ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN MER [EL. Gemeenteraad BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drutsker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.'°2in breskens p-$™ Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e Jaargang Woensdag 22 Juni 1927 Nummer 3236 GRATIS verzekering gulden bij levens- jaa gld. bij dood m* gld. bij verlies i»a gld. bij ver- i gld. bij ver- ai» gld. bij ver- ji gld. bij verlies voor de abonné's tegen vMN lange ongeschikt- door /y van een yM Hes van een lies van een /y lies van een Ifl van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. AARDEKBURG. o Vergadering op Vrijdag 17 Juni. Aanweiig waren alle leden. De notulen der vorige ver gadering werden met 4 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco goed gekeurd. De aanvragen om verhoogde subsidie der Koninklijke Muziek- sociëteit „Aardenburgsche Fan faren" werd op voorstel van B. en W. in handen gesteld van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen. In de vorige raadsvergadering werd deze aanvrage aangehouden daar de stemmen staakten, omdat de heer Blondeel blanco stemde Een verzoek om ruiling van grond ingediend namens Mevr. wed. J. L. van den Broecke- Hussum werd niet toegestaan, daar de tegenwoordige pachter die nog 8 jaren pacht heeft, hiertegen bezwaren had, (hoewel het niet in de bedoeling lag van verzoekster, om dezen het land te ontnemen), en ora de toezeg ging te doen, dat de ruil kan geschieden na afloop van den pachttermijn, daarvoor wil de tegenwoordige raad de dan zitting hebbenden raad niet binden. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin werd medegedeeld, dat het rijk genegen is '/3 te betalen in de kosten a f 450 - benoodigd voor het naar de eischen des tijds inrichten van de barak voor besmettelijke ziekten van hel Burger-Gasthuis, mits de ge meente s/3 der kosten bijdroeg. Daar B en W. van oordeel zijn, dat het Gasthuis in staat is zelf dit bedrag f 150. - op te brengen, hadden ze aan de Regenten van die inrichting voorgesteld, dit bedrag uit de gemeentelijke gelden voor te schieten, doch de regenten antwoordden, dat ze met dergelijke hulp niet gebaat waren. De voorzitter deelt nog mede, rrr „Ik kan u niet zeggen hoeveel belang ik begon te stellen in onze gesprekken over vogels en eieren". „Een beetje droog, vrees ik", antwoordde ik. „O neen, heelemaal niet; ik heb in de laatste dagen van niets anders gedroomd dan van mee- zen, sperwers en cormoranten". „Droomen zijsoms benau wend 1" waagde ik, in de ver onderstelling dat ze mij een beetje voor den gek hield, want zij was er geen vrouw naar om belang te stellen in orrithologie, alhoewel zij deed alsof het haar interisseerde". ,lk zal weldra gelegenheid hebben", begon zij weer, ,om van uw letsen te profiteeren en te zien of ik het verschil ken tusschen 't ei van een mees en dat van een kwikstaartwant ik ga naar buiten daarom verzoen ik met het denkbeeld, dat ik mijn eigen Londensche vrienoen heb laten glippen". 'k Hoop dat u een prettigen tijd zult hebben 1" „Dat zal ik zeker, want ik ga bij vrienden logeeren". dat het B. G. jaarlijks f 900 ont vangt, als bijdrage in de huur der barak, van andere gemeenten, zoodat, waar ook deze belang bij de barak hebben, ook van dezen een bijdrage zou kunnen gevraagd worden en dat niet alteen Aardenburg moet bijdragen. Bovendien is dat bedrag van f900-wel ruim genoeg, dat er f 150 af kan voor verbetering. De heer Van der Hooft vond het jammer, dat de barak oorspron kelijk niet beter naar alle eischen gebouwd werd. Daar de regenten niet accoord gaan met het door B. en W. voorgestelde, stellen B. en W. thans den raad voor, afwijzend te beschikken, welk voorstel den weg van de meeste voorstellen opging namelijk aangenomen met 4 tegen 3. Daar het alg armbestuur op de vorige raadsvergadering zijn begrooting niet kreeg goedge keurd omdat ze f 100 subsidie van de gemeente vragen enf 100 op de spaarbank willen beleggen, stellen B. en W. thans voor den post van f 450 voor verpleging van krankzinnigen met f 100 te verminderen, wat werd aange nomen met 4 vóór, 1 tegen, 1 blanco en 1 onthouding. Woor het ingekomen verzoek der sportvereenigingen tot het beschikbaar stellen van een sport terrein, voelen B. en W. zeer veel, zeide de voorzitter, doch B. en W. moeten toch den raad adviseeren, echter tot hun spijt, om afwijzend te beschikken wegens de hooge kosten, die dit voor de gemeente zou brengen. Mevr. Van den Broecke vraagt, hoe hoog die kosten wel bedra gen, doch de voorzitter zegt geen bepaalde bedragen te kun nen noemen, doch een globale begrooting, opgemaakt door den gemeente-opzichter gaf toch een jaarlijksch renteverlies van f 100. B. en W. wisten