ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Waamooi strijdt Chtna? tNo!'2? breskens BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS en zaterdags IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. po->t. f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. c. le bleu voorheen E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 jj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 36e Jaargang Zaterdag 18 Juni S927 Nummer 3235 GRAT1S verzekering gulden bij levens- jak gld. bij dood mp gld. bij verlies Ir a gld. bij ver- tl gld. bij ver- gld. bij ver- gld. bij verlies voor de abonné's tegen vnm lange ongeschikt- 1 ijm door /jj van een hij lies van een ll[] lies van een /q hes van een If] van eiken ongelukken voorheid tot werken. «WW een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Door Frits Wirtz. Dr. h. c. (Mandarijn van den Dubbelen Draak van China) 11 Het minderheidsprobleem werd sinds zes jaren mijn bijzondere studie. In vijf jaren bezocht ik 21 verschillende Staten, waar zich die minderheden bevonden Mijn studiemateriaal leerde mij dat in Europa en in de Balkan- Staten 48 millioen menschen in minderheid zijn, d. i. zes maal de Nederlandsche bevolking. Door de verkeerde politiek, welke de nieuwe Staten ten op zichte van hun minderhepen voe ren; door de passieve, dus foutieve houding van Clemen- ceau c. s zijn nu al die minder heden begonnen ook haar na tionale vereenigingen te.stichten. Toen Lenin op den grooten partijdag in Rusland erkende, dat Rusland nog niet rijp was voor het communisme, heeft hij zijn groote historische rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat Rusland slechts revolution- nair te maken was door een groote wereldrevolutie. En inder daad, het laat Moscou vrijwel koud, of bij ons in Indië de Javaan of de Europeaan heerscht. Hoofdzaak is, dat er troebelen komen, opdat het propaganda- bureau van Radek in zijn eigen Russische pers kan vermelden: Ziet, tawarasch (kameraad), hoe rijp Europa reeds voor onze ideeën begint te worden! Het is nu temidden dier ver ongelijkte volkeren, dat Rusland tracht terrein te winnen. Door de verkeerde politiek van Roemenië, Tsjecho-SIowakije en Polen zijn de 14 millioen Oekrainers, die over drie landen verdeeld zijn geworden, voor Europa verloren gegaan. AI die lieden voelen zich thans één van ziel en één van geest met hun stambroeders, de 35 millioen bewoners van Qroot-Oekraine, en zij zeggen het oogenblik te zullen zegenen, dat de toetreding ySgHABTe». MERtEL. „Jal" antwoordde ik: „Van- frey had er al lang plan op omdat hij een boek moet ichrij- ven en daar ik meestal omtrent dezen tijd eieren voor mijn verzameling ga zoeken, hadden wij bealoten samen te gaan". „Dat 's aardigi" riep zij plot seling uit, en er kwam een glant van genoegen over haar gelaat. „Waar gaat u heen?" ,Zoo ver mogelijk, om vol komen ruit te hebben", ant woordde ik, uit vrees dat zij om wellicht van Zaterdag tot Maan dag zou willen komen verratien. ,'t Kan wel zijn dat we in de open lucht kampeeren we weten 't nog niet zeker". ,U zult't gauw genoeg weten", zei zij glimlachend„u hadt generaal bij de cavelerie moeten worden, mr Redd, u heeft een bijzondere wijze van organisee- ren", Ik wist niet of dit sarcasme was J doch wij spraken niet ver der over ons plan en 't scheen me dien middag toe, dat mrs Helsington toch niet zoo onaan genaam was als ik dacht j ik tot Rusland zal plaatshebben. Moscou heeft het klaar weten te