Msiil Nieuws. Dammen, Qemenjrd Nieuws Buitenland. Correspondentie aan de Redactie. 91. Zw.3, 9, 11 15, 17, 19, 23, 24, 28, 29, 33 Wit: 20, 27, 35, 37, 39, 40, 41, 44, 46,50. 92 Zw.5, 8, 10, 15/20. Wit: 27, 28, 34, 37 41, 45. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 15 Juni 2 04 2 28 Donderdag 16 2 42 3 06 Vrijdag 17 3.22 3 46 Volle Maan Woensdag 15Juni voorm. 9 20 Licht wooc Rijwielen enz. Woensdag 15 Juni nam. 9 52 Donderdag 16 9.54 Vrijdag 17 9.55 sterftecijfer in de Inclusa te Madrid de aandacht. Men bracht toen eenige verbeteringen aan véél kon men echter niet doen, omdat de middelen ontbraken. Ongeveer tien jaar lang liet men alles op zijn beloop. Alleen werd de draaibare deur met de zich daarin bevindende lade af geschaft De kinderen worden door een raampje in ontvangst genomen. Nog heden ten dage komen kinderen in het vonde lingen-tehuis omtrent wier her komst men absoluut in het duis ter tast: en zonder dat de moe der of den ouders eenige ver plichting wordt opgelegd De Inclusa te Madrid verzorgt thans 3000 kleine en grootere kinderen, waarvan 250 in de stad Madrid zelf De anderen zijn in de naburige dorpen onderge bracht. Van deze laatste categorie sterven circa 25 pCt. In de In clusa, waar de kinderen met de flesch worden grootgebracht (er zijn alleen nonnen, geen moe ders), sterven bijna circa 75 pCt. Men heeft reeds van alles ge-» probeerd om het sterftecijfer te doen dalen Zelfs werden Zwit- sersche koeien op stal gezet, maar alle pogingen ten spijt, blijft de toestand treurig. Ten deele vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat er veel te weinig medici beschikbaar zijn en dat het personeel voor het meerendeel uit ongeschoolde krachten be staat. De toestanden in de Spaansche kindertehuizen zijn overal even erg of nóg erger dan in Madrid, alleen enkele inrichtingen in de vooruitstrevende districten Cata- luna en Qulpuzcoa vomen een gunstige uitzondering. Terstond nadat ze zijn op genomen, worden de kinderen gedoopt, tenzij uit een briefje of anderszins blijkt, dat dit reeds geschiedde en de naam wordt vermeld. Als voornaam kiest men den naam van den heilige van den dag of een anderen vromen naam, zooals Santé Cruz of Exposito. In Madrid luidt de achternaam „de la Paz", in Za- ragoza „de la Grazia". Ook namen van steden worden soms als familienaam gebruikt dat is overal verschillend. De in leven blijvende kinderen staan geruimen tijd onder de bescher ming der inrichting. De jongens komen later in een weeshuis en leeren meestal een handwerk. De meisjes worden non of dienst bode, voor zoover zij niet in het huwelijk treden, hetgeen dikwijls door tusschenkomst van de in richting geschiedt. Sommige meisjes brengen haar geheele leven in de Inclusia door, Lieden, die een kind willen aannemen, stellen zich ook meest al met een vondelingentehuis in verbinding. Er zijn gevallen bekend van vondelingen, die later tot den grootste» welstand geraakten, maar in het algemeen gesproken, is het lot der verlaten stumperds allesbehalve benijdenswaardig. Binnenland. DE INKLEEDiNG VAN HET SPOORBOEKJE. De heer Braat vroeg aan den minister van waterstaat. Weet de minister, dat velen in den lande ongemak onder vinden van de inkleeding van het spoofcoekje om uit te reke nen hoe laat de trein vertrekt en velen daarvoor papier en potlood moeten gebruiken, ter wijl die moeilijkheid nog vergroot wordt indien hun huisklok zonne tijd gaat? Is de minister bereid te be vorderen, dat het spoorboekje voortaan in den ouden stijl ge drukt wordt? HET ZEVENDE LEERJAAR. Op de vragen van den heer Albarda in verband met het tijd stip van indiening der Memorie van Antwoord nopens de wets ontwerpen tot wijziging van de artikelen 56, 97 en .03 der Lager- onderwijswet en van artikel 3 der leerplichtwet, luidt het antwoord van den heer Waszink, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen als volgt: De indiening van de Memorie van Antwoord betreffende de ontwerpen van wet tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der