming ook uit bangheid voortkwam. Zij wist zeker niet wat ironie was, en begreep daarom nitt wat hij meende. „Maar jelui zijn doornat 1 Wa ren jelui voornemens om op de hei te overnachten?" „Niet als wij ergens onder dak konden komen", antwoordde Vanfrey; „wij zijn eigenlijk ver dwaald, en in 't donker zijn wij afgegaan op 't eerste licht dat wij zagen, omdat natuurlijk, waar een licht is een huis moet zijn, en wij hooptea een schuilplaats te vinden". Zij knikte instemmend, „'t Is jammer dat mijn oom zoo vreemd is t Ik geloof, dat mr Trakes ook niet zou willen, dat jelui binnenkwamen, en Horley ook niet ais hij hier was. Zij willen geen vreemde menschen in huis dulden'; zouden jelui niet in de schuur kunnen slapen Daar is goed droog stroo". „Zouden je oom of mr Trakes of Horley ons daar niet komen doodschieten?" vroeg Vanfrey. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1