spelen, een wig tusschen de Staten te drijven, welke door Europa als rand-Staten tegen Rusland, en ook ter afbrokkeling van de Centr ie machten, gedacht waren. Moscou heeft het dus klaar weten te spelen, dat bij het uitbreken van een oorlog die landen niet alleen Rusland in het front zullen krijgen, maar tevens 15 millioen Oekrainers in den rug zullen hebben. Dit waren de resultaten van de oplossing van het minder heidsprobleem in Europa, waar voor Europa zelf blind is ge bleven en waarvan Rusland thans succes oogst. DE ANTi-IMPERlALlSTlSCHE BEWEGING Hoe is het thans in China gesteld? De Kuo Min Tang heeft op ongelooflijk snelle wijze den nationalen wind over China we ten te doen waaien. Hoe kwam nu de Chinees er toe, om den Rus, welken hij vroeger gehaat heeft, als stille vennoot in zijn nationale bewe ging op te nemen? Omdat hij-en hieronder volgt thans het oordeel van een comité lid van de K. M. T. -den Westerling, den imperialist, als deaanleidende oorzaak beschouwt dat zijn ontwikkeling in alles werd tegengehouden. In China heerscht thans een koortsachtige vrees voor het im perialisme, zooals de geschiede nis tot dusverre nog niet heeft gekend. Het was de nationale vrijheidsbeweging, welke deze angst heeft doen ontstaan. Deze nationale vrijheidsbeweging is tot heden in China niet achterwaarts, maar integendeel voorwaarts ge gaan, d. w. z. de idéé der vrij heidsbeweging, niet de middelen die daarvoor zouden worden, toegepast en de Kuo Min Tang is de stuwkracht van deze natio nale beweging. De oppositie partij van deze week met Chang Kai Shek als leider is thans in de K. M. T. de meerderheids partij van heden geworden. Dit kwam er zelfs toe cm met haar over mijn liefhebberij van eieren- verzameling te spreken en zij scheen er werkelijk belang in te stellen. III. Omdat zij ons voornemen zoo minzaam had a|pgehooid, was ikAïTëf op mijn hoede, toen mrs Helsingron, den volgenden d eene advertentie zond, die zij uit de courant geknipt had, meteen briefje er bij om te zeggen dat zij deze toevallig gelezen had, en daar de boerderij in kwestie stil en afgelegen was, zou het misschien iets naar onzen zin zijo, als wij nog niets beters gevonden hadden. Ik had mij de les te biunen moeten brengen dat men den vijand moet wan trouwen die ons geschenken biedtmaar ik beschouwde de attentie als een hulde aan mijn generaalschap, een bewijs van onderwerping van iemand die zich al half gewonnen had ge geven en daar ik nog van niets geichikters gehoord had, be waarde ik zorgvuldig de adver- ientie. Zij luidde „Te huur een zitkamer met groote slaapkamer voor twee of drie personen in Cold Ridge Hoeve, elf mijlen van Merritton gelegen. Versehe wil echter niet zeggen dat bij deze partijgroep de idéé der vrijheidsbeweging gewijzigd is verre van dienhet zijn de mid delen ter bereiking van het doel, welke gewijzigd zijn geworden. Voor eenige dagen werd mij van Chineesche zijde geschreven: „Eerst wanneer de geheele macht van China zich bij de regeering van de K. M T. zal aangesloten hebben, zal het tijd stip aangebroken zijn, dat de K. M. T. aan de verwezenlijking van haar programma zal kunnen gaan denken. Ik sluit mijn brief met de woorden van een over leden Chineeschen generaal „Houd op met broedertwisten, vereenigt U, dan zal China ons worden". Door de leiders der Chineesche vrijheidsbeweging werd een in tensieve haat tegen de vreem delingen gekweekt. Spreekt men Chineezen in Europa, leest men het bulletin van de „Chineesche