Lageronderwijswet 1920 en van artikel 3 der Leerplichtwet is vertraagd ten gevolge van het verzamelen der in het Voorloopig Verslag nader gevraagde ge gevens. Naar alle waarschijnlijk heid zal die indiening in den loop der volgende week kunnen plaats vinden Daar deze vertraging vermoe delijk tot gevolg heeft, dat de openbare behandeling van die wetsontwerpen in de Tweede Kamer vóór haar uiteengaan niet zal kunnen plaats hebben, zal bij de Memorie een nota van wijzi ging worden gevoegd tot ver schuiving van den datum voor de algemeene invoering van het zevende leerjaar. HET SCHELDEVRAAGSTUK. Naar de „Deutsche Zeitung" verneemt, zal dr Stresemann ter gelegenheid van zijn reis naar Genève een onderhoud hebben met den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken, Vander- velde. Volgens dit blad zouden vooral de onderhandelingen tus- schen België en Nederland be treffende het Scheldevraagstuk besproken worden. Waterlandkerkje. Alhier is ten bate voor de stormramp op gehaald de som van acht en negentig gulden en dertig cent (zegge f 98,30). Oostburg Bij het gehouden examen voorde onderwijzersakte bij de Rijks Kweekschool alhier werden geexamineerd 6 candi dates Geslaagd zijn de dames P. J Balfoort te Neuzen en L. M. Cau- wels te Oostburg en de heer A. Klaaijsen te Aardenburg. Afgewezen 2 candidaten, terug getrokken 1. IJzendijke Als verplichte nummers voor het a. s. concours vanwege de bond van Muziek vereenigingen in Z. VI. Weste lijk Deel op 14 Aug. a. s te houden alhier zijn gekozen de volgende nummers 3e afd. Fanfare „Le Capitaine Ecueil" Ouverture van G. Gaden- ne. 2e afd. fanfare „Espéria' Ouver ture van R de Soutter 2e afd. Harmonie „Brittannicus" Ouverture fantastique van R. de Soutter. le afd. fanfare „Vita" Ouverture van Paul Jacquot. Afd. Uitmuntendheid fanfare „Tu sais vaincre' Ouverture sympho- nique van F. July. Siuis Vrijdag 10 Juni slaagde Mej. J. M. W. van der Meulen, woonachtig alhier, te Utrecht, voor het examen tandartse. HET SMOKKELDRAMA TE SLUIS. Zooals men zich zal herinneren, had op 2 April j. 1. te Sluis een smokkeldrama plaats waarbij de opperwachtmeester der mare- chausée het leven liet Na het rijden door een baricade van wagens en na een schietpartij werden de Belgen j P. uit Doornik en P. L uit Moeskron gewond aangehouden en bleek, dat zij 5 vaten spiritus vervoer den met een auto. De beide mannen werden dien zelfden dag naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Thans zijn zij, naar wij ver nemen, op vrije voeten gesteld en over de grens gebracht, niet tegenstaande hun zaak nog op 24 Juni moet dienen Deze zaak zal dan zeer waarschijnlijk bij verstek worden behandelden zal dus geen verdediger voor hen kunnen optreden. Sluis, Maandag is alhier de 3e Fokpaardententoonstelling ge houden, georganiseerd door het actieve bestuur van Fokkers- belang. Voor het eerst waren er ook runderinzendingen. Op een en ander komen we Vrijdag terug- OOFT- EN TUINBOUW. De heer Van Uxem te Groede, die zich speciaal met de rozen- cultuur bezig houdt, heeft voor de tweede maal een nieuwe roos in den handel gebrachteen lichtroode sport van de don kerroode „Chateau de clos de Vougeot." Deze nieuwigheid op rozenge- bied zal den naam dragen van „Mevrouw van Zuijen", genoemd naar de echtgenoote van den sympathieken voorzitter van de Mij. tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Soho»l- «n Kerknieuw». Schoon dijke. Geslaagd voor Nijverheidsakte (N IV) te 's Gravenhage de heer L. A Bosdijk. Schaondijke. Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere neutrale school te Helmond, de heer M Dhont alhier. Oostbung. Benoemd tot ieeraar in de Duitsche taal aan de gemeentelijke H. B. S. te Groningen, de heer K. Freijtag, Ieeraar aan de R. H B. S. alhier. Catharina de Kramer, 78 j., wed. van P B Albregts. 28, Pieter Marinus Meijer, 76 j., wedn. van S S Versluijs, eerder van J Brak man. Biit'gerlijke Stand, SLUIS. Huw. Volti. 