wel niet wat zooal verlangd werd, niet tegenstaande Mevr. V. d. Br. gezegd had aan den voorz. ten allen tijde bereid te zijn, de „In een mooie buurt?" vroeg ik om iet» te zeggen, tchoon 't mij niet veel schelen kOD. „Ik geloof 't wèl", zei ze „'t is wat afgelegen meen ik het naaste station i» Merriton, een afstand van elf mijlen". „Merriton F' riep ik verwon derd uit. Mogelijk was de glim lach, waarmee zij dezen uitroep aanhoorde, louter luchthartig heid maar ik liet mij niet wijs maken dat er niet iets boosaar digs onder schuilde. Zij vervolg de bedaard „Kent u Merriton?" „Het ligt bij de Hoeve waar wij kamers gehuurd hebben, de plaats waarvan u ons de adver tentie zond". „Hoe toevallig 1" riep zij min zaam lachend. „Ik heb niet eens den naam van de Hoeve gelezen; en u nam die maar zoo zonder 't Is verwonderlijk I Mitschien zullen wij elkaar nu nog wel eens ontmoeten, u en mr Van- trey, en ik". Ik was overrompeld en ant woordde niet. Gelukkig kwam Vanfrey juist de kamer binnen en het onderwerp werd niet meer aangeroerd. Ik herinner me wei nig meer van het gesprek dat daarop volgde tusschen mrs Helsington en Vantrey, behalve een opmerking die hij maakte omtrent een schip waarin mrs verlangde inlichtingen te geve ze werden niet gevraagd, en B. en W taxeerden maar zoo'n beetje in de ruimte. Het derven van een deel van de pacht der weide bedroeg reeds plm. f 85. verder zou het terrein gelijk gemaakt moeten worden, en zouden jonge boomen verplant moeten worden. De voorzitter is blijde iemand gevonden te hebben die de zaak zoo verdedigt, doch meent toch, dat het te duur zou komen voor de gemeente. Mevrouw Van den Broecke zegt, dat toch het rijk '/3 deel betaalt, en stelt voor de zaak aan te houden en nog eens te onder zoeken. De voorzitter zegt dat de ver- eeniging maar eens met cijfers moet komen. De heer Lannoye wil ook nog eens uitstellen, daar hij de weide nog niet gezien heeft. De heer Blondeel vindt de weide te smal en de heeren Crelenaere en Van der Hooft vinden het ook jammer van de boomen, en laatstgenoemde wil dat de raad zich in beginsel zal verklaren, vóór of tegen een sportterrein, naar een terrein kan dan altijd nog worden uitgezien. De voorzitter zegt, dat er metteitijd, ingevolge de leer plichtwet toch een sportterrein zal moeten komen. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, wordt met 4 tegen 3 aangenomen Bij de wijzigingen der begroo ting voor de gemeente, dienst 1926 komt o. a een post voor van f 1324 - voor voeren van procedures goedgekeurd met 4 stemmen vóór 2 tegen en 1 blanco. Wijzigingen begr. Burger- Weeshuis zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Bij het punt wijziging be grooting Burger-Gasthuis, deelt de burgemeester mede, dat B en W. voorstellen geen enkel ver zoek of voorstel van deze inrichting meer goed te keuren, Helsington belang scheen te Stellen. Vanfrey was er met haar aan boord geweest toen het in de haven van Rio lag. Ik dacht toen geen oogerblik dat dit gesprek mij later weer te binnen zou komen. „Ik heb van ochtend in de courant gelezen dat het schip te Landsend in het gezicht was", vertelde Vanfrey. „Zoo", antwoordde m-s Hel sington, maar haar belangstelling in het schip scheen niet groot. IV. Als Vanfrey niet het geluk had g-had een heel gelijkmatig humeur te bezitten, dan zou hij zeker op den avond van den volgenden dag ongenaakbaar geweest zijn en het toppunt van woede bereikt hebben omstreeks negen uur, toen wij, te roet van het station gaande, begonnen te vreezen dat wij verdwaald waren. Ik had al lang in verschillende tonen loopen mopperen over het weer, den grooten afstand en de eenzaamheid, en eindelijk kon mijn lotgenoot geen woord meer uit me krijgen. Eenzaam strekte zich de hei voor ons uit, waar wij uit den trein waren gestapt. Purling was met ons goed vooruitgegaan, en met wangunst zag ik hem, in zoolang een der regenten, (W. v. Vooren) die naar hun oordeel op regelmatige wijze gekozen is, doch niet als regent wordt toegelaten, door de meerderheid van het bestuur van het Burger- Gasthuis verhinderd wordi als regent zitting mag nemen. Voorstel ts. en W. met 1 tegen 3 stemmen aangenomen. Thans komt aan de orde de bespreking van het bevel van Ged. Staten tot het vernieuwen van den weg Aardenburg Sint Kruis, gedeeltelijk met nieuwe keien en de oude keien op de rechter- en linkerzijde van den weg te verwerken. De voorzitter zou willen weten of de raad met dit bevel accoord gaat. De kosten bedragen voor Aardenburg plm. f 24000. B. en W. gaan niet accoord met dit bevel. De voorzitter heeft advies in gewonnen bij Mr Blaupot ten Cate en deze adviseerde om in beroep te gaan bij de kroon en tegelijk bij de Rechtbank. Volgens het contract met Sint