Nachrichten- Agentuur" (het orgaan van de Regeering te Hankau), krijgt men brieven uit China van K. M T - leden, dan begrijpt men uit de opzweepende taal onmiddellijk, dat het propaganda-bureau van Radek te Moscou, en vooral zijn niet te onderschatten werktuig Borodin te China hieraan niet onschuldig zijn. Intusschen is uit de binnengekomen telegrammen bekend geworden, dat slechts 17 devisies den extremisten trouw zijn gebleven, zoodat de com munistische macht van Borodin aanmerkelijk gefnuikt zal zijn geworden. China is een landbouwstaat 80 pCt. der bevolking bestaat uit boeren. Van datgene, wat die arme boeren te verduren en te door staan hebben, kan geen Euro peaan zich een denkbeeld vormen. Zij leven in een toestand als in de Middeleeuwen; niettegen staande zij dag en nacht, zonder Zon en feestdagen te genieten, doorwerken en zwoegen, hebben zij zelfs niet te eten. Onontwik keld, zelfs niet kunnende lezen en schrijven, weten de arme room en boter zuivere lucht zeer geichikt voor wie rust en afzondering zoeken. AdnsMis» Elisabeth Wayden de Hoeve. Iedereen die vaak zijn toe vlucht tot advertenties moet nemen, zal bekennen dat het geen wonder was, dat het geen wonder was, dat de een: cujige bewoording van deze, in p'aats van de opgeschroefde taal van de gewone, mij aantrok. Ik zocht op de kaart waar Merritton lag en vond een klein stadj», niet ver van de zee, tutschen de heuvelen gelegen, tegen de hoogste daarvan Black hill. Ik besloot dadelijk te schrijven. Na een paar dagen kreeg ik een zeer beleefd antwoord van mejuffrouw E. Wayden, in klein net schrift geschreven 't brielje ademde lavendel en rust. Wij konden over dj kamera beschik ken en de keuken zou niets te wenschen laten er waren echter slechts twee slaapkamers, doch de bediende kon dichtbij worden ingekwartierd. Alles zou binnen den tijd van vier-en-twiritig uren gereed wezen na bericht aan mej Elisabeth Wayden. 't Was Dinsdag, en ik schreef dadelijk dat wij de kamers graag Vrijdags zouden willen betrekken, „Purling kan vooruitgaan met lieden niet, waarom zij zooveel moeten lijden. Weldra zal de nationale regeering de eenige regeering zijn, welke de belangen van het Chineesche volk zal kunnen behartigen. Gedurende den gevaarlijken strijd heeft het volk zijn daad kracht kunnen betoonen; de sol daten behoefden zich o. a. niet meer om de intendance van liet leger te bekommeren; munitie en wapenen werden hun door de civiele bevolking gebracht. De studenten maakten voor de vrij heidsbeweging de noodige pro paganda. De arbeiders en de boeren streden zelf mede en wezen den weg aan de voorbij trekkende troepen. Engeland is er thans in ge slaagd, door steeds grootere troepenzendingen internationaal militair een eenheidsfront in China te trekken. Nu kan dat leger bij de hevige Chineesche broedertwisten nog grootendeels een passieve hou ding aannemen. Maar hoe zal de positie in de toekomst worden? De K. M. T. zal eens het nationale leger achter zich heb ben, en wanneer later een Chi neesch eenheidsfront zal ontstaan, zal dit zich tegenover het inter nationale front weten te stellen. Dan zal zijn aangebroken het oogenblik van de beslissing tusschen het behoud van het Westersche prestige in China en tusschen „China voor China". Mocht het laatste zegevieren, dan zullen landen met een kolo niaal bezit, voor zeer ingewik kelde problemen komen te staan en donkere tijden tegemoet gaan! ons goed", proponeerde ik „hij zal wel een kar of iet» kunnen