4 Mei. A van Deursen, 32 j. en E M Calus, 32 j. jm. 17, C F Maenhout, 27 j. en M C Mabesoone, 23 j 18, J A Leers, 24 j. en 1 M H Cop- pens, 21 j. 24 G F Buijck, <0 j, en I C de Badts, 36 j. 25, F J Lekens, 23 j en E M Wille, 30 j C A H de Meijer, 35 j. en J L Versluijs, 30 j 25, F van Landschoot, 65 j. en S R Pari- daen, 65 j- Geboorten. 3 Mei. Alice Maria Theresia, d van H J Aernaudts en S M Coene. 8, Martina Maria, d van J G Fremouw en E S Deuninck. 9, Anna Pielernella, d van A D Riemens en S P v. den Broecke. 20 Herman Camile, z van E A Vandewalle en M M Neyt. Overlijden. 3 Mei. Jean Baptiste Laquillier, 96 j. v3, Herman Camille, 3 d z van C E Vande walle en M M Neyt. GROEDE. Huw.-Voltr. 5 Mei. A Caste leijn, 23 j jm. en T van Melle, 21 j jd. 5, P de Kraker, 26 j. jm en J Riekwel, 24 j. jd. 19. C F Roets, 25 j jm. en S M van de Velde, 24 j jd. Geboorten. 6 Mei. Neeltje Pie- ternella, d van W Allaart en J P Overdulve. 7, Josepha Julia Pharilde, d van R J A van de Waeter en C R M van de Vijver 15, Cornelia Tanneke, d van C de Graaf en T Verherbugge. 25, Willem Anthonij, z van F W Bron en M S de Hulster. Overlijden. 5 Mei. Johannes, 1 j. z van J Avoten A Hoste. 27, SCHEEPSBOUW. Door den scheepsmakelaar P. A. v. Bouchaute, te Terneuzen, is voor rekening van den heer L Hompus te Engelen, opdracht gegeven aan de Firma Gebrs. Niestern en Coscheepsbouwers te Delfzijl, tot het bouwen van een stalen sleepschip groot circa 1400 ton. De afmetingen bedragen lengte 80 Mbreedte 9,50 M en holte 2,55 M. Het vaartuig, dat bestemd is voor de vaart op het Rijn- Hernekanaal, wordt zeer modern ingericht. Een pompinstallatie, die uit 10 laadruimen water zal kunnen zuigen, wordt gedreven door een 8 P. K. Lisen-motor, welke tevens dient tot drijfkracht van de ankerlieren. Op het voor- dek wordt een ruime matrozen hut gebouwd, terwijl op het achterdek een comfortabele roef met badkamer en theehut ont worpen is, waarvan de betim mering wordt uitgevoerd in eiken- teak- en notenhout. Tevens werd voor rekening van den heer H. Vermeulen te Wemeldinge, opdracht gegeven aan de N. V. Machinefabriek v/h H. J Koopman te Dordrecht, tot het bouwen van een stalen stoom- sleepboot lang 19,50, breed 4,60 hol 2,25 M met triple expansiema chine van 160 1. P. K., voorzien van oppervlak condensator en ketel met V. O. van 55 M2 Deze boot wordt gebouwd onder klasse P. (kleine kustvaart) Bureau Ve ritas. DE MOORD OP WOJKOF. Naar uit Moskou wordt ge- meldt, heeft de volkscommissaris van oorlog Worosjilow een ful minante rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Rusland staat aan den drempel van een nieuwe en buitengewoon ernstige faze in zijn geschiedenis. Wij beschul digen, zeide Worosjilow, de Engelsche bourgeoisie niet alleen den moord op onzen gezant Wojkow te hebben georganiseerd, maar we zijn er van overtuigd, dat de Engelsche regeering bovendien in Rusland moorde naars, brandstichters en bandieten ondersteunt. Onze klassevijanden willen ons met alle middelen in een nieuwen oorlog verwikke len: zij hebben geprobeerd, ons aan het oostelijk front te provo- ceeren en hopen nu, ons door economische middelen aan het westelijk front te verzwakken. Prawda riep het proletariaat op, het Engelsche gezantschapsge bouw te bestormen, daar dit toch niets anders is dan een ren dez vous voor moordenaars en brandstichters. In een interview, dat een Parijsch journalist heeft gehad met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, bracht laatstgenoemde naar voren, dat Polen thans met het geval Wojkow in dezelfde omstandig heden verkeert als indertijd Zwitserland, toen daar de moord op Worowski werd gepleegd; Polen heeft uitsluitend uiting gegeten aan zijn leedwezen, en het verklaa de zich tevens bereid om de familie van Wojkow te steunen, niet om schadevergoe ding te betalen. WOJKOW BEGRAVEN OP HET ROODE PLEIN. De begrafenis van Wojkof aan den muur van het Kremlin op het Roode Plein te Moskou is, naar „de Tel meldt, niet alleen een imposante demonstratie, maar ook een politiek-indrukwekkende plechtigheid geworden. Aan het station wachtten de regeering, de