Kruis voert Sint-Kruis alle her stellingen uit in overleg met Aardenburg, doch St. Kruis is de uitvoerster der werken en Aar denburg moet de helft der kosten dragen. Volgens het prov. regl. moeten de wegen onderhouden worden, door met deugdelijke materialen de gaten te herstellen, doch hier bevelen G. St. algeheele vernieu wing terwijl bovendien groote gedeelten van den weg best met weinig kosten weder zijn goed te maken. De burgemeester van Aardenburg had reeds een onder houd met zijn collega uit St. Kruis en deze zal den raad dezer gemeente op gelijke wijze advi seeren. Het voorstel van B en W. om volgens het advies Mr. Blaupot ten Cate in beroep te gaan zoowel bij de Kroon als bij de rechtbank werd mei 5 te gen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heer Reep maker en Mevr. Van den Broecke. mijn verbeelding, zich te goed doen aan den room en de boter van Cold Ridge Hoeve. Ik deed mijn best om Vanfrey door deze veronderstelling te doen water tanden en verweet hem dat hij die zoo bereisd was, in zijn eigen land den weg niet vinden kon. Juist omdat dat iets on mogelijk» scheen was't gebeurd, want wij hadden noch kompas, noch kaart meegenomen en ge meend wel iemand te zullen tegenkomen aan wien wij den weg konden vragen. Wij werden ter dege voor onze gemakzucht gestraft, want van het oogenblik dat wij, van den grooten weg af, een pad over de hei waren ingeslagen zagen wij geen enkel huis of geen levend wezen meer. Ik meende nog nooit een ver- latener plek betreden te hebben, of in ellendiger weer te zijn uitgeweest. In het begin van den dag was het lauw-warm en mat-kaim geweest, doch nau welijks waren wij uit den trein gestapt, of een onverwachte storm had ons overvallen. Vanfrey verklaarde dat hij nooit ergens, behalve in de tro pische gewesten, een dergelijken storm had bijgswoond. Na een uur gewoed te hebben, weid het plotseling stil, en dreigde een dik bewolkte lucht, die zich Uit het verslag van de Kamer van Kuophandel en Fabrieken voorZeeuwschVlaanderen te Terneuzen. Naar aanleiding van een schrij - ven van het Propapanda-Comité voor Wegsverbetering, waarin werd gevraagd welke verkeers wegen binnen het ressort der Kamer het meest en het eerst verbetering behoeven, om te vol doen aan de eischen van een veilig, vlug en ongehinderd eco nomisch verkeer, werd een com missie gevormd, bestaande uit de heeren P. A. Neeteson, I. van Melle en L F. M. van Waesberghe Met het door deze commissie uitgebrachte ïapport kon de Kamer zich ten volle vereenigen. Het luid als volgt Algemeene beschouwingen. Bij de beoordeeling van de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen komt men tot de conclusie dat deze, behoudens enkele hoodf- wegen of gedeelten daarvan on voldoende zijn voor de eischen van het tegenwoordig moderne verkeer. Te verwonderen valt dit niet, daar die wegen voor het overgroote deel jaren geleden zijn aangelegd, voldoende voor de eischen van dien tijd, en ook bij later aangelegde wegen het zelfde systeem werd gevolgd, al thans voor wat betreft de breedte, en waarbij er in hootdzaak op gelet werd of deze voldoende waren voor het berijden met de rij- en voertuigen bij den land bouw in gebruik. Om de kosten zoo laag mogelijk te houden werd nagegaan hoe smal men weg kon aanleggen om deze nog met een voertuig te berijden en voor het passeeren werd aange nomen dat men dan buiten de bestrating op den zijkant der wegen kon rijden. Omdat er destijds minder rij en voertuigen op den weg kwa- meu was dat elkaar passeeren niet zoo hinderlijk, het kwam althans minder voor dan thans weldra in stortregen en onweer ontlastte. Toen het begon, schuilden wij tusschen een groep groote boomen, in een klein dal, maar onze schuilplaats werd onhoud baar door het water, dat van de heuvelen stroomde en van de takken drupie; het mos, dat een paar minuten te voren onder Voeten veerde, was een moeras geworden, waar wij door mod derden, zonder te weten waar heen wij gingen en onzeker of de waterstrepen, die wij nog even konden zien glansen, groote regenplassen of inhammen van de zee waren. Wij wisten dat de zee niet ver af en de Hoeve, die wij zochten, tusschen ons en de zee gelegen was. Maar hoe wij in dezen doolhof de plaats van onze bestemming moesten vinden, was ons een raadsel, dat de duisternis ons belette op op te lossen. Tegen negen uur, toen het stikdonker was gewor den, gaven wij den moed op, en wij besloten juist onze moede ledematen niet verder voort te sleepen en den nacht op dit vochtige leger door te brengen, toen wij opeens een donkere gedaante voor ons zagenzij liep langzaam en waren reeds vlak bij, toen wij bemerkten dat de gedaante een man was. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1