krr'gen om hem van Merriton naar de Hoeve te rijden, en dan kunnen wij gaan hoe en wanneer wij willenmisichien wel een gedeelte van den weg te voet". „Ik ben niet in staat meer dan twii tig mijlen af te leggen ik ben nog te veel Zuid-Amerikaan om veel te kunnen loopen", antwoordde Vanfrey. „Iotu.'schen", sprak ik opge ruimd, „zal ik nu mijn best doen om een wit voetje bij mr» Hel- sington te krijgen". „Wees barmhartig tegenover de overwonne Johncyl" zei Vanfrey, met zijn gewoon sar casme. ,A1» je niet oppast zal je een onverdragelijke oude man worden". „Ik weet nog niet zeker of ze overwonnen is", zuchtte ik. Niettegenstaarde mijn nederi- gen toon wa» ik toch overtuigd dat wij haar getroefd hadden en liet die overtuiging eenigszins aan Vanfrey doorschemeren toen ik later tot de ontdekking kwam dat wij beetgenomen waren, was 't mij onmogelijk dit te bekennen. Ik werd dit gewaar op het theeuurtje waarop ik mij voor genomen had bijzonder vriende- De Fokpaardententoon- stelling te Sluis. Maandag 13 Juni werd alhier de 3e Fokpaarden- en Vee-ten toonstelling gehouden, ingericht door de Vereeniging „Fokkers- belang" alhier. Menigeen had gedacht, dat het dien dag op regen zou uitloopen, maar het weer hield zich uit stekend Van 's morgens af aan, was het een druk gerij en geros door onze stad, wat tot 's middags aanhield. Men kan dan ook zeker aan nemen, dat plm. 800 betalende bezoekers de tentoonstelling bezochten. Ook commissie uit andere andere landen, zooals Frankrijk, Engeland, België en Italië waren vertegenwoordigd. Eerst was er ook sprake van, dat een Deensche commissie zou komen, maar deze was verhinderd. De volgende bekroningen wer den toegekend: Catagorie 1. 4-jarige hengstenen ouder (klasse A) groote maat. Ie prijs Condé de Laboureur van C A de Brijuckere, Breskens. 2e Hans, van Wed. A O Coc- quijt te Sluis. 3e Coureur d'Ahea van Gebrs Aernaudts, Sluis. 4e Cockstein, van C A Mabe- soone, Oostburg. Klasse B. kleine maat. Ie Albion d'Hermine van Gebrs Aernaudts, Sluis. 2e Gaillard d'Ahea, idem. 3e Pacha, van S de Vlieger te IJzendijke. Kampioen hengst. Albion d'Hermine van de Gebrs Aernaudts te Sluis. Reserve-kampioen Condé de Laboureur van C A de Bruijckere, Preskens. Catagorie 2 3-jarige hengsten, (klasse A) groote maat. Ie Harold, v. R Sturm. IJzendijke. 2e Philip v. L de Bruijckere Sluis. Kleine maat, le pr. niet toegekend. lijk tegen mrs HeUington te wezen. Vanfrey wa» uit toen zij kwam en ik maakte van die gunstige gelegenheid gebruik om haar met het plan bekend te maken, dat wij den volgenden dag gingen vertrekker. Nu het voor 't laatat zou zijn dat zij Vanfrey zag, had ik een beetje medelijden met haar te meer al» ik bedacht dat zij on» eigen lijk in on» plan had voortgehol pen. ,'t Zal Vanfrey erg «pijten dat hij niet eerder thuis gekomen i», te meer, omdat wij morgen al vroeg vertrekken", begon ik. „Gaat u zoo vroeg?" Jaik heb u nog niet een» bedankt voor de advertentie die u on» geatuurd hebt't was zoo'n geschikte gelegenheid, dat wij er dadelijk op ingegaan zijn". Ik begreep niet waarom haar gelaat opeen» zichtbaar ophel derde, in plaat» van teleurstelliog uit te drukken. „Waarlijk zeide zij. „Du» is 't mijn eigen schuld dat ik het aangename gezelschap van u en mrs Vanfrey missen moet Wat ben ik dom geweest 1 Londen zal akelig stil en verlaten zijn, al» u beiden weg zijt". „Dat hoop ik niet", zei lk beleefd. (Wordt vervolgdi)

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 1