leiders der partij en een dele gatie van het corps diplomatique de aankomst van den trein, die het stoffelijk overschot bevatte, af. De aandacht trok het, dat ook Trolzki en Zinowjef aanwezig waren, niet echter in eenigerlei officieele functie, maar als vrien den van den overledene. De kist werd op een affuit, met militaire eerbewijzen, direct naar het Roode P.ein geleid door straten, waar druk was gevlagd. Over den geheelen weg, welken de stoet passeerde, waren de afzettingsmaatregelen, klaarblij kelijk onder den indruk van de jongste aanslagen, zeer uitge breid. Alleen militairen en dele gaties mochten zich op het Roode Plein bevinden. De stoet trok door bijna geheel verlaten straten De rouwplechtigheid zelf, waar bij de kist op een rood posla- ment voor het mausoleum van Lenin stond, bood een imposant beeld door het woud van vlag gen van het garnizoen van Mos kou en van de vakvereenigingen. In de daarop gehouden rede voeringen weerklonk duidelijk de stemming die op het oogenblik te Moskou heerscht. Namens de regeering sprak Rykof, die den moord op Wojkof het aanvalssignaal op den Sov jetstaat noemde, en verklaarde dat Engeland de witgardistische en monarchistische aanslagen financiert, die zich den laatsten tijd ook tot het Russische grond gebied hebben uitgestrekt. Het hoogtepunt van de rouw plechtigheid was de redevoering van Boecharin namens het Cen traal Comité welke ondanks den ernst van de plechtigheid bij begin en eind met levendig ap plaus van de talrijke arbeiders- delegaties werd ontvangen. Boe charin, die met veel temperament sprak, beweerde, dat de inter nationale bourgeoisie onder lei ding van de Engelsche de par tijgangersoorlog aanvangt, welke het voorgevecht is voor den werkelijken oorlog. Rusland moet hiervoor gereed zijn, hoewel het steeds voor den vrede heeft ge arbeid. De partij weet, dat zij de wereld niet zonder offers kan veroveren, en aan het graf van Wojkof verklaart zij, dat zij geen onderdeel van een seconde zal afwijken van den weg, die op haar vaandels staat aangegeven en die „wereldrevolutie" heet. ANECDOTE. Een aardige anecdote is thans omtrent wijlen den vermaarden Amerikaanschen milliardair An drew Carnegie bekend geworden. Toen Carnegie op een ochtend langs het Michigan meer ging wandelen, liep zijn hondje Billy weg. Hij begaf zich onmiddellijk naar de bureaux van de „Mor ning Herald de eenige krant in zijn toenmalige woonplaats, om in een advertentie zijn mede burgers op te wekken, naar zijn lievelingshondje te zoeken „Witte foxterrier verloren, luisterend naar naam Billy. Eigenaar looft voor eerlijken vinder 1000 dollar uit. Bezorgen aan Star Palace",- aldus luidde de annonce. Toen Carnegie weer thuis was gekomen, overwoog hij, dat de hond in de advertentie misschien toch niet duidelijk genoeg was omschreven, en stuurde dadelijk een bediende naar de „Herald", om aan de annonce nog toe te voegen: „Met twee zwarte vlekjes". De bood schapper kwam aan de adver tentie afdeeling. maar vond daar niemand. Hij liep naar boven, naar de redactielokalen, maar geen redacteur was er te beken nen; hij ging het privé-bureau van den hoofdredacteur binnen: deze was er niet; evenmin de administrateur; ja zelfs de direc teur-eigenaar ontbrak. In het geheele huis geen sterveling. Of jawel toch: in de portiersloge stond de portier, en de bediende van Carnegie vroeg hem: „Hoe komt 'tioch dat in het geheele gebouw geen levend wezen te zien is? Tien minuten geleden heeft mijn meester hier toch alles in vollen gang gevonden?" „Tja", antwoordde de portier, „dat weet ik niet. Ik kan alleen maar zeggen, dat de redacteuren, de hoofdredacteur, de directeur en de administrateur erop u t zijn gegaan, om een wit hondje Billy te zoeken." HET RIJKE AMERIKA. Volgens de desknndigen der nationale nijverheidsconferentie der Vereenigde Staten, heeft het nationale inkomen in 1926 het recordbedrag van 78049 millioen dollar bereikt. In 1925 was het 77313 millioen en nog een jaar vroeger 70708 millioen.

Breskensche Courant | 1927